Σελίδα 23 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 131819202122232425262728 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 435

Θέμα: Εσπρέσο και συμπάθεια...

  1. #331
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.038
    Όχι. αυτό είναι bottomless portafilter.

    To καλαθάκι είναι αυτό που κουμπώνει πανω στο πορταφίλτερ και διαχειρίζεται μεταξύ άλλων και τη ποσότητα του καφέ που μπορείς να βάλεις.
    Ένα βαθύ καλάθι, χωράει περισσότερο καφέ απο ένα ρηχό.

    Tα pressurized καλάθια έχουν λίγες τρύπες μόνο στη μέση ενώ τα unpressurized έχουν πολλές τρύπες σε όλο το εμβαδό του πάτου τους.
    Απότι έχω καταλάβει, κάτι παίζει και με μία βαλβίδα που πρέπει να μπαινει στο portafilter αλλα δεν είμαι και σίγουρος...
    Δεν εχω pressurized και ούτε με έχει απασχολήσει ποτέ.
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 24/11/2023 στις 16:54.

  2. #332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Κοίταξα ξανά κάποια βίντεο και όντως έχει πρεσαριστό καλαθάκι. Το απρεσαριστο είναι το λεγόμενο bottomless?

    Αυτό?

    Για αρχή θα παίξω με αυτά που έχει και αργότερα θα αναβαθμιστω!
    Όπως τα είπε ο Volpad, αυτό λέγεται και γυμνό portafilter αλλά αν δεν κάνεις τέλεια δοσολογία και puck prep σου κάνει όλη την κουζίνα χάλια!

    Παίξε όπως έγραψες με τον νέο εξοπλισμό να τον χαρείς και μετά ξαναβλέπεις για καλαθάκια

  3. #333
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Όπως τα είπε ο Volpad, αυτό λέγεται και γυμνό portafilter αλλά αν δεν κάνεις τέλεια δοσολογία και puck prep σου κάνει όλη την κουζίνα χάλια!

    Παίξε όπως έγραψες με τον νέο εξοπλισμό να τον χαρείς και μετά ξαναβλέπεις για καλαθάκια
    Σωστό, αλλα σε βοηθάει να καταλάβεις τι πάει λάθος.


    Ουσιαστικά, το χρώμα της εκχύλισης πρέπει να είναι ομοιόμορφο απο παντού. Όταν έχεις γυμνό πορταφίλτερ λοιπόν, βλέπεις αν κάνει channeling και απο που το κάνει.
    Θέλει λίγη εμπειρία για να καταλάβεις τι φταίει, αλλα βοηθάει πολύ.

    Μία πιθανότητα είναι ο καφές σου να μην είναι ομοιόμορφα κομμένος και σε κάποιο σημείο να είναι πιο χοντρός (φταίει ο μύλος. Άλλαξε μαχαίρια ή μύλο), οπότε το νερό βρίσκει ευκολότερη δίοδο και περνάει απο εκεί, κάνοντας υπερεκχείλιση τοπικά (channeling)
    Μία άλλη πιθανότητα είναι να μην έχεις πατήσει σωστά το καφέ στο καλάθι. Αν ας πούμε το έχεις πατήσει μονόμπαντα και στη μία πλευρά έχεις ασκήσει λιγότερη πίεση απ'οτι στην άλλη, τότε πάλι το νερό θα περάσει απο εκεί, με τα ίδια αποτελέσματα.

    Η διαφορά στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, είναι οτι στην 1η θα δείς channeling σε ένα σημείο ή σε περισσότερα διάσπαρτα, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, θα δείς channeling σε μία πλευρά ολόκληρη ή περιμετρικά (αν έχει περάσει το νερό απο τα "τοιχώματα").

    Το πάτημα του καφέ είναι κάτι πολύ σημαντικό και ο ευκολότερος τρόπος να το μάθεις, είναι ένα γυμνό πορταφίλτερ.

    Ακόμα, μπορείς να καταλάβεις ευκολα αν χρειάζεσαι περισσότερο ή λιγότερο καφέ στο καλάθι σου.
    Αν πχ βγάζεις τη σωστή ποσότητα καφέ, στο σωστό χρόνο, αλλα έχει αρχίσει να γίνεται σε όλη την επιφάνεια του κάτω μέρους του καλαθιού, άσπρη η εκχύλιση, τότε δεν έχεις channeling... έχεις λίγο καφέ, λεπτά κομμένο. Θέλεις περισσότερο καφέ, με παχύτερο κόψιμο.

  4. #334
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σωστό, αλλα σε βοηθάει να καταλάβεις τι πάει λάθος.


    Ουσιαστικά, το χρώμα της εκχύλισης πρέπει να είναι ομοιόμορφο απο παντού. Όταν έχεις γυμνό πορταφίλτερ λοιπόν, βλέπεις αν κάνει channeling και απο που το κάνει.
    Θέλει λίγη εμπειρία για να καταλάβεις τι φταίει, αλλα βοηθάει πολύ.

    Μία πιθανότητα είναι ο καφές σου να μην είναι ομοιόμορφα κομμένος και σε κάποιο σημείο να είναι πιο χοντρός (φταίει ο μύλος. Άλλαξε μαχαίρια ή μύλο), οπότε το νερό βρίσκει ευκολότερη δίοδο και περνάει απο εκεί, κάνοντας υπερεκχείλιση τοπικά (channeling)
    Μία άλλη πιθανότητα είναι να μην έχεις πατήσει σωστά το καφέ στο καλάθι. Αν ας πούμε το έχεις πατήσει μονόμπαντα και στη μία πλευρά έχεις ασκήσει λιγότερη πίεση απ'οτι στην άλλη, τότε πάλι το νερό θα περάσει απο εκεί, με τα ίδια αποτελέσματα.

    Η διαφορά στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, είναι οτι στην 1η θα δείς channeling σε ένα σημείο ή σε περισσότερα διάσπαρτα, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, θα δείς channeling σε μία πλευρά ολόκληρη ή περιμετρικά (αν έχει περάσει το νερό απο τα "τοιχώματα").

    Το πάτημα του καφέ είναι κάτι πολύ σημαντικό και ο ευκολότερος τρόπος να το μάθεις, είναι ένα γυμνό πορταφίλτερ.

    Ακόμα, μπορείς να καταλάβεις ευκολα αν χρειάζεσαι περισσότερο ή λιγότερο καφέ στο καλάθι σου.
    Αν πχ βγάζεις τη σωστή ποσότητα καφέ, στο σωστό χρόνο, αλλα έχει αρχίσει να γίνεται σε όλη την επιφάνεια του κάτω μέρους του καλαθιού, άσπρη η εκχύλιση, τότε δεν έχεις channeling... έχεις λίγο καφέ, λεπτά κομμένο. Θέλεις περισσότερο καφέ, με παχύτερο κόψιμο.
    Ωραίες πληροφορίες ως συνήθως

    Αυτός ήταν και ο σκοπός του γυμνού αρχικά αλλά τελευταία με τα social media έγινε απαραίτητο αξεσουάρ για εντυπωσιακές λήψεις!

    Άλλο να βλέπεις τα τσουνιά και άλλο τη ροή να σχηματίζεται

  5. #335
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.922
    Πρόσφατη αγορα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20231123_070555.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	448482

  6. #336
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.211
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σωστό, αλλα σε βοηθάει να καταλάβεις τι πάει λάθος.


    Ουσιαστικά, το χρώμα της εκχύλισης πρέπει να είναι ομοιόμορφο απο παντού. Όταν έχεις γυμνό πορταφίλτερ λοιπόν, βλέπεις αν κάνει channeling και απο που το κάνει.
    Θέλει λίγη εμπειρία για να καταλάβεις τι φταίει, αλλα βοηθάει πολύ.

    Μία πιθανότητα είναι ο καφές σου να μην είναι ομοιόμορφα κομμένος και σε κάποιο σημείο να είναι πιο χοντρός (φταίει ο μύλος. Άλλαξε μαχαίρια ή μύλο), οπότε το νερό βρίσκει ευκολότερη δίοδο και περνάει απο εκεί, κάνοντας υπερεκχείλιση τοπικά (channeling)
    Μία άλλη πιθανότητα είναι να μην έχεις πατήσει σωστά το καφέ στο καλάθι. Αν ας πούμε το έχεις πατήσει μονόμπαντα και στη μία πλευρά έχεις ασκήσει λιγότερη πίεση απ'οτι στην άλλη, τότε πάλι το νερό θα περάσει απο εκεί, με τα ίδια αποτελέσματα.

    Η διαφορά στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, είναι οτι στην 1η θα δείς channeling σε ένα σημείο ή σε περισσότερα διάσπαρτα, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, θα δείς channeling σε μία πλευρά ολόκληρη ή περιμετρικά (αν έχει περάσει το νερό απο τα "τοιχώματα").

    Το πάτημα του καφέ είναι κάτι πολύ σημαντικό και ο ευκολότερος τρόπος να το μάθεις, είναι ένα γυμνό πορταφίλτερ.

    Ακόμα, μπορείς να καταλάβεις ευκολα αν χρειάζεσαι περισσότερο ή λιγότερο καφέ στο καλάθι σου.
    Αν πχ βγάζεις τη σωστή ποσότητα καφέ, στο σωστό χρόνο, αλλα έχει αρχίσει να γίνεται σε όλη την επιφάνεια του κάτω μέρους του καλαθιού, άσπρη η εκχύλιση, τότε δεν έχεις channeling... έχεις λίγο καφέ, λεπτά κομμένο. Θέλεις περισσότερο καφέ, με παχύτερο κόψιμο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ωραίες πληροφορίες ως συνήθως

    Αυτός ήταν και ο σκοπός του γυμνού αρχικά αλλά τελευταία με τα social media έγινε απαραίτητο αξεσουάρ για εντυπωσιακές λήψεις!

    Άλλο να βλέπεις τα τσουνιά και άλλο τη ροή να σχηματίζεται
    Εσεις οι 2 είστε εγκάθετοι της σουπιάς, πάτε να μου αδειάσετε την τσέπη τώρα που ζυγώνουν οι γιορτές, ανάθεμα σας



    Κοιτάω για κανέναν μύλο μαξ 40 ευρωΠΕΗκά, παίζει καμιά τίμια πρόταση;
    Καφετιέρα θα πάρω σίγουρα την Dedica, μου έχει γυαλίσει....εκτός και αν υπάρχει καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #337
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Πρόσφατη αγορα
    Καλή απόλαυση

    Προσφορά ημέρας;

  8. #338
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.922
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλή απόλαυση

    Προσφορά ημέρας;
    Thanks

    Όχι, περνούσα απο μια boutique της Illy στη Ρώμη και τους πήρα απο εκεί.
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν εδώ, θα το ψάξω όμως γιατι ο Guatemala μου άρεσε πολύ.

  9. #339
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εσεις οι 2 είστε εγκάθετοι της σουπιάς, πάτε να μου αδειάσετε την τσέπη τώρα που ζυγώνουν οι γιορτές, ανάθεμα σας
    Θυμάσαι τη διαφήμιση με εκείνον που δεν προλάβαινε να φέρει το σφηνάκι στο στόμα και έλεγε "this ain't Jim Beam μωρή παλιοπατ@βρα";

    Έτσι θα καταντήσεις όταν τελειώσουμε με την πάρτη σου

  10. #340
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Thanks

    Όχι, περνούσα απο μια boutique της Illy στη Ρώμη και τους πήρα απο εκεί.
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν εδώ, θα το ψάξω όμως γιατι ο Guatemala μου άρεσε πολύ.
    Ακόμα καλύτερα!

    Νομίζω υπάρχουν κι εδώ

  11. #341
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Θυμάσαι τη διαφήμιση με εκείνον που δεν προλάβαινε να φέρει το σφηνάκι στο στόμα και έλεγε "this ain't Jim Beam μωρή παλιοπατ@βρα";

    Έτσι θα καταντήσεις όταν τελειώσουμε με την πάρτη σου

  12. #342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    754
    Επιστήμονες!

  13. #343
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Κοίταξα ξανά κάποια βίντεο και όντως έχει πρεσαριστό καλαθάκι. Το απρεσαριστο είναι το λεγόμενο bottomless?

    Αυτό?
    Συνημμένο 448429

    Για αρχή θα παίξω με αυτά που έχει και αργότερα θα αναβαθμιστω!

    Το πρεσαριστό έχει απο μέσα μια πλαστική βαλβίδα που ουσιαστικά είναι που παραγάγει την κρέμα ,σχεδόν σε ότι καφέ βάλεις . Ιδανικό για οσους βαριούνται το ψάξιμο . Το Botomless πρακτικά είναι το μαρκούτσι που βλέπεις τον κάφε να βγαίνει απο τη σίτα . Σε αντίθετη με τα κλειστά ας πούμε που θα έχουν ένα ή δύο τσουτσουνάκια για εξαγωγές για τα φλιτζανάκια σου . Botomless πρεσαριστό δεν βγαίνει . Δεν έχει νόημα καθώς ο καφές βγαινει απο την βαλβίδα και δεν υπάρχει κανενα ενδιαφέρον σε αυτό το θέαμα . Αλλώστε είπαμε τα πρεσαριστά ειναι για εμάς τους τεμπέληδες . Τώρα σε απρεσάριστο υπάρχει μαρκούτσι κλειστό με τσουτσούνια και ανοιχτό botomless οπως στην φωτό που έβαλες . Το κλειστό με δύο τσουτσούνια το θες αν κάνεις συχνά διπλά εσπρεσάκια Το εντελώς ανοιχτό ειναι κίνδυνος θανάτο για τον πάγκο , τουλάχιστον μέχρι να μάθεις τον καφέ πόσο να τον κόβεις ώστε να έχεις την κατάλληλη ροή . Και είναι επικίνδύνο γιατί πιτσιλάει σαν διάολος . Ενα απο τα πολύ καλά της dedica ειναι πως βρίσκεις πολλά αξεσουαρ απο τρίτους . Ριξέ μια ματία Αλί . Εχει και κλειστό , και ανοιχτό μαρκούτσι . Στα 51 mm αν δεν έχει αλλάξει κάτι ...
    https://www.aliexpress.com/w/wholesa...11412c25XsFwcj
    Modenas Kriss 125

  14. #344
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    212
    Είχαμε παραλαβή χθες! Ήρθαν όλα τα εργαλεία και ξεκίνησα τα πειράματα! Ο μύλος είχε έρθει μερικές μέρες πριν. Ετριψα μια φορά καφέ και μετά χάλασε!! Τον έστειλα πίσω την επόμενη μέρα και παρήγγειλα ένας της DeLonghi.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231129_114602.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	43,5 KB 
ID:	448622

    Στο τέρμα ψιλό βγαίνει πάρα πολύ λεπτό, για καφέ ελληνικό. Δοκίμασα να το βάλω στην καφετιέρα αλλά δεν κατάφερε να βγάλει καφέ! Μετά από διάφορες δοκιμές νομίζω βρήκα το σωστό μέγεθος. Αν και νομίζω θέλει ακόμα ένα κλικ πιο χοντροκομμένο.

    Η καφετιέρα τώρα όμορφη και βολική. Έρχεται όντως με πρεσαριστό καλαθάκι. Το τσουτσουνι για το αφρογαλο είναι κάπως κοντό. Θέλει πιο μικρό μπρικακι για να φτάσει κάτω. Δεν κατάφερα να φτιάξω καλό αφρογαλο. Βέβαια μόνο 2 φορές δοκιμασα. Έδωσα προτεραιότητα στον καφέ. Καφέ πήρα από ένα μικρό καφεκοπτειο στη γειτονιά μου το οποίο είχε μόνο χαρμάνια. Μετά απο αρκετές δοκιμές αλλάζοντας την ποσότητα του καφέ, το πρεσαρισμα και την ποσότητα του νερού μπορώ να πω πως έβγαλα αρκετά καλό εσπρέσσο. Έχει δουλειά ακόμα βέβαια!

  15. #345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.442
    Μεγειά και καλά αλέσματα

    Για την εκχύλιση προσπάθησε να πετύχεις το λεγόμενο mousetail, δηλαδή σκούρα και πολύ λεπτή ροή αρχικά που σταδιακά ανοίγει το χρώμα της και χοντραίνει και η ροή.

    Για το τσουτσούνι αν έχει στο κουτί πλαστική προέκταση ελεύθερης ροής (όχι φουλ creamer) δοκίμασε με αυτό, αν όχι στο link που πόσταραν πιο πάνω από το Ali έχει φθηνές πλαστικές προεκτάσεις για να κάνεις τη δουλειά σου άνετα.

    Βάζε τη γαλατιέρα στην κατάψυξη και ξεκίνα με το ακροφύσιο τέρμα κάτω μέχρι να νιώσεις το γάλα να ζεσταίνεται και μετά πήγαινε σταδιακά προς την επιφάνεια.

    Όσο πιο λίγο ήχο αφρίσματος ακούς, τόσο πιο ελαστικό το αφρόγαλα

Παρόμοια θέματα

  1. Τσάϊ και Συμπάθεια
    από Alchimistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2018, 23:01
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 09:05
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF