Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: Inovva or yamaha?

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
    innova,το εχω και ειναι πολυ καλό...αυτοι που πέρνουν Honda νομίζουν οτι δεν πρεπει να τους κάνουν servise φιλαράκο,γι'αυτο λενε όλα αυτα...
    Μιας και δεν αιτιολογείς και τόσο πολύ την απάντησή σου θέλω να σου πω δυο πράγματα.

    Μια ζωή Honda έλεγα πάντα μέσα μου κι έτσι έπραττα απ'τα 16 μου μέχρι και τα 30 που πάτησα φέτος, και στα παπιά αλλά και στις μοτοσυκλέτες μόνο τη Honda επισκεπτόμουν. Τρία Innova έχω αλλάξει στη ζωή μου (το πρώτο μεταχειρισμένο με 5000χλμ και τα άλλα δύο καινούργια) και ειδικά όσο αναφορά τη συντήρησή τους δεν σηκώνω κουβέντα μιας και άλλαζα τα λάδια στα πρώτα 300, στα 600 κι από εκεί και μετά στα 1000 και κάθε 1000 χιλιόμετρα μόνος μου προτιμώντας πάντα το ακριβότερο λάδι που έβρισκα μπροστά μου πάντα με τις προδιαγραφές της αντιπροσωπείας και πάντα με το ίδιο λάδι συνέχιζα τις τακτικές του αλλαγές.

    Πολύ καλό το innova κι όταν είσαι βαμμένος Hondaκιας δεν δείνεις σημασία κιόλας σ'όλα αυτά που λένε οι τριγύρω "σφυρίζει το ταμπούρο, τρίζουν τα πλαστικά, χτυπάει ο στρόφαλος κλπ κλπ κλπ...", εμένα κανένα από τα τρία δεν μου έβγαλε καμμία περίεργη ζημιά πέρα απ'τα κλασσικά σφυρίγματα και τους τριγμούς, δεν έχει σημασία γιατί πήρα τρία Innova, πούλησα τρία Innova κι αποφάσισα αργότερα να πάρω το Modenas Kriss 115 για να καταλήξω το περασμένο καλοκαίρι στο Kawasaki (ο hondaκιας με kawasaki που ξανακούστηκε !) Αυτό που έχει σημασία είναι ότι και το Modenas αλλά και το Kawasaki (μέχρι σήμερα τουλάχιστον) με χαροποίησαν ιδιαίτερα που δεν με άφησαν -κατά κάποιο τρόπο- να ξαναπάω στο τέταρτο innova με injection αυτή τη φορά (κατά βάθος πίστεψα ότι με το honda θα συναντήσω μια απ'τα ίδια ίσως) αφού μου έδειξαν ότι και τα δύο αυτά παπιά δεν με απασχολούν πλέον με τα καθημερινά μικροπροβλήματα που μέχρι τότε είχα μόνο στο innova συναντήσει και δεν ήθελα να πραγματικά να δω !

    Ρεζουμέ ; Ας δοκιμάσουμε και τ'άλλα, δεν είναι μόνο το δικό μας το καλύτερο, σωστή συντήρηση θέλουν όλα έτσι κι αλλιώς (τα cub δεν υπάρχουν πια)

    Εννοείται ότι τα λέω φιλικά όλα αυτά και καμμία πρόθεση αντιπαράθεσης δεν έχω ούτε το innova θέλω να βγάλω άχρηστο (κι ας πλήρωσε μόλις πριν μια βδομάδα ο γαμπρός μου την 400άρα για την επισκευή του στροφάλου, τυχερά και άτυχα είναι αυτά), καλά κι απροβλημάτιστα χιλιόμετρα μακάρι να έχουμε όλοι μας

  2. #17
    egw sou lew to PGM,έχει γράψει 9763 χιλιόμετρα και δεν έχει τιποτα...και γενικά είμαι πολυ ευχαριστ..Απο παπιά να σου πω την αλήθεια μονο suzuki εχω οδηγήσει και ξέρασα...Yamaha:δεν υπαρχει περίπτωση να οδηγ...Το modenas και το kawasaki θα κοιταξώ να τα οδηγήσω....Ααα και που είσαι,περίμενε να δεις και το VTR-1200 πριν το cb...
    Perimenei to neo V4 tis HONDA.....

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
    Ααα και που είσαι,περίμενε να δεις και το VTR-1200 πριν το cb...
    Τώρα που γλυκοκοιτάζω και το Tenere με ξαναγυρίζεις πίσω ρε ;;



  4. #19
    min κάνεις την μαλακία και πάρεις το TENERE....μαλακια.λες και βγκε απο το εργοστάσιο της LEGO ειναι...
    Perimenei to neo V4 tis HONDA.....

  5. #20
    φιλε μου εγω εχω το modenas dynamic εδω και δυο χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο την ετερεία, 30000 κμ στο κοντερ και δεν του φερομαι και με τον καλητερο τροπο. κανε μια ερευνα και σε αλλες μαρκες και μην κολας μονο σε honda και yamaha.

  6. #21
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    ΖΧ-130

    Μέχρι στιγμής 2850 χιλιόμετρα μαζί του και μ'έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στην επιλογή που έκανα.

    Στα +

    - Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (φαίνεται από την πρώτη ματιά)
    - Γενική συμπεριφορά στο δρόμο (καταπίνει ανώδυνα όποιες ανωμαλίες του δρόμου, πολύ καλό και στη στροφή, προσωπικά το προτίμησα απ'το Yamaha σ'αυτόν τον τομέα)
    - Φοβερή αίσθηση στιβαρότατου πλαισίου
    - Πολύ καλή η κλιμάκωση των σχέσεων του κιβωτίου(το Innova σπάει @@ σ'αυτόν τον τομέα..)
    - Μαλακές αλλαγές ταχυτήτων αν και λίγο θορυβώδεις και με περιστροφικό σασμάν (από 4η με ένα πάτημα μπροστά πάει στη νεκρά όταν είναι τελείως σταματημένο το μηχανάκι)
    - Δεν μασάει η μιζάρα του στο πρωινό πάτημα του μπουτόν όσο κρύο κι αν έχει έξω
    - Οικονομία καυσίμου αν και καρμπυρατεράτο
    - Πολύ καλές επιδόσεις (τα 100 τα έχει για πλάκα στο κοντέρ ενώ εγώ είδα τελική 130κάτι, έχει περιθώρια ακόμα όμως αν και δεν είναι για την ηλικία μου αυτά τα πράγματα )
    - Ικανοποιητικά φώτα (από τα λίγα παπιά που κυκλοφορούν σήμερα με διακόπτη που σβήνουν εντελώς, για μένα είναι πλεονέκτημα αυτό)
    - Ο μεγαλύτερος χώρος κάτω απ'τη σέλα (16 λίτρα νομίζω)
    - Γέμισμα ρεζερβουάρ χωρίς να χρειαστεί να σηκωθώ απ'τη σέλα
    - Λάστιχα που μέχρι στιγμής δεν μ'έχουν προδώσει ούτε στο ελάχιστο
    - Δεν έχει τρίξει ούτε για δείγμα (παρατήρησα αρκετά μονωτικά/αντιθορυβικά υλικά ανάμεσα στα κουμπώματα των πλαστικών του μερών
    - Πλήρης πίνακας οργάνων με στροφόμετρο
    - Απίστευτη ηρεμία από τους ενοχλητικούς κραδασμούς των μονοκύλινδρων όσο ανεβαίνουν οι στροφές πράγμα που οφείλεται στην ύπαρξη συνεμπλόκ στις βάσεις του μοτέρ
    - Άνετη αντιολισθητική και ευρύχωρη σέλα για οδηγό και συνεπιβάτη
    - Σε πολύ καλή τιμή, φθηνότερο από Innova και πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου (έχω αλλάξει 3 καρμπυρατεράτα στη ζωή μου -δεν έχει σημασία πως και γιατί- κι έχω οδηγήσει αρκετά και το ψεκαστό) και πολύ φθηνότερο απ'το Crypton (αν και το Yamaha είναι υδρόψυκτο, βάλε και το μονό αμορτισέρ πίσω). Στα 1975ευρώ με ακτίνες και στα 2095 με χυτούς τροχούς της Enkei.

    Στα -

    - Θα ήθελα να έχει δυνατότερα φρένα
    - Ταμπούρο πίσω (προσωπικά το προτιμώ για παπί αλλά θα το ήθελα πιο δυνατό)
    - Ψηλά τοποθετημένα μαρσπιέ συνεπιβάτη σε σημείο που τον κουράζουν σύντομα (ίσως οφείλεται στο σπορτίβικο στυλ του παπιού)
    - Αερόψυκτο, προσωπικά δεν το βάζω στα μειονεκτήματα αφού δεν ζητάω πολλά πολλά μπιχλιμπίδια από ένα παπί αλλά απ'τη στιγμή που το Crypton βγήκε υδρόψυκτο για πολλούς δείχνει μείον μιας και ανέβηκε ο πήχης ουσιαστικά στην κατηγορία.

    Από design άλλους τους ενθουσιάζει και άλλους τους απωθεί, εγώ το έχω κάνα 4μηνο κι ακόμα μου πιάνουνε την πάρλα στα φανάρια και δεν μ'αφήνουν να φύγω όταν ανάψει το πράσινο, το γέλιο το μεγάλο το έχουν οι βενζινάδες πάντως όταν με κοιτάνε περίεργα περιμένοντας να κατέβω απ'τη σέλα

    Κυκλοφορεί και σε Modenas με την ονομασία X-Cite 130.

    Για όποια απορία για το ΖΧ-130 εδώ θα τριγυρίζω


    στα -


    η μανιβελα του ρε παιδι μου σα τη μανιβελα που εχω στο hi bird το κινεζικο ειναι ολοιδια...

  7. #22
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    οσο για το θεμα μας ,

    ψηφιζω crypton χ που εχει ενας φιλος...

    δε ξερω τι να πω απλα η αισθηση για παπι ειναι πολυ στιβαρη, αρκετα καλα φρενα και μια 2α που δεν τελιωνει ρε παιδι μου...

    με το καρμπυρατερατο ιννοβα δεν τιθεται θεμα συγκρισης, με το ιντζεξιον δεν ξερω ...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
    οσο για το θεμα μας ,

    ψηφιζω crypton χ που εχει ενας φιλος...

    δε ξερω τι να πω απλα η αισθηση για παπι ειναι πολυ στιβαρη, αρκετα καλα φρενα και μια 2α που δεν τελιωνει ρε παιδι μου...

    με το καρμπυρατερατο ιννοβα δεν τιθεται θεμα συγκρισης, με το ιντζεξιον δεν ξερω ...
    iινοβα μακρυαααααααααααααααααααααααααααα

  9. #24
    giati re file makryaaaaaaaaaaaaaaa....to exeis odigisei to injection h mas les .......???To kainourgio Innova den exei bgalei tipota apolytws,einai apisteyto mixanaki...To proigoumeno eixe kapoia provlimata alla oxi etsi opws ta perigrafetai...Eiste ligaki ypervolikoi...
    Perimenei to neo V4 tis HONDA.....

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
    giati re file makryaaaaaaaaaaaaaaa....to exeis odigisei to injection h mas les .......???To kainourgio Innova den exei bgalei tipota apolytws,einai apisteyto mixanaki...To proigoumeno eixe kapoia provlimata alla oxi etsi opws ta perigrafetai...Eiste ligaki ypervolikoi...
    φιλε μου ιδια μχν ειναι,,απλα του εβαλαν ιτζεξιον αντι καρπυρατερ,,και αν ειναι να πας τοσο ψηλα παιρνεις το χ 135 που ειναι πολυ πιο προσεγμενο απο το ινοβα,,τα χω οδηγησει ολα,,και ειχα και ινοβα,,αστα κακη εμπειρια,,,

  11. #26
    nai re file exeis dikio....gi'ayto einai prwto se pwliseis kai poulaei san trelo....kai gi'ayto den mou exei erthei kaneis na mou pei oti exei provlima...kai oloi einai eyxaristimenoi me to kainourgio....
    Perimenei to neo V4 tis HONDA.....

  12. #27
    Πάρε ένα Ζ125 να βρείς την υγειά σου και να βγάλεις και γούστα

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kastpan
    nai re file exeis dikio....gi'ayto einai prwto se pwliseis kai poulaei san trelo....kai gi'ayto den mou exei erthei kaneis na mou pei oti exei provlima...kai oloi einai eyxaristimenoi me to kainourgio....
    για αυτο καιει λαδι απ τη μαμα του,,χτυπανε καδενακι,,και μπιελα,,και τα 2 που ειχα στην κατοχη μου,,το ενα με 20000 χλμ,,και το αλο με 12000,,και παντα με νορμαλ οδηγηση

  14. #29
    to teleutaio???
    Perimenei to neo V4 tis HONDA.....

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    452
    και για αυτο εχω ενα σουπρα που εξωτερικα αν το δεις δεν το φτηνουν ουτε μιγες,,αλα δουλευει σαν ραπτομηχανη,,με 60000χλμ και χωρις ποτε του να παει πουθενα ουτε για τσεκαρισμα βαλβιδων

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha aerox 50 or honda innova??
    από jim_7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 21:20
  2. pwleitai bold'or 900cc f2.!!!
    από itsabigworld στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2003, 22:05
  3. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF