Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: Αλλαγη μηχανης Hornet vs Fz6 vs Bandit 650 vs Sv650

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    απο εμενα λιγα λογια για το fz6naked 05

    Εκτος απο το tps που αναφερθηκε, δεν ειχα κανενα αλλο προβλημα ... Μονο με το kill switch στο οποιο ειχαν οξυδωθει οι επαφες του, αλλα με λιγο τριψιμο ολα οκ ..

    86.800 χλμ εχω κανει συνολο κυριως σε ταξιδια. Πολυ αξιοπιστο μοτερ, παει σαν καινουργιο ... 257 χλμ κοντερισια μεγιστη τελικη με εξατμιση, φιλτρο κ ρυθμιση ...

    φθηνα (σχετικα) αναλωσιμα.

    υποκειμενικα, ειναι το πιο ομορφο απο ολα που ανεφερες. Μαυρο πλαισιο, μαυρο μοτερ και εξατμισεις κατω απο την σελα, το λατρευω ..

    ειναι ψεκαστο, που σημαινει οτι δεν καιει πολλα ουτε εχεις θεμα με τσοκ κ τετοια ..

    χαμηλοτερη καταναλωση που ειχα δει ηταν γυρω στα 5 λ/100χλμ (με τις απεργιες) και η υψηλοτερη γυρω στα 9 λ/ 100χλμ αλλα στιβοντας το ...

    οπως το πας , σε παει!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Γαμωτο!

    Ειναι ολοι πολυ ωραια μηχανακια, με εξαιρεση το fazer που με χαλαει λιγο στην εμφανιση.

    Το καθενα με δικο του χαρακτηρα.

    Το sv με κερδιζει λογω εμφανισης και καταναλωσης. Ειναι και ελαφρυ. Αλλα μ αρεσει το ντυμενο με το φουλ φερινκ. Στην αναγκη παιρνω με το πανω φερινκ και αγοραζω το κατω.

    Το hornet ηταν αρχικη αγαπη και πιστευω σκυλι. Ισως πολυ γρηγορο για μενα.

    Το fazer μ αρεσει γιατι ειναι ψεκαστο και οικονομικο σε βενζινη. Τα γκαζια του απειρα και σιγουρα δε με αφορουν πολυ τα 250 τελικης μιας και μετα βιας θα παω 160-180. Αλλα εμφανιση σκ....

    Bandit. Διαχρονικη αξια και ας ειναι αργο. Για την πολη μια χαρα. Αλλα μονο το γυμνο που ειναι μονο καρμπ...Και λιγα κομματια με κακες τιμες..


    Για να δουμε.. Παραθετω και 2-3 αγγελιες που εχω σταμπαρει και ακουω αποψεις:

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/689920/ ωραιο αλλα ακριβο.


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/892718/ Ετσι ακριβως μ αρεσει! Αλλα το κοβω να χερι μπει πιστα αυτο και να χει φαει σκισιμο.... και ειναι και λιγο ακριβο για την ηλικια του...


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/660508/ ωραιο αλλα υποπτα λιγα τα χλμ του!!


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/816697/ ωραιο αλλα κι αυτο μαλλον ψευτικα χλμ!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #18
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/689920/ ωραιο αλλα ακριβο.

    Καθόλου ακριβό, και φαίνεται να είναι κουκλί και τα εξτρά που δίνει τα έχουν τα λεφτάκια τους!
    Με παζάρι θα κατεβάσεις και 2-3 κατοστάρικα!
    Αυτό το μηχανάκι σε ηλικία 3 ετών και με τα χμ που έχει είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ...
    Το ίδιο ακριβώς έχω, κάτι ξέρω...
    Μη χάνεις χρόνο, πήγαινε να το οδηγήσεις! Α, και να θυμάσαι ότι είναι το μόνο (δεν ξέρω για το SV) που δε θα σε "τρομάξει" στην αρχή!
    Τα έχει όλα και συμφέρει, κι άμα λάχει το πηγαίνεις και σαν παπί, όταν το μάθεις λίγο καλύτερα...
    Κι από μούρη, ΣΚΙΖΕΙ!! Είναι το μόνο στρογγυλοφάναρο, τα άλλα (εκτός SV), στο όνομα του μοντέρνου design τα έχουν κάνει σαν ξεβράκωτα supersport που δεν περίσσεψαν πλαστικά να τους βάλουν...
    ...το νου σου!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
    Καθόλου ακριβό, και φαίνεται να είναι κουκλί και τα εξτρά που δίνει τα έχουν τα λεφτάκια τους!
    Με παζάρι θα κατεβάσεις και 2-3 κατοστάρικα!
    Αυτό το μηχανάκι σε ηλικία 3 ετών και με τα χμ που έχει είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ...
    Το ίδιο ακριβώς έχω, κάτι ξέρω...
    Μη χάνεις χρόνο, πήγαινε να το οδηγήσεις! Α, και να θυμάσαι ότι είναι το μόνο (δεν ξέρω για το SV) που δε θα σε "τρομάξει" στην αρχή!
    Τα έχει όλα και συμφέρει, κι άμα λάχει το πηγαίνεις και σαν παπί, όταν το μάθεις λίγο καλύτερα...
    Κι από μούρη, ΣΚΙΖΕΙ!! Είναι το μόνο στρογγυλοφάναρο, τα άλλα (εκτός SV), στο όνομα του μοντέρνου design τα έχουν κάνει σαν ξεβράκωτα supersport που δεν περίσσεψαν πλαστικά να τους βάλουν...

    Βασικα τα εξτρα δε με ενδιαφερουν. Μενει να τα οδηγησω ολα και να διαλεξω νομιζω.

    Σημερα κατεβαινω μηχαλακοπουλου γιατι θελω να παρω και γαντια της προκοπης και θα τσεκαρω διαφορα μηχανακια
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #20
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Το Bandit ίσως σου φανεί πιο "βαρύ" απ'τ'άλλα, όμως συνηθίζεται γρήγορα!
    Αν θες τη γνώμη μου, μη κάνεις αγορά από έμπορο, προτίμησε ιδιώτες! Από εμπόρους όμως μπορείς να βρεις μαζεμένα τα μοντέλα που σ'ενδιαφέρουν και να τα οδηγήσεις για να σχηματίσεις γνώμη, γλιτώνοντας έτσι τρέξιμο!
    Α, και να θυμάσαι ότι πάνω από 150-160, με οποιοδήποτε γυμνό θα βλαστημήσεις, ειδικά αν έχεις κι αεράκι κόντρα, εκτός αν γουστάρεις να οδηγείς δαγκώνοντας την τάπα του ρεζερβουάρ!
    Αν σκέφτεσαι λοιπόν για αργότερα και ταξιδάκια, τελικά προτίμησε το SV, ή κάτι με φέρινγκ (π.χ. το Bandit S).
    ...το νου σου!!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
    Το Bandit ίσως σου φανεί πιο "βαρύ" απ'τ'άλλα, όμως συνηθίζεται γρήγορα!
    Αν θες τη γνώμη μου, μη κάνεις αγορά από έμπορο, προτίμησε ιδιώτες! Από εμπόρους όμως μπορείς να βρεις μαζεμένα τα μοντέλα που σ'ενδιαφέρουν και να τα οδηγήσεις για να σχηματίσεις γνώμη, γλιτώνοντας έτσι τρέξιμο!
    Α, και να θυμάσαι ότι πάνω από 150-160, με οποιοδήποτε γυμνό θα βλαστημήσεις, ειδικά αν έχεις κι αεράκι κόντρα, εκτός αν γουστάρεις να οδηγείς δαγκώνοντας την τάπα του ρεζερβουάρ!
    Αν σκέφτεσαι λοιπόν για αργότερα και ταξιδάκια, τελικά προτίμησε το SV, ή κάτι με φέρινγκ (π.χ. το Bandit S).

    Το ξερω για τον αερα. Με το cb μια φορα πηγα 160 και δεν την παλεψα, που υποτιθεται εχω και καλο κρανος.

    Επισης και το Cb ειναι θεοβαρο οποτε δε νομιζω να εχω θεμα. Οτιδηποτε ελαφρυτερο βεβαια ειναι ευπροσδεκτο

    Οπως ειπα και πριν οι διαδρομες ειναι κυριως εντος πολης. Για τα ταξιδακια εχω το αμαξι που με καλυπτει απολυτα (honda civic vtec )

    Μαλλον για bandit η sv με βλεπω. Τα αλλα εχουν υπερβολικα πολυ γκαζι για τα δεδομενα μου που δε νομιζω να αξιοποιησω. Χεστηκα κι αν με περνανε στα φαναρια... Οι κοντρες μου αρεσουν αλλα με τις μηχανες κραταω πολλες πισινες διοτι η σαβουρα δεν αργει...

    Παντως το οτι δεν εχει ροπες χαμηλα το fazer δε με χαλαει. Λες και εχει το cb400 την απειρη ροπη τωρα και δεν κρατιεται... Μου αρεσει βεβαια να παιζω με 1η 2α σε γλιστερο δρομο αλλα τι σκατα 600 κυβικα ειναι αυτα...


    Για τους εμπορους την ιδια ιδεα εχω αλλα δενα ποκλειω το ενδεχομενο να εχουν και καποια καλα κομματια...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Εχοντας οδηγησει το Hornet μπορω να πω οτι χαμηλα ειναι αδυναμο, τουλαχιστον σε σχεση με το Bandit το υδροψυκτο.
    Λογικο, ενας κινητηρας για να αποδωσει ψηλα χανει στα χαμηλα.Αν θες κινητηρα με δυναμη και να δουλευεις μεσα στην πολη στις 10000 στροφες πας για hornet, αν θες πιο ηρεμα πραγματα πας για πιο ροπατη μηχανη.
    Προσωπικα ειχα το 650 Bandit και πηγα στο 1250 για πιο Ξεκουραστη οδηγηση, καθως κανω τις μισες αλλαγες ταχυτητας απο οτι στο 650.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Λοιπον πηγα σε 2-3 μαντραδες για αρχη και τα αποτελεσματα απογοητευτικα....

    ολοι μου ελεγαν χιλιομετρα καπου στα 30.000

    τι σκατα καραμελα το χουν γαμωτο....


    ειδα και το sv650 απο κοντα... τρομερο μηχανακι. Του λεω να το κανω βολτα μου λεει να το παρεις μονος σου οχι, να σε παει αλλος ναι.. Παιζει αυτο??
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #24
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    παρε εναν φιλο σου και πανε αν ειναι.................................

    Σε προειδοποιω ομως πως δεν θα θες να κατευεις απο το μηχανακι μετα την βολτα!!!!

    Τα εχω δοκιμασει ολα της κατηγοριας αφου ειχα παρει το SV και κανενα δεν με συκγινησε τοσο.

    Οι περισσοτεροι το σνομπαρουν πιστευω για τα λιγα αλογα του..............αλλα η διαφορα με τα

    υπολοιπα στρεετ 600αρια ειναι μικρη και φαινεται μονο στις τελικες και μετα απο τα 190!!!

    Ειναι βεβαια ενα θεμα τα κλιπ ον αλλα διορθωνεται ευκολα.

    καλο ψαξιμο!!!!!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Ξαναλεω οτι τα αλογα μου περισσευουν. 72 ειναι υπεραρκετα για την εμπειρια μου και τις φιλοδοξιες μου. Πραγματικα δε νομιζω να αναζητησω ποτε τελικες της ταξης των 240 χλμ. Τα 200 υπεραρκετα μου ειναι για να μην πω οτι δεν προκειται να τα πιασω ποτε μου τουλαχιστο στο αμεσο μελλον.

    Το κλιπ ον φοβαμαι μη δε με βολεψει. Επισης εχω την αισθηση οτι το fairingατο sv κοβει πιο λιγο το τιμονι του σε σχεση με το γυμνο ισχυει??

    Απο καταναλωσεις τι γραφει?? Εντος πολης το χει το 5αρι η χτυπαει κι αυτο 7+ ?

    Επισης κι εσυ βλεπω το δινεις αλλα εισαι κι εσυ μακρυα. Γιατι το δινεις?



    Απο τη σημερινη βολτα στα μοτομαγαζα παντως εχω να πω οτι εμφανιση προτιμω hornet και sv. Δεν ξερω με ποια σειρα. Αν δε διαβαζα για ψιλοπροβληματα στο sv θα εψαχνα μονο sv...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
    Εχοντας οδηγησει το Hornet μπορω να πω οτι χαμηλα ειναι αδυναμο, τουλαχιστον σε σχεση με το Bandit το υδροψυκτο.
    Λογικο, ενας κινητηρας για να αποδωσει ψηλα χανει στα χαμηλα.Αν θες κινητηρα με δυναμη και να δουλευεις μεσα στην πολη στις 10000 στροφες πας για hornet, αν θες πιο ηρεμα πραγματα πας για πιο ροπατη μηχανη.
    Προσωπικα ειχα το 650 Bandit και πηγα στο 1250 για πιο Ξεκουραστη οδηγηση, καθως κανω τις μισες αλλαγες ταχυτητας απο οτι στο 650.

    +1000


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    οτιδηποτε πανω απο 600 κυβικα το ξεχναμε. ανεβαινει το κοστος σε σημα-ασφαλεια-σερβις χωρις λογο. Πιστευω πως το 600 με καλυπτει κι ας κανω αλλαγες. Cb 400 οδηγαω ρε παιδια, ενα σκαλι θελω να ανεβω οχι τεσσερα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    οτιδηποτε πανω απο 600 κυβικα το ξεχναμε. ανεβαινει το κοστος σε σημα-ασφαλεια-σερβις χωρις λογο. Πιστευω πως το 600 με καλυπτει κι ας κανω αλλαγες. Cb 400 οδηγαω ρε παιδια, ενα σκαλι θελω να ανεβω οχι τεσσερα

    Έτσι είναι στην αρχή...τα κοιτάς με μισό μάτι τα πολλά κυβικά και τα άλογα.....μετά γλυκαίνεσαι με το 600, μετά κάτι σου φταίει....και μετά απλώς είσαι έτοιμος για τα σοβαρά κυβικά....
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Έτσι είναι στην αρχή...τα κοιτάς με μισό μάτι τα πολλά κυβικά και τα άλογα.....μετά γλυκαίνεσαι με το 600, μετά κάτι σου φταίει....και μετά απλώς είσαι έτοιμος για τα σοβαρά κυβικά....

    Σιγουρα. Ομως η τσεπη μου αυτη τη στιγμη συντηρει ενα αμαξι και μια μηχανη 400 κυβικων.

    Δε θελω να ρισκαρω τετοια εποχη.

    Φυσικα αν το λαβουμε οικονομοτεχνικα δεν ρπεπει να αλλαξω μηχανη, πιστευω ομως οτι ενα 600αρι το αντεχει η τσεπη μου σε αντιθεση με καποιο 1000+
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #30
    Ένα φερινγκάτο FZ6, είναι εξευτελιστικά φθηνό για αυτά που θα σου προσφέρει για πολλά χρόνια, φθηνά.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF