Σελίδα 22 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 121718192021222324252627 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 447

Θέμα: sport touring για μεγαλο ταξιδι...

  1. #316
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Εννοείται αν είσαι μεροδούλι μεροφάι ούτε βόλτα στο κέντρο για καφέ δεν έχεις να πληρώσεις, οπότε η κουβέντα θεωρητική. Αλλά σέβομαι απόλυτα όλους αυτούς που αντί να κάνουν τα δουλεμένα (ή όπως και να τα βρήκαν) λεφτά τους λουλούδια σε κλαμπ και σε εκδιδόμενες κάθε είδους, τρώνε τη σκόνη της όποιας ξένης χώρας, πλουτίζουν σε γνώσεις, σε τοπία, σε εμπειρία. Δεν είναι απλό, δεν είναι εύκολο και δεν είναι "η πεπατημένη". Μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα.
    Το ταξίδι είναι πολυτέλεια, πάντα ήταν. Αλλά είναι ο πραγματικός πλούτος στη ζωή.



  2. #317
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΘΕΣΗ....
    Δηλαδή αυτή είναι η "πραγματική" θέση των πραγμάτων;


    - Οι μοναχοί-αναχωρητές που απομακρύνονται από τα εγκόσμια χωρίς να αποκτούν παιδιά, σκυλιά κλπ. και αποσύρονται από τον "σκληρό αγώνα της καθημερινότητας" είναι κατακριτέοι; Οι ίδιοι αντίθετα εν τη μεγαθυμία τους εκφράζουν θαυμασμό για όσους διατηρούν τις ηθικές αξίες τους συνεχίζοντας να διαβιούν εν μέσω των κοσμικών πειρασμών (το γνωρίζουν καλά όσοι έχουν συζητήσει μαζί τους).

    - Αν βρέθηκαν κάποιοι χορηγοί και ο ταξιδευτής με αυτόν τον τρόπο χρηματοδοτεί την προσπάθειά του είναι κατακριτέος; Υπ αυτή την έννοια ο Rossi, o Pedrosa κλπ θα έπρεπε να τρέχουν μόνο σε αγώνες όπως ο Sapila τύπου Rijeka (χωρίς αυτό το σχόλιο να μειώνει στο ελάχιστο την αξία του ανδρός ). Ο Κολόμβος και ο Μαγγελάνος ταξίδευαν "ιδίοις εξόδοις";

    - Μήπως κατακριτέα είναι η δημοσίευση των εμπειριών τους σε forums παρέχοντας πολύτιμες πληροφορίες σε μελλοντικούς ταξιδευτές αλλά κυρίως "ταξιδεύοντας" εμάς τους υπόλοιπους που κολλημένοι σε μια οθόνη σαν ελάχιστο υποκατάστατο φυγής από την καθημερινότητα και τη μιζέρια, παλεύουμε ανεπιτυχώς να κρατήσουμε αναλλοίωτο τον παλιό μας αδέσμευτο εαυτό που διαβρώνεται καθημερινά όλο και περισσότερο;


    Δεν υπάρχει μομφή στα σχόλιά μου, απλώς νομίζω ότι η "πραγματική" θέση των πραγμάτων εξαρτάται από ποιά πλευρά του πρίσματος είναι ιδωμένη.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #318
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Oπως τα λεει ο amyroukai.

    Και 'γω πχ δεν εχω γυναικα, παιδια κλπ, δεν πολυβγαινω πλεον και εχω κοψει και τα πιωματα, δεν εχω καποιο ακριβο χομπι οπως να μαζευω iphone ή να πηγαινω σε αμφισβητουμενης ηθικης μπαρ ή να ντυνομαι με ακριβα ρουχα κλπ κλπ και ευτυχως εδω Ελλαδα δεν χρειαζεται να νοικιαζω και σπιτι.
    Ως εκ' τουτου λοιπον κανω οικονομια και τα λεφτα απ τη δουλεια που μαζευω προτιμω να τα κανω μηχανακια και ταξιδι. Αλλιως τι να τα κανω;; Μασουρια και να τα κρυβω κατω απο το στρωμα;;
    Και παλι αυτα που παιρνω ειναι στα μετρα μου και κανω και οικονομια. Εχω ενα μηχανακι 15ετιας μεταχειρο και αν παρω και αλλο θα ειναι 10ετιας παλι και ολα κατω απο 700cc.
    Και χρονο εχω διοτι η δουλεια μου προς το παρον ειναι σεζον. Οσο δουλευα εξωτερικο δεν πηγα ουτε ενα ταξιδι αναψυχης μεσα στη χωρα που ημουν, ποσο μαλλον εξω. Δεν γυρισα καν Ελλαδα στο μεσοδιαστημα.

    Αρα μου αξιζει πιστευω να κανω ενα ανετο ταξιδακι με ΑΝΕΤΟ( ) μηχανακι!
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #319
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Και 'γω πχ δεν εχω γυναικα, και εχω κοψει και τα πιωματα, .....
    Και πολύ καλά κάνεις!!!








    Δεν φτάνουν για όλους.


  5. #320
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Και πολύ καλά κάνεις!!!








    Δεν φτάνουν για όλους.

    Και επαυξάνω...

  6. #321
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Oπως τα λεει ο amyroukai.

    Και 'γω πχ δεν εχω γυναικα, παιδια κλπ, δεν πολυβγαινω πλεον και εχω κοψει και τα πιωματα, δεν εχω καποιο ακριβο χομπι οπως να μαζευω iphone ή να πηγαινω σε αμφισβητουμενης ηθικης μπαρ ή να ντυνομαι με ακριβα ρουχα κλπ κλπ και ευτυχως εδω Ελλαδα δεν χρειαζεται να νοικιαζω και σπιτι.
    Ως εκ' τουτου λοιπον κανω οικονομια και τα λεφτα απ τη δουλεια που μαζευω προτιμω να τα κανω μηχανακια και ταξιδι. Αλλιως τι να τα κανω;; Μασουρια και να τα κρυβω κατω απο το στρωμα;;
    Και παλι αυτα που παιρνω ειναι στα μετρα μου και κανω και οικονομια. Εχω ενα μηχανακι 15ετιας μεταχειρο και αν παρω και αλλο θα ειναι 10ετιας παλι και ολα κατω απο 700cc.
    Και χρονο εχω διοτι η δουλεια μου προς το παρον ειναι σεζον. Οσο δουλευα εξωτερικο δεν πηγα ουτε ενα ταξιδι αναψυχης μεσα στη χωρα που ημουν, ποσο μαλλον εξω. Δεν γυρισα καν Ελλαδα στο μεσοδιαστημα.

    Αρα μου αξιζει πιστευω να κανω ενα ανετο ταξιδακι με ΑΝΕΤΟ( ) μηχανακι!
    Ψαρεύεις τουλάχιστον ή κι αυτό δεν;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #322
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Βοηθηστε με να καταλαβω κατι. Πρεπει να απολογηθουμε, ισως και να εξομολογηθουμε, πριν κανουμε καποιο ταξιδι; Μηπως να ζητησουμε και συγνωμη, που κανουμε το σκατο μας παξιμαδι, για να παμε ενα καλο ταξιδι στο εξωτερικο ή οπου αλλου γουσταρουμε; Εγινε κατακριτεο το να μπορουμε να παμε ενα ταξιδι; Οπως γουσταρουμε; Με οποιο μέσο γουσταρουμε και μπορουμε; Ο μπομπ θελει να κανει το ταξιδι του ετσι. Ποιος ο λογος να τον κανετε να αισθανεται ενοχος και να τον βαζετε να απολογηθει για αυτο;

  8. #323
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    .... Ποιος ο λογος να τον κανετε να αισθανεται ενοχος και να τον βαζετε να απολογηθει για αυτο;
    Ξέρεις πόσους προπονητές έχει ο Ολυμπιακός κι ο Παναθηναϊκός στην Ελλάδα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #324
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ψαρεύεις τουλάχιστον ή κι αυτό δεν;
    Eβγαλα προχθες ενα χταποδι 1,5 κιλο!
    Το 'χω καταψυξη να μαλακωσει και θα πεσει καποια στιγμη στα καρβουνα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #325
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Βοηθηστε με να καταλαβω κατι. Πρεπει να απολογηθουμε, ισως και να εξομολογηθουμε, πριν κανουμε καποιο ταξιδι; Μηπως να ζητησουμε και συγνωμη, που κανουμε το σκατο μας παξιμαδι, για να παμε ενα καλο ταξιδι στο εξωτερικο ή οπου αλλου γουσταρουμε; Εγινε κατακριτεο το να μπορουμε να παμε ενα ταξιδι; Οπως γουσταρουμε; Με οποιο μέσο γουσταρουμε και μπορουμε; Ο μπομπ θελει να κανει το ταξιδι του ετσι. Ποιος ο λογος να τον κανετε να αισθανεται ενοχος και να τον βαζετε να απολογηθει για αυτο;
    Μη σου πω και να αυτομαστηγωθείς...
    (που το σκέφτηκες... Που να πας κι όλας..!!!!)

    ανανήψαντας

  11. #326
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Πολλοι τον γυρνανε τον πλανητη αδιαμφισβητητα,αλλα στη δεκαετια του 50' ηταν πολυ πιο δυσκολο εγχειρημα ενα μεγαλο ταξιδι με μοτο.
    Τωρα ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα.
    Μην ορκιστείς για αυτό.
    Τότε και πιο λίγους πολέμους είχε και ΠΟΛΥ πιο λίγους παλαιανθρώπους
    (κλέφτες κλπ)
    ανανήψαντας

  12. #327
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Μην ορκιστείς για αυτό.
    Τότε και πιο λίγους πολέμους είχε και ΠΟΛΥ πιο λίγους παλαιανθρώπους
    (κλέφτες κλπ)
    Nαι οκ. Δεν εχεις ιδέα του τι λες.

    Και GPS, kινητά/δορυφορικά τηλέφωνα έχουμε (που αν χαθείς στη μεση του πουθενα σε βρίσκουν), και ανταλλακτικά βρίσκεις στο γαμισέμασισταν, και με την ιδια ευκολία που σε σφάζουν οι σημερινοι εμπόλεμοι σ' εσφαζαν οι ληστές με τ' αλογα τις πάλλες και τα luger...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #328
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ας μείνουμε στο θέμα
    Ο Μπομπ δεν θα πάει Συρία, Λίβανο κλπ
    Να μας λέει ντυμένος στα κτμισια χρώματα ότι οι δυτικοί είναι κάφροι
    Εντός Ευρώπης θα παίξει
    Αν θέλει ρίσκο μπορεί να πάρει ένα μπουσα, και να ανέβει με τελικές σαλονικα χωρίς κράνος..
    Γυναίκα δεν έχει- πάει για ψάρεμα όμως - αφήστε τον να το διασκεδάσει

  14. #329
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Μπορεί να αρχίσει και το πλέξιμο!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #330
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Nαι οκ. Δεν εχεις ιδέα του τι λες.

    Και GPS, kινητά/δορυφορικά τηλέφωνα έχουμε (που αν χαθείς στη μεση του πουθενα σε βρίσκουν), και ανταλλακτικά βρίσκεις στο γαμισέμασισταν, και με την ιδια ευκολία που σε σφάζουν οι σημερινοι εμπόλεμοι σ' εσφαζαν οι ληστές με τ' αλογα τις πάλλες και τα luger...
    Κοίτα κατ αρχήν οι παλιές μοτοσυκλέτες δεν έχουν και τόση ανάγκη από ανταλλακτικά. (ρώτα και τον σαπίλα να στο πει :P)
    Μετά στο 70ς κάναμε διανυκτέρευση στην Ομόνοια με τραπέζάκι έξω, μήπως θες να σου πω πως την κάνω σήμερα?
    Και τέλος τα GPS GPS, kινητά/δορυφορικά τηλέφωνα καλά είναι αλλά και με χάρτη πυξίδα μια χαρά πας.

    υγ
    ΠΟΤΕ στην ιστορία δεν είχαμε τόσους πολέμους ανοιχτούς όσους έχουμε σήμερα.


    υγ2
    Έσύ δεν έχεις ιδέα και δεν σκέφτεσαι κι όλας πριν γράψεις
    ανανήψαντας

Παρόμοια θέματα

  1. Στολή διαιρούμενη για χρήση Sport Touring.
    από Vice στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 09:06
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15
  3. Πρόταση για Sport touring μηχανή...
    από gispy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 03:11
  4. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 07:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF