Σελίδα 23 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 131819202122232425262728 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 449

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #331
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Λοιπόν έγινε και το σέρβις των 20000 χλμ και όλα βαίνουν καλώς και κατά ευχήν.Τιποτα μέχρι στιγμής,δεν έχει χαλάσει,δεν έχει ξεβιδωθει,δεν έχει σπάσει,δεν έχει φύγει απ' την θέση του.Οδηγικσ όλα είναι ,ως εκτενώς έχουν αναφερθεί στα προηγούμενα ποστ.Αναφερω ένα μικρό συμβάν το βράδυ αργά,την προηγούμενη μέρα του σέρβις,και μετά από έναν ανεφοδιασμό στον Μαραθώνα σε βενζινάδικο της περιοχής,και γυρνώντας Αθήνα,από το φράγμα,μου άναψε το κίτρινο λαμπάκι του αισθητήρα του ψεκασμού,και εν αντιθέσει με τις λίγες προηγούμενες φορές που μου έχει αναψει για δευτερόλεπτα και έχει σβήσει,αυτήν την φορά άναψε και δεν έσβησε.Σταματαω λοιπόν στην άκρη,βγάζω το βιβλιαράκι του owners manual,βάζω και τα γεροντογυαλια μου,και αρχίζω στα σκοτάδια στο πουθενά να διαβάζω τα παρακάτω "Αν σας ανάψει το κίτρινο λαμπάκι της ένδειξης του ψεκασμού και ΔΕΝ σβήνει, σταματήστε ΑΜΕΣΩΣ και επικοινωνήστε κατευθείαν με το σέρβις της VOGE." Εκεί αν και συγχισμενος και φοβισμένος με πιανουν τα γέλια.Που να πάρω ρε στα μαύρα μεσάνυχτα στο πουθενά την voge στην Αθήνα,άσε που δεν είχα και το κινέζικο τηλέφωνο να κάτσω κανά δυο ώρες στην εξοχή,και να τους πάρω στην Κίνα,7 ώρες διαφορά έχουν θα έχει ανοίξει το εργοστάσιο,δεν μπορεί,θα με λυπηθούν και θα με εξυπηρετήσουν.Για να μην τα πολυλογω, αποφασίζω να συνεχίσω για Αθήνα "κι όπου βγεί" που είπε κι ο μηχανοδηγός στην Λάρισα.Ο κινητήρας δούλευε μια χαρά, καμμία ένδειξη δυσλειτουργίας,φτάνω στο γκαράζ και την αφήνω.Την άλλη μέρα το πρωί την παίρνω να την πάω στο σέρβις το λαμπάκι πάλι αναμμένο,και ξαφνικά μετά από 2 λεπτά που είχα ξεκινήσει το λαμπάκι ΤΣΟΥΠ, σβήνει.Στο σέρβις του κάνουν έλεγχο και μου είπαν ότι έδειξε δυσλειτουργία λόγω ίσως κακής βενζίνης.Αν αυτή η δυσλειτουργία συνεχιστεί για λίγη ώρα τότε το λαμπάκι μένει αναμμένο για καμιά ώρα και μετά σβήνει μόνο του.Ελεγθηκαν και οι πολλαπλασιαστές (2 έχει) που μπορεί και απ' αυτούς να προέλθει αναβοσμημα η μόνιμο άναμμα της λυχνίας,και όλα ΟΚ.Σκατοβενζινες.Σε ερώτηση της αντιπροσωπείας στους Κινέζους για τα συχνά αναβοσβηματα των λυχνιών ψεκασμού στην Ελλάδα,τους απάντησαν ότι στην Ιταλία που έχουν πουλήσει χιλιάδες δεν έχει παραπονεθεί κανένας.Αρα η ελληνική ΣΚΑΤΟΒΕΝΖΙΝΗ φταίει.Αυτα και συγγνώμη αν σας κούρασα

  2. #332
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    326
    Από όλο αυτό, εγώ εντυπωσιάστηκα από το γεγονός ότι κουβαλάς το owners manual.

  3. #333
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Γεροντοπαραξενιες.

  4. #334
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    309
    Το έχω βιώσει δυστυχώς με καλή κατάληξη στο αυτοκίνητο που έχω ένα Renault Clio.

    Όταν άναψε είχε πολύ έντονο μπέρδεμα στην απόκριση του γκαζιού σε σημείο που μπορούσα να το συγκρίνω ως αίσθηση με καμένο πολλαπλασιαστή.

    Είχε ένδειξη κομπιάσματος ή μπερδευε στο άνοιγμα του γκαζιού, όταν έβγαλε την ένδειξη ή και μετά από αυτή?

    Έκτοτε με το γεγονός του αυτοκινήτου όπου ήταν κακής ποιότητας βενζίνη, στη μηχανή βάζω πάντα από 98 και πάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (όχι ότι και αυτές δεν νοθευονται αλλά θα έχουν τουλάχιστον τα ελάχιστα απαιτούμενα οκτάνια).

  5. #335
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Είχε ένδειξη κομπιάσματος ή μπερδευε στο άνοιγμα του γκαζιού, όταν έβγαλε την ένδειξη ή και μετά από αυτή?
    τιποτα απολυτως,γι αυτο το γυρισα πισω σπιτι,οπως ανεφερα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #336
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Το έχω βιώσει δυστυχώς με καλή κατάληξη στο αυτοκίνητο που έχω ένα Renault Clio.

    Όταν άναψε είχε πολύ έντονο μπέρδεμα στην απόκριση του γκαζιού σε σημείο που μπορούσα να το συγκρίνω ως αίσθηση με καμένο πολλαπλασιαστή.

    Είχε ένδειξη κομπιάσματος ή μπερδευε στο άνοιγμα του γκαζιού, όταν έβγαλε την ένδειξη ή και μετά από αυτή?

    Έκτοτε με το γεγονός του αυτοκινήτου όπου ήταν κακής ποιότητας βενζίνη, στη μηχανή βάζω πάντα από 98 και πάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (όχι ότι και αυτές δεν νοθευονται αλλά θα έχουν τουλάχιστον τα ελάχιστα απαιτούμενα οκτάνια).
    Απλώς, βάζε όπου μπορείς, από εταιρικά πρατήρια.
    από τότε που το κάνω αυτό, δεν είχα ποτέ ξανά θέμα με κακή βενζίνη.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #337
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    309
    Πλέον ναι...αλλά στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα που λένε.

  8. #338
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Πλέον ναι...αλλά στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα που λένε.
    Μαζί σου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #339
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Απλώς, βάζε όπου μπορείς, από εταιρικά πρατήρια.
    από τότε που το κάνω αυτό, δεν είχα ποτέ ξανά θέμα με κακή βενζίνη.....
    εταιρικο ηταν αυτο που εβαλα,και της μεγαλυτερης εταιριας μαλιστα.και μαλιστα στο κεντρο του χωριου μαραθωνας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #340
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    230
    Αν και εγω βαζω παντα σε εταοιρικα, ωστοσο στο παρελθον εχουν πιαστει και εταιρικα για νοθεια και ειναι να απορεις. Σιγουρα ομως εχεις μικροτερες πιθανοτητες να πεσεις σε ενα τετοιο.

  11. #341
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Στις ελληνικές αντιπροσωπείες, ακόμα και για ξελιγωμένες μπαταρίες ή πλαστικά που τρίζουν, αυτό που φταίει είναι οι κακής ποιότητας βενζίνες...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 25/07/2023 στις 15:40.

  12. #342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Σε συνέχεια αναρτησης μου,για το σερβις,των 20000 χλμ,στην VOGE DS 500 που κατεχω,και στην αναφορα μου για το προβλημα της λυχνιας check engine,που αναψε και εμεινε αναμμενο, αναφερω τα νεωτερα γεγονοτα.Εγινε ο ελεγχος,και το διαγνωστικο εδειξε προβλημα μειγματος.Αρχικα θεωρηθηκε οτι οφειλετο,σε κακης ποιοτητος βενζινη,και αφου σβηστηκε η ενδειξη,εγινε συσταση να γεμισει το ρεζερβουαρ με 100αρα βενζινη,ελπιζοντας σε λυση του προβληματος.Σημειωτεον,οτι καμμια δυσλειτουργια ,δεν φαινοταν στη χρηση της μοτο,εκτος απο μια ελαχιστη αυξηση της καταναλωσης της ταξεως του 7% περιπου,και μια ανεπαισθητη μειωση της δυναμης,και ανεπαισθητα σκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου.Γεμιζω λοιπον με 100αρα το τεποζιτο ,και κανω καμμια 150αρια χλμ με την καινουργια βενζινη,ευχαριστημενος οτι ΔΕΝ θα ξανα αναψει,στο τελος ομως της βολτας ΤΣΟΥΠ,ξανα αναβει ,και παραμενει αναμμενο.Τ'αφηνω στο γκαραζ και την αλλη μερα,παω στα κεντρικα στην Νεα φιλαδελφεια.Εκει μου ξαναβαζουν το διαγνωστικο,μου παιρνουν τα στοιχεια,σβηνουν την ενδειξη,και μου λενε ,οτι θα επικοινωνησουν με το εργοστασιο,για περαιτερω πληροφοριες.Την αλλη μερα ξαναπαω,αφου ειχε ξανα αναψει ,και σε συζητηση με τον αρχιμηχανικο Κο κωστα,μου ειπε οτι ,το εργοστασιο τους ενημερωσε οτι η συγκεκριμμενη ενδειξη ,αφορα δυσλειτουργια ενος αυλού καυσιμου ,που λογω σφιχτων ανοχων δυσλειτουργει σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος,ειναι προβλημα ,που εχει αναφερθει και απο αλλους,και αναμενονται κιτ αντικαταστασης ,που μπορω να τοποθετησω οταν ερθουν στην Ελλαδα, και εφ οσον εχουν παρει τα στοιχεια μου θα μου τοποθετηθει αμα τη αφιξει.Σε ερωτηση μου αν κινδυνευει το μηχανακι με αυτην την ενδειξη μονιμα αναμμενη,διοτι θελω να το χρησιμοποιησω μεχρι να ερθουν τα ανταλλακτικα,με διαβεβαιωσε ,οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.Οποτε οταν θα εχω νεωτερα ,θα σας ενημερωσω.ΜΕΧΡΙ στιγμης αψογη ενημερωση και εξυπηρετηση απο την voge,και την αντιπροσωπεια της ,στην Ελλαδα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #343
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.498
    Δηλαδή αρχικά η αντιπροσωπία είπε ίσως φταίει η βενζίνη γιατί δεν εμφανίστηκε ίδιο πρόβλημα αλλού αλλά μετά σου είπε ότι τελικά συμβαίνει και σε άλλους και είναι αστοχία σε εξάρτημα της τροφοδοσίας;
    when life gets complicated... i ride.

  14. #344
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αρχικά η αντιπροσωπία είπε ίσως φταίει η βενζίνη γιατί δεν εμφανίστηκε ίδιο πρόβλημα αλλού αλλά μετά σου είπε ότι τελικά συμβαίνει και σε άλλους και είναι αστοχία σε εξάρτημα της τροφοδοσίας;
    Στην αρχη υπεθεσαν βασει του κωδικου αναφορας στο διαγνωστικο ,στο τοπικο συνεργειο που το φτιαχνω.Σε δευτερη φαση που το ξαναμετρησαν στα κεντρικα,μου ειπαν οτι θα επικοινωνησουν με το εργοστασιο,και σε τριτη επισκεψη μου ανεφεραν την αιτια.Αυτα δια στοματος αρχιμηχανικου Κου κωστα,που δεν ηταν παρων στην δευτερη μετρηση,αλλα ενημερωθηκε απ τους υφισταμενους του.Μολις ερθουν τα ανταλλακτικα της ανακλησης ,και τα βαλω,θα ενημερωθειτε.Εμενα εκεινο που με νοιαζει,ειναι να κυκλοφορει το μηχανακι χωρις συνεπειες,(οπως μου το διαβεβαιωσε ο αρχιμηχανικος) μεχρι ναρθουν τα ανταλλακτικα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Σε συνέχεια ανάρτησης που αφορούσε στο πρόβλημα μόνιμου αναματος της λυχνίας του check engine,και βεβαίωσης της αντιπροσωπείας ότι ,μόλις έρθει το ανταλλακτικό ανάκλησης θα τοποθετηθεί,και κατόπιν εγγύησης ότι κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρχει μέχρι την αλλαγή όσα χιλιόμετρα και να γίνουν, ξεκίνησα ταξίδι στην Πελοπόννησο.Μετα από 2 μέρες,και 500 χιλιόμετρα μετά,το λαμπάκι έσβησε,η κανονική λειτουργία του μοτέρ αποκαταστάθηκε (αυξημένη κατανάλωση, και ανεπαίσθητα σκασιματα στο κλείσιμο του γκαζιού) και όλα είναι όπως πριν.Μαλλον οφείλεται στο ότι χαμήλωσαν οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος.Η μηχανή αυτοθεραπευθηκε.ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ VOGE.Mηχανακι με αυτοσυνείδηση.Χαχαχαχα.Για να δούμε τι άλλο θα δούμε.

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF