Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: Φρενα. Το ρημαδι απλα δεν εχει φρενα.

  1. #16
    να επανελθω με το θεμα των φρενων.μετα την καταργηση του abs εκανα ενα γενικο σερβις στις δαγκανες .αλλαξα λαστιχακια καθαρισα εμβολακια και εγιναν σαν καινουργιες.απο την αποδοση που εχω τωρα καταληγω στο συμπερασμα οτι για ολα φταιει το abs.οποιος λοιπον εχει συνηθησει να οδηγα ει με αυτο το συστημα καλο ειναι να μην το βγαλει αλλα μην περιμενει αμεσοτητα στο φρενο οτι τρομπα και δαγκανες και να βαλει.αντιθετα εγω που οδηγω σχεδον 30 χρονια μοτο χωρις abs ποτε δεν καταφερα να το συνηθησω .τα φρενα του ληστη χωρις abs με σωληνακια υψηλης ειναι υπεραρκετα και δεν υστερουν σε δυναμη.α και τακακια τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα και κατεληξα σε ενα.ebc hh

  2. #17
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Καλο ειναι οποιος εχει κατι να πει ,να λεει και ποιο μηχανακι εχει ,μιας και ΔΕΝ ειναι ολα τα ABS τα ιδια...

    http://www.americanmotorcyclist.com/...ckBraking.aspx

    Y.Γ.Αφτερμαρκετ υπαρχει κανενα συστημα?

  3. #18
    μιας και ειμαι στο section των bandit μιλαω για το δικο μου 1250 και απο οτι ξερω ολα τα bandit φορανε το ιδιο abs.το abs του cbr 1000 πχ δεν εχει καμμια σχεση και οδηγειται ανετα και στο παγκοσμιο sbk.του kawasaki zzr 1400 παλι ειναι σχεδον τελειο και δεν εχει καμμια καθυστερηση η σπογγωδη αισθηση οπως τα δικα μας.

  4. #19
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    μιας και ειμαι στο section των bandit μιλαω για το δικο μου 1250 και απο οτι ξερω ολα τα bandit φορανε το ιδιο abs.το abs του cbr 1000 πχ δεν εχει καμμια σχεση και οδηγειται ανετα και στο παγκοσμιο sbk.του kawasaki zzr 1400 παλι ειναι σχεδον τελειο και δεν εχει καμμια καθυστερηση η σπογγωδη αισθηση οπως τα δικα μας.
    (σορρυ ,μαλ@κια μου που δεν προσεξα το section).
    απλα στα προηγουμενα σχολια μου φανηκε οτι μιλαγατε γενικα για abs

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    απλα στα προηγουμενα σχολια μου φανηκε οτι μιλαγατε γενικα για abs
    Αν το επιανες απο την αρχη, θα ηταν ξεκαθαρο, μα δεν ειναι αυτο το θεμα.

    Την εψαξα σε ολο το μοτο.γρ, στο banditforum που ενα λινκ του εβαλε ο catmaster και σε αρκετο απο το ολον του δικτυου.
    Το 'μιλησα' με εναν κυριο που εκτιμω και σεβομαι απολυτα (ο οποιος ειναι εκτος φορουμ απο επιλογη του) και κατεληξα στο οτι η λυση του ΤΟΝΥ ειναι η μονη που σου δινει αισθηση ΚΑΙ φρενο,
    Μα σου αφαιρει το αβς.
    Και εκει δεν ειμαι ακριβως συμφωνος.

    Ναι, εχω οδηγησει πολλα (και πιο δυνατα και αξια μοτορια του Bandit) χωρις αβς.
    Ναι, ποτε δεν ειχα θεμα με το φρενο (αν και απολογιστικα, εχω πεσει αρκετες απο μπλοκαρισμα του μπροστινου).

    Μα τωρα αυτο εχω !

    Το ερωτημα μου παραμενει (εκτος καποιων απαντησεων, π/μ και προτασεων που θα ακολουθησω), υπαρχει λυση για την αντιμετωπιση της αισθησης (αλλα και αποτελεσματος φρεναρισματος) στο συγκεκριμενο μηχανακι, με το συγκεκριμενο αβς συστημα που εχει, που να μην σε κανεις να κατεβαζεις σκατο στην καλτσα;

    Αυτο ειναι το ερωτημα μου και ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα / και μελλοντικες απαντησεις
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Αν το επιανες απο την αρχη, θα ηταν ξεκαθαρο, μα δεν ειναι αυτο το θεμα.

    Την εψαξα σε ολο το μοτο.γρ, στο banditforum που ενα λινκ του εβαλε ο catmaster και σε αρκετο απο το ολον του δικτυου.
    Το 'μιλησα' με εναν κυριο που εκτιμω και σεβομαι απολυτα (ο οποιος ειναι εκτος φορουμ απο επιλογη του) και κατεληξα στο οτι η λυση του ΤΟΝΥ ειναι η μονη που σου δινει αισθηση ΚΑΙ φρενο,
    Μα σου αφαιρει το αβς.
    Και εκει δεν ειμαι ακριβως συμφωνος.

    Ναι, εχω οδηγησει πολλα (και πιο δυνατα και αξια μοτορια του Bandit) χωρις αβς.
    Ναι, ποτε δεν ειχα θεμα με το φρενο (αν και απολογιστικα, εχω πεσει αρκετες απο μπλοκαρισμα του μπροστινου).

    Μα τωρα αυτο εχω !

    Το ερωτημα μου παραμενει (εκτος καποιων απαντησεων, π/μ και προτασεων που θα ακολουθησω), υπαρχει λυση για την αντιμετωπιση της αισθησης (αλλα και αποτελεσματος φρεναρισματος) στο συγκεκριμενο μηχανακι, με το συγκεκριμενο αβς συστημα που εχει, που να μην σε κανεις να κατεβαζεις σκατο στην καλτσα;

    Αυτο ειναι το ερωτημα μου και ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα / και μελλοντικες απαντησεις
    εχεις οδηγησει μηχανακι με abs Και καλη αισθηση του φρενου?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    ........, υπαρχει λυση για την αντιμετωπιση της αισθησης (αλλα και αποτελεσματος φρεναρισματος) στο συγκεκριμενο μηχανακι, με το συγκεκριμενο αβς συστημα που εχει, που να μην σε κανεις να κατεβαζεις σκατο στην καλτσα;

    Αυτο ειναι το ερωτημα μου και ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα / και μελλοντικες απαντησεις
    απορία....

    το αβς σου το φτιάχνει κάποια εταιρεία (πιθανότατα η bosch).... αν την εβρισκες ποια είναι και απευθυνόσουν εκεί?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    εχεις οδηγησει μηχανακι με abs Και καλη αισθηση του φρενου?
    ναι υπάρχουν πχ το φουζουρου

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    εχεις οδηγησει μηχανακι με abs Και καλη αισθηση του φρενου?
    Καλο ερωτημα.
    Μονο ενα ZZR1400 και αυτο αρκετα χρονια πισω.
    Μα το οδηγησα για περιπου 1.00 χλμ μονο και δεν θυμαμαι τι και πως, σε οτι αφορα την αισθηση αλλα και την αποδοση των φρενων.
    Ασε που ποτε δεν το πηγα γρηγορα (με τα μετρα και σταθμα αυτης της μηχανης).


    Σπυρο, ειληκρινα δεν ξερω ποιος ειναι ο κατασκευαστης. Θα ελεγα BOSCH, μα χωρις να κοβω και την φυση μου γι'αυτο, θα το κοιταξω.

    Απο την αλλη, το αβς ως λειτουργια δεν μου δημιουργει καποιο θεμα, οποτε η μοναδα λειτουργει κανονικα.
    Απ'οτι εχω καταλαβει η επιπλεον διαδρομη των υγρων, προς τη μοναδα και πισω, ειναι που χαλαει την αισθηση και φερνει τη μανεττα αρκετα χιλιοστα πιο κοντα στο τιμονι.
    Αυτα τα δυο ειναι τα θεματα μου.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  9. #24
    ενδεχομένως ρωτώντας στην εταιρεία, να σου πουν για τυχόν λάθη στην σύνδεση....

    πχ... χρήση λαστιχένιων σωληνακίων αντί για υψηλής σε όλες τις διαδρομές

    ή να έχουν να σου προτείνουν αντικατάσταση κάποιου σένσορα με νέο βελτιωμένο

  10. #25
    Τα σωληνακια απο το λαιμό και πίσω, ειναι όλα σιδεροσωληνες. Όχι εύκαμπτα, σκληρά. Αρα μηδενική παραμόρφωση. Τα ελαστικά ειναι εμπρός, τρία κομματια αν θυμαμσι καλά. Δυο που πάνε απο τον διακλαδωτηρα στην κατω τιμονοπλακα στις δαγκάνες και ενα που παει από τον διακλαδωτήρα ως τον λαιμό και συνδέεται στα άκαμπτα που πανε στην μονάδα abs.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παντως κι εγω οταν το εψαχνα για τον ληστη κατι για αφτερμαρκετ τρομπα διαβαζα ή/και καταργηση του αμπεες που δεν το συζητουσα καν....

    Τελικα ειχα καταληξει να ψαχνω για λυσεις τρομπας, αφου στο μυαλο μου εκει ηταν το "προβλημα" αλλα αποφασισα οτι δεν μου κανει το μηχανακι γενικοτερα (μαλακια μου)......

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    εγω παντως εχω καταληξει (και καπου το χω ξαναγραψει) οτι η σπογγωδης αισθηση του φρενου οφειλεται στη μοναδα του abs.

    οπως σωστα ειπωθηκε στο μεγαλυτερο μερος τα σωληνακια ειναι σιδερενια και δεν διογκωνονται ωστε μπορουν να δημιουργησουν σπογγωδη αισθηση.

    εινια η τεχνολογια της μοναδας που το κανει αυτο. μια φορα με το μηχανικο μ κοντεψαμε να αδειασουμε 2 μπουκαλια υγρο για εξαερωση για να σιγουρευτουμε. μετα ξεκινησαμε να ακολουθησουμε τη διαδρομη των σωληνακιων μηπως βρουμε τιποτα αλλο ενδιαφερον. οταν φτασαμε στο abs σηκωσαμε τα χερια ψηλα και ειπαμε δεν το πειραζουμε.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #28
    υπάρχει πάντως συνεργείο που το πειράζει..... στην ξάνθη....

  14. #29
    αρκετοι φιλοι μου παραπονιόντουσαν ότι ειχαν προβλήματα σε μοτοσικλέτες με abs οσπου ενας γνωστος μου που δουευει στην σναιντερ στην γερμανια στα ηλεκτρονικα για την bmw στην φορμουλα 1 μου ειπε να βαλουν λαστυχα με ιδιο προφιλ και γενικα διαστασεις που λεει ο κατασκευαστης.
    ως εκ θαυματος βαζωντας της διαστασεις ελαστικων του κατασκευαστη το μηχανακι αποκτησε παλι φρενα.
    αιτεια ότι το abs διαβαζει και μπροστα και πισο και εάν αλαξεις καποια διασταση διαβαζει λαθος γιατι βλεπει διαφορα ταχητητας στον πισο και στον εμπρος τροχο και αμολάει τα φρενα, γιατι νομιζει ότι το μηχανακι γληστραει ...
    για δοκιμαστε το......
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  15. #30
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    μια βολτα εω κανει το μπαντιτ και τα φρενα του μου φανηκαν πολυ χειροτερα απτου sh που οδηγουσα κανα μισαωρο πριν..σε honda & yamaha με abs δεν εχω συναντησει θεμα με αισθηση...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ποσα αλογα εχει το ρημαδι?
    από toufek στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2009, 19:03
  2. Δεν έχει δουλειά, δεν έχει και το φόρουμ κίνηση...
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2009, 13:14
  3. Απλά δεν υπάρχει αυτό το παρκάρισμα..
    από epp1640 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 13:05
  4. Απλά δεν υπάρχει αυτό το βίντεο!
    από Ζεύκας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2008, 18:38
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF