Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 67

Θέμα: Hornet 600 - H περιπετεια με το μαστορα - Βαλβιδες,λαδια σε νερα...Κρατηθειτε !

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Μάνο, όλα καλά και ωραία, αλλά εγγύηση και μάλιστα γραπτή δύσκολα θα πάρεις....
    Εγω απο εδω και περα μονο ετσι θα τους αφηνω τη μηχανη φιλε Σπυρο. Αλλιως θα κανω αυτο που εκανα και στο τελος...το ιντερνετ ειναι μεγαλο εργαλειο !

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να μας πεις σε ποια περιοχή βρίσκεται το συνεργείο; Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία με εξουσιοδοτημένο απατεώνα Honda πριν χρόνια.
    δυστυχως BLiTzER δεν θελω να το κανω αυτο. Τι φταινε τα αλλα συνεργεια που πιθανον να βρησκονται στην ιδια περιοχη ? αλλα περαν αυτου, ο σκοπος του ποστ ειναι να αυτος που αναφερα στο αρχικο ποστ και στην απαντηση στον Ποπαυ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δυστυχως τετοιες ιστοριες σαν την δικια σου υπαρχουν παρα πολλες, φιλε Μανο...
    και το λεω με οργη και αγανακτηση γιατι πραγματικα, για να βρεις σωστο και τιμιο μαστορα ειναι μεγαλο τζοκερ..
    ασε τους κασταναδες που κυκλοφορουν και δεν ξερουν που πανε τα 4...

    εξουσιοδοτημενο ή μη δεν εχει σημασια...σημασια εχει ο ανθρωπος που ειναι μεσα...
    γιατι και τις "εξουσιοδοτησεις", τα εξουσιοδοτημενα, ξερουμε πανω κατω πως τις παιρνουν...

    οποτε κοιτατε να μαθετε καλα την μηχανη σας και να κανετε εσεις καποιες βασικες εργασιες...
    η παρακολουθηση σχετικων forum και η εγγραφη σε αυτα για ανταλλαγη αποψεων με κατοχους ειναι το μεγαλυτερο "σχολειο" που μπορειτε να περασετε...περα απο τις γνωσεις που αποκτας, εχεις την ψυχικη σου ηρεμια γιατι ξερεις τα προβληματα που εχει το μηχανακι σου και τις λυσεις αυτων και, φυσικα, γλιτωνεις και πολλα λεφτα...

    Αυτο που λες ειναι και ολο το ζουμι φιλε devil's animal
    Παρακολουθοντας τα φορουμ μπορεις να μαθεις τα παντα (αρκει να το ψαχνεις παραπανω) και συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι οπως θα το κανεις εσυ δε θα το κανει κανεις μαστορας !
    Τωρα που εφτιαχνα τη μηχανη μου παρατηρησα οτι μου ειχαν κανει ενα βαθουλωματακι σε ενα σημειο στο ψυγειο (μαλλον το επιασαν σε καμια μεγγενη) και βαζοντας απο πανω το πλαστικο καλλυμα δε φαινοταν τπτ! επισης ο 'σουπερ' μαστορας μου ειχε κανει και ενα ανεπαισθητο βαθουλωματακι στο ντεποζιτο (μαλλον καποιο κλειδι που του εφυγε), φυσικα ουτε λογος για κανενα απο τα δυο χτυπηματα. Θα μου πεις ασημαντα ειναι αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τα μαρτυρησε.

    υσ: αχ και να χαμε κανα δυο δυναμοκλειδα ! ειναι τα επομενα εργαλεια που θα αγορασω

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αντι να πεις και κανενα ευχαριστω που ο ανθρωπος σου εκανε τη μηχανη καινουρια, γκρινιαζεις κιολας...
    Λιγο ακομα να συνεχιζε ο τυπος θα σου την εκανε μοντελο 2015.

    Πρεπει να δεχτουμε πως σε καποιες περιπτωσεις η δουλεια του μαστορα ειναι trial and error, αλλα οπως πολυ σωστα ειπες ξεκιναμε παντα απο τα πιο ευκολα/οικονομικα και παμε προς τα δυσκολα/ακριβα.
    χχαχααχα...να σου πω την αληθεια το ...φοβηθηκα αυτο ! λεω ...σε λιγο θα μου πει να βαλω και κανενα αναποδο πιρουνι (που μου αρεσει κιολας!) μπας και !!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Aυτο με το αναποδο πηρουνι δεν επρεπε να το πεις.

  4. #19
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πρεπει να δεχτουμε πως σε καποιες περιπτωσεις η δουλεια του μαστορα ειναι trial and error
    βεβαίως και όχι!

    Αν τη βλάβη δεν την ξέρει, καλά θα κάνει να σου πει "δεν ξέρω" και να πας σε άλλον.

    Αν την βλάβη την έχει ξανασυναντήσει και την έχει μάθει καλά, συνήθως από πιό έμπειρο μάστορα (μάστορας, μαέστρος και μάστερ είναι η ίδια λέξη), τότε την ξέρει και πως να την αναγνωρίζει, χωρίς πειραματισμούς.

    Θες να κάνει πειραματισμούς πάνω στο μηχανάκι που εσύ καβαλάς;

    Τί trial and error? Σε μηχάνημα που στηρίζεις την ζωή σου στο να δουλεύει καλά;

    Εκεί ξεχωρίζει και ο καλός από τον καλύτερο μάστορα, στο πόσες βλάβες έχει μάθει να αναγνωρίζει και να διορθώνει.

    trial and error μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε γκάγκα (βλέπε και το προηγούμενο post σε αυτό το thread), αλλά ο μάστορας δεν κάνει πειραματισμούς
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Aυτο με το αναποδο πηρουνι δεν επρεπε να το πεις.
    γιατι ?

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    βεβαίως και όχι!

    Αν τη βλάβη δεν την ξέρει, καλά θα κάνει να σου πει "δεν ξέρω" και να πας σε άλλον.

    Αν την βλάβη την έχει ξανασυναντήσει και την έχει μάθει καλά, συνήθως από πιό έμπειρο μάστορα (μάστορας, μαέστρος και μάστερ είναι η ίδια λέξη), τότε την ξέρει και πως να την αναγνωρίζει, χωρίς πειραματισμούς.

    Θες να κάνει πειραματισμούς πάνω στο μηχανάκι που εσύ καβαλάς;

    Τί trial and error? Σε μηχάνημα που στηρίζεις την ζωή σου στο να δουλεύει καλά;

    Εκεί ξεχωρίζει και ο καλός από τον καλύτερο μάστορα, στο πόσες βλάβες έχει μάθει να αναγνωρίζει και να διορθώνει.

    trial and error μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε γκάγκα (βλέπε και το προηγούμενο post σε αυτό το thread), αλλά ο μάστορας δεν κάνει πειραματισμούς
    Καποιες βλαβες δεν μπορουν να διαγνωστουν με 100% βεβαιοτητα απο την αρχη. Δυο ή παραπανω διαφορετικα προβληματα μπορει να βγαζουν τα ιδια συμπτωματα στη μηχανη. Φυσικα κι εδω παιζει ρολο η εμπειρια/γνωση του μαστορα. Πχ θα ξεκινησει απο προβληματα που ξερει πως συμβαινουν στο συγκεκριμενο μοντελο.

  7. #22
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καποιες βλαβες δεν μπορουν να διαγνωστουν με 100% βεβαιοτητα απο την αρχη. Δυο ή παραπανω διαφορετικα προβληματα μπορει να βγαζουν τα ιδια συμπτωματα στη μηχανη. Φυσικα κι εδω παιζει ρολο η εμπειρια/γνωση του μαστορα. Πχ θα ξεκινησει απο προβληματα που ξερει πως συμβαινουν στο συγκεκριμενο μοντελο.
    Απολύτως σωστό, πολλά προβλήματα μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα, όμως ο μάστορας δεν στηρίζεται μόνο στα συμπτώματα, κάνει και ελέγχους, αλλά ποτέ δεν θα σου πει "σου άλλαξα το τάδε, κάνει τόσο, νομίζω είναι εντάξει, αλλά δεν είμαι σίγουρος" ή ακόμα χειρότερο, θα σου αλλάξει κάτι (the trial), θα φανεί σαν να είναι οκ, αλλά μία βδομάδα μετά, πάλι τα ίδια (and the error).
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    64
    Νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα η διαδικασια: τσιμουχακια στο ψυγειο λαδιου --->αντλια νερου --->φλαντζα κεφαλης ειναι η ...σοφοτερη ! το αναποδο ειναι...εφιαλτης !

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Απολύτως σωστό, πολλά προβλήματα μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα, όμως ο μάστορας δεν στηρίζεται μόνο στα συμπτώματα, κάνει και ελέγχους, αλλά ποτέ δεν θα σου πει "σου άλλαξα το τάδε, κάνει τόσο, νομίζω είναι εντάξει, αλλά δεν είμαι σίγουρος" ή ακόμα χειρότερο, θα σου αλλάξει κάτι (the trial), θα φανεί σαν να είναι οκ, αλλά μία βδομάδα μετά, πάλι τα ίδια (and the error).
    Συμφωνουμε απολυτα. Ο καλος μαστορας θα προσπαθησει να εξαλειψει οσο γινεται το trial και ακομα περισσοτερο το error, απλα λεω πως σε καποιες περιπτωσεις ειναι αποδεκτη μεθοδος και μερος της δουλειας των μηχανικων. Αλλωστε το ιδιο ακριβως συμβαινει μερικες φορες και με τους γιατρους που εχουν να κανουν με ανθρωπινες ζωες.

    Απλα εκανα αυτο το σχολιο ωστε να μην παρεξηγησει κανεις την ολη κατασταση και νομιζει πως αν καποιος μαστορας του πει πως πρεπει να δοκιμασει κατι χωρις να ειναι 100% σιγουρος απο πριν, ειναι ντε και καλα ναλμπαντης.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα η διαδικασια: τσιμουχακια στο ψυγειο λαδιου --->αντλια νερου --->φλαντζα κεφαλης ειναι η ...σοφοτερη ! το αναποδο ειναι...εφιαλτης !
    Ακριβως. Το πρωτο ειναι προβλημα που βγαζουν τα συγκεκριμενα μηχανακια και ειναι και το πιο οικονομικο. Αλλα αν ηταν τελικα η φλανζτα, αυτο δε θα σημαινε πως ο τυπος πηγε να σε κοροϊδεψει που αλλαξε τα τσιμουχακια.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ακριβως. Το πρωτο ειναι προβλημα που βγαζουν τα συγκεκριμενα μηχανακια και ειναι και το πιο οικονομικο. Αλλα αν ηταν τελικα η φλανζτα, αυτο δε θα σημαινε πως ο τυπος πηγε να σε κοροϊδεψει που αλλαξε τα τσιμουχακια.
    μα δεν το εκανε ετσι ! νομιζω σε εχασα λιγο τωρα. αυτος δεν ηξερε ΚΑΝ οτι μπορει να περασει λαδι απο τα συγκεκριμενα τσιμουχακια. το πρωτο που εκανε ηταν να αλλαξει τη φλαντζα κεφαλης.

    Εννοειται οτι αν ξεκινουσε απο τα τσιμουχακια τωρα δε θα υπηρχε λογος υπαρξης αυτης εδω της συζητησης

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    μα δεν το εκανε ετσι ! νομιζω σε εχασα λιγο τωρα. αυτος δεν ηξερε ΚΑΝ οτι μπορει να περασει λαδι απο τα συγκεκριμενα τσιμουχακια. το πρωτο που εκανε ηταν να αλλαξει τη φλαντζα κεφαλης.

    Εννοειται οτι αν ξεκινουσε απο τα τσιμουχακια τωρα δε θα υπηρχε λογος υπαρξης αυτης εδω της συζητησης
    Ναι βρε, καταλαβα. Απλα λεω οτι με τα συμπτωματα που ειχε η μηχανη σου ενας καλος μαστορας θα πηγαινε με τη σειρα που τα ειπες εσυ. Στο υποθετικο σεναριο που η βλαβη τελικα ηταν η φλαντζα, ο μαστορας θα ειχε κανει "τζαμπα" τις αλλες δυο δουλειες. Το λεω για να εξηγησω την περιπτωση που το trial and error γινεται σωστα (σχετικα με τη συζητηση που ειχαμε με τον Ohm).

  13. #28
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Aυτο με το αναποδο πηρουνι δεν επρεπε να το πεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    γιατι ?


    Θα το δει ο Ντάλτον και θα τρέξει.......................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ναι βρε, καταλαβα. Απλα λεω οτι με τα συμπτωματα που ειχε η μηχανη σου ενας καλος μαστορας θα πηγαινε με τη σειρα που τα ειπες εσυ. Στο υποθετικο σεναριο που η βλαβη τελικα ηταν η φλαντζα, ο μαστορας θα ειχε κανει "τζαμπα" τις αλλες δυο δουλειες. Το λεω για να εξηγησω την περιπτωση που το trial and error γινεται σωστα (σχετικα με τη συζητηση που ειχαμε με τον Ohm).
    ναι τωρα σε καταλαβα ! πολυ σωστος, ομως μια απορια που εχω ακομη (αν γνωριζεις) ειναι η εξης: η φλαντζα κεφαλης δεν ειναι δυνατον να ελεγχθει εκ των προτερων ? εχω βρει διαφορα στο ιντερνετ (οπως πχ πρεσαρισματα αερα μεσω της τρυπας του μπουζι) ομως ο 'σουπερ' μαστορας ειπε οτι αν δε σηκωθει η κεφαλη τοτε δεν μπορει να ελεχθει 100% η φλαντζα (η οποια φυσικα παει στα σκουπιδια μετα,ειναι δεν ειναι καλη)

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Θα το δει ο Ντάλτον και θα τρέξει.......................
    ...ο Νταλτον ???????

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2012, 19:57
  2. XT 600 enduro διαφορες με το motard
    από apsogos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2009, 10:35
  3. Ειναι βαλβιδες? Ειναι φυσιολογικο? (Hornet 600)
    από RαNd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 08:29
  4. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 16:47
  5. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF