Σελίδα 20 από 114 ΠρώτοΠρώτο ... 1015161718192021222324253070 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 1700

Θέμα: Περί κινητών τηλεφώνων

  1. #286
    Απλά να ξέρετε όταν έχετε ανοιχτό το 4G - επειδή αυτό είναι καθαρά data πρωτόκολλο και απ'οσο ξέρω κανένα πάροχος δεν δίνει voice over LTE (δηλαδη voip) ακόμα - κάθε φορά που έρχεται κλήση το κινητό αναγκάζεται να κάνει fallback σε 3G-2G το οποίο σημαίνει εξτρα signaling και επιπλέον κατανάλωση μπαταρίας. Το ίδιο συμβαίνει και σε περιοχές που το 4G είναι αδύνατο και παίζει συνέχεια ανάμεσα σε 4G-3G αλλά πιστεύω αυτό είναι πιο γνωστό. Οπότε αν είστε σε περιοχή με χαμηλό 4g σήμα ή δέχεστε πολλές κλήσεις καλύτερα να περιορίζεστε το 3g.
    Τελευταία τροποποίηση από Mariner; 08/09/2016 στις 11:06.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  2. #287
    Ναι αλλά σε αρκετές περιοχές ΔΕΝ έχει 3G και μόλις γυρίσεις σε 4G είναι "καμπάνα"... Οπότε το έχεις 4 "αναγκαστικά" και ότι πιάσει αυτόματα.

    εμένα με όλα ανοιχτά (4G+data, wifi) βγάζει ένα 5ωρο με 6ωρο οθόνης, αναλόγως το σήμα κινητής κατά κύριο λόγο.

    το έκανα αυτό με τα άνοιξε κλείσε, δεν είδα τραγική διαφορά και επειδή είμαι κολλημένος με την οθόνη (τώρα τελευταία έχω λίγο απεξαρτηθεί, λίγο όμως) ήθελε φόρτιση κάθε μέρα. Μπορεί και μέσα στην ημέρα. Τώρα βγάζει και δεύτερη...

  3. #288
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα κάνω ένα πείραμα με τα πάντα (και οθόνη) ανοιχτά. Έτσι, από περιέργεια.
    Κοιτα μη σε δώσει το android στο skynet οτι κανεις δοκιμές επειδη σε προκαλούν αηφονακηδες γιατι δε σε βλέπω καλα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	240px-Terminator.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	29,1 KB 
ID:	365491

  4. #289
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    όταν είπε έχουμε ένα νέο εξαιρετικό μαύρο χρώμα που το λέμε "μαύρο" με έπεισε να αγοράσω.

    επίσης δάκρυσα λίγο όταν περιέγραψε τις λειτουργίες του home button που είναι ότι κάνει το andoid εδώ και χρόνια...

    τουλάχιστον μόλις είπε ότι είναι σκονο-αδιάβροχο IP67
    IPS 67 σημαίνει ότι δεν μπλοκάρει όταν φτερνίζεσαι πάνω του. IP68 νομίζω είναι το αδιάβροχο.

    Δεν είπατε το σημαντικότερο. Παίζει και Mario Bros !!!
    Εγώ αν πάρω iPhone 7 τώρα, (παίζω χρόνια Mario στο Android) θα πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή;
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  5. #290
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Γατάκια με τις μπαταρίες

    Πάρτε κινέζο με self-healing battery pack να σωθείτε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2016-09-08-10-24-36.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	28,0 KB 
ID:	365492

  6. #291
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    IPS 67 σημαίνει ότι δεν μπλοκάρει όταν φτερνίζεσαι πάνω του. IP68 νομίζω είναι το αδιάβροχο.

    Δεν είπατε το σημαντικότερο. Παίζει και Mario Bros !!!
    Εγώ αν πάρω iPhone 7 τώρα, (παίζω χρόνια Mario στο Android) θα πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή;
    Μάλλον εννοείς IP67, όχι IPS67

    Ρίξε μια ματιά εδώ

    Με 67 πάντως θεωρητικά αντέχει και φτέρνισμα από φάλαινα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    To ip67 είναι για βύθιση σε νερό μέχρι ένα μέτρο. Το 68 για μεγαλύτερο από 1 μέτρο
    Το 1ο νούμερο είναι δείκτης για την αντοχή σε εισροή σκόνης (το 6 είναι η μέγιστη προστασία - δηλαδή και σε αμμοθύελα)
    το 2ο αντοχή στο νερό (Νομίζω το 9 είναι το η μεγαλύτερη προστασία.

  8. #293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    IPS 67 σημαίνει ότι δεν μπλοκάρει όταν φτερνίζεσαι πάνω του.
    ως ένα μέτρο και ως τριάντα λεπτά. *και πάντα σε γλυκό νερό, αυτό δεν το έλεγε κανείς ποτέ στις αρχές και μόνο όταν διάλυσαν κάμποσοι τα τηλέφωνα βγήκε πρώτα η Sοny και μετά και άλλοι και είπαν ότι αν το βουτήξετε στην θάλασσα χάνετε εγγύηση ή αν το βουτήξετε να το πλύνετε αμέσως με άφθονο γλυκό νερό, ανάλογα την εταιρία.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Γατάκια με τις μπαταρίες

    Πάρτε κινέζο με self-healing battery pack να σωθείτε
    ρε μοντερέιτορα διπλοθεσίτη, πούλα παραμύθι κάπου αλλού. Οθόνη ανοιχτή μηδέν και ενδιάμεσα το έχεις συνδέσει και σε PC και πήρε λίγο ζμί ακόμα. και 2g...
    Φέρε το δώθε να το λιώσω μιά μέρα φόρουμ, tapatalk και chrome, με ολίγη από youtube και θα σου πω αν βγάζει παραπάνω από τα άλλα.

    μόλις το δουλέψεις... για δες το διάγραμμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2016-09-08-10-24-36.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	365498
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 08/09/2016 στις 09:52.

  9. #294
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ρε μοντερέιτορα διπλοθεσίτη, πούλα παραμύθι κάπου αλλού. Οθόνη ανοιχτή μηδέν και ενδιάμεσα το έχεις συνδέσει και σε PC και πήρε λίγο ζμί ακόμα.
    Φέρε το δώθε να το λιώσω μιά μέρα φόρουμ, tapatalk και chrome, με ολίγη από youtube και θα σου πω αν βγάζει παραπάνω από τα άλλα.


    Σε φορτιστή δε το έχω βάλει, και το βλέπεις απο τις πάυλες (δεν έχει καμια στη φόρτιση)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	365500

    Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως καταγράφονται αυτές οι μπάρες, μιας και η οθόνη μου ανοίγει 6-7 φορές τη μέρα που κάνω κλησεις.

    Η χρήση που του κάνω ειναι ελαφρια όντως, και ουσιαστικά μόνο ομιλία 15-20 λεπτά τη μέρα.
    Δε το βάζω σε flight mode το βράδυ


    Γενικά με τη χρήση που κάνω δεν έχω κανένα παράπονο με τη διάρκεια της μπαταρίας του (που μου πάει κανα 6-7ημερο) αλλά το αστείο της υπόθεσης ειναι το γράφημα της αποφόρτισης της μπαταρίας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	86 
Μέγεθος:	48,3 KB 
ID:	365502

    Επαναλαμβάνω, σε φορτιστή δε το έχω βάλει, είπαμε ο κινέζος ειναι 16 χρόνια μπροστά και εχει μπαταρίες που φορτίζονται μόνες τους

  10. #295
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Εφαρμογή που θα μετράει αντίστροφα μέχρι την κυκλοφορία του iPhone 8 θα έχει το νέο iPhone 7.
    Πηγή: http://tovatraxi.com/science/apple-e.../#.V9EbWhCKSM8
    Χαχαχαχα... Λιώστε.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  11. #296
    Ξες ότι "κανονικά" θέλεις τηλέφωνο "ζιζουίσιο" χαζόφωνο ότι να'ναι του δεκάρικου... άκου εκεί κλήσεις 15 λεπτά την ημέρα... LOL

    και τέλος πάντων, ο καθ' ένας το κάνει ότι του αρέσει προφανώς... αλλά δεν είναι η "βαριά" χρήση smartphone αυτή. και δεν παίζω παιχνίδια κιόλας, εκεί θα έπρεπε να κουβαλάω μπαταρία αυτοκινήτου μαζί.

    Για εμένα το αστείο είναι η αποφόρτιση, "χαράδρα" κάθε φορά που ανάβει η οθόνη. Για το γράφημα και εγώ εκπλήσσομαι, αλλά "φόρτιση εκ του μηδενός" δεν υπάρχει ακόμα, οπότε κάποια εξυπνάδα έχει κάνει ο τσιν τσιν, πιθανώς "εκτιμώμενη στάθμη ανάλογα τη χρήση" το βλέπω και όχι πραγματικό φορτίο.

  12. #297
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για το γράφημα και εγώ εκπλήσσομαι, αλλά "φόρτιση εκ του μηδενός" δεν υπάρχει ακόμα, οπότε κάποια εξυπνάδα έχει κάνει ο τσιν τσιν, πιθανώς "εκτιμώμενη στάθμη ανάλογα τη χρήση" το βλέπω και όχι πραγματικό φορτίο.
    Τώρα που το βλέπω καλύτερα, η μπαταρία 'φορτίζει' οταν βρίσκει καλύτερο σήμα απο πριν

    Ρε τον μπουστη το κινέζο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	40,9 KB 
ID:	365510

  13. #298
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ξες ότι "κανονικά" θέλεις τηλέφωνο "ζιζουίσιο" χαζόφωνο ότι να'ναι του δεκάρικου... άκου εκεί κλήσεις 15 λεπτά την ημέρα... LOL

    και τέλος πάντων, ο καθ' ένας το κάνει ότι του αρέσει προφανώς... αλλά δεν είναι η "βαριά" χρήση smartphone αυτή. και δεν παίζω παιχνίδια κιόλας, εκεί θα έπρεπε να κουβαλάω μπαταρία αυτοκινήτου μαζί.

    Για εμένα το αστείο είναι η αποφόρτιση, "χαράδρα" κάθε φορά που ανάβει η οθόνη. Για το γράφημα και εγώ εκπλήσσομαι, αλλά "φόρτιση εκ του μηδενός" δεν υπάρχει ακόμα, οπότε κάποια εξυπνάδα έχει κάνει ο τσιν τσιν, πιθανώς "εκτιμώμενη στάθμη ανάλογα τη χρήση" το βλέπω και όχι πραγματικό φορτίο.
    Ρε θα έχει στριμώξει κανένα φουκαρα εκεί μέσα και θα βαράει πετάλι.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #299
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Σαπαδακιε. .....
    Αν το βράδυ ακούς σύρσιμο, άσε λίγο σπρέι αλυσίδας δίπλα από το τηλέφωνο. .......



    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά σε αρκετές περιοχές ΔΕΝ έχει 3G και μόλις γυρίσεις σε 4G είναι "καμπάνα"... Οπότε το έχεις 4 "αναγκαστικά" και ότι πιάσει αυτόματα.
    Προφανώς κ αν έχει καμπάνα 4g δεν το συζητάμε αλλά και πάλι θα κάνει fallback σε 2g αν σου σκάσει κλήση/sms
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

Παρόμοια θέματα

  1. Κατά-χρηση κινητών τηλεφώνων;
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2008, 16:16
  2. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 20:41
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 16:39
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF