Σελίδα 28 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728293031 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 452

Θέμα: Μέγγενες πάγκου & δραπάνου, σφιγκτήρες κ.τ.λ.

  1. #406
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Συνάδελφος είχε αγοράσει για το γιο του που είναι μηχανικός αυτοκινήτων, μια "άθραυστη" μέγγενη Bulle industrial 175mm, την παρακάτω:
    https://www.kentrovidas.gr/showprod....nRhZ3MiOiIifV0
    Προχθές μου λέει τσαντισμένος, ότι έχει φορτώσει στο αυτοκίνητο τη μέγγενη για να την επιστρέψει στο κατάστημα ζητώντας αντικατάσταση... Αιτία; Σε μια χρήση της από το γιο του τις προάλλες, χωρίς να σφίξει υπερβολικά (έτσι τουλάχιστον μου δήλωσε ο άνθρωπος) το αντικείμενο που είχε πιάσει στη μέγγενη, "άνοιξε"/έσπασε το μέταλλο στο σημείο που συνεργάζεται με τον ατέρμονα κοχλία (περιγραφή δική του, δεν το είδα με τα μάτια μου).
    Τον ρωτάω αν είναι σίγουρος ότι ο γιος του δεν εφάρμοσε υπερβολική ροπή με καμία σωλήνα (προέκταση) και μου λέει κατηγορηματικά όχι.
    Η μέγγενη φυσικά αχρηστεύτηκε.
    Την πήγε χθες στο κατάστημα για να ζητήσει αντικατάσταση λόγω εγγύησης, ή έστω επιστροφή και αγορά άλλης ανάλογης μέγγενης με κάποια γενναία έκπτωση . Απόδειξη δεν είχε μαζί του, αλλά επειδή η αγορά έγινε ηλεκτρονικά, μπορούσαν να βρεθούν τα σχετικά παραστατικά (email κλπ).
    Απάντηση του καταστήματος: Η συγκεκριμένη μέγγενη, έχει εγγύηση 12 μήνες, και βάσει ημερομηνίας αγοράς (που βρέθηκε από το κατάστημα) η αγορά έγινε πριν από 14 μήνες, άρα είναι 2 μήνες εκτός εγγύησης.
    Με λίγα λόγια, πάπαλα. Επιστροφή κλπ επίσης δεν έκανε το κατάστημα.
    Η μέγγενη είχε αγοραστεί προς τα τέλη του 2021 γύρω στα 150 ευρώ, δεν τα λες και λίγα.
    Του λέω, δεν με ρώταγες πριν αγοράσετε με το γιο σου τη συγκεκριμένη; Από Ελλάδα, Matador, ή Kanca, για πιο φτηνή, αλλά αξιοπρεπή μέγγενη, για σοβαρή χρήση.
    Τώρα φυσικά το έμαθε (αλλά από την ανάποδη, δυστυχώς).

  2. #407
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Είχα την εντύπωση ότι η εγγύηση στην ΕΕ είναι πλέον 2 χρόνια...
    Κόλληση αργκον ή ότι άλλο ταιριάζει δεν γίνεται;

  3. #408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Συνάδελφος είχε αγοράσει για το γιο του που είναι μηχανικός αυτοκινήτων, μια "άθραυστη" μέγγενη Bulle industrial 175mm, την παρακάτω:
    https://www.kentrovidas.gr/showprod....nRhZ3MiOiIifV0
    Προχθές μου λέει τσαντισμένος, ότι έχει φορτώσει στο αυτοκίνητο τη μέγγενη για να την επιστρέψει στο κατάστημα ζητώντας αντικατάσταση... Αιτία; Σε μια χρήση της από το γιο του τις προάλλες, χωρίς να σφίξει υπερβολικά (έτσι τουλάχιστον μου δήλωσε ο άνθρωπος) το αντικείμενο που είχε πιάσει στη μέγγενη, "άνοιξε"/έσπασε το μέταλλο στο σημείο που συνεργάζεται με τον ατέρμονα κοχλία (περιγραφή δική του, δεν το είδα με τα μάτια μου).
    Τον ρωτάω αν είναι σίγουρος ότι ο γιος του δεν εφάρμοσε υπερβολική ροπή με καμία σωλήνα (προέκταση) και μου λέει κατηγορηματικά όχι.
    Η μέγγενη φυσικά αχρηστεύτηκε.
    Την πήγε χθες στο κατάστημα για να ζητήσει αντικατάσταση λόγω εγγύησης, ή έστω επιστροφή και αγορά άλλης ανάλογης μέγγενης με κάποια γενναία έκπτωση . Απόδειξη δεν είχε μαζί του, αλλά επειδή η αγορά έγινε ηλεκτρονικά, μπορούσαν να βρεθούν τα σχετικά παραστατικά (email κλπ).
    Απάντηση του καταστήματος: Η συγκεκριμένη μέγγενη, έχει εγγύηση 12 μήνες, και βάσει ημερομηνίας αγοράς (που βρέθηκε από το κατάστημα) η αγορά έγινε πριν από 14 μήνες, άρα είναι 2 μήνες εκτός εγγύησης.
    Με λίγα λόγια, πάπαλα. Επιστροφή κλπ επίσης δεν έκανε το κατάστημα.
    Η μέγγενη είχε αγοραστεί προς τα τέλη του 2021 γύρω στα 150 ευρώ, δεν τα λες και λίγα.
    Του λέω, δεν με ρώταγες πριν αγοράσετε με το γιο σου τη συγκεκριμένη; Από Ελλάδα, Matador, ή Kanca, για πιο φτηνή, αλλά αξιοπρεπή μέγγενη, για σοβαρή χρήση.
    Τώρα φυσικά το έμαθε (αλλά από την ανάποδη, δυστυχώς).
    Η Kanca θα αντεχε περισσοτερο ?

  4. #409
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Κρίνοντας από μια Kanca Fortissimo 125mm που έχω βάλει δίπλα δίπλα με μια Bulle industrial 150mm γνωστού μου (ίδια σειρά με αυτή που "τα έπαιξε"), προσωπική μου αίσθηση είναι πως η Kanca αντέχει σαφώς περισσότερο ζόρι.
    Ενδεικτικά και μόνο, η Bulle έχει ξεχωριστά/βιδωτά μάγουλα, ενώ η Kanca ενιαία (όπως και η Matador), κάτι που εμμέσως προϊδεάζει ως προς τη γενικότερη αντοχή της Bulle (συνήθως οι κατασκευαστές που βάζουν βιδωτά μάγουλα στις μέγγενές τους, το κάνουν γιατί το κράμα που είναι φτιαγμένο το υπόλοιπο σώμα της μέγγενης δεν έχει την αντοχή που απαιτείται για σκληρή χρήση στα σημεία πρόσδεσης, οπότε τοποθετούν εκεί τα πρόσθετα μάγουλα).

  5. #410
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Αυτές που δεν έχουν βιδωτες σιαγωνες έχουν επιφανειακή σκλήρυνση. Αυτές που παίρνουν βιδωτες δεν έχουν τέτοια ανάγκη γιατί οι σιαγωνες είναι αφαιρούμενες και έχουν δεχθεί αυτές την θερμική επεξεργασία.
    Το μέταλλο είναι ίδιο.
    Η θερμική επεξεργασία είναι ίδια.
    Η διαφορά είναι μόνο στο ότι οι σιαγωνες μπορεί να βγαίνουν ή όχι.

  6. #411
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Στο σημείο που έσπασε όλες έχουν μια μικρή τρύπα με ένα πιρο που συγκρατεί ένα ελατήριο. Το ελατήριο αυτό παίρνει τα μποσικα απ τονσπειρωμα. Εκεί αστοχούν όλες οι φθηνές.

    Μια μέγγενη με σωστή θερμική επεξεργασία, είναι πολύ δύσκολο να σπάσει σε αυτό το σημείο χωρις να λυγίσει η μανέλα (με χρήση σωλήνα φυσικά)
    Με κάτι πιο ανθεκτικο στη θέση της μανέλας θα χρειαστεί μακριά σωλήνα και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα και στο σώμα της μεγγενης πριν σπάσει. (Εφ όσον μιλάμε για σφυριλατες)

    Μια matadore 120 έχει 200 ευρώ σήμερα και η bulle 175 έχει 158.
    Η matadore 170-180 έχει 350 και βάλε. (Δε τσεκαρω τιμές)
    Ε μα από κάπου θα κόψουν για να βγει τόσο λίγο.
    Και φυσικά η διαφορά δεν είναι μόνο σε ένα σημείο αλλά σε όλη την κατασκευή.
    Όσο και να μοιάζουν, ίδιες δεν είναι γιατί υπάρχει μεγάλο χάσμα στην τιμή.
    Και η κανγκα ανάλογη της τιμής της είναι.
    Σαν ακριβότερη της bulle θα είναι καλύτερη και σαν ,made in Turkey θα προσφέρει καλύτερη απόδοση τιμης\ποιοτητα σε σχέση με μια matadore ή hauer που είναι made in germany.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 19/01/2023 στις 14:27.

  7. #412
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Είχα την εντύπωση ότι η εγγύηση στην ΕΕ είναι πλέον 2 χρόνια...
    Κόλληση αργκον ή ότι άλλο ταιριάζει δεν γίνεται;
    Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω.
    Κανονικά πρέπει να υπάρχουν ανταλλακτικά , δε χρειάζεται πατέντες. Η κόλληση σε βαμμένα χαλάει τη θερμική κατεργασία (όχι πως έχει γίνει και καμιά σοβαρή κατεργασία)

    Πιθανότατα μπορεί να πάρει σφυριλατη βίδα από άλλη μέγγενη ή ίσως χρειαστεί να αλλάξουν και κάνα δυο πραγματικά ακόμα. Για να Ταιριαξει.

    Το μαγαζί προσφέρει κάποιου είδους υποστήριξη?
    Κάποιος αντιπρόσωπος?
    Πίσω απ' την bulle είναι η tti που έχει 10 μάρκες στην ελληνική αγορά συμπεριλαμβανομένης και της mil.

  8. #413
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Είσαι σίγουρος Απόστολε ότι πίσω από την Bulle βρίσκεται η ΤΤΙ; Έχω την εντύπωση ότι η Bulle είναι εμπορικό σήμα της Unimac αποκλειστικά για την ελληνική αγορά, όπου ο Έλληνας εισαγωγέας κλείνει κάθε φορά συμφωνίες με διάφορα εργοστάσια της Κίνας για να του παράγουν αντίστοιχα προιόντα με το σήμα Bulle (με καλό γενικά vfm, αν και το τελευταίο 12μηνο+ φαίνετια κάπου να χάνεται το καλό VFM με τις απανωτές αυξήσεις των Bulle, πχ προ 2ετίας που έψαχνα εγώ για μέγγενη, η κατοστάρα industrial της Bulle κόστιζε 48 ευρώ και σήμερα 78, όταν με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κατοστάρα matador ή FZA κάπου στα 120).
    Eκτός αν εννοείς ότι η ΤΤΙ παράγει φασόν για τη Unimac τα ηλεκτρικά εργαλεία με το σήμα Bulle... Αλλά και γιαυτό το σενάριο (εφόσον αυτό εννοούσες), έχεις αξιόπιστη πληροφόρηση;

  9. #414
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος Απόστολε ότι πίσω από την Bulle βρίσκεται η ΤΤΙ; Έχω την εντύπωση ότι η Bulle είναι εμπορικό σήμα της Unimac αποκλειστικά για την ελληνική αγορά, όπου ο Έλληνας εισαγωγέας κλείνει κάθε φορά συμφωνίες με διάφορα εργοστάσια της Κίνας για να του παράγουν αντίστοιχα προιόντα με το σήμα Bulle (με καλό γενικά vfm, αν και το τελευταίο 12μηνο+ φαίνετια κάπου να χάνεται το καλό VFM με τις απανωτές αυξήσεις των Bulle, πχ προ 2ετίας που έψαχνα εγώ για μέγγενη, η κατοστάρα industrial της Bulle κόστιζε 48 ευρώ και σήμερα 78, όταν με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κατοστάρα matador ή FZA κάπου στα 120).
    Eκτός αν εννοείς ότι η ΤΤΙ παράγει φασόν για τη Unimac τα ηλεκτρικά εργαλεία με το σήμα Bulle... Αλλά και γιαυτό το σενάριο (εφόσον αυτό εννοούσες), έχεις αξιόπιστη πληροφόρηση;
    Πάει ξεμωραθηκα!

    Δίκιο έχεις. Είναι αδικαιολόγητη η αδυναμία επισκευής πάντως.

  10. #415
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.181
    Αν είχε συγκρατήσει αέρα, νομίζω πολύ εύκολο αν κατάλαβα καλά το σημείο, είναι φυσιολογικό.
    Το τι μπορεί να κάνει νεαρός με μέγγενη ξεπερνά την δική μου φαντασία απο την άλλη.

    Σε χυτοπρεσαριστά ατσάλια όπως οι μέγγενες θεωρώ καλύτερο όλων να ανοίξει V η διάρρηξη, να έχει τερματιστεί με τρύπα πρώτα και
    έχοντας το κομμάτι "δεμένο" δεξιά - αριστερά, να γεμίσει με διαδοχικά περάσματα ηλεκτροκολλησης.
    Εγώ που είμαι χομπίστας θα δοκίμαζα ~4mm 6011 ή 6013 αλλά καλύτερα να ρωτήσετε το κατάστημα που αγοράζετε ηλεκτρόδια.

  11. #416
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν είχε συγκρατήσει αέρα, νομίζω πολύ εύκολο αν κατάλαβα καλά το σημείο, είναι φυσιολογικό.
    Το τι μπορεί να κάνει νεαρός με μέγγενη ξεπερνά την δική μου φαντασία απο την άλλη.

    Σε χυτοπρεσαριστά ατσάλια όπως οι μέγγενες θεωρώ καλύτερο όλων να ανοίξει V η διάρρηξη, να έχει τερματιστεί με τρύπα πρώτα και
    έχοντας το κομμάτι "δεμένο" δεξιά - αριστερά, να γεμίσει με διαδοχικά περάσματα ηλεκτροκολλησης.
    Εγώ που είμαι χομπίστας θα δοκίμαζα ~4mm 6011 ή 6013 αλλά καλύτερα να ρωτήσετε το κατάστημα που αγοράζετε ηλεκτρόδια.
    Δεν είναι χυτή είναι σφυριλατη.
    Δεν έπαθε κάτι η μέγγενη αλλά έσπασε ο άξονας που την σφίγγει.

    Κανένας νεαρός όσο κι αν ασελγησει επάνω σε μια σωστη 180αρα σφυριλατη μέγγενη, δε μπορεί να της κάνει κάτι περισσότερο από αέρα.

    Ακόμα και με σωλήνα, θα έπρεπε να λυγίσει η μανελα και το υπόλοιπο σύνολο να μη νιώσει τίποτα.

  12. #417
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.212
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι χυτή είναι σφυριλατη.
    Δεν έπαθε κάτι η μέγγενη αλλά έσπασε ο άξονας που την σφίγγει.

    Κανένας νεαρός όσο κι αν ασελγησει επάνω σε μια σωστη 180αρα σφυριλατη μέγγενη, δε μπορεί να της κάνει κάτι περισσότερο από αέρα.

    Ακόμα και με σωλήνα, θα έπρεπε να λυγίσει η μανελα και το υπόλοιπο σύνολο να μη νιώσει τίποτα.
    Εκτός και αν ο γιος είναι κάτι σαν αυτόν, ίσως;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	12,6 KB 
ID:	440756
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #418
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Επειδή κι εγώ προβληματίστηκα με την όλη κατάληξη σαυτή τη μέγγενη, ρωτώντας το συνάδελφο τι διάολο προσπάθησε να συγκρατήσει ο γιος του στη μέγγενη και είχε αυτή την κατάληξη, αυτό που μου είπε (χωρίς λεπτομέρειες) είναι ότι προσπάθησε να συγκρατήσει ένα ημιαξόνιο αυτοκινήτου.
    Απλά το αναφέρω όπως μου μεταφέρθηκε, χωρίς ιδιαίτερες λεπτομέρειες, πέραν του ότι δεν χρησιμοποιήθηκε κάποια προέκταση/σωλήνας.

  14. #419
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εκτός και αν ο γιος είναι κάτι σαν αυτόν, ίσως;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	12,6 KB 
ID:	440756
    Ο γιος είναι ένα 26χρονο παληκάρι κανονικής σωματικής διάπλασης (1,75/75 κιλά πάνω κάτω) που τα πρωινά δουλεύει 8ωρο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο mercedes benz της Αττικής, και τα απογεύματα ιδιωτικά σε δικό του εξοπλισμένο χώρο όπου επιλεκτικά επισκευάζει οχήματα γνωστών του. Ο ίδιος δε, είναι πορωμένος με τα αυτοκίνητα (καμία ενασχόληση με μηχανάκια παρεπιπτόντως), έχει ένα μερακλίδικο mazda mx5 1.8 του 2009 για την πάρτη του και γενικώς από τα λεγόμενα του πατέρα του είναι αρκετά ψείρας και by the book σε ότι καταπιάνεται.

  15. #420
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.212
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Ο γιος είναι ένα 26χρονο παληκάρι κανονικής σωματικής διάπλασης (1,75/75 κιλά πάνω κάτω) που τα πρωινά δουλεύει 8ωρο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο mercedes benz της Αττικής, και τα απογεύματα ιδιωτικά σε δικό του εξοπλισμένο χώρο όπου επιλεκτικά επισκευάζει οχήματα γνωστών του.
    Μου αρέσει που απαντάς σοβαρά σε τρολιά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Μέγγενη Πάγκου
    από stam2 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2018, 11:34
  2. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2016, 12:19
  3. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Μέγγενη HEUER 100mm
    από S16 στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 19:45
  4. ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΥ...!!!
    από csofos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2008, 21:54
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF