Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: αλλαγη κατω τρομπας 950/990

  1. #16
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από erotisakias Προβολή μηνύματος
    η διαρροή βρίσκεται σε αυτό το σημείο..ανάμεσα στον κύλινδρο και το σώμα (κόκκινο βελάκι)
    εγώ μιλάω για το λαστιχάκι που βρίσκεται περιμετρικά από το σώμα και το οποίο δεν περιέχεται στη συσκευασία και πρέπει να πάρεις το παλιό..(μαύρο βελάκι) και έχει μόνο ρόλο στην εφαρμογή της τρόμπας στην πλαστική βάση. Η τρόμπα και να μην το έχει αυτό πάλι στεγανή είναι..Απλά πατάει καλύτερα..

    Το μαύρο χρώμα δεν είναι το λάδι της τρόμπας..απλά τα υγρά που τρέξανε ήρθανε σε επαφή με το γράσσο που έχει η μπίλια που βρίσκεται μέσα στο αξονάκι και έγιναν αχταρμάς όταν την έβγαλα.;Άρα εδώ δεν έχεις διαρροή υγρών συμπλέκτη

    Η αλήθεια είναι πως έλεγξα τον άξονα που βγαίνει από το κάρτερ (παρέα με μια αναπληρωματική oberon που μου δώσανε τα παιδιά της KTM για να κάνω προσωρινά τη δουλεία μου) για διαρροή και δεν είχε τίποτα.. Ούτε εδώ έχεις διαρροή υγρών συμπλέκτη.

    άν έχεις διαρροή στον αξονα του κάρτερ έιναι λόγος να χαλάσει η τρόμπα.Το μηχανέλαιο λογο πίεσης εισχωρεί απο τα πλάγια του κυλίνδρου της τρόμπας και καταστρέφει το εσωτερικό oring.Αυτό ποιός το είπε; Το ελαστικό viton που πιθανότατα έχεουν τα ορινγκ αντέχει και θερμοκρασία και πετρελαιοειδή. Επίσης στο σημείο αυτό τα λάδια της μηχανής δεν έρχονται με πίεση από την αντλία λαδιού, απλά γλείφουν καταλήγοντας στην αντλία αναρρόφησης (scavenge pump). Άρα όλα καλά;

    Συνημμένο 309186
    Θα ήθελα να μου απαντήσεις αν έχανες πίεση στη μανέτα, που είναι και η ουσία της υπόθεσης.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  2. #17
    σε διπλό ταμπλό Το avatar του/της erotisakias
    Εγγραφή
    28/10/2013
    Μηνύματα
    52
    Το μαύρο χρώμα δεν είναι το λάδι της τρόμπας (μπερδεύτηκα..δεν ειναι το λάδι της μηχανής ήθελα να πω)..απλά τα υγρά που τρέξανε (του συμπλέκτη) ήρθανε σε επαφή (καθώς γύρισα την τρόμπα όταν την έβγαλα)με το γράσσο που έχει η μπίλια που βρίσκεται μέσα στο αξονάκι και έγιναν αχταρμάς.

    Η αλήθεια είναι πως έλεγξα τον άξονα που βγαίνει από το κάρτερ (παρέα με μια αναπληρωματική oberon που μου δώσανε τα παιδιά της KTM για να κάνω προσωρινά τη δουλεία μου)..πως να έχω διαρροή αφού έβαλα άλλη τρόμπα? το ότι δεν θα είχα διαρροή τρόμπας το περίμενα..να ελέγξω τον άξονα του κάρτερ για διαρροή λαδιού κινητήρα έψαχνα..

    σιγά μην είναι viton. τα viton είναι χρώματος καφέ και στην φωτογραφία που έστειλες είναι μαύρα..ούτε καν σιλικόνης δεν είναι φίλε μου..το λάδι του κινητήρα όταν έχεις διαρροή μπορεί να περάσει από το κυλινδράκι της τρόμπας στο σημείο που δείχνω στην φωτογραφία με κόκκινο βελάκι..Αυτό μου το ήπανε από την ΜΑΚΑΝ που τους το σφυρίξανε από την Αγγλία. Για αυτό και ζητήσανε στοιχεία ότι δεν έχω διαρροή. Η αλήθεια είναι πως είχαν γίνει οι αλλαγές πιο θορυβώδεις..πιο καρφωτές..Υποψιάζεσαι κάτι που θα μπορούσε να χαλάσει την τρόμπα εκτός από αστοχία υλικού?

  3. #18
    σε διπλό ταμπλό Το avatar του/της erotisakias
    Εγγραφή
    28/10/2013
    Μηνύματα
    52
    ωραια !! αυτο δεν το ηξερα...
    τωρα που ειναι και οι δυο τρομπες εκτος, θα φανει στο ρελαντι αν εχει διαρροη απο τον αξονα?




    καλά δεν είναι ο κανόνας..το είπα σαν μια ακραία περίπτωση που μου είπαν να αποκλείσω από την Makan μιας και τους το ζήτησαν από Αγγλία. Τώρα..Εγώ είχα κάνει και καμιά 40αρα χιλιόμετρα πρώτα με ζόρι στο μοτέρ να ζεστάνω το λάδι και να ανεβάσω πίεση. Το βίντεο είναι με κρύο μοτέρ που κυρίως ήθελα να δείξω ότι είναι καθαρός ο άξονας του κάρτερ. Νομίζω το σωστό είναι όταν με το καλό περάσεις την τρόμπα να κάνεις τα βολταράκια σου (ζόρισέ το και λίγο) και να ρίξεις μια ματιά αν θέλεις μετά.

  4. #19
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Τα viton που αγόρασα εγώ είναι μαύρο χρώμα, όπως εδώ:
    http://www.ebay.com/itm/Viton-Rubber...item257a16ea83
    και μή νομίζεις οτι το κόστος είναι αστρονομικό για να βάλουν τέτοια.
    Από ότι κατάλαβα έχανες την πίεση στη μανέτα. Η φωτό που έβαλες δεν είναι η αιτία της διαρροής. Δεν άνοιξες την αντλία μέσα να δείς τί συμβαίνει;
    Πολύ περίεργο πάντως. Αστοχία υλικού αλλά πιό υλικό να αστόχησε; Τα όρινγκ και τα δύο; τόσο γρήγορα; το πιστονάκι να ράγισε δε νομίζω γιατί είναι πολύ πιό παχύ από το μανήσιο.
    Η μόνη λογική εξήγηση είναι να είχε γρατζουνιά το κυλινδράκι (κακή συναρμολόγηση στο εργοστάσιο) ή να ήταν ελαττωματικά τα όρινγκ;;;
    Το σκληρό κιβώτιο έχει να κάνει με τα λάδια που έχει μέσα και δε νομίζω η μικρή ποσότητα υγρών συμπλέκτη που ίσως να πέρασε από το αξονάκι στα λάδια να σου τα αραίωσε τόσο ώστε να σου κάνει διαφορά. Πιστεύω οτι το κυλινδράκι Oberon επειδή έχει δύο όρινγκ είναι πιό δύσκολο στη λειτουργία του, κάνει το συμπλέκτη πιό βαρύ με αποτέλεσμα να τον πατάς πιό αργά και να προκαλέι σκληρότερες αλλαγές, όσπου να το συνηθίσεις.
    Παρατήρηση: το βιντεάκι σου είναι πολύ θολό για να φανεί αν έχεις στο χέρι σου λάδια.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #20
    Στο προηγούμενο σέρβις (μικρό) μου είπαν ότι η μαμά κάτω τρόμπα έχει φθορά και κάποια στιγμή είναι για άλλαγμα.
    Χτες αγόρασα την Oberon να την έχω έτοιμη όταν συμβεί το μοιραίο.

    Από τα παραπάνω γραφόμενα ορμόμενος, τι νομίζετε ότι πρέπει να προσέξω?
    Θα ήταν συνετό να τσεκάρω και τον άξονα?
    Θα ήθελα να μη ξαναβάλω τα παλιά O-ring και να πάρω νέα. Viton νέα, ποιά όμως? Ένα μόνο χρειάζεται?
    make love not work

  6. #21
    Το συγκεκριμένο είναι το εσωτερικό o ring που μπαίνει στο κυλινδρακι που κινείται?Ρωτάω γιατί θέλω να του βάλω και εγώ viton στην κάτω,είμαι στην διαδικασία φτιαξίματος συμπλέκτη γενικότερα και θέλω να το κάνω σωστά...

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Τα viton που αγόρασα εγώ είναι μαύρο χρώμα, όπως εδώ:
    http://www.ebay.com/itm/Viton-Rubber...item257a16ea83
    και μή νομίζεις οτι το κόστος είναι αστρονομικό για να βάλουν τέτοια.
    Από ότι κατάλαβα έχανες την πίεση στη μανέτα. Η φωτό που έβαλες δεν είναι η αιτία της διαρροής. Δεν άνοιξες την αντλία μέσα να δείς τί συμβαίνει;
    Πολύ περίεργο πάντως. Αστοχία υλικού αλλά πιό υλικό να αστόχησε; Τα όρινγκ και τα δύο; τόσο γρήγορα; το πιστονάκι να ράγισε δε νομίζω γιατί είναι πολύ πιό παχύ από το μανήσιο.
    Η μόνη λογική εξήγηση είναι να είχε γρατζουνιά το κυλινδράκι (κακή συναρμολόγηση στο εργοστάσιο) ή να ήταν ελαττωματικά τα όρινγκ;;;
    Το σκληρό κιβώτιο έχει να κάνει με τα λάδια που έχει μέσα και δε νομίζω η μικρή ποσότητα υγρών συμπλέκτη που ίσως να πέρασε από το αξονάκι στα λάδια να σου τα αραίωσε τόσο ώστε να σου κάνει διαφορά. Πιστεύω οτι το κυλινδράκι Oberon επειδή έχει δύο όρινγκ είναι πιό δύσκολο στη λειτουργία του, κάνει το συμπλέκτη πιό βαρύ με αποτέλεσμα να τον πατάς πιό αργά και να προκαλέι σκληρότερες αλλαγές, όσπου να το συνηθίσεις.
    Παρατήρηση: το βιντεάκι σου είναι πολύ θολό για να φανεί αν έχεις στο χέρι σου λάδια.
    Γειά χαρά.
    Το συγκεκριμένο είναι το εσωτερικό o ring που μπαίνει στο κυλινδρακι που κινείται?Ρωτάω γιατί θέλω να του βάλω και εγώ viton στην κάτω,είμαι στην διαδικασία φτιαξίματος συμπλέκτη γενικότερα και θέλω να το κάνω σωστά...

  8. #23
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Το ορινγκ που δείχνει ο erotisakias δεν επηρρεάζει τη λειτουργία του συμπλέκτη. Τις διαστάσεις ας τις μετρήσει, μιά και θα το ανοίξει ακόμα μιά φορά. Μπορείς βέβαια να το βγάλεις και να το πάς στο Σταματιάδη, να σου δώσει την ίδια διάσταση Σερρών 90 Αθήνα, σε ότι ελαστικό θέλεις, αλλά δεν χρειάζεται πραγματικά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  9. #24
    σε διπλό ταμπλό Το avatar του/της erotisakias
    Εγγραφή
    28/10/2013
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από martinacos Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμένο είναι το εσωτερικό o ring που μπαίνει στο κυλινδρακι που κινείται?Ρωτάω γιατί θέλω να του βάλω και εγώ viton στην κάτω,είμαι στην διαδικασία φτιαξίματος συμπλέκτη γενικότερα και θέλω να το κάνω σωστά...
    το oring που φαίνεται στην εικόνα είναι άσχετο με τη λειτουργία του συμπλέκτη..δεν χρειάζεται viton..προτείνω έναν έλεγχο στη μαύρη βάση της τρόμπας για ραγίσματα ή παραμορφώσεις και όλα καλά..επαναλαμβάνω ότι τον έλεγχο για διαρροή από τον άξονα του κάρτερ τον έκανα εγώ μετά από υποδειξη της Μακαν μιας και οι Άγγλοι δεν καταλάβαιναν πως χάλασε η τρόμπα τους.

  10. #25
    Μόλις ήρθε η Oberon! έχει μέσα και δύο ροδελίτσες και ένα ρολεμανάκι.
    Τελικά θα χρειαστώ κάτι άλλο επιπλέον για την εγκατάσταση? Κάποιο o-ring? Κάποιο τσιμουχάκι?
    Υποτίθεται ότι θα ξαναχρησιμοποιήσω και κάτι από τη παλιά.
    "...the pipe and banjo bolt.." & "...ensuring all spacers and other original components are refitted..."
    make love not work

  11. #26
    Δεν θα χρειαστεις κατι αλλο περα απο τα ζουμια

  12. #27
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Ποιές μάρκες για κάτω τρόμπα συμπλέκτη παίζουν στην αγορά τώρα; Οι evoluzione σταμάτησαν.
    Sigutech , Oberon... ;άλλες υποψήφιες;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητειται μτχ Adventure 950/990 S
    από 950dim στο forum KTM
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2007, 08:33
  2. 950/990 και κάγκελα Hepco & Becker
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2007, 08:52
  3. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF