Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: Αγορά κράνους από ebay, διαφορά μοντέλων και τελωνεία

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    .....Προσεξε εδω την διαφορα ομως: αν εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος οτι θα σταλει με USPS (Αμερικανικο ταχυδρομιο), τοτε ΜΑΛΛΟΝ τη γλυτωνεις.
    Αν σταλει με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ courier (FedEx, UPS κλπ) τοτε τον εχεις πιει.
    Κρινεις και πραττεις αναλογως...
    Ετσι ακριβώς...
    Έχω παραλάβει διάφορα με USPS και πλήρωσα ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ευρώ στην περίπτωση ενός πολύ ογκώδους δέματος που ήταν δύσκολο να ''χαθεί'' στα πολλά.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  2. #17
    Εψαξά κ εγώ το θέμα και έχω καταλήξει να πάρω ένα SHOEI X-eleven απο J-Jelmet.

    Έχω όμως κάποιες απορίες αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει:

    1. Διάβασα στο site J-Helmet το παρακάτω:

    "We recommend exchanging in three years.
    The purpose of the helmet is to be superannuated, and not to be able to maintain new time and the same performance by a change with the lapse of time like deterioration etc."

    http://www.j-helmet.com/f_a_q.html

    Αν και γνωρίζω καλά αγγλικά δεν βγάζω και πολύ νόημα από αυτά που λέει...

    Το ότι προτείνει να αλλάζονται τα κράνη ανά 3 χρόνια το καταλαβαίνω αλλά αν δεν αλλαχθεί γίνεται επικίνδυνο;
    Ισχύει το ίδιο και για τα ευρωπαικά ή είναι λόγω των ιαπωνικών προτύπων ασφάλειας;
    Ένα κράνος που στην Ελλάδα κοστίζει 800? και υποτίθεται είναι το κορυφαίο της SHOEI πρέπει να αλλάζεται ανά 3 χρόνια.

    Όσο κ να με νοιάζει η ασφάλεια στη μηχανή, δε μπορώ να δίνω τόσα λεφτά κάθε 3 χρόνια ακόμη κ αν το αγοράζω από Ιαπωνία σε μισή τιμή σχεδών...

    2. Αξίζει να αγοράσω τώρα ένα κράνος από j-helmet ή να περιμένω το 2008 για καινουρια μοντέλλα ή μήπως πέσουν οι τιμές στα μοντέλα του 2007;
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  3. #18
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

    Ισχύουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ προδιαγραφές ασφαλείας* μεταξή ΗΠΑ και ΕΕ!!!!

    ΗΠΑ--> DOT υποχρεωτική δια νόμου και SNELL2005 προαιρετική αλλα σχεδόν ολα τα κράνη στις ΗΠΑ ειναι πιστοποιημένα κατα SNELL (ή και τα δυο ταυτόχρονα.... )

    ΕΕ--> ECE22-05 υποχρεωτική δια νόμου σε όλα τα Ευρωαπαικα κρατη (και αποδεκτη απο πολλα αλλα σε ολο τον κοσμο)

    οπότε αν το κράνος δεν ειναι πιστοποιημένο κατα ECE22-05 θεωρείτε παρανομο (μη εγκεκριμένο) στην ΕΕ. αλλα μιας και κανεις δεν προκειτε να το ελεξει αυτό....



    *= ειναι ''κοινος αποδεκτο'' οτι η ece22-05 ειναι ανωτερη ολων!
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    *= ειναι ''κοινος αποδεκτο'' οτι η ece22-05 ειναι ανωτερη ολων!
    Κάνεις λάθος Div. Είναι μεν διαφορετικες οι προδιαγραφές, αλλα οι Ευρωπαίκές δεν είναι ανώτερες.

    Πρόσφατα διάβαζα σε ξένο φόρουμ το πόστ ενός γνωστού μεγαλο-dealer, βελτιωτή και πρώην αγωνιζόμενου , που είχε παρακολουθήσει αρκετά τεστ κρανών.

    Η απάντηση του (γιατί δεν μπήκε σε λεπτομέρειες) ήταν . Arai-Shoei και κάποιο ακριβό Suomi. Η άποψη του ήταν πως οι προδιαγραφές της ΕΕ, είναι σαφώς κατώτερες και o μοναδικός λόγος ύπαρξης τους είναι η διατήρηση των μικρών ευρωπαίκών εργοστασίων.

    Εκτός αυτού η Arai χρησιμοποιεί ακόμα πιο αυστηρό τρόπο κατασκευής των κρανών της έχοντας ώς σημείο αναφοράς την Snell.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros


    Το ότι προτείνει να αλλάζονται τα κράνη ανά 3 χρόνια το καταλαβαίνω αλλά αν δεν αλλαχθεί γίνεται επικίνδυνο;
    Ισχύει το ίδιο και για τα ευρωπαικά ή είναι λόγω των ιαπωνικών προτύπων ασφάλειας;
    Ένα κράνος που στην Ελλάδα κοστίζει 800? και υποτίθεται είναι το κορυφαίο της SHOEI πρέπει να αλλάζεται ανά 3 χρόνια.

    κανονικα ενα κρανος θεωρείται ληγμενο κ ακαταλληλο μετα τη παροδο 5 ετων.

    πραμα που αμφισβητείτε μιας κ τα συνθετικα υλικα του εχουν διαρκια ζωης κατι χιλιαδες χρονια, απο την αλλη, τα εσωτερικα μαξιλαρακια δεχονται παραμόρφωση με τη παροδο του χρονου κ ισως εκει να αναφέρετε η διαρκια ζωης του κρανους.

    το οτι αναφέρετε σε ενα εμπορικο ιστοτοπο 3 χρονια διαρκια ζωης δε σημαινει οτι εχει 100% δικιο!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  6. #21
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Κάνεις λάθος Div. Είναι μεν διαφορετικες οι προδιαγραφές, αλλα οι Ευρωπαίκές δεν είναι ανώτερες.
    Πρόσφατα διάβαζα σε ξένο φόρουμ το πόστ ενός γνωστού μεγαλο-dealer, βελτιωτή και πρώην αγωνιζόμενου , που είχε παρακολουθήσει αρκετά τεστ κρανών.
    Η απάντηση του (γιατί δεν μπήκε σε λεπτομέρειες) ήταν . Arai-Shoei και κάποιο ακριβό Suomi. Η άποψη του ήταν πως οι προδιαγραφές της ΕΕ, είναι σαφώς κατώτερες και o μοναδικός λόγος ύπαρξης τους είναι η διατήρηση των μικρών ευρωπαίκών εργοστασίων.
    Εκτός αυτού η Arai χρησιμοποιεί ακόμα πιο αυστηρό τρόπο κατασκευής των κρανών της έχοντας ώς σημείο αναφοράς την Snell.
    δεν κάνω λάθος...αλλά δεν έχω και δίκιο....
    είναι θέμα ερμηνείας των αριθμών!

    δεδομένα:

    SNELL
    2 κρούσεις στο ίδιο σημείο με δύναμη 150j+110j αντίστοιχα, ιδία για όλα τα μεγέθη.
    ανώτατη g force=300g

    ECE22-05
    1 κρούση με διαφορετική δύναμη για κάθε μέγεθος ενδ. L=157.5j
    ανώτατη g force = 275g

    μένω σε αυτά για μην πλατειάσουμε.

    Η κριτική που ασκείτε στο SNELL είναι ότι προδιαγράφει πολύ ''σκληρά'' κράνη ικανά ΜΕΝ να απορροφήσουν μια κρούση πολύ υψηλής δύναμης (ή αν θες ταχύτητας) αλλά από την άλλη (λόγω ''σκληρότητας'') επιτρέπουν μεγάλα φορτία g σε κρούσεις χαμηλής δύναμης (ή ταχύτητας αν θες) που αποτελούν και το μεγαλύτερο ποσοστό των ατυχημάτων σύμφωνα με τις 2 πιο αξιόπιστες έρευνες που έχουν γίνει στον τομέα των ατυχημάτων μοτοσικλετών
    ( COST 327 & THE HURT STUDY )


    επίσηςδες εδώ

    ακόμα , ως καχύποπτός καταναλωτής που είμαι, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μια ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ εταιρεία είναι πρόθυμη να ξοδέψει παραπάνω κεφαλαία για να φτιάξει ένα προϊόν καλύτερο από ότι είναι ΝΟΜΙΚΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το κάνει.
    μου είναι όμως πιο εύκολο να πιστέψω, και πάλι ως καχύποπτος, ότι θα ήταν πρόθυμη να ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΕΙ το ενδεχομένως ισχυρό brand name που έχει.
    και μέχρι να βρεθεί ένας που να διαθέσει το ακριβοπληρωμένο του ....(βάλε οποία μάρκα θες) κράνος για να το δοκιμάσουμε...ωωωπ για κάτσε κάποιος το έκανε

    και τι βρήκε :

    Arai Tracker GT (F)
    Average: 201 Gs

    Icon Mainframe (P) ( ποια ειναι αυτη ???? )
    Average: 181 Gs

    και μιλάμε για κράνη ΙΔΙΟΝ προδιαγραφων DOT/SNELL



    EDIT: για μην υπάρξουν παρεξηγησεις. θεωρώ τα arai και shoei απο τα καλυτερα κρανη (μαζι με καποιες αλλας μάρκες...) και ο μονος λόγοως που ΔΕΝ εχω κάποιο απο αυτά ειναι οτι δεν μου ''καθόντουσαν'' καλα στο κεφαλι.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #22
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    κανονικα ενα κρανος θεωρείται ληγμενο κ ακαταλληλο μετα τη παροδο 5 ετων.
    πραμα που αμφισβητείτε μιας κ τα συνθετικα υλικα του εχουν διαρκια ζωης κατι χιλιαδες χρονια, απο την αλλη, τα εσωτερικα μαξιλαρακια δεχονται παραμόρφωση με τη παροδο του χρονου κ ισως εκει να αναφέρετε η διαρκια ζωης του κρανους.
    το οτι αναφέρετε σε ενα εμπορικο ιστοτοπο 3 χρονια διαρκια ζωης δε σημαινει οτι εχει 100% δικιο!
    το οτι ενα υλικο υπάρχει ακομα και μετα απο χχχχ χρονια δεν σημαινει οτι έχει την ΙΔΙΑ ΑΝΤΟΧΗ με την πρωτη μέρα κατασκευης του.

    ατμοσφαιρικοι ρυποι, χημικα και αλλοι παραγοντες εξασθενουν την ΑΝΤΟΧΗ του κελυφους οποτε συνηστάται η αλλαγη του μετα την πάροδο 5ετων.

    ειμαστε βεβαια ελευθεροι να πιστευουμε οτι ολο αυτό ειναι μια τεραστια συνομωσια ετσι ωστε να βγάζουν κερδος οι εταιρειες κατασκευης κρανων...
    αλλα με το κεφάλι μου δεν το διακινδυνευω!!!

    εξαλλου οπως είπες, μετα απο 3-5 χρόνια, το εσωτερικο ειναι ας πούμε...μη καθαρό.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    κανονικα ενα κρανος θεωρείται ληγμενο κ ακαταλληλο μετα τη παροδο 5 ετων.

    πραμα που αμφισβητείτε μιας κ τα συνθετικα υλικα του εχουν διαρκια ζωης κατι χιλιαδες χρονια, απο την αλλη, τα εσωτερικα μαξιλαρακια δεχονται παραμόρφωση με τη παροδο του χρονου κ ισως εκει να αναφέρετε η διαρκια ζωης του κρανους.
    η διάρκεια ζωής δεν αναφέρεται στα εσωτερικά μαξιλαράκια αλλα στο συνθετικό κέλυφος, και όχι για όλα τα υλικά. Για παράδειγμα, το πολυκαρπμονάτο (polycarbonate) δεν εχει ημερομηνία λήξης.
    Τα υλικά της αραι έχουν. Και οφείλεται στην έκθεση του υλικού στις καιρικές συνθήκες και κατα κύριο λόγο σε ηλιο-ζέστη-(όξινη) βροχή, παράγοντες που επιφέρουν αλλοίωση στις φυσικές ιδιότητες των συγκεκριμένων συνθετικών.
    Επίσης, η διάρκεια ζωής ΔΕΝ "μετράει" απο την ημερομηνία κατασκευής αλλά απο την ημερομηνία που το κράνος αρχίζει να χρησιμοποιείται

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    η διάρκεια ζωής δεν αναφέρεται στα εσωτερικά μαξιλαράκια αλλα στο συνθετικό κέλυφος, και όχι για όλα τα υλικά. Για παράδειγμα, το πολυκαρπμονάτο (polycarbonate) δεν εχει ημερομηνία λήξης.
    Τα υλικά της αραι έχουν. Και οφείλεται στην έκθεση του υλικού στις καιρικές συνθήκες και κατα κύριο λόγο σε ηλιο-ζέστη-(όξινη) βροχή, παράγοντες που επιφέρουν αλλοίωση στις φυσικές ιδιότητες των συγκεκριμένων συνθετικών.
    Επίσης, η διάρκεια ζωής ΔΕΝ "μετράει" απο την ημερομηνία κατασκευής αλλά απο την ημερομηνία που το κράνος αρχίζει να χρησιμοποιείται


    ποια ειναι αυτα τα υλικα της αραι που εχουν ημερομηνια ληξης?

    κ στη τελικη οποια υλικα ειναι ικανα να αλλοιωθούν απο τα καιρικα φαινομενα δεν ειναι λογικο να μπουνε πρωτη στρωση κ να μονωθούν καταλληλα ωστε να κρατηθουν αναλλοίωτα?

    οποτε μου φαινετε λογικο η ημερομηνια ληξης να ισχυει για το εσωτερικο του κρανους κ την παραμορφωση που θα δεχτει με τη συχνη χρηση ..... δλδ σαν να ξεχειλωνει κ να γινετε ενα νουμερο μεγαλυτερο αρα κ ακαταλληλο!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Για παράδειγμα, το πολυκαρπμονάτο (polycarbonate) δεν εχει ημερομηνία λήξης.
    Αν δεν κάνω λάθος, τα κράνη απο polycarmbonate (με την ραφή) είναι αυτά που έχουν ημερ/νια λήξης και μαλιστα την ποιό μικρή (2-3 χρόνια), όπως επίσης επηρεάζονται εύκολα απο χημικά, κόλλα από αυτοκόλλητα κλπ.
    Θεωρητικά τα κράνη από fiberglass-carbon-kevlar και άλλα ευγενή υλικά με διάφορα ονόματα δεν έχουν ημερ/νια λήξης.
    Σε ότι αφορά τα μαξιλαράκια, η δική μου εμπειρία από διάφορες μάρκες είναι ότι πέφτουν με τον καιρό εκτός από 1 μάρκα. Είχα 2 κράνη shoei και μετά από 4 χρόνια τα μαξιλάρια είναι σχεδόν όπως ήταν στην αρχή. Αν και έχω και ένα arai rx7 δεν μπορώ να πω τίποτα μια και το έχω φορέσει ελάχιστα.

    Για να μας φύγει η απορία, διαβάστε ένα πολύ καλό link σχετικά με τις προδιαγραφές και τα αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές αυτό που λέει ο div είναι σωστό. Το ενδιαφέρον της έρευνας είναι πως ακόμα και με την παλιά DOT τα κρανη προστάτεψαν το ίδιο (και σε πολλές περπτώσεις καλύτερα)

    Ενδιαφέρουσα είναι και η ευρωπαίκή έρευνα COST 327 που ανέλυσε και προσομοίωσε στο εργαστήριο πραγματικά ατυχήματα που συνέβησαν με μοτοσυκλέττα.

    Χάος......
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    το οτι ενα υλικο υπάρχει ακομα και μετα απο χχχχ χρονια δεν σημαινει οτι έχει την ΙΔΙΑ ΑΝΤΟΧΗ με την πρωτη μέρα κατασκευης του.

    σιγουρα δεν εχει ολη τη διαρκεια ζωης του την ιδια αντοχη, οταν ομως η διαρκεια του ειναι χιλιαδες χρονια, δε νομιζω να ειναι ικανο χασει πανω απο 10% (μαχ) των αρχικων χαρακτηριστηκων του σε 5 ή κ 10 χρονια!

    ειμαστε βεβαια ελευθεροι να πιστευουμε οτι ολο αυτό ειναι μια τεραστια συνομωσια ετσι ωστε να βγάζουν κερδος οι εταιρειες κατασκευης κρανων...
    αλλα με το κεφάλι μου δεν το διακινδυνευω!!!

    +1
    κ γω υποθέσεις κανω κ δεν ειμαι διατεθειμένος να επαληθεύσω ή οχι αυτες τις υποθεσεις με το κεφαλι μου!!!


    εξαλλου οπως είπες, μετα απο 3-5 χρόνια, το εσωτερικο ειναι ας πούμε...μη καθαρό.

    το λιγοτερο!
    αλλωστε στα καλα κρανη τα εσωτερικα ειναι αφαιρουμενα γι'αυτο ακριβως το λογο


    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #27
    Τελικά ένα κράνος SHOEI με ευρωπαϊκές προδιαγραφές έχει διάρκεια ζωής ίση, μικρότερη ή μεγαλύτερη από ένα Ιαπωνικό με προδιαγραφές Snell;

    Στο επίσημο site της SHOEI πάντως δεν αναφέρει κάτι για διάρκεια ζωής...

    Αν κάποιος από εσάς έχει πάρει κράνος από j-helmet μπορεί να μας πει τι άλλο περιέχεται στο πακετό εκτός από το κράνος;
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
    Τελικά ένα κράνος SHOEI με ευρωπαϊκές προδιαγραφές έχει διάρκεια ζωής ίση, μικρότερη ή μεγαλύτερη από ένα Ιαπωνικό με προδιαγραφές Snell;

    Στο επίσημο site της SHOEI πάντως δεν αναφέρει κάτι για διάρκεια ζωής...

    Αν κάποιος από εσάς έχει πάρει κράνος από j-helmet μπορεί να μας πει τι άλλο περιέχεται στο πακετό εκτός από το κράνος;
    Οι προδιαγραφές δεν έχουν καμμιά σχέση με την διάρκεια ζωής του κράνους. Το υλικό κατασκευής είναι το ίδιο.

    Τι άλλο να έχει δλδ μέσα το πακέτο εκτός απ΄το κράνος;;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #29
    Εφόσον οι προδιαγραφές Snell ανεβάζουν το βάρος του κράνους κατά 200gr από τα ευρωπαϊκά σημαίνει ότι χρησιμοποιείται περισσότερο ή διαφορετικό υλικό. Εκτός αν δεν ιχύει αυτό...

    Άρα θα μπορούσε να επηρεάζεται κ τη διάρκεια ζωής του...

    Όσο για το τι θα μπορούσε να έχει μέσα στο κουτί...

    θα μπορούσε ας πούμε να έχει θήκη μεταφοράς του κράνους...

    Ή υποσιάγοννο... Ή ακόμη και 2η ζελατίνα (μου έχει τύχει) ...

    Θέλω να μάθε ποιά αξεσουάρ έρχονται στάνταρ με το κράνος για να δώ αν χρειαστεί να παραγγείλω κάποια extra...
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    ποια ειναι αυτα τα υλικα της αραι που εχουν ημερομηνια ληξης?

    κ στη τελικη οποια υλικα ειναι ικανα να αλλοιωθούν απο τα καιρικα φαινομενα δεν ειναι λογικο να μπουνε πρωτη στρωση κ να μονωθούν καταλληλα ωστε να κρατηθουν αναλλοίωτα?

    οποτε μου φαινετε λογικο η ημερομηνια ληξης να ισχυει για το εσωτερικο του κρανους κ την παραμορφωση που θα δεχτει με τη συχνη χρηση ..... δλδ σαν να ξεχειλωνει κ να γινετε ενα νουμερο μεγαλυτερο αρα κ ακαταλληλο!
    fantacid, επιμένω, η ημερομηνία λήξης έχει να κάνει με το υλικό του κέλυφους και την απώλεια της ιδιότητας του να αποροφήσει και να κατανήμει σε μεγαλύτερη επιφάνεια την ενέργεια της κρούσης. Λέγοντας κέλυφος δεν εννοούμε απαραίτητα το έξω αλλά και το δεύτερο ή και τρίτο στρώμα υλικού απο κάτω...

    Το γιατί δεν γίνεται να μονωθούν κατάλληλα ωστε να κρατηθούν αναλλοιώτα δεν το ξέρω, και ίσως να ειναι πιο περίπλοκο απο όσο μπορούμε να σκεφτούμε εμείς (τη "τεχνολογία υλικών" την πέρασα "νύχτα" στο πολυτεχνείο ... )

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για αγορά κρόνους απο Ebay
    από stratigos27 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2008, 19:49
  2. Αγορα κρανους απο Θεσσαλονικη.
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 23:53
  3. Αγορα κρανους απο Θεσσαλονικη...
    από georgekostas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2008, 11:30
  4. Αγορά κράνους από Ιαπωνία
    από Μήτσος1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 19:38
  5. αγορα κρανους απο internet....
    από devil's animal στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF