Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 201

Θέμα: Motto adventures Enduro Training Level 1 μια άσχημη εμπειρία 31/05/2009

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Αγαπητε και το F800GS να σου δωσουν παλι δεν θα μπορεσεις να το πας. Δυστυχως. Γιατι πολυ απλα δεν εχεις καταλαβει τι σημαινει οδηγηση στο χωμα.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22
    και δεν με ενδιαφερει πλεον.....

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asxetos1
    και δεν με ενδιαφερει πλεον.....
    .... κι αυτό φυσικά σε τιμά σαν άνθρωπο, γιατί υπάρχουν κάποιοι που αντί να πουν "δεν μπορώ να κάνω χώμα με το gs", λένε ότι "δεν μπορούν να πάνε χώμα τα gs".

    Είδες λοιπόν και αποφάσισες ότι δεν θες να κάνεις χώμα και μπράβο σου που το παραδέχεσαι!


  4. #19
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asxetos1
    Λοιπόν δεν έκανα καμία δημόσια καταγγελία απλά περιέγραψα την προσωπική μου εμπειρία και μόνο αυτό. Ήταν και ένα άλλο παιδί από το forum το οποίο μπορεί να σας τα περιγράψει. Μπορεί ο φίλος όμως να είχε τελείως διαφορετική άποψη και γνώμη μπορεί να του φάνηκε τέλειο το οποίο το βρίσκω δεκτών. .... Εγώ έτσι ένιωσα έτσι έγραψα...


    Την σχολή του Σπανού την ξέρω και έχω και κάνει το training της ασφαλούς οδήγησης και είχα μείνει ευχαριστημένος....

    Μετά το πέσιμο μου οδήγησα για λίγα μέτρα για να κινηθώ την F 800 του εκπαιδευτή λοιπόν καμία σχέση με την GS1200 η μέρα με την νύχτα. Ήταν ελαφριά σαν πούπουλο και πέταγε πάνω στο χώμα.. Απλά ότι και να μου λέτε τώρα GS1200 είναι μια πολυθρόνα από τον Δελούδη που δεν έχει κανένα λόγο να κάνει enduro .....

    Φάνης Βάλβης

    YΓ. Ξεφλουδισμένες μπανάνες κομμένες σε κομματάκια μόνο στις μαϊμούδες δίνουν.
    Η GS1200 σε πληροφορώ πως ζυγίζει το ίδιο με το ΤΑ 650 που είχα και έχει το διπλάσιο γκάζι...και αν έβγαλα 2 trail rides με το ΤΑ (στα 40 μου) φαντασου τι θα έκανα αν ειχα το GS1200 και το γκάζι του...μάλλον δε σου κάνει το GS και το βάρος του(όπως και μένα το ΤΑ) και θες κάτι πιο ελαφρύ...όσο για το πέσιμο όχι μόνον δεν σου εξασφαλίζει κανεις ότι δεν θα πέσεις (το υπογράφεις κιόλα)αλλα θεωρείται και δεδομένο...αν δεν ήθελες να το γρατζουνίσεις και να σκονιστείς/ταλαιπωρηθείς δεν πας,απλά πράματα....καταλαβαίνω τη θέση σου αλλά μη μασάς συνέχισε,η εμπειρία και το τι μπορείς να κάνεις μετά με ασφάλεια αξίζει κάθε γρατσουνιά στη καλή σου
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Asxetos1
    Λοιπόν δεν έκανα καμία δημόσια καταγγελία απλά περιέγραψα την προσωπική μου εμπειρία και μόνο αυτό. Ήταν και ένα άλλο παιδί από το forum το οποίο μπορεί να σας τα περιγράψει. Μπορεί ο φίλος όμως να είχε τελείως διαφορετική άποψη και γνώμη μπορεί να του φάνηκε τέλειο το οποίο το βρίσκω δεκτό. .... Εγώ έτσι ένιωσα έτσι έγραψα...


    Την σχολή του Σπανού την ξέρω και έχω και κάνει το training της ασφαλούς οδήγησης και είχα μείνει ευχαριστημένος....

    Μετά το πέσιμο μου οδήγησα για λίγα μέτρα για να κινηθώ την F 800 του εκπαιδευτή λοιπόν καμία σχέση με την GS1200 η μέρα με την νύχτα. Ήταν ελαφριά σαν πούπουλο και πέταγε πάνω στο χώμα.. Απλά ότι και να μου λέτε τώρα GS1200 είναι μια πολυθρόνα από τον Δελούδη που δεν έχει κανένα λόγο να κάνει enduro .....

    Φάνης Βάλβης

    YΓ. Ξεφλουδισμένες μπανάνες κομμένες σε κομματάκια μόνο στις μαϊμούδες δίνουν.
    Πάντως Φάνη απο τα λεγομενά σου δίνεις την εντύπωση οτι τη μηχανή τη πήρες για άλλη χρήση...

    Γιατί πήγες σε ένα τέτοιο σχολείο (χωμάτινο) ?

    Απο εμπειρία σε μηχανή μεγάλου κυβισμού σε τι επίπεδο εισαι , έισαι χρόνια μοτοσυκλετιστής?

    Ρωτάω εντελώς φιλικά .. (χωρίς ιχνος ειρωνιας)

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22
    δεν διαβασες πιο πανω ? Γραφω ποσα χρονια οδηγω και γιατι πηγα σε αυτο το σχολειο....

  7. #22
    sorry τωρα ειδα αυτό!!


    ώστε εάν βρεθώ σε χωμάτινο δρόμο προς κάποια παράλια να ξέρω πως με ασφαλή τρόπο να φτάσω στον προορισμό μου, τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω.

    Ακυρο το προηγουμενο!!



    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  8. #23
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Έχεις κάνει πολλές παρανοήσεις.

    Η BMW GS1200 δεν είναι μια μηχανή που κάνει εντούρο. Είναι μια ADVENTURE μηχανή που σε βοηθάει να κινηθείς σε όλα τα εδάφη που μπορείς να συναντήσεις σε ενα ταξίδι σου χωρίς να κολλήσεις και χωρίς να πρέπει να γυρίσεις πίσω ή να ψάξεις άλλο πέρασμα. Και αυτό που συνάντησες εσύ με τις κοτρώνες και τα νεροφαγώματα είναι κάτι που είναι εξαιρετικά πιθανό να συναντήσεις ακόμη και σε μια απλή βόλτα σου στο βουνό και είναι μάλιστα από αυτά που κάνει πολύ καλά αυτή η μηχανή. Δεν είναι εντούρο αυτό. Μια απλή διάσχιση ενός χωματόδρομου είναι. Εαν διαβάσεις και δεις φωτό από ταξιδιωτικά θα δεις και τι άλλο μπορείς να αντιμετωπίσεις και για το τι έχει σχεδιαστεί να κάνει αυτή η μηχανή.

    Εαν τώρα εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος έχετε αγοράσει την 1200 για οτιδήποτε άλλο και φαντάζεστε ότι μπορεί να κάνει εντούρο, ΜΧ, ή ότι άλλο, τότε απλά έχετε παραπλανηθεί όπως και πολλοί πολλοί άλλοι (με όλων των τύπων μηχανές). Εαν έχεις χέρια βέβαια κάνει λίγο απ'όλα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα κάνει ούτε εύκολα ούτε και καλά.

    Παρεπιπτώντος έχω δει τον Σπανό παλιότερα σε trail ride να πηγαίνει το GS με κλαταρισμένο το πίσω λάστιχο (μετά από πολλά ανεπιτυχή fast) για αρκετά χιλιόμετρα μέσα στις πέτρες και στα νεροφαγώματα και τελικά να καταφέρνει να το φέρει στον τερματισμό.

    Και αυτή την στιγμή λες ότι το F800 ήταν πούπουλο και πέταγε πάνω στο χώμα. Εαν είχες ξεκινήσει όμως με ενα F800 και σου έδιναν ένα ΚΤΜ450 πχ θα έλεγες ότι το F800 δεν κάνει για εντούρο (και έτσι είναι) και το ΚΤΜ πετάει. Και εαν μετά έπερνες στα χέρια σου και ενα δίχρονο 250 εντούρο θα έλεγες ότι το 250 είναι πουπουλο και πανάλαφρο και δεν έχει καμία σχέση με το 450.

    Η αλήθεια είναι ότι η κάθε μία μηχανή έχει το δικό της περιβάλλον και τα δικά της πράγματα για τα οποία έχει σχεδιαστεί.
    - GS1200 .... Adventure
    - F800 .... On-Off γενικής χρήσης
    κλπ κλπ

    Μάλλον έχεις επιλέξει λάθος μηχανή ή έχεις επιλέξει να ασχοληθείς με κάτι που δεν σου πάει και πιθανότατα από εκεί αρχιζει και το όλο πρόβλημα που περισσότερο προσωπικό λάθος το βρίσκω και λιγότερο πρόβλημα της διοργάνωσης. Συμφωνώ ότι η διοργάνωση έχει ακόμη αρκετά να διορθώσει αλλά δεν νομίζω ότι παίρνει και τόσο κακό βαθμό πάντως (πάντα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ).



  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Έχεις κάνει πολλές παρανοήσεις.

    Η BMW GS1200 δεν είναι μια μηχανή που κάνει εντούρο. Είναι μια ADVENTURE μηχανή που σε βοηθάει να κινηθείς σε όλα τα εδάφη που μπορείς να συναντήσεις σε ενα ταξίδι σου χωρίς να κολλήσεις και χωρίς να πρέπει να γυρίσεις πίσω ή να ψάξεις άλλο πέρασμα. Και αυτό που συνάντησες εσύ με τις κορώνες και τα νεροφαγώματα είναι κάτι που είναι εξαιρετικά πιθανό να συναντήσεις ακόμη και σε μια απλή βόλτα σου στο βουνό και είναι μάλιστα από αυτά που κάνει πολύ καλά αυτή η μηχανή. Δεν είναι εντούρο αυτό. Μια απλή διάσχιση ενός χωματόδρομου είναι.

    Εαν τώρα εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος έχετε αγοράσει την 1200 για οτιδήποτε άλλο και φαντάζεστε ότι μπορεί να κάνει εντούρο, ΜΧ, ή ότι άλλο, τότε απλά έχετε παραπλανηθεί όπως και πολλοί πολλοί άλλοι (με όλων των τύπων μηχανές). Εαν έχεις χέρια βέβαια κάνει λίγο απ'όλα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα κάνει ούτε εύκολα ούτε και καλά.

    Μαζι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Το Bmw mobile care καλύπτει τα έξοδα επιστροφής του αναβάτη έως 65 ευρω εάν το μηχανάκι ακινητοποιηθεί από βλάβη. Δηλαδή εάν μένεις στην Αθήνα και πας στην Λαμία και πάθεις βλάβη θα σου πληρώσουν ταξί μέχρι το πόσο των 65 ευρω. Αν τώρα σου πέσει η μηχανη και σου σπάσει το ποντεσιομετρο όπως εμένα θεωρείται ατύχημα και η μόνη υποχρέωση είναι να σου μεταφέρουν την μηχανή στο συνεργείο. Για τον αναβάτη δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη.

  10. #25
    τι της θελετε ρε σεις της σχολες? και ποσα πληρωνεται????

    να κανω μια σχολη εδω στην λαρισα στον κισσαβο ?


    θα τρωτε ωραια και δυνατα.......τραχανα κτλ....


    θα γυρησεται αθηνα με την πουτ.. καγκελο λεμε!!!!


    :rotflmao: :rotflmao:



    παντως το πιο βασικο σε οτι δηποτε πας να κανεις και να ασχοληθεις ειναι ενα!!!!!

    ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ!!!!!!!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harvester
    Εγγραφή
    08/07/2008
    Μηνύματα
    319
    σιγα ρε παιδια τον πηρατε απο τα μουτρα τον ανθρωπο.
    οταν οι πτωσεις ειναι 50% ε μαλλον κατι δεν παει καλα.
    δηλαδη αν ειναι δυνατον οι μισοι σε ενα css3 να γκρεμιστουν.

    στην τελικη οι εκπαιδευτες επρεπε να ειναι σε θεση να ελενχουν και την εμπειρια αλλα και την κοποση των μαθητων.
    δηλαδη τους εβαλε σε μια αλανα ειδε οτι δεν μπορουν να πανε και τους ανεβασε στο βουνο.

    οι πιθανοτητες στο χωμα ειναι περισσοτερες απο οτι σε εκμαθηση αγωνιστικης οδηγησης.

    οσο για το ετσι πρεπει να πανε στο χωμα για να αντιμετωπισουν τις δυσκολιες. τοτε και στα ασφαλτινα μαθηματα πρεπει να βαζουμε και αυτοκινητα μεσα στην πιστα να μας κλεινουν το δρομο για να μαθουμε να τα αποφευγουμε.

    το μονο σιγουρο ειναι οτι το επιπεδο του φιλου οπως και τον υπολοιπων 4 δεν ηταν αρκετο γι'αυτα τα μαθηματα, το θεμα ειναι κατα ποσο οι εκπεδευτες μπορουν να το αντιληφθουν αυτο. νομιζω οτι στην αλανα ειδαν οτι ο φιλος ζοριζοταν ε ηταν επομενο να γκρεμιστει στο βουνο και το θεμα δεν ειναι οτι γκρεμιζεσαι με ενα enduraki της πλακας οποτε πας οπως πας και το χαιρεσαι.
    το αγχος των 18000 δεν ειναι και λιγο για να σε κανει να πας ακομα πιο διστακτικα

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
    τι της θελετε ρε σεις της σχολες? ...
    εδω μας ξέφυγε λιγο....

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester

    το αγχος των 18000 δεν ειναι και λιγο για να σε κανει να πας ακομα πιο διστακτικα
    Αυτό ειναι μεγαλη αλήθεια


  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    σιγα ρε παιδια τον πηρατε απο τα μουτρα τον ανθρωπο.
    οταν οι πτωσεις ειναι 50% ε μαλλον κατι δεν παει καλα.
    δηλαδη αν ειναι δυνατον οι μισοι σε ενα css3 να γκρεμιστουν.

    στην τελικη οι εκπαιδευτες επρεπε να ειναι σε θεση να ελενχουν και την εμπειρια αλλα και την κοποση των μαθητων.
    δηλαδη τους εβαλε σε μια αλανα ειδε οτι δεν μπορουν να πανε και τους ανεβασε στο βουνο.

    οι πιθανοτητες στο χωμα ειναι περισσοτερες απο οτι σε εκμαθηση αγωνιστικης οδηγησης.

    οσο για το ετσι πρεπει να πανε στο χωμα για να αντιμετωπισουν τις δυσκολιες. τοτε και στα ασφαλτινα μαθηματα πρεπει να βαζουμε και αυτοκινητα μεσα στην πιστα να μας κλεινουν το δρομο για να μαθουμε να τα αποφευγουμε.

    το μονο σιγουρο ειναι οτι το επιπεδο του φιλου οπως και τον υπολοιπων 4 δεν ηταν αρκετο γι'αυτα τα μαθηματα, το θεμα ειναι κατα ποσο οι εκπεδευτες μπορουν να το αντιληφθουν αυτο. νομιζω οτι στην αλανα ειδαν οτι ο φιλος ζοριζοταν ε ηταν επομενο να γκρεμιστει στο βουνο και το θεμα δεν ειναι οτι γκρεμιζεσαι με ενα enduraki της πλακας οποτε πας οπως πας και το χαιρεσαι.
    το αγχος των 18000 δεν ειναι και λιγο για να σε κανει να πας ακομα πιο διστακτικα

    πατριδα συμφωνω μαζι σου......



    κατι ακομα τη λαστιχα ηχατε ????????
    ο εκπαιδευτης με τη λαστιχα???
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2009
    Μηνύματα
    22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
    το αγχος των 18000 δεν ειναι και λιγο για να σε κανει να πας ακομα πιο διστακτικα
    ..

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Enduro Training Level 1 & 2
    από Nik0s στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2007, 22:38
  3. Enduro Training Λουτράκι
    από Cpt. Haddock στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 11:40
  4. Enduro Training Lv.I 14/05/06
    από Nik0s στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 00:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF