Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 105

Θέμα: Crypton X135 απλό και special

  1. #16
    βασικα ο μηχανικος τους το ειπε οτι μαλλον εγεινε απ αυτο (συναδελφοι ειναι) και το εκανε και στους 2 στα ιδια περιπου χιλιομετρα.
    Εγω ειμαι στα 10 χωρις να μου κανει το παραμικρο αλλα ποτε δεν το βαζω μπροστα χωρις να σβησει το λαμπακι του τσεκ.
    εχουνε θεμα με την αντλια βενζινης;(και οι 2 εκαναν αυτο που προαναφερα)

  2. #17
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από italianos Προβολή μηνύματος
    εγω τοχω και βγαζω και κανα διπλωμα και ειμαι υπερευχαριστημενος,οικονομικοτατο και υγροψυκτο.
    Σε 2 φιλους εβγαλε αντλια βενζινης αλλα δεν φταιει το μηχανακι.Δεν το αφηναν να κανει τσεκ και με το γυρισμα του κλειδιου το βαζαν μπροστα.
    Στον ενα στα 7 και τον αλλον στα 8 κατι χιλιομ.
    Πιθανά εννοείς 7000 και 8000 χλμ. Και η αντλία βενζίνης είναι μετά από τελείως άδειο τεπόζιτο και όχι από τσεκ. Αν το τεπόζιτο μείνει τελείως άδειο η αντλία δουλεύει συνέχεια χωρίς να έχει καύσιμο να ψυχθεί και μετά από λίγη ώρα γειά σας.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Εδω μιλάνε για το Χ135 οχι για το 110 παιδες
    Μη τα μπλέκετε
    Έχουν διαφορετικό σκελετό; Δεν το γνωρίζω. Αν όμως η μόνη διαφορά είναι στον κινητήρα και μερικά περιφερειακά, τότε είναι καλό να ειπωθούν όποια προβλήματα έχει παρουσιάσει. Και ο Vaska παρατήρησε σκουριές στο δικό του. Λίγοι θα προσέξουν τις σκουριές στα σημεία που είναι...ποιός λύνει τόσο πολύ το παπί του; Ο φίλος μου του έκανε ένα καλό σέρβις και ελέγχοντας καποια σημεία βρήκε τις σκουριές.

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.926
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Έχουν διαφορετικό σκελετό; Δεν το γνωρίζω. Αν όμως η μόνη διαφορά είναι στον κινητήρα και μερικά περιφερειακά, τότε είναι καλό να ειπωθούν όποια προβλήματα έχει παρουσιάσει. Και ο Vaska παρατήρησε σκουριές στο δικό του. Λίγοι θα προσέξουν τις σκουριές στα σημεία που είναι...ποιός λύνει τόσο πολύ το παπί του; Ο φίλος μου του έκανε ένα καλό σέρβις και ελέγχοντας καποια σημεία βρήκε τις σκουριές.
    Ας αφήσουμε την κουβέντα για το 110.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τερματίζοντας το μπροστινό κάνει "υδραυλική" και ξερνάει λάδια από τα τσιμουχάκια.
    Σε 1η φάση αν αλλάξεις τις τσιμούχες, λάδι 15/50 αντί 10/50 και πειραματιστείς με την ποσότητα λαδιού στο πιρούνι, θα δεις μεγάλη διαφορά. Εγώ πέτυχα το ιδανικό για μένα με 10ml παραπάνω σε κάθε καλάμι.

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Σε 1η φάση αν αλλάξεις τις τσιμούχες, λάδι 15/50 αντί 10/50 και πειραματιστείς με την ποσότητα λαδιού στο πιρούνι, θα δεις μεγάλη διαφορά. Εγώ πέτυχα το ιδανικό για μένα με 10ml παραπάνω σε κάθε καλάμι.
    Ότι και να κάνεις με λάδια ξύδια, μπροστινή ανάρτηση της προκοπής δεν πρόκειται να δεις. Μόνο αλλάζοντας ελατήρια βελτιώνεται κατά πολύ το μπροστινό. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση τι ελατήρια έβαλε η μαμά στο μηχανάκι. και μιλάμε για το πιο γρήγορο παπί παραγωγής και από άποψη κινητήρα αλλά και από άποψη γεωμετρίας. Πρέπει να είχε σύμβαση με την εταιρία diana, αυτή ξέρετε που φτιάχνει αεροβόλα, και είχε πλεόνασμα μερικές χιλιάδες ελατήρια. Τι να κάνουν οι άνθρωποι, τα έβαλαν στα παπιά να μην πάνε χαμένα.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #22
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ................ 10ml παραπάνω σε κάθε καλάμι.


    Ρε συ πραγματικά θεωρώ πολύ το παραπάνω λάδι που έβαλες, για την ακρίβεια χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός στις αναρτήσεις, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να βάζεις περισσότερο λάδι από την ποσότητα που λέει ο κατασκευαστής. Κινδυνεύεις σε κάποιο καλό φρενάρισμα να κλατάρουν τελείως οι τσιμούχες και να μοιάζεις με καλολαδωμένο ποντίκι.



    Προσωπικά θα πάω στη δοκιμασμένη λύση των ελατηρίων. Απλά με χαλάει τόσο ακριβή πάπια να θέλει αρκετό χρήμα επιπλέον για να στηθεί αξιοπρεπώς στο δρόμο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #23
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    .......Απλά με χαλάει τόσο ακριβή πάπια να θέλει αρκετό χρήμα επιπλέον για να στηθεί αξιοπρεπώς στο δρόμο.
    χμμμ ναι βασιλη αλλα αν μου επιτρεπεις και με ολο το θαρρος της γνωριμιας μας, δεν εισαι και ο μεσος αναβατης, οποτε σε εναν που ειναι στον μεσο ορο ισως να ηταν οκ οι αναρτησεις (δεν γνωριζω κιολας)...
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Οι φωτογραφίες από το Crypton 110 του φίλου μου:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από salomon_says_k5 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά το παπί δικό μου είναι-αυτο με τις σκουριές!! για μένα είναι μεν καλό αλλά φτηνή ποιότητα κατασκευής!!!
    Το 110 έχετε παίδες!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Έχουν διαφορετικό σκελετό; Δεν το γνωρίζω. Αν όμως η μόνη διαφορά είναι στον κινητήρα και μερικά περιφερειακά, τότε είναι καλό να ειπωθούν όποια προβλήματα έχει παρουσιάσει. Και ο Vaska παρατήρησε σκουριές στο δικό του. Λίγοι θα προσέξουν τις σκουριές στα σημεία που είναι...ποιός λύνει τόσο πολύ το παπί του; Ο φίλος μου του έκανε ένα καλό σέρβις και ελέγχοντας καποια σημεία βρήκε τις σκουριές.
    Το 135 δν έχει καμία σχέση.Γι'αυτό και είναι σχεδόν 1000Ε πιο ακριβό!Καμία σχέση,όμως...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    χμμμ ναι βασιλη αλλα αν μου επιτρεπεις και με ολο το θαρρος της γνωριμιας μας, δεν εισαι και ο μεσος αναβατης, οποτε σε εναν που ειναι στον μεσο ορο ισως να ηταν οκ οι αναρτησεις (δεν γνωριζω κιολας)...
    +1

    Vaska,όπως σου λέει και ο Trooper ένας χρήστης ενός διτρόχου διαφέρει συχνά από τον άλλο.Για το μέσο όρο των αναβατών οι αναρτήσεις είναι οκ.Σίγουρα η μπροστινή είναι μαλακή,αλλά με μένα πχ που είμαι 75κιλά δν έχει τερματίσει ποτέ.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά μου κάνει εντύπωση τι ελατήρια έβαλε η μαμά στο μηχανάκι. και μιλάμε για το πιο γρήγορο παπί παραγωγής και από άποψη κινητήρα αλλά και από άποψη γεωμετρίας.
    Λάβε υπ όψη σου ότι αυτού του τύπου τα μηχανάκια είναι δημοφιλή μόνο στις Ασιατικές Χώρες όπου το μέσο βάρος του συνηθισμένου αναβάτη είναι 45 κιλά
    Στον υπόλοιπο κόσμο πλην Ελλάδος, απλώς... δεν τα ξέρουν

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/06/2012
    Μηνύματα
    36
    Απορια. Εγω που εχω διπλωμα για 125cc μπορω να οδηγησω το cpypton x 135cc ?

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iGiwrgos Προβολή μηνύματος
    Απορια. Εγω που εχω διπλωμα για 125cc μπορω να οδηγησω το cpypton x 135cc ?
    Nai.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος


    Ρε συ πραγματικά θεωρώ πολύ το παραπάνω λάδι που έβαλες, για την ακρίβεια χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός στις αναρτήσεις, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να βάζεις περισσότερο λάδι από την ποσότητα που λέει ο κατασκευαστής. Κινδυνεύεις σε κάποιο καλό φρενάρισμα να κλατάρουν τελείως οι τσιμούχες και να μοιάζεις με καλολαδωμένο ποντίκι.

    Αυτό που λες δεν παίζει με τπτ γιατί όπως γνωρίζεις τα υγρά είναι ασυμπίεστα άρα συμπιεζόμενο το ελατήριο, δεν σημαίνει ότι συμπιέζεται και το υγρό ώστε μετά να πρέπει να εκτονωθεί. Αντίθετα, προσθέτει στην απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς.

  15. #30
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    χμμμ ναι βασιλη αλλα αν μου επιτρεπεις και με ολο το θαρρος της γνωριμιας μας, δεν εισαι και ο μεσος αναβατης, οποτε σε εναν που ειναι στον μεσο ορο ισως να ηταν οκ οι αναρτησεις (δεν γνωριζω κιολας)...
    Απολύτως σωστό, δεν είμαι στα κιλά του μέσου αναβάτη αλλά δεν είμαι ο μόνος που έχω πρόβλημα, επίσης δεν είναι το μόνο μου παπί. Το KAZE R ας πούμε μπροστά στο κρυπτον είναι βράχος. Όσοι δουλεύουν αρκετά εντός πόλης το μπροστινό φρένο έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Τα δικά μου ας πούμε είναι εντονότερα λόγω περίσσιου βάρους του αναβάτη , από μόνος μου είμαι διπλοκάβαλος. Όταν δλδ κάποιος θέλει να πάει βόλτα με τον κολλητό του η με τη γκόμενά του, στο παρατεταμένο και απότομο φρενάρισμα πρέπει το μπροστινό να τερματίζει?????
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Crypton X135
    από CORN στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 507
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2018, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF