Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Χρειάζομαι συμβουλές

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.222
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    σορρυ με γελασε η φωτο..
    Δεν είσαι ό μόνος...κι εγώ απόρησα πως διαλύθηκε έτσι ένα δερμάτινο μετά είδα την εξήγηση και όλα οκ.
    Μαλλον η φωτογραφική του φίλου ζωγραφιζει ότι θέλει
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.968
    φωτογραφίες τις λακούβες και τα λάδια...

  3. #18
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.666
    Οι φωτογραφίες είναι από το κινητό μου παιδιά κι εγώ δεν φημίζομαι και για την αρτιστικη φύση μου :-P
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 25/10/2018 στις 14:47.

  4. #19
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    πριν απο κάτι χρόνια είχε κινηθεί νομίζω το νομικό τμήμα μιας Λέσχης Μοτό (ένας δικηγόρος Γαζούλης, Γαζάκης - κάπως έτσι) εναντίον του Δημοσίου για τις κακοτεχνίες στη Βούτα (κάτω από τη γέφυρα) όπου ο κόσμος έπεφτε ανυποψίαστος σαν τις μύγες.

    Δυστυχώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες από την υπόθεση και δεν μπορώ να βοηθήσω.

    Κάνε και προς τα εκεί μια αναζήτηση.

    ***Όντως πολύ κωλοσημείο αυτό το κομμάτι. Όταν είμαι με το παιδί στο αμάξι κατεβαίνω από Τζαβέλλα για να μην τη σακατέψω *****

  5. #20
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    ΚΟίτα να δεις τι πέτυχα σε άλλο φόρουμ..........


    Αποζημίωση 7.000 ευρώ επιδίκασε το Διοικητικό Πρωτοδικείο σε μοτοσικλετιστή που τραυματίστηκε όταν έχασε τον έλεγχο της μηχανή του λόγω πτώσης σε λακκούβα που υπήρχε στη Λ. Παιανίας - Μαρκοπούλου.

    Το οδόστρωμα είχε υποστεί καθίζηση, ενώ είχαν δημιουργηθεί λακκούβες και «σαμαράκια», με αποτέλεσμα η μοτοσικλέτα να αναπηδήσει, να ανατραπεί και να πέσει στην άσφαλτο ο οδηγός ο οποίος σύρθηκε στο αντίθετο ρεύμα και προσέκρουσε σε αυτοκίνητο.

    Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ο οδηγός να τραυματιστεί και να παραμείνει δια βίου σε μερική αναπηρία.

    Το δικαστήριο έκρινε, 10 χρόνια μετά το ατύχημα, ότι η Περιφέρεια Αττικής πρέπει να τον αποζημίωση αφού όφειλε να παρακολουθεί την κατάσταση του οδοστρώματος και να παρεμβαίνει για την αποκατάσταση των ζημιών. Επίσης, η Περιφέρεια, σύμφωνα με τους δικαστές, έπρεπε να λαμβάνει προληπτικά μέτρα κατόπιν τακτικών ελέγχων και να τοποθετεί προειδοποιητικές πινακίδες σε περίπτωση κακής κατάστασης του οδοστρώματος.


    http://www.zougla.gr/greece/article/...esi-se-lakouva

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Translatoras Προβολή μηνύματος
    πριν απο κάτι χρόνια είχε κινηθεί νομίζω το νομικό τμήμα μιας Λέσχης Μοτό (ένας δικηγόρος Γαζούλης, Γαζάκης - κάπως έτσι) εναντίον του Δημοσίου για τις κακοτεχνίες στη Βούτα (κάτω από τη γέφυρα) όπου ο κόσμος έπεφτε ανυποψίαστος σαν τις μύγες.

    Δυστυχώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες από την υπόθεση και δεν μπορώ να βοηθήσω.

    Κάνε και προς τα εκεί μια αναζήτηση.

    ***Όντως πολύ κωλοσημείο αυτό το κομμάτι. Όταν είμαι με το παιδί στο αμάξι κατεβαίνω από Τζαβέλλα για να μην τη σακατέψω *****
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Translatoras Προβολή μηνύματος
    ΚΟίτα να δεις τι πέτυχα σε άλλο φόρουμ..........


    Αποζημίωση 7.000 ευρώ επιδίκασε το Διοικητικό Πρωτοδικείο σε μοτοσικλετιστή που τραυματίστηκε όταν έχασε τον έλεγχο της μηχανή του λόγω πτώσης σε λακκούβα που υπήρχε στη Λ. Παιανίας - Μαρκοπούλου.

    Το οδόστρωμα είχε υποστεί καθίζηση, ενώ είχαν δημιουργηθεί λακκούβες και «σαμαράκια», με αποτέλεσμα η μοτοσικλέτα να αναπηδήσει, να ανατραπεί και να πέσει στην άσφαλτο ο οδηγός ο οποίος σύρθηκε στο αντίθετο ρεύμα και προσέκρουσε σε αυτοκίνητο.

    Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ο οδηγός να τραυματιστεί και να παραμείνει δια βίου σε μερική αναπηρία.

    Το δικαστήριο έκρινε, 10 χρόνια μετά το ατύχημα, ότι η Περιφέρεια Αττικής πρέπει να τον αποζημίωση αφού όφειλε να παρακολουθεί την κατάσταση του οδοστρώματος και να παρεμβαίνει για την αποκατάσταση των ζημιών. Επίσης, η Περιφέρεια, σύμφωνα με τους δικαστές, έπρεπε να λαμβάνει προληπτικά μέτρα κατόπιν τακτικών ελέγχων και να τοποθετεί προειδοποιητικές πινακίδες σε περίπτωση κακής κατάστασης του οδοστρώματος.


    http://www.zougla.gr/greece/article/...esi-se-lakouva
    Σε ευχαριστω πολύ φίλε για το ενδιαφέρον σου.
    Θα κοιτάξω να δω μήπως και μπορέσω να βρω περισσότερες πληροφορίες για την πρώτη περιπτωση που αναφέρεις.
    όσο για το δεύτερο,μου το έστειλε νωρίτερα κι ενας φίλος που το διάβασε στο Πρώτο Θέμα.

    Ενημέρωση (για όποιον ενδεχομένως θέλει να παρακολουθεί την υπόθεση):
    Σήμερα μίλησα με δικηγόρο.
    Σε αυτή τη φάση συμφωνήσαμε να περιμένω να μαζέψω όλα τα έγγραφα στα χέρια μου, όπως τις γνωματεύσεις των γιατρών,την επίσημη και υπογεγραμμέη εκτίμηση-αποτίμηση του μάστορα για τις επισκευές,την κατάθεση του μάρτυρα,κλπ.
    Μένει να διαπιστωθεί ποιο ακριβώς κομμάτι του -κατ'ευφημισμόν - κράτους είναι υπόλογο-υπεύθυνο για το συγκεκριμένο δρόμο.
    Αυτά τα δεδομένα για την ώρα.
    Θα φροντίζω όσο μπορώ να ενημερώνω το ποστ με τις εξελίξεις, γιατί πιστεύω ότι ίσως φανεί χρήσιμο και σε κάποιον άλλον.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.666
    τωρα που πολλά πράγματα ξεκαθαρίστηκαν με τοδικηγόρο,θα αρχίσω να ψάχνω και για παρόμοιες περιπτώσεις μήπως και μπορέσω να βρω εξτρα πατημα.
    Στην δική μου περίπτωση πάντως,που το ποσο της αποζημίωσης δεν είναι μεγάλο,ο δικηγόροςλέει πως ίσως είναι και υπέρ μου.
    Βλέποντας και κάνοντας.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 25/10/2018 στις 14:48.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    τωρα που πολλά πράγματα ξεκαθαρίστηκαν με τοδικηγόρο,θα αρχίσω να ψάχνω και για παρόμοιες περιπτώσεις μήπως και μπορέσω να βρω εξτρα πατημα.
    Στην δική μου περίπτωση πάντως,που το ποσο της αποζημίωσης δεν είναι μεγάλο,ο δικηγόροςλέει πως ίσως είναι και υπέρ μου.
    Βλέποντας και κάνοντας.
    μακαρι φιλε να τα παρεις, να γραψεις εδω τι εγινε να τα δουμε κι εμεις και να ευχομαστε να μην τα χρειαστουμε ποτε!
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 25/10/2018 στις 14:48.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Έχουν αποζημιωθεί και θάνατοι, ακόμα και από το μακρινό 2004 από πτώση σε κακοτεχνία..

    Το θέμα είναι να μαζέψεις πολλά αποδεικτικά μέσα. Και να εξηγήσεις πως πρέπει να ήταν ο δρόμος, πως ήταν κατά το χρόνο που έπεσες και (ας πούμε) γιατί ήταν έτσι (δηλαδή παραμέληση, κακοτεχνία, τι από όλα;;; ). Επίσης να πεις αν είχε ή όχι προειδοποιητική σήμανση. Να βρεις αν έχουν γίνει αιτήσεις στο Δήμο από οποιονδήποτε που να αναφέρει τα της κακοτεχνίας στην οποία έπεσες ακόμα και να καλέσεις υπηρεσία του Δήμου να συντάξει έκθεση, να δεις μήπως είχαν γίνει τίποτα έργα κλπ

    Γι αυτό σου είπα να πας άμεσα για φωτο και τα ρέστα.

    Το τραβάω λίγο, απλά σου δείχνω τι μπορεί να βοηθήσει ή και να χρειαστεί, για να μην έχεις θέματα.
    Και μη σκέφτεσαι ως ζημιά μόνο τη μηχανή σου αλλά συνολικά την κατάσταση, συνολικά επιμένω.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    το σημείο αυτό με τις λακκούβες και τα βουναλάκια,είναι έτσι τουλάχιστον 1-2 χρόνια που θυμάμαι,δεν χάλασε κάτι απο τον κατακλυσμό.
    το αντίγραφο απο την τροχαία λέει ότι αναφέρω στο αρχικό ποστ,δηλαδή τίποτα (στα μάτια μου τουλάχιστον).
    όσο για την ασφάλεια που μου λες,ρωτησα τον ασφαλιστή και δεν με καλύπτει.

    Με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως να μάθω τι ισχύει με την περίπτωση ασφαλιστικών μέτρων.
    Αυτο το σημειο ειναι παραπανω απο 2 χρονια ετσι. Το ξερω γιατι μετακομισα στην περιοχη πριν 3 χρονια.

    Αυτο που εγινε με τις βροχες, ηταν να πλημμυρισει το κομματι του δρομου εκει κ με τα εργα που εκαναν χαλασαν κ την αριστερη λωριδα. Μετα τα εργα, στο σημειο που ενωνεται η γεφυρα που κατεβαινει απο πανω με την Ομ.Σκυλιτιση, αν πηγαινεις (σβελτα) στην αριστερη λωριδα κανεις αλμα απο ενα σαμαρακι (που δεν φαινεται) απομειναρι των "πολυ προσεγμενων" εργων.

    Οποτε προσοχη κ στην αριστερη λωριδα.

  11. #26
    Απλά Μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2010
    Μηνύματα
    52
    Στην ασφάλεια σου λογικά έχει και νομική προστασία. Εκεί πρέπει να απευθυνθείς για ποιο σίγουρα.τα περιπολικά δεν εχουν καλά καλά τα βασικά
    περιμένεις να έχουν και πριονίδι? σε λίγο δεν θα υπάρχουν ούτε και αυτά.
    Πάντως μία φορά που ένα φιλαράκι έπαθε ζημιά λογο του δήμου κάλεσε την ασφαληστική πήρε φωτό και τα σχετικά και το μόνο που έκανε ήταν παρα
    πολλά τηλεφωνήματα. Το ηθικό δίδαγμα πήρε τηλ την αδελφή του που δουλεύει σε μία επώνημη εφημερίδα και μόνο στο ότι θα γινόταν μεγάλο
    σούσουρο γύρο απο το όνομα του δημάρχου αποζημιώθηκε πλήρως απο τον αντιδήμαρχο μετρητά και off the record.

  12. #27
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Φαντάσου πόσα μαύρα βγάζουν για να μπορούν να αποζημιώνουν και off the record μετρητά...

  13. #28
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Φαντάσου πόσα μαύρα βγάζουν για να μπορούν να αποζημιώνουν και off the record μετρητά...
    + οσα θες.. για πολυ ξυλο. κι αυτοι που πανε στις προεκλογικες τους συγκεντρωσεις ακομα περισσοτερο.

  14. #29
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.666
    Update:
    Δικάσιμος θα οριστεί όπως προκύπτει απο την ενημέρωση που μου έκανε ο δικηγόρος σε 5-6 χρονια

    όσο προετοίμαζα τον "φάκελο" μου άκουγα ότι θα χρειαστεί πολύς χρόνος και ως ένα βαθμό είχα αποδεχτεί την αργοπορία.
    Στο επίσημο άκουσμα όμως της εξαετίας,ε δε σας κρύβω ότι ένα σφίξιμο με έπιασε.
    Όπως και να'χει,εγω δε το αφηνω έτσι γιατί είναι θέμα αρχής.
    ΔΕΝ δέχομαι να παθαίνω ατύχημα απο δρόμους καρμανιόλες!
    Α,να σας πω εδώ ότι ο δρόμος μπαλώθηκε σε όλο του το μήκος,γύρω στα μέσα Ιουνίου αν δεν με απατά η μνήμη μου.
    Οι φωτογραφίες που έχω κρατησει δείχνουν ξεκάθαρα το πως ήταν και πως έγινε, κάτι που ελπίζω πως θα μετρήσει υπέρ μου όταν γίνει η δικη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #30
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mkazo Προβολή μηνύματος
    Στην ασφάλεια σου λογικά έχει και νομική προστασία. Εκεί πρέπει να απευθυνθείς για ποιο σίγουρα.τα περιπολικά δεν εχουν καλά καλά τα βασικά
    περιμένεις να έχουν και πριονίδι? σε λίγο δεν θα υπάρχουν ούτε και αυτά.
    Πάντως μία φορά που ένα φιλαράκι έπαθε ζημιά λογο του δήμου κάλεσε την ασφαληστική πήρε φωτό και τα σχετικά και το μόνο που έκανε ήταν παρα
    πολλά τηλεφωνήματα. Το ηθικό δίδαγμα πήρε τηλ την αδελφή του που δουλεύει σε μία επώνημη εφημερίδα και μόνο στο ότι θα γινόταν μεγάλο
    σούσουρο γύρο απο το όνομα του δημάρχου αποζημιώθηκε πλήρως απο τον αντιδήμαρχο μετρητά και off the record.
    Δεν ξέρω σε ποιο Δήμο συνέβησαν αυτά,αλλά σε διαβεβαιώ πως στον Δήμο Πειραιά με γράψαν στα πατάρια τους χωρίς φόβο και πάθος.

    Η ασφαλιστική μου,επίσης,έκανε εμφατικά το παγόνι και αποποιήθηκε κάθε πιθανότητα εμπλοκής της.

    Βίβα Λας Βέγκας είναι η φαση "ατύχημα στο Ελλάντα" φίλε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για βόλτες
    από hornet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2014, 15:48
  2. Χρειάζομαι συμβουλές!!!
    από devlo στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2011, 12:06
  3. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 10:11
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2004, 11:37
  5. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF