Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 179

Θέμα: Honda CBR1000RR 2005 HRC μετατροπή

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimtsag Προβολή μηνύματος
    Εχεις ενα δικιο εδω.Ομως τα πιστονια/εκκεντροφοροι ειναι για μεγιστο στροφων τις 13.500 rpm.Και με δεδομενο πως η Honda δεν δινει τιποτα εξτρα περαν αυτα που φαινονται στην 1η φωτο,σημαινει πως ο κινητηρας αντεχει το αυξημενο οριο.Και επισης δεν υπαρχει περιπτωση σε δημοσιο δρομο να πιεσω τοσο και συνεχεια τον κινητηρα στο οριο του!
    Έχε υπ' όψη σου ότι όταν ανεβαίνουν οι στροφές η μπιέλα τρώει τεράστια ζόρια.
    Αν υποθέσουμε ότι απο ελατήρια βαλβίδων είσαι εντάξει,να ξέρεις ότι περισσότερες ζημιές σε τέτοια πειράματα είναι σε μπιέλες και κουζινέτα,όχι τόσο σε έμβολα και εκκεντροφόρους.

    Τώρα για την περίπτωσή σου πιθανόν να'σαι εντάξει,αρκεί να το ζεσταίνεις καλά και μη το κοφτιάζεις συνέχεια.

    Συμβουλή:βάλε όργανο θερμοκρασίας λαδιού.Αν για αισθητήρα έχει την τάπα αποστράγγισης ακόμα καλύτερα,σωστότερη μέτρηση.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaspetrou; 27/07/2013 στις 22:26.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Η λογικη μου πισω απο το θεμα αξιοπιστιας εχει να κανει κυριως με το γεγονος οτι η Honda δεν δινει στο κιτ μπιελες η στροφαλο..Που σημαινει-θεωρητικα παντα-οτι αν γινει η δουλεια σωστα δεν θα εχω θεμα.Αλλωστε το κιτ ειναι για αγωνες,σωστα;Δεν νομιζω να ειναι ευκολο να πιασεις εστω το 10% σε ζορισμα σε σχεση με συνθηκες αγωνα ή εστω track day.

    Το οργανο θερμοκρασιας λαδιου με την ταπα για αισθητηρα εχεις κατι υποψιν σου;

    Edit:Φανταζομαι εννοεις κατι τετοιο;

    http://www.ebay.com/itm/Oil-Temperat...item2c6c8f4ae9

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimtsag Προβολή μηνύματος
    Η λογικη μου πισω απο το θεμα αξιοπιστιας εχει να κανει κυριως με το γεγονος οτι η Honda δεν δινει στο κιτ μπιελες η στροφαλο..Που σημαινει-θεωρητικα παντα-οτι αν γινει η δουλεια σωστα δεν θα εχω θεμα.Αλλωστε το κιτ ειναι για αγωνες,σωστα;Δεν νομιζω να ειναι ευκολο να πιασεις εστω το 10% σε ζορισμα σε σχεση με συνθηκες αγωνα ή εστω track day.
    Συμφωνώ!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimtsag Προβολή μηνύματος
    Το οργανο θερμοκρασιας λαδιου με την ταπα για αισθητηρα εχεις κατι υποψιν σου;

    Edit:Φανταζομαι εννοεις κατι τετοιο;

    http://www.ebay.com/itm/Oil-Temperat...item2c6c8f4ae9
    Όχι αυτό,που δείχνεις βιδώνει στη τάπα πληρώσεως(εκεί που βάζουμε λάδι) και διαβάζει θερμοκρασία των ατμών του λαδιού.Δε το θεωρώ αξιόπιστο.

    Ψάξε καλύτερα από Ιαπωνία για πολυόργανο Yoshi,έχω ένα τέτοιο.

    http://www.yoshimura-jp.com/en/produ...meter_h_e.html

    Αισθητήρας G,oil drain bolt,διάσταση Μ12x1.5
    Oυσιαστικά αντικαθιστά την βίδα αδειάσματος του λαδιού. Για ψάξου λίγο..

    http://www.yoshimura-jp.com/en/produ...tal/index.html.

  4. #19
    φιλε μου σορρυ για την παρεμβαση...το μανιουαλ hrc για την μοτοσυκλετα σου το εχεις διαβασει???
    στο μανιουαλ μεσα γραφει οτι για να δουλεψουν ολα σωστα(εκκεντροφοροι,πιστονια κλπ)πρεπει η διαμμετροσ των εμβολων σου να αυξηθουν κατα 2μμ...(δεν βγαζει η χοντα)
    συμφωνο για τισ μπιελες,αφου θα φτιαξεις ενα εργο τεχνης,γιατι δεν περνεις κατι σε φαλικον η σε κρονος(αν βρεις)...
    επισεις κοιταξε μηπως βρεισ το σετ του βολαν(σπανιο)....
    και μπουζι
    αυτα
    πολλα λεφτα αλλα αφου το αρχισες....


    παρε μια φωτο απο μπιελα κρονος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	007.JPG 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	296390

    μπουζι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	008.jpg 
Προβολές:	475 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	296391
    Ενας αγγελος και ενας διαβολος με συνοδευουν...μου μιλανε συνεχως σα να με δασκαλευουν...ο ενας μου λεει συνεχος να χω το νου μου κι ο αλλος με ωθει στο ανοιγμα του δεξιου καρπου μου(θηριο-σε 2 ροδες)

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από melowolem Προβολή μηνύματος
    φιλε μου σορρυ για την παρεμβαση...το μανιουαλ hrc για την μοτοσυκλετα σου το εχεις διαβασει???
    στο μανιουαλ μεσα γραφει οτι για να δουλεψουν ολα σωστα(εκκεντροφοροι,πιστονια κλπ)πρεπει η διαμμετροσ των εμβολων σου να αυξηθουν κατα 2μμ...(δεν βγαζει η χοντα)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	008.jpg 
Προβολές:	475 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	296391
    Είσαι σίγουρος;
    Αν αυξηθεί η διάμετρος των εμβόλων κατά 2μμ(δηλαδή 2 χιλιοστά του χιλιοστού) τότε η απόσταση έμβολου-κυλίνδρου θα μειωθεί κατά 2μμ.
    Εγώ ξέρω ότι στα αγωνιστικά μοτέρ,συνήθως η αποσταση έμβολου-κυλίνδρου αυξάνεται διότι έχουμε μεγαλύτερες διαστολές λόγω σκληρής χρήσης.

    Καταρχήν 2μμ είναι πολύ μικρή διαφορά,σαφώς μέσα στα όρια της παραγωγής.

    Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

    Μήπως εννοείς το διάκενο των ελατηρίων των εμβόλων;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.544
    2mm δεν ειναι 2 χιλιοστα του μέτρου?? μπορει να βγαλει καποιος 2 χιλιοστα του χιλιοστου???
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος
    2mm δεν ειναι 2 χιλιοστα του μέτρου?? μπορει να βγαλει καποιος 2 χιλιοστα του χιλιοστου???
    Ο φίλος λέει 2μμ όχι 2mm!
    μμ=mm/1000

    2μμ δικαιολογείται,άνετα όταν μιλάμε για διάμετρο εμβόλων.Κανένα μηχάνημα μαζικής παραγωγής δεν μπορεί να βγάλει 2 έμβολα που να είναι ίδια με ακρίβεια μμ, μην αγχώνεστε!

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Παιδιά από όσο έχω μιλήσει με τον μηχανικό μου, τα νέα έμβολα δεν θα μπουν έτσι στον κύλινδρο. Θα πάει ρεκτιφιέ οι κυλινδροι ώστε να καθαρίσουν και να αγριέψουν για να γίνει σωστό το στρώσιμο. Επομένως μήπως από εκεί προκύπτουν τα 2mm που αναφέρει το manual;

    ΥΓ:Αυτό το thread το άνοιξα για να μαθω/μάθουμε σχετικά με την μετατροπή! Οποιαδήποτε γνωμη/άποψη είναι απολύτως δεκτή και σεβαστή!!
    Τελευταία τροποποίηση από dimtsag; 28/07/2013 στις 11:28.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimtsag Προβολή μηνύματος
    Παιδιά από όσο έχω μιλήσει με τον μηχανικό μου, τα νέα έμβολα δεν θα μπουν έτσι στον κύλινδρο. Θα πάει ρεκτιφιέ οι κυλινδροι ώστε να καθαρίσουν και να αγριέψουν για να γίνει σωστό το στρώσιμο. Επομένως μήπως από εκεί προκύπτουν τα 2mm που αναφέρει το manual;

    ΥΓ:Αυτό το thread το άνοιξα για να μαθω/μάθουμε σχετικά με την μετατροπή! Οποιαδήποτε γνωμη/άποψη είναι απολύτως δέκτη και σεβαστή!!
    Δες εδώ:
    http://www.ronayers.com/CRANKSHAFT-PISTON-C201126.aspx.

    To στάνταρ πιστόνι έχει κωδικό 13101-MEL-000.
    Βγαίνει και σε μεγαλύτερο κατά 0,25mm με κωδικό 13103-MEL-000.

    Εσύ ποιό πιστόνι έχεις ή θες να βάλεις;

    Το ρεκτιφιέ θα γίνει Ελλάδα ή εξωτερικό;

    edit:ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟ MANUAL ΝΑ ΛΕΕΙ 2mm!

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Έχω αυτό που φαίνεται στην 1η φώτο του thread. Τώρα είμαι εκτός σπιτιού και δεν μπορώ να το δω. Αν είσαι σε υπολογιστή δες την φωτογραφία. Νομίζω πάνω στο κουτί του πιστονιου φαίνεται το part number.

    Το ρεκτιφιέ θα γίνει εδώ μάλλον (Ηράκλειο, Κρητη). Δεν θα γίνει κάτι το περίπλοκο, γυάλισμα των κυλίνδρων για να καθαρίσουν.

    Το part number ειναι:13101-NL9 000
    Τελευταία τροποποίηση από dimtsag; 28/07/2013 στις 11:41.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Part number δε βλέπω.
    Ρεκτιφιέ λοιπόν;
    Δε θέλω να πω το παραμικρό αλλά μετά το γυάλισμα,έχει ο μάστοράς σου κυλινδρόμετρο με ακρίβεια μμ(πρόσεξε,λέω μμ όχι mm) να δει αν ο κύλινδρος είναι στη σωστή διάσταση(εννοείται θα μετρήσει στη σωστή θερμοκρασία);

    Επίσης υποθέτω ξέρεις ότι δεν αρκεί μόνο γυάλισμα,αλλά θες θα δημιουργήσεις και μικρές χαρακιές σχήματος ψαροκόκκαλου στον κύλινδρο για να κρατάει λάδι στα τοιχώματα,ναι;
    Ποιές μοίρες θα έχει αυτό το ψαροκόκκαλο;Έχει τέτοιο μηχάνημα;Αν ναι,ξέρει να το χειρίζεται;
    Θα κάτσει μετά να ελέγξει το διάκενο των ελατηρίων και αν χρειαστεί να τα κατεργαστεί ώστε να το φέρει στη σωστή διάσταση;

    Αν ήμουν στη θέση σου δε θα προχωρούσα μ'αυτά που έχω δει...
    Καλύτερα στείλτο εξωτερικό.

    Εσύ αποφασίζεις.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    77
    Να είσαι σίγουρος ότι θα γίνουν όλα όπως πρέπει. Δεν Θα το κάνει ο μηχανικός μου το ρεκτιφιέ. Δεν έχει μηχάνημα. Θα πάει σε άλλον. Αν αυτός δεν μου κάνει δεν θα ρισκάρω το παραμικρό. Αν δεις λίγο παραπάνω αναφέρω ότι θα γίνει γυάλισμα και αγρίεμα του εσωτερικού των κυλίνδρων ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις.

    Διαφορετικά υπάρχει και η λύση του εξωτερικού που ελπίζω να μην χρειαστεί. Πλέον δεν βιάζομαι να το βγάλω. Θα γίνουν όλα σωστά ή δεν θα γίνει τίποτα.
    Δημήτρης

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Να πω τη γνώμη μου;
    Πριν κάνεις το παραμικρό,ψάξου σε φόρουμ του εξωτερικού για cbr.Σίγουρα θα βρεις απαντήσεις,ειδικά από αμερικάνους.
    Αφού βλέπω σ'αρέσει το μηχανάκι σου,μη βιαστείς,ψάξε,μάθε,διάβασε και αποφασίζεις.

    Συμβουλή:αν το κάνεις Ελλάδα,να επιμένεις να έρθεις ΕΣΥ ο ίδιος σε επαφή με τον ρεκτιφιετζή,μην εμπλέξεις το μηχανικό σου.
    Μόνο έτσι θ'αποκτήσεις εικόνα για το πόσο μπορεί ο άλλος να κάνει καλή δουλειά.
    Μίλα μαζί του και κάνε αυτό που λένε οι Άγγλοι:ask educated questions(αφού φυσικά έχεις ψαχτεί και μορφωθεί ο ίδιος).
    Αν δεις ότι δε θα κάνει τα πάντα By the book και παραπάνω,ξέχασέ το.
    Συμβουλή2:αν(λέω ΑΝ) το κάνεις Ελλάδα και το μηχανάκι αντέξει,πες μας το όνομα του ρεκτιφιετζή να τον έχουμε υπ' όψη...

  14. #29
    δικο μου λαθος παιδες οταν εγραψα 2μμ εννοουσα 2mm το μανιουαλ το γραφει ξεκα8αρα οτι για να δουλεξουν σωστα ολα....
    αν δεισ και σε ξενα φορουμ ολοι μα ολοι που βαζουν το hrc kit ανεβαζουν κατα 2 χιλιοστα την διαμετρο του εμβολου.
    π.χ.
    http://www.1000rr.net/forums/sale/60...verything.html
    http://www.1000rr.net/forums/sale/60...arts-head.html

    κοιταξε αν μπορεισ,τα εμβολα σου εχουν δυο ελατηρια(1 λαδιου 1 συμπιεσης)αν εχουν παραπανω δεν ειναι του κιτ....
    καλο θα ηταν να το στειλεις εξωτερικο και να σου βαλουν νικασιλ χιτωνια(το ειχε κανει ενας γνωστος αν βρω το τηλεφωνο του θα μαθω το σαιτ και ποσο κοστισε)

    οντως οι μπιελες ειναι αριστουργημα....οπωσ και η μοτοσυκλετα σου...

    και κατι ακομα αλλαξε ψυγειο και θερμοστατη(θερμοστατη βαλε απο την hrc 60 δολαρια απο ιμπει,ανοιγει στουσ 62)

    σορρυ για το ξενο φορουμ αλλα αν υπαρχει προβλημα ας σβηστει....
    Ενας αγγελος και ενας διαβολος με συνοδευουν...μου μιλανε συνεχως σα να με δασκαλευουν...ο ενας μου λεει συνεχος να χω το νου μου κι ο αλλος με ωθει στο ανοιγμα του δεξιου καρπου μου(θηριο-σε 2 ροδες)

  15. #30
    κατα την γνωμη μου κακοσ εκανες και εστειλες την κεφαλη ετσι....
    επρεπε να ειχεσ κατεβασει το hrc μανιουαλ που λεει για το πορτινγκ στην κεφαλη...
    Ενας αγγελος και ενας διαβολος με συνοδευουν...μου μιλανε συνεχως σα να με δασκαλευουν...ο ενας μου λεει συνεχος να χω το νου μου κι ο αλλος με ωθει στο ανοιγμα του δεξιου καρπου μου(θηριο-σε 2 ροδες)

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda hornet 2005
    από foumo στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF