Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: Αεροδυναμική

  1. #16
    O δεύτερος πίνακας του SportRider


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	airtable2β.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	62937

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #17
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Λύση
    ------

    ενώ η τελική δεν
    εξαρτάται από το βάρος παρά μόνο από την ισχύ και την αεροδυναμική.
    Ευκαιρίας δοθείσης και κάτω από την φώτιση του πανοπτη οφθαλμού ( ακα μάτι βολάν ) καλό θα ήταν, επειδή η γη δεν είναι επίπεδη (γνωστό στους Έλληνες, προσελληνες κλπ, άσχετο αν είχαν διασπείρει ψευδείς ειδήσεις στην αρχη, για να θολώσουν τα υγρά) να διευκρινιστεί περεταίρω... η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως

    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως διακολογείται ενδελεχώς (και πλήρως) υπό το πρίσμα της λογικής αντιμετώπισης των δυνάμεων άτινες πρέπει να υπερνικηθώσι δια την επίτευξιν της -όποιας- τελικής ταχύτητος του οχήματος και δεν είναι άλλες από τις ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ (κοινώς, αντίθετες από την φορά του οχήματος) τοιούτες !!!

    Υ.Γ.1
    Οι κατακόρυφες δυνάμεις επιδρούν στην τριβή κύλισης, αλλά θεωρούνται αμελητέες από την στιγμή που το όχημα έχει αναπτύξει μια σημαντική ταχυτητα, οπότε το σύνολο του παραγόμενου από τον κινητήρα έργου καταναλώνεται στην διατήρηση της ταχύτητας (ενάντια στις οριζόντιες δυνάμεις) !!



    Υ.Γ.2
    Μ@λ@κίες λέω, αλλά αφού απαντάω για λογαριασμό άλλου...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Κιβώτιο ή διαφορικό?

    Decisions, decisions.
    Transaxle.

  5. #20
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Οι κατακόρυφες δυνάμεις επιδρούν στην τριβή κύλισης, αλλά θεωρούνται αμελητέες από την στιγμή που το όχημα έχει αναπτύξει μια σημαντική ταχυτητα...
    κι όμως τα ποσά της τριβής κύλισης δεν είναι αμελητέα, μιας και καθώς αυξάνεται η ταχύτητα του οχήματος αυξάνεται και η downforce από τα διάφορα ''αεροδυναμικά βοηθήματα'' (sic!)που βάζουν πλέον οι κατ/στές (ή εκ των σπατών εκπορευόμενοι), ώστε να βελτιώσουν την συμπεριφορά καρυδότσουφλου στις υψηλές...(ή την ''ομορφιά στα χιουντάι..)


    edit: ωραίος ο καραμότο.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    Ευκαιρίας δοθείσης και κάτω από την φώτιση του πανοπτη οφθαλμού ( ακα μάτι βολάν ) καλό θα ήταν, επειδή η γη δεν είναι επίπεδη (γνωστό στους Έλληνες, προσελληνες κλπ, άσχετο αν είχαν διασπείρει ψευδείς ειδήσεις στην αρχη, για να θολώσουν τα υγρά) να διευκρινιστεί περεταίρω... η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως

    Καλά τα λέει ο karamoto.
    Η δύναμη F με την οποία κοντράρει ο αέρας ένα σώμα που κινείται έστω με ταχύτητα U
    είναι:
    F=k1*U^2 +k2*U +k3 +k4+....,όπου k1,k2..κτλ είναι σταθερές
    Στη μέγιστη ταχύτητα η ισχύς του μοτέρ F2(στις στροφές που γυρίζει εκείνη τη στιγμή βεβαίως βεβαίως) ισούται με:
    F2=F+Tριβές πάσης φύσεως(κύλισης,ολίσθησης)

    Άρα για να πετύχεις μεγαλύτερη ταχύτητα(δηλ ν'αυξήσεις το U) για συγκεκριμένη ισχύ μοτέρ(F2) πρέπει να μειώσεις το F.
    Oι συντελεστές κ1,κ2...για να το πω κάπως χοντρικά σχετίζονται με το πόσο αεροδυναμικό είναι το σχήμα του κινούμενου σώματος.
    Όσο τους μικραίνεις μέσω αεροδυναμικής σχεδίασης τόσο μικραίνει το F άρα αυτόματα (επειδή είναι ισότητα) το U(δηλ η ταχύτητα) αυξάνει( αυτό θέλουμε!!!!)

  7. #22
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Η αβάσταχτη ελαφρότητα της ανωτέρω ρήσεως διακολογείται ενδελεχώς (και πλήρως) υπό το πρίσμα της λογικής αντιμετώπισης των δυνάμεων άτινες πρέπει να υπερνικηθώσι δια την επίτευξιν της -όποιας- τελικής ταχύτητος του οχήματος και δεν είναι άλλες από τις ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ (κοινώς, αντίθετες από την φορά του οχήματος) τοιούτες !!!

    Υ.Γ.1
    Οι κατακόρυφες δυνάμεις επιδρούν στην τριβή κύλισης, αλλά θεωρούνται αμελητέες από την στιγμή που το όχημα έχει αναπτύξει μια σημαντική ταχυτητα, οπότε το σύνολο του παραγόμενου από τον κινητήρα έργου καταναλώνεται στην διατήρηση της ταχύτητας (ενάντια στις οριζόντιες δυνάμεις) !!



    Υ.Γ.2
    Μ@λ@κίες λέω, αλλά αφού απαντάω για λογαριασμό άλλου...
    Ουσιαστικά μου είναι αδύνατον να παραδεχθώ, ότι ενώ εγώ είμαι σχεδόν 110 kg, ένας αναβάτης 55 kg που οδηγεί ένα μηχανοκίνητο δικυκλο ίδιο με το δικό μου, θα έχει την ιδία τελική με μένα (ακα τελική= στιγμή που η αδράνεια μεταμορφώνεται σε κεντρομόλο και πάλι ) :a13:
    Εκτός ότι μου δίνει άλλοθι για το υπέρβαρο μου,
    δεν καλύπτει και την απορία μου, γιατί οι αναβάτες σε ιπποδρομίες και καμηλοδρομιες, είναι πάντα κατηγορίας πτερού, τι στιγμή που τα αλόγα καμήλες (κλπ) μετά την αρχική επιτάχυνση, πάνε με τελικές (αγνοούμε την αντοχή του κτήνους γιατί δεν μας ενδιαφέρει στο παρόν πόνημα)

    Εκτός αυτού, τόνισα ότι η γη δεν είναι επίπεδη, άρα πρακτικά οποιαδήποτε μεταβολή της κλίσεως, επηρεάζει πολύ περισσότερο το όχημα με το μεγάλο βάρος -αδρανεια

    ΥγΤο παράδειγμα των κτηνών, δεν είναι άσχετο μιας και όλα από εκεί ξεκίνησαν (horse power) έστω και αυθαίρετα


    Υγ2 Βασικά το ερώτημα ήταν ενσωματωμένο στον χαιρετισμό μου προς εσένα, αλλά δεν είμαι καλός στις παραθέσεις και το έσπασα σε 2


    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    Ουσιαστικά μου είναι αδύνατον να παραδεχθώ, ότι ενώ εγώ είμαι σχεδόν 110 kg, ένας αναβάτης 55 kg που οδηγεί ένα μηχανοκίνητο δικυκλο ίδιο με το δικό μου, θα έχει την ιδία τελική με μένα (ακα τελική= στιγμή που η αδράνεια μεταμορφώνεται σε κεντρομόλο και πάλι ) :a13:
    Εκτός ότι μου δίνει άλλοθι για το υπέρβαρο μου,
    δεν καλύπτει και την απορία μου, γιατί οι αναβάτες σε ιπποδρομίες και καμηλοδρομιες, είναι πάντα κατηγορίας πτερού, τι στιγμή που τα αλόγα καμήλες (κλπ) μετά την αρχική επιτάχυνση, πάνε με τελικές (αγνοούμε την αντοχή του κτήνους γιατί δεν μας ενδιαφέρει στο παρόν πόνημα)

    Εκτός αυτού, τόνισα ότι η γη δεν είναι επίπεδη, άρα πρακτικά οποιαδήποτε μεταβολή της κλίσεως, επηρεάζει πολύ περισσότερο το όχημα με το μεγάλο βάρος -αδρανεια

    ΥγΤο παράδειγμα των κτηνών, δεν είναι άσχετο μιας και όλα από εκεί ξεκίνησαν (horse power) έστω και αυθαίρετα


    Υγ2 Βασικά το ερώτημα ήταν ενσωματωμένο στον χαιρετισμό μου προς εσένα, αλλά δεν είμαι καλός στις παραθέσεις και το έσπασα σε 2

    Το σκεφτεσαι λάθος, και η παρομοίωση με τα αλογα του ιπποδρόμου σε μπερδευει κι αλλο!

    Κατ αρχην τα αλογα που τρεχουν ιπποδρομίες ειναι απο κατασκευης πολύ ελαφριά, και δεν μπορούν να σηκώσουν βαρος, ασε που η εκκινηση απο σταση ειναι αλλη υπόθεση.
    Επίσης το αλογο δεν κυλαει, αλλά τρεχει. Ειναι τεραστια η διαφορά.

    Εδω μιλάμε για τελική ταχύτητα μοτοσυκλέτας, οπότε το μόνο που παιζει ρόλο ειναι η αεροδυναμική.
    Το βαρος εχει μεγαλο ρόλο στην επιτάχυνση αλλά οχι στην τελική. Αρκεί βεβαια ο αναβάτης να μην ειναι τόσο τεράστιςο που να χαλάει το σχήμα.

    Αν μπορούσε μια μοτο να εχει τον ιδιο συντελεστή και επιφάνεια οταν ειναι μονκάβαλη η δικάβαλη, θα ειχε ιδια (με αμελητεα διαφορά) τελικη και στις 2 περιπτώσεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Tractive effort= 1/2*ρ*cd*A*V^2(air drag) +mgf (rolling drag)

    more later with the B.A.H. in hand....




    γιατί από μνήμη το'χουμε κάψει από τότε που τα ΚΤΜ ήταν ταλασσιά....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  10. #25
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    @ΚΑΝΈΝΑΣ: γιατί τα μπερδεύεις περισσότερο στο μυαλό σου ωρέ σύντεκνε...?
    άλλο πέταλα, άλλο γόμες...
    Για να κατανοήσει κάποιος κάτι, το απλοποιεί (όσο δύναται) δεν το κάνει πιο πολύπλοκο απ'ότι είναι..

    @dirtbird: Το ίδιο...δεν ξέρω κατά πόσον οι τύποι βοηθούν να κατανοήσει κάποιος τι γίνεται 'δω...έτσι κι αλλίώς αν κάποιος τους χρειαστεί -και ξέρει να τους χρησιμοποιήσει- θα ξέρει και που να τους έβρει. Ή όχι?

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    @dirtbird: Το ίδιο...δεν ξέρω κατά πόσον οι τύποι βοηθούν να κατανοήσει κάποιος τι γίνεται 'δω...έτσι κι αλλίώς αν κάποιος τους χρειαστεί -και ξέρει να τους χρησιμοποιήσει- θα ξέρει και που να τους έβρει. Ή όχι?
    Συμφωνώ.... αλλά επειδή εδώ μιλάμε για πεταλωμένα και απετάλωτα άλογα δεν νομίζω ότι μπορούμε καν να συζητήσουμε για θέματα 'κατανόησης'.

    Ας το δεχτούμε ως έχει και ας μην το καταλαβαίνουμε....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #27
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885

    Talking

    Θεωρούμε δεδομένη και κατανοητή, την επίδραση του βάρους στην επιτάχυνση και της αεροδυναμικής στην τελική ταχύτητα
    Δεν κάνω παραθέσεις, γιατί θα τα κάνω μαντάρα

    Ο καραματο σωστός, αλλά το θέμα με την επίδραση του βάρους, στην τελική ταχύτητα, το εξοστράκισε- άσε που έχει ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του

    Ο αρχαίος παλιός, ξέφυγε, χαρακτηρίζοντας το, αμελητέο

    Ο Tpap έβαλε ένα ακόμα trap, με την downforce

    O TOLISTOLAROS προσέγγισε το θέμα με την αναφορά του στις τριβές πάσης φύσεως, αλλά στην αναζήτηση της τελικής, παρεκτραπει προς την πλευρά της αεροδυναμικής, που δεν είναι το ζητούμενο, αλλά οι τριβές και η επίδραση του βάρους σε αυτές

    Ο sapila racing ορθός σημείωσε, ότι το παράδειγμα των κτηνών μετά αναβατου, είναι τρόπον τινα άτοπον αλλά το έκανα για να απλουστεύσω την απορία μου (edit υπαρχουν και τα τροχηλατα)
    Αυτό που είχα σκεφτεί να γράψω στην αρχή, ήταν… ότι δεν είναι τυχαίος, ο μινιμαλιστικος σωματότυπος των αναβατών moto gp και f1(εκτός εξαιρέσεων) , αλλά θα περιέπλεκα τα πράγματα και σε σχεδιαστικές προσεγγίσεις

    Ο dirtbird εξειδίκευσε το θέμα σε πεταλωμένα και απετάλωτα άλογα, ενώ εδώ μιλάμε για παπουτσωμένους γάτους

    Υγ και εγώ έχω παρατηρήσει ότι η τελική με συνεπιβάτη δεν μειώθηκε

    σε μια δε περίπτωση αυξήθηκε (κάτω υπό κατάλληλες συνθήκες μπορεί και να καλυτερεύει την αεροδυναμική )
    Και σε άλλη μια, είχα την <<υποκειμενική>> εντύπωση, ότι αυξηθήκαν και οι επιταχύνσεις, στην περιοχή μέγιστης ροπής στρεψεως και επάνω
    (η ακραία αυτή περίπτωση σημειώθηκε με το χτ 550 το 1988 (και δεν επανελήφθη )με συνεπιβάτιδα ελαφρων βαρών και φορτωμένη μηχανή για διακοπές, συν έναν σάκο στο ρεζερβουάρ, που στην συγκεκριμένη περίπτωση -τυχαία- είχαν στείλει το φαινόμενο της ομβρέλας και της οπισθέλκουσας, σε άλλη διάσταση

    Υγ2 μην έχουμε πάντα στο μυαλό μας, super sport μηχανές, με αναβατες σκυμμένους πίσω από το ανεμοθώρακα
    Υπάρχουν και άλλοι που οδηγούν σε πιο παλικαρίσια στάση :a13:
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  13. #28
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Επαναπροσδιορισμός των ερωτήσεων - άλφα (του κενταύρου)

    Εγώ οδηγώ το c50 (το στρωμένο σε δυναμόμετρο, με ηλιον, στους αεροθαλάμους των ελαστικών μου και έχω συνεπιβάτη έναν κολλητό
    απόβαρο 220 kg

    Δίπλα μας, με ίδιο c50 , ευειδής, χαριτόβρυτος δεσποινίς, γνωστή του φίλου, ενός κολλητού, του κολλητού μου,
    απόβαρο 55 kg
    ( έχει στρώσει το c50 της σε δυναμόμετρο και έχει βάλει ηλιον στους αεροθαλάμους –των ελαστικών ντε )

    (τα επτασφράγιστα μυστικά διαρρέουν αν τα πεις στον κολλητό)

    Κινουμεθα παράλληλα, επιταχύνουμε και μας περνάει-κερνάει κατακρατος, στην επιτάχυνση
    Την προλαβαίνουμε σε μια κατηφορίτσα - εφαρμόζοντας τεχνικές παρακράτους- αλλά στην ευθεία, απομακρύνεται αργά και σταθερά
    πρόκειται περί οφθαλμαπάτης γιατρέ μου ?
    υγ όχι, ο αυτοσχέδιος αγών, δεν έλαβε μέρος στο Φραγκοκάστελλο και εμείς δεν είμαστε οι Δροσουλίτες

    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  14. #29
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Επαναπροσδιορισμός των ερωτήσεων - βήτα

    Σε μια μοτοσικλέτα που αποδίδει 100 hp και ζυγίζει 200 kg, πόσοι ίπποι δαπανώνται από την ισχύ του κινητήρα, για αντιστάθμιση της τριβής κύλισης στα 200 χλμ/ω πχ ?

    Αν προσθέσουμε έναν αναβάτη 100 kg, δεν θα δαπανηθεί παραπάνω ισχύς ? και πόσο περίπου είναι ?

    Ένας αναβάτης 75 kg πόσο αμελητέα παραπάνω τελική ταχύτητα μπορεί να επιτύχει, εν συγκρίσει με έναν των 100 kg ?

    (θεωρούμε ότι έχουν την ιδία αεροδυναμική αντίσταση)

    υγ οι αριθμοί είναι στρογγυλοποιημένοι, προς διευκόλυνση μιας ποσοστιαίας προσέγγισης

    :smilea:
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  15. #30
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    Επαναπροσδιορισμός των ερωτήσεων βήτα

    Σε μια μοτοσικλέτα που αποδίδει 100 hp και ζυγίζει 200 kg, πόσοι ίπποι δαπανώνται από την ισχύ του κινητήρα.......

    ...υγ οι αριθμοί είναι στρογγυλοποιημένοι, προς διευκόλυνση μιας ποσοστιαίας προσέγγισης
    μας λείπει ένας συντελεστής τριβής οδοστρώματος και η συνολική επιφάνεια επαφής.....


    Κάνεις πλάκα τώρα, έτσι...?

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ
    από AKIS BUSA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2010, 14:14
  2. Κράνος και αεροδυναμική
    από HLIASCBF στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 19:10
  3. ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ
    από efialtis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 11:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF