Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Βοήθεια για επιλογή μηχανής : Hornet 600 vs Monster 620

  1. #16
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roumpinho Προβολή μηνύματος
    ..................είμαι σε αναζήτηση μηχανής και εξοικονόμηση χρήματος.............
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    in any case, το κόστος συντήρησης μια τέτοιας μηχανής είναι ανάλογο ενός μικρομεσαίου αυτοκινήτου (ούτε καν μικρού)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalhsCr Προβολή μηνύματος
    Αν σκεφτόμουν την οικονομία δεν θα αγόραζα το χορνετ :-)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #17
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Εγω θα πω μονστερ 620 σχολείο οτι πρέπει για entry level στην σπορ οδήγηση και άνετο σχετικά για πόλη
    Και 2κυλινδρο
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από imitrelos Προβολή μηνύματος
    Εγω θα πω μονστερ 620 σχολείο οτι πρέπει για entry level στην σπορ οδήγηση και άνετο σχετικά για πόλη
    Και 2κυλινδρο
    και τα σερβις? ο ανρθωπος το θελει για καθημερινο εργαλειο πανω κατω στην κινηση, φοβαμαι πως δε θα του κατσει καλα σε βαθος χρονου αυτο το μηχανακι.

    οχι βεβαια οτι και το χορνετ δε θα του κοστισει σε συντηρηση, απλα θα ειναι τυπικη συντηρηση..
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  4. #19
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Τώρα πέρα την πλάκα μιλάμε για αεροψυκτο 2κ κινητήρα ......αν ξεπερασουμε τον μύθο για τα ιταλικά κατευθείαν μιλάμε για 2 λιγοτερα μπουζί λιγότερα λιγότερο λάδι

    Απλά προσοχή δεν μιλάω για κακό συντηρημένο μηχανάκι

    Απο γκάζι είναι φιλικό με ροπη στις χαμηλομεσαιες και καλητερα περιφερειακά

    Δεν θα βάλει φωτιά στον δρόμο αλλά έχει αρκετο για να παιξει χωρίς να τπν τρομάξει

    Βέβαια αν μιλάμε ότι είναι για χρήση στο κέντρο της Αθήνας σε μποτιλιαρισμα .....όχι δεν κανει .....να πάρεις τοτε παπάκι :-)
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  5. #20
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    ο φίλος εν τω μεταξύ έχει κόψει ρόδα μυρωδάτα, αλλά να χαμε να λέγαμε

    νομίζω τα έχει λίγο μπερδεμένα στο μυαλό του, αυτά είναι fun μηχανάκια, δεν είναι μηχανάκια για να πηγαινοέρχεσαι στη δουλειά

    τα λάστιχα να βάλεις πόσο κάνουν μόνο και τελείωσε

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #21
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    το χοντα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #22
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roumpinho Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum.νέο μέλος στο forum και ελπίζω σύντομα νέο μέλος στο χώρο της μηχανής. ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν το θέμα έχει αναφερθεί σε άλλο post αλλά λόγο φόρτου δουλειάς και μειωμένου ελεύθερου χρόνου δεν έχω καταφέρει να κάνω καλό ψάξιμο σε προηγούμενα θέματα. αν και πάντα με συγκινούσαν οι μοτοσυκλέτες, λίγο ο οικογενειακός περίγυρος λίγο το ότι δεν το είχα πάρει ζεστά το θέμα, δεν είχα προχωρήσει τη διαδικασία απόκτησης μηχανής. όλα άλλαξαν πριν 2 χρόνια όταν άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά και από τον περασμένο Ιανουάριο είμαι κάτοχος απεριόριστου διπλώματος και έκτοτε είμαι σε αναζήτηση μηχανής και εξοικονόμηση χρήματος. Είμαι 32 χρονών με 1,67 ύψος και 62 κιλά. Με τη μηχανή θέλω να υποκαταστήσω το αυτοκίνητο (honda civic 1,8) για τις καθημερινές μετακινήσεις στην Αθήνα (δουλειά - όπου οι διαδρομές ποικίλουν αλλά κατά βάση σε μεγάλους οδικούς άξονες π.χ Κηφισός, Μεσογείων, Βεϊκου, Αττική Οδός, κλπ και ελάχιστα προς το κέντρο, βόλτες) και δεν θα έλεγα όχι σε τυχόν εξορμήσεις σε απόστασεις 100-150 χλμ. Η μικρή μου εμπειρία μου εξαντλείται σε βόλτες με παπάκι φίλου και σε πολύ λίγες με μεγαλύτερου κυβισμού. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κάνω βήματα σιγά σιγά όμως δεδομένου ότι τη μηχανή που θα πάρω τώρα θέλω να την κρατήσω χρόνια (μιας και σε 1-2 χρόνια δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και αν θα μπορούμε να μπαίνουμε στη διαδικασία αλλαγής μηχανής) και επειδή θεωρώ ότι το μυαλό μου έχει πήξει και ειδικά πλέον στην ηλικία που είμαι δεν με εξιτάρουν τα γκάζια για να μην έχω σεβασμό στο γκάζι της μηχανής, έχω καταλήξει στο Hornet 600 (μοντέλο '07 και μετά κατά προτίμηση) και Monster 620 i.e.(γενικά μου αρέσουν τα naked) Το μπάτζετ είναι περίπου στα 3.500. Επίσης υπάρχει στη σκέψη μου το Er6 αλλά δεν με γεμίζει τόσο πολύ όπως τα 2 προηγούμενα μοντέλα που πραγματικά με εξιτάρουν και είναι στα πλάνα μου να μπορέσω να κάνω και ένα test ride σύντομα. Όμως μέχρι να τα καταφέρω για να έχω και προσωπική άποψη, θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας. Ποια τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα τους, κατανάλωση, συντήρηση και ότι άλλο θεωρείτε άξιο αναφοράς. Επίσης αν έχετε κάποια άλλη πρόταση εννοείται καλοδεχούμενη. Να είστε όλοι καλά, καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!!

    Hornet καλυτερο σε ολα πλην εμφανισης (κατα τη γνωμη μου),στησιματος και διαχρονικοτητας που το Monster υπερτερει.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roumpinho Προβολή μηνύματος
    ... Με τη μηχανή θέλω να υποκαταστήσω το αυτοκίνητο (honda civic 1,8) για τις καθημερινές μετακινήσεις στην Αθήνα (δουλειά - όπου οι διαδρομές ποικίλουν αλλά κατά βάση σε μεγάλους οδικούς άξονες π.χ Κηφισός, Μεσογείων, Βεϊκου, Αττική Οδός, κλπ και ελάχιστα προς το κέντρο, βόλτες) και δεν θα έλεγα όχι σε τυχόν εξορμήσεις σε απόστασεις 100-150 χλμ. Η μικρή μου εμπειρία μου εξαντλείται σε βόλτες με παπάκι φίλου και σε πολύ λίγες με μεγαλύτερου κυβισμού. Ξέρω ότι το σωστό είναι να κάνω βήματα σιγά σιγά όμως δεδομένου ότι τη μηχανή που θα πάρω τώρα θέλω να την κρατήσω χρόνια (μιας και σε 1-2 χρόνια δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και αν θα μπορούμε να μπαίνουμε στη διαδικασία αλλαγής μηχανής) και επειδή θεωρώ ότι το μυαλό μου έχει πήξει και ειδικά πλέον στην ηλικία που είμαι δεν με εξιτάρουν τα γκάζια για να μην έχω σεβασμό στο γκάζι της μηχανής, έχω καταλήξει στο Hornet 600 (μοντέλο '07 και μετά κατά προτίμηση) και Monster 620 i.e.(γενικά μου αρέσουν τα naked) Το μπάτζετ είναι περίπου στα 3.500...
    Φίλε το hornet είναι ΄το μηχανάκι που θα σε καλύψει πλήρως σε αυτά που περιγράφεις και ζητάς. Έχω στη κατοχή μου ένα του 2009 για ένα χρόνο τώρα έχω κάνει 20.000 χιλ κι έχω να σου πω ότι είναι ένα μηχανάκι σχολείο. Είναι οικονομικότατο, ευκολοσυντήρητο και παντός καιρού και καταστάσεων. Είναι δε και πανέμορφο.

    Παρεπιπτόντως τυχαίνει να το πουλάω κι αν καταλήξεις τελικά στο Χόντα νομίζω ότι αξίζει να του ρίξεις μια ματιά γιατί η τιμή που το δίνω είναι συμφέρουσα.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4099276/

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Παρεπιπτόντως τυχαίνει να το πουλάω κι αν καταλήξεις τελικά στο Χόντα νομίζω ότι αξίζει να του ρίξεις μια ματιά γιατί η τιμή που το δίνω είναι συμφέρουσα.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4099276/
    Αν αναλογιστεις οτι παιρνεις με 3,500-3,800 hornet με ABS, δεν θα το ελεγα. Συγγνωμη κιολας!

    --

    Προσωπικη μου αποψη, πηγαινε προς το Χορνετ, μιας και ειναι πιο αξιοπιστο, πιο ηρεμο, και πανω απο ολα ΦΡΕΝΑΡΕΣ!!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    3500 με αβς???φοβερο !!
    Για δωσε λινκ

  11. #26
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    κοίτα επειδή ο ρουμπίνιος δε πρόκειται να ξαναμπεί (οπότε δε πρόκειται να πηδήξω κανενός το thread), θέλει κανείς το δικό μου γιατί μου τα έχει κάνει τσουρέκια ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της T E O
    Εγγραφή
    25/06/2012
    Μηνύματα
    72
    gsr 600 η Z750? οχι? τα ειδες αυτα τα δυο?

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από T E O Προβολή μηνύματος
    gsr 600 η Z750? οχι? τα ειδες αυτα τα δυο?
    το gsr600 ειναι το πλεον αντιοικονομικο σε βενζινη
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalhsCr Προβολή μηνύματος
    3500 με αβς???φοβερο !!
    Για δωσε λινκ
    Ναι για δώσε λίνκ για να μη γράφουμε ότι θέλουμε. (στον eBoLaGR αναφέρομαι) Εγώ πάντως από ένα ψάξιμο που έκανα βρήκα μόνο αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4086100/ που είναι της ίδια χρονολογίας με το δικό μου κι έχει abs αλλά είναι στα 4500 κι όχι στα 3500.

  15. #30

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. Βοήθεια για επιλογή μηχανής
    από LAntwnis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 08:58
  3. Βοήθεια για επιλογή μηχανής.
    από Batman007 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2009, 08:51
  4. Βοήθεια για επιλογη καινούργιας μηχανής.
    από AchilleasDucati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 14:25
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF