Σελίδα 27 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 17222324252627282930 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 405 από 437

Θέμα: Φιλόζωοι vs ψευτοφιλόζωων vs κρυφοσπιστών

  1. #391
    Μέλος Το avatar του/της chris4204
    Εγγραφή
    14/05/2013
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Κανενα ζωο δεν γεννηθηκε για να το εχουμε εμεις φυλακισμενο και δεμενο.Δεν εχω "δικη μου" γατα ,αλλα ολες περνανε μια βολτα απο την αυλη μου να μου πουνε ενα γεια.Ειναι ομως δικη τους επιλογη.Αν δεν γουσταρουνε ειναι ελευθερες να πανε παρακατω.Δεν εβαλα σε καμμια λουρι ,ουτε την υποχρεωσα να με τρωει καθε μερα στη μαπα,θελει δεν θελει.

    Αν ειστε φιλοζωοι σπαστε τις αλυσιδες τους.Δωστε τους την επιλογη να διαλεξουνε αυτα τους φιλους τους (οχι τα αφεντικα τους)

    Ολα τα αλλα και με το συμπαθειο ,ειναι για ναχαμε να λεγαμε.
    Εσένα οι γονείς σου γιατί δεν σε παράτησαν μόνο σου ????? να κάνεις και τις επιλογές σου, να είσαι και ελεύθερος.
    Πάω αργά γιατί βιάζομαι ....

  2. #392
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Στις γατες ισχυει αυτο. Και 'γω εχω πολλες ελευθερες εδω εις το χωριο και ερχονται απο επιλογη και μου κανουν παρεα (οχι γιατι τα λεμε ωραια, υποπτευομαι πως το φαι που τους δινω παιζει καποιο ρολο ).
    Στα σκυλια ομως δεν ισχυει ουτε κατ'ελαχιστον. Ο σκυλος απαξ και δεθει μαζι σου δεν σε εγκαταλειπει ποτε απο καθαρα δικη του επιλογη. Δεν τον κραταει κανενας με το ζορι.
    Αλλα ζωα και ειδικα αγρια ειναι μαλακια να τα κραταμε φυλακισμενα σε κλουβι. Συμφωνω.
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #393
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Στις γατες ισχυει αυτο. Και 'γω εχω πολλες ελευθερες εδω εις το χωριο και ερχονται απο επιλογη και μου κανουν παρεα (οχι γιατι τα λεμε ωραια, υποπτευομαι πως το φαι που τους δινω παιζει καποιο ρολο ).
    Στα σκυλια ομως δεν ισχυει ουτε κατ'ελαχιστον. Ο σκυλος απαξ και δεθει μαζι σου δεν σε εγκαταλειπει ποτε απο καθαρα δικη του επιλογη. Δεν τον κραταει κανενας με το ζορι.
    Αλλα ζωα και ειδικα αγρια ειναι μαλακια να τα κραταμε φυλακισμενα σε κλουβι. Συμφωνω.
    Δεν μενω σε χωριο ουτε τις ταιζω.Ερχονται για παρεα και για να αραξουνε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chris4204 Προβολή μηνύματος
    Εσένα οι γονείς σου γιατί δεν σε παράτησαν μόνο σου ????? να κάνεις και τις επιλογές σου, να είσαι και ελεύθερος.
    Δεν σε καταλαβαινω.Ατοπη η συγκριση.Δεν γνωριζω καμμια σκυλιτσα να δινει με τη θεληση της τα κουταβια της σε ανθρωπους για να τα μεγαλωσουνε καλυτερα απο αυτην.

  4. #394
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Στις γατες ισχυει αυτο. Και 'γω εχω πολλες ελευθερες εδω εις το χωριο και ερχονται απο επιλογη και μου κανουν παρεα (οχι γιατι τα λεμε ωραια, υποπτευομαι πως το φαι που τους δινω παιζει καποιο ρολο ).
    Στα σκυλια ομως δεν ισχυει ουτε κατ'ελαχιστον. Ο σκυλος απαξ και δεθει μαζι σου δεν σε εγκαταλειπει ποτε απο καθαρα δικη του επιλογη. Δεν τον κραταει κανενας με το ζορι.
    Αλλα ζωα και ειδικα αγρια ειναι μαλακια να τα κραταμε φυλακισμενα σε κλουβι. Συμφωνω.
    Δεν έχεις ιδέα από γάτες.
    Η γάτα μπορεί να μην κάνει όπως ο σκύλος (έχει τις ώρες τις)
    αλλά μην σου περάσει από το μυαλό ότι είναι μαζί σου για το φαί.
    Η γάτα άμα δε σε γουστάρει θα φύγει.
    Απλά πράματα.
    ανανήψαντας

  5. #395
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Κανενα ζωο δεν γεννηθηκε για να το εχουμε εμεις φυλακισμενο και δεμενο.Δεν εχω "δικη μου" γατα ,αλλα ολες περνανε μια βολτα απο την αυλη μου να μου πουνε ενα γεια.Ειναι ομως δικη τους επιλογη.Αν δεν γουσταρουνε ειναι ελευθερες να πανε παρακατω.Δεν εβαλα σε καμμια λουρι ,ουτε την υποχρεωσα να με τρωει καθε μερα στη μαπα,θελει δεν θελει.

    Αν ειστε φιλοζωοι σπαστε τις αλυσιδες τους.Δωστε τους την επιλογη να διαλεξουνε αυτα τους φιλους τους (οχι τα αφεντικα τους)

    Ολα τα αλλα και με το συμπαθειο ,ειναι για ναχαμε να λεγαμε.
    Εγώ πάντως δεν θα ηθελα μια γάτα,που προηγουμένως είχε φάει ένα ποντικό ή οτιδήποτε άλλο ,να τριγυρίζει στην αυλή που παίζουν τα παιδιά μου.
    Ο "υγιής περιορισμός" δηλαδή εμβόλια και ένας γενικότερος έλεγχος του ζώου δεν βλάπτει νομίζω.
    The only easy day was yesterday.

  6. #396
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.968
    Η γάτα δεν τρώει ποντικό μόνο τον κλαδευει.
    Άμα είναι και σπιτική τον εχει χεσμένο το πόντικα.
    (με κάποιες εξερέσεις κυρίως από αρσενικά ζώα)
    Τώρα ο γάτος δε ζει πολύ 2 3 άντε 4 χρόνια.
    Αν θες να τον έχεις υποχρεωτικά θα τον πας για στείρωση.
    Φυσικά το να έχεις γάτο "νορμάλ" στο σπίτι έχει πολλά προβλήματα
    γιατί θα τα γαμήσει όλα...
    ανανήψαντας

  7. #397
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Εχω ιδεα απο γατες. Εχω μεγαλωσει αρκετες γενειες.
    Αν δεν εχει μεγαλη επαφη μαζι σου απο μικρη η γατα, ερχεται για το φαι οταν πειναει. Αν σε εχει συνηθισει και σε γουσταρει σκαει συνεχεια.
    Αλλα η τελευταια περιπτωση ειναι το 20% απο ολες συνολικα. Εχω μια (θα ποσταρω φωτο) που ειναι σαν σκυλος. Αμα την φωναξω μπορω να την παω και βολτα μακρια. Αλλα τη μεγαλωσα απο μωρο. Ζει ελευθερη αλλα δεν πολυκουνιεται απο τον κηπο. Φυλακας και ετς! Πιανει και κανα ποντικα που και που!
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #398
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Να η παλιογατα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCN2535gata.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	39,9 KB 
ID:	322260
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #399
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    καταρχην,δεν συμφωνω με το να εχεις δεμενο τον σκυλο σου.ομως δεν μπορουν να συγκειθουν οι γατες με τους σκυλους.γατα δεν ειχα,ειχαν ομως φιλοι και θειοι μου.αν την γατα την εχει εκτος σπιτιου,καποιες στιγμες θα φευγει και μπορει να κανει μερες να γυρισει.ξερω περιπτωσεις που δεν γυρισαν ποτε γιατι βρηκαν ταιρι και αραξαν εκει,σωγαμπροι κι ετσι .
    ο σκυλος δεν παιζει να το κανει αυτο.
    παντως και οι σκυλοι πιανουν ποντικες
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #400
    Μέλος Το avatar του/της chris4204
    Εγγραφή
    14/05/2013
    Μηνύματα
    75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Δεν μενω σε χωριο ουτε τις ταιζω.Ερχονται για παρεα και για να αραξουνε.



    Δεν σε καταλαβαινω.Ατοπη η συγκριση.Δεν γνωριζω καμμια σκυλιτσα να δινει με τη θεληση της τα κουταβια της σε ανθρωπους για να τα μεγαλωσουνε καλυτερα απο αυτην.
    Δεν έχει λογική αυτό που λες. Γενικά είναι κάτι σαν τις υιοθεσίες. Αλλά εκτός αυτού πόσα κουτάβια θα επιβίωναν αν δεν τα έπαιρναν άνθρωποι??? Απάντηση 1/8 φτάνει στην εφηβεία. Όπως παράγοντας γέννας είναι ο άνθρωπος έτσι είναι και μεγαλύτερος παράγοντας εξόντωσής τους. Αν προσπαθήσεις να εκλογικεύσεις τον κύκλο της ζωής του αδέσποτου σκύλου δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.
    Είναι σαν να με ρωτάς γιατί πήρα να μεγαλώσω ένα παιδάκι από το δρόμο αντί να το αφήσω να πεινάσει και να κινδυνεύει.
    Πάω αργά γιατί βιάζομαι ....

  11. #401
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chris4204 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει λογική αυτό που λες. Γενικά είναι κάτι σαν τις υιοθεσίες. Αλλά εκτός αυτού πόσα κουτάβια θα επιβίωναν αν δεν τα έπαιρναν άνθρωποι??? Απάντηση 1/8 φτάνει στην εφηβεία. Όπως παράγοντας γέννας είναι ο άνθρωπος έτσι είναι και μεγαλύτερος παράγοντας εξόντωσής τους. Αν προσπαθήσεις να εκλογικεύσεις τον κύκλο της ζωής του αδέσποτου σκύλου δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.
    Είναι σαν να με ρωτάς γιατί πήρα να μεγαλώσω ένα παιδάκι από το δρόμο αντί να το αφήσω να πεινάσει και να κινδυνεύει.
    Ρε παλικαρι μου αυτοι ειναι οι νομοι της φυσης και δεν πρεπει να παρεμβαινουμε.Εαν το φυσικο ειναι να ζησει 1 στα 8 ας γινει ετσι.Το ιδιο ισχυει και για τα λιονταρια.1 στα 8 επιβιωνει.Αν ο καθε αφρικανος εκανε με τα λιονταρια αυτο που κανουμε εμεις με τα σκυλια,τι θα γινοτανε?

    Και μετα το θεμα ειναι η φιλοζωια και οχι η κυνοφιλια γενικα.Αν θεωρουμε τον εαυτο μας φιλοζωο το ιδιο που κανουμε για τα σκυλια θα επρεπε να κανουμε και για ολα τα αλλα ζωα.Εχεις την εντυπωση οτι το ποντικι,η αλεπου,η νυφιτσα δεν γινονται θαυμασια κατοικιδια και φιλοι του ανθρωπου?Γιατι δεν περιθαλπτουμε τα τραυματισμενα ποντικα η γιατι δεν τα ταιζουμε?

  12. #402
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chris4204 Προβολή μηνύματος
    Εσένα οι γονείς σου γιατί δεν σε παράτησαν μόνο σου ????? να κάνεις και τις επιλογές σου, να είσαι και ελεύθερος.
    Έτσι σκέτο όπως το έγραψες ήταν μια βλακεία και μισή και δεν σχολίασα γιατί θα σε έκραζα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chris4204 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχει λογική αυτό που λες. Γενικά είναι κάτι σαν τις υιοθεσίες. Αλλά εκτός αυτού πόσα κουτάβια θα επιβίωναν αν δεν τα έπαιρναν άνθρωποι??? Απάντηση 1/8 φτάνει στην εφηβεία. Όπως παράγοντας γέννας είναι ο άνθρωπος έτσι είναι και μεγαλύτερος παράγοντας εξόντωσής τους. Αν προσπαθήσεις να εκλογικεύσεις τον κύκλο της ζωής του αδέσποτου σκύλου δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη.
    Είναι σαν να με ρωτάς γιατί πήρα να μεγαλώσω ένα παιδάκι από το δρόμο αντί να το αφήσω να πεινάσει και να κινδυνεύει.
    Εδώ όμως πας να πεις κάτι πολύ σοβαρό που δίνει και τροφή για μεγάλο προβληματισμό.

    Το "φυσικό" είναι λοιπόν να ψοφάν τα 7/8 (αν είναι σωστός ο αριθμός, αλλά δεν έχει σημασία) από τα σκυλιά.

    Ποια είναι η "φυσική" θνησιμότητα για τα παιδιά;


    Συμφωνώ ότι αν προσπαθήσεις να εκλογικεύσεις οποιονδήποτε κύκλο ζωής, κουλουβάχατα θα τα κάνεις (όχι εσύ, όλοι εννοώ).

    Αν "εκλογικευεις", βάζεις ετικέτες, ταμπέλες, καρτελάκια, αποφασίζεις στατιστικά και βγάζεις "λογικά" αποτελέσματα με γνώμονα
    το "κοινό καλό".

    Το "κοινό καλό" στη φύση του πλανήτη γη, είναι να σκοτώσεις για να φας, να σε σκοτώσουν για να σε φάνε και να βρεις τρόπο σε όλο το ενδιάμεσο να φτιάξεις
    με κάποιο τροπο απογόνους.

  13. #403
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.590
    καλα η κουβεντα εχει παει κατα διαολου...
    εννοειται το επιχειρημα περι μωρων ανθρωπων και κουταβιων ειναι απλα για γελια...
    παμε παρακατω!εννοειται τα δεμενα σκυλια περα απο κακοποιηση ειναι και ΠΑΡΑΝΟΜΟ και πρεπει να το καταλαβουν σιγα σιγα μερικοι!
    επισης,δεν πρεπει να συγκρινουμε τα σκυλια με κανενα αλλο ζωο!δεν ειναι τυχαια η φραση 'ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου'.καλυτερος φιλος και απο τους ανθρωπους φιλους μας!ενα ζωο που σε αγαπει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τον εαυτο του και ανετα θα θυσιαζοταν για σενα!ενα ζωο που νιωθει ευγνωμοσυνη ακομα και για λιγο νερακι που του δινεις!ενα ζωο που η εξελιξη του εδω και χιλιαδες χρονια εχει ταυτιστει με την συμβιωση με τους ανθρωπους!μαζι και οχι δεμενα και παρατημενα σε μπαλκονια και ταρατσες!ο σκυλος δεν ειναι ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ χωρου η κηπου!ειναι οικογενεια!
    τωρα μιληστε για γατες ,κατσικες ,κουνελια και αγρια φυση...που ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 25/08/2014 στις 23:40.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #404
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterbmwrider Προβολή μηνύματος
    καλα η κουβεντα εχει παει κατα διαολου...
    εννοειται το επιχειρημα περι μωρων ανθρωπων και κουταβιων ειναι απλα για γελια...
    παμε παρακατω!εννοειται τα δεμενα σκυλια περα απο κακοποιηση ειναι και ΠΑΡΑΝΟΜΟ και πρεπει να το καταλαβουν σιγα σιγα μερικοι!
    επισης,δεν πρεπει να συγκρινουμε τα σκυλια με κανενα αλλο ζωο!δεν ειναι τυχαια η φραση 'ο καλυτερος φιλοι του ανθρωπου'.καλυτερος φιλος και απο τους ανθρωπους φιλους μας!ενα ζωο που σε αγαπει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τον εαυτο του και ανετα θα θυσιαζοταν για σενα!ενα ζωο που νιωθει ευγνωμοσυνη ακομα και για λιγο νερακι που του δινεις!ενα ζωο που η εξελιξη του εδω και χιλιαδες χρονια εχει ταυτιστει με την συμβιωση με τους ανθρωπους!μαζι και οχι δεμενα και παρατημενα σε μπαλκονια και ταρατσες!ο σκυλος δεν ειναι ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ χωρου η κηπου!ειναι οικογενεια!
    τωρα μιληστε για γατες ,κατσικες ,κουνελια και αγρια φυση...που ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #405
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Η πάρτε από ένα ενυδρείο
    Ούτε γαβγίσματα
    Ούτε ακαθαρσίες
    Ούτε τρίχες
    Ούτε στειρωματα
    Θα γίνετε και άντρες, και αν πεινάσετε κάνετε και μια τηγανιά με χρυσόψαρα...

Παρόμοια θέματα

  1. cb1300 vs gsxr1400 vs xjr1300
    από adam13 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 21:16
  2. Rossi Vs Gibernau Vs Melandrin
    από latris mixanis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 00:29
  3. Χριστιανοσ Vs Μουσουλμανοσ Vs Εβραιοσ.
    από maintenance στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 22:26
  4. Peagaso Vs Kle500 Vs Klr650????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:53
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF