Σελίδα 28 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 182324252627282930 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #406
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    536
    Και ένα βίντεο παρουσίασης
    https://youtu.be/FxMQfYeGx7M
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  2. #407
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.214
    Ανάλογα τι έχεις σκοπό να συνθέτεις. Όλες έχουν το πεδίο στο οποίο εφαρμόζουν καλά.
    Για εμένα ξεκίνα με οξυγόνο - προπάνιο. Καλύπτεσαι ακόμα και για βαριές κοπές, έχεις χρόνο, έχεις καλύτερο έλεγχο
    στην κατάσταση που θα φέρεις το μέταλλο, εύκολη προθέρμανση κ.λπ.

    Χρειάζεσαι χώρο που να κλειδώνει όμως. Δεν έχει τον κίνδυνο της ασετιλίνης που είναι ασταθής, δεν είναι όμως για να παίξει κάποιος με τις βάνες.

    Αν δεν θέλεις να ασχολείσαι ιδιαίτερα πάρε μια ηλεκτρονική κοντά στα 200A, θα σε καλύψει στις περισσότερες εφαρμογές σιδήρου.
    Έτυχε και βρήκα μια Vector ελληνικής κατασκευής 200Α το καλοκαίρι, πολύ στιβαρή και σταθερή, κάνω κολλήσεις σε λαμαρίνες 1,2mm που δεν πίστευα
    ότι μπορώ με ηλεκτροκόλληση.

    Πολύ βαρύτερη από ότι φαντάζεται κανείς, όλοι ρωτήσαμε αν είναι.. χαλκού την πρώτη φορά. Ακριβή αρχικά, στην τιμή που έχει τώρα
    λόγο διακοπής της παραγωγής της (φυσιολογική για φυσιολογικές βιοτεχνίες) είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει συγκρίνοντας την
    με γνωστές εταιρείες στα ίδια περίπου αμπέρ και διπλάσια τουλάχιστον τιμή.

    Αρνητικό έχει ότι το setup που υπάρχει είναι για πάγκο. Κοντά καλώδια, λογικής ποιότητας και ρύθμιση που δεν βλέπεις εύκολα τις τιμές
    αν την έχεις στο πάτωμα. Ξεπερνιόνται εύκολα αλλά έτσι είναι.

    Να πεις ότι θα πάρεις κάποια mig ή tig, ψάχνομαι χρόνια, δύσκολα θα πάρεις καλή μηχανή κάτω από 1000ε μεταχειρισμένη και
    έχεις μετά φιάλη, τσιμπίδα κ.λπ. Αρκετά περισσότερο διάβασμα αν θέλεις να έχεις πραγματικό έλεγχο σε αυτά που κολλάς και όχι απλά
    μια κόλληση που δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί μετά από χρόνια.

    υγ: όλες οι κολλήσεις χρειάζονται κάλυψη του κορμού, του προσώπου και των χεριών. ελάχιστο μάσκας >45ε, γαντιών >20ε, ποδιά ή χιτώνιο δερμάτινο.
    Με το οξυγόνο δεν χρειάζεσαι κάλυψη κορμού από την ακτινοβολία. Μόνο για να μην καείς.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 12/03/2023 στις 22:19.

  3. #408
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    734
    Κόλληση εξωτερικά σε κεφαλή αλουμινίου,είναι εφικτό?Να γεμίσουν δυο σημεία τα οποία μετα θα ττυπηθούν για να περάσουν βίδες ωστε να πιάνει στο σκελετό.

  4. #409
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.526
    Ευχαριστώ παιδιά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες
    Δημήτρη μάλλον για κάτι τέτοιο με βλέπω, βλέπω και καλά σχόλια από επαγγελματίες και αρχάριους.

    Γιάννη, είμαι σε διαμέρισμα (χωρίς αποθηκάκι), οπότε καταλαβαίνεις ο χώρος μου είναι ελάχιστος..τα προστατευτικά θα συμπεριλήφθούν εννοείται
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #410
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα τι έχεις σκοπό να συνθέτεις. Όλες έχουν το πεδίο στο οποίο εφαρμόζουν καλά.
    Για εμένα ξεκίνα με οξυγόνο - προπάνιο. Καλύπτεσαι ακόμα και για βαριές κοπές, έχεις χρόνο, έχεις καλύτερο έλεγχο
    στην κατάσταση που θα φέρεις το μέταλλο, εύκολη προθέρμανση κ.λπ.

    Χρειάζεσαι χώρο που να κλειδώνει όμως. Δεν έχει τον κίνδυνο της ασετιλίνης που είναι ασταθής, δεν είναι όμως για να παίξει κάποιος με τις βάνες.

    Αν δεν θέλεις να ασχολείσαι ιδιαίτερα πάρε μια ηλεκτρονική κοντά στα 200A, θα σε καλύψει στις περισσότερες εφαρμογές σιδήρου.
    Έτυχε και βρήκα μια Vector ελληνικής κατασκευής 200Α το καλοκαίρι, πολύ στιβαρή και σταθερή, κάνω κολλήσεις σε λαμαρίνες 1,2mm που δεν πίστευα
    ότι μπορώ με ηλεκτροκόλληση.

    Πολύ βαρύτερη από ότι φαντάζεται κανείς, όλοι ρωτήσαμε αν είναι.. χαλκού την πρώτη φορά. Ακριβή αρχικά, στην τιμή που έχει τώρα
    λόγο διακοπής της παραγωγής της (φυσιολογική για φυσιολογικές βιοτεχνίες) είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει συγκρίνοντας την
    με γνωστές εταιρείες στα ίδια περίπου αμπέρ και διπλάσια τουλάχιστον τιμή.

    Αρνητικό έχει ότι το setup που υπάρχει είναι για πάγκο. Κοντά καλώδια, λογικής ποιότητας και ρύθμιση που δεν βλέπεις εύκολα τις τιμές
    αν την έχεις στο πάτωμα. Ξεπερνιόνται εύκολα αλλά έτσι είναι.

    Να πεις ότι θα πάρεις κάποια mig ή tig, ψάχνομαι χρόνια, δύσκολα θα πάρεις καλή μηχανή κάτω από 1000ε μεταχειρισμένη και
    έχεις μετά φιάλη, τσιμπίδα κ.λπ. Αρκετά περισσότερο διάβασμα αν θέλεις να έχεις πραγματικό έλεγχο σε αυτά που κολλάς και όχι απλά
    μια κόλληση που δεν ξέρεις πως θα συμπεριφερθεί μετά από χρόνια.

    υγ: όλες οι κολλήσεις χρειάζονται κάλυψη του κορμού, του προσώπου και των χεριών. ελάχιστο μάσκας >45ε, γαντιών >20ε, ποδιά ή χιτώνιο δερμάτινο.
    Με το οξυγόνο δεν χρειάζεσαι κάλυψη κορμού από την ακτινοβολία. Μόνο για να μην καείς.
    Eίσαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία anti-stick της συγκεκριμένης μηχανής (Vector); Εννοώ σε σύγκριση με άλλες ηλεκτρονικές μηχανές κατηγορίας τιμής 50-150 ευρώ.
    Ρωτώ γιατί έτυχε να δουλέψω λίγο ανάλογη μηχανή Vector και εν συγκρίσει με τη μικρή Helix που ανέφερε ο φίλος πιο πριν, το anti-stick (αλλά και το hot start) της Helix ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικό από της Vector. H εκτίμησή μου για αυτό είναι ότι η Vector, παρότι φαίνεται σοβαρής κατασκευής μηχάνημα, δεν παύει να κουβαλά ηλεκτρονικά τεχνολογίας περιόδου 2005-10 (ως παλιότερης σχεδίασης και κατασκευής μηχάνημα), εν αντιθέσει με τη Helix (και προφανώς και τις περισσότερες ανάλογες πιο μοντέρνες μηχανές).

  6. #411
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Εγω εχω αυτην https://www.skroutz.gr/s/15027348/Ar...CF%85-MMA.html και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εδω και 2 χρονια. Δεν ζεσταινεται καθολου και ειναι παναλαφρη.

    Την συνδυασα και με αυτην τη μασκα και ειναι τελειο και πολυ ευκολο να κολλησεις https://www.skroutz.gr/s/18207128/Ar...%81%CE%B7.html
    Τελευταία τροποποίηση από ioannispar; 13/03/2023 στις 08:18.

  7. #412
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Eίσαι ευχαριστημένος από τη λειτουργία anti-stick της συγκεκριμένης μηχανής (Vector); Εννοώ σε σύγκριση με άλλες ηλεκτρονικές μηχανές κατηγορίας τιμής 50-150 ευρώ.
    Ρωτώ γιατί έτυχε να δουλέψω λίγο ανάλογη μηχανή Vector και εν συγκρίσει με τη μικρή Helix που ανέφερε ο φίλος πιο πριν, το anti-stick (αλλά και το hot start) της Helix ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικό από της Vector. H εκτίμησή μου για αυτό είναι ότι η Vector, παρότι φαίνεται σοβαρής κατασκευής μηχάνημα, δεν παύει να κουβαλά ηλεκτρονικά τεχνολογίας περιόδου 2005-10 (ως παλιότερης σχεδίασης και κατασκευής μηχάνημα), εν αντιθέσει με τη Helix (και προφανώς και τις περισσότερες ανάλογες πιο μοντέρνες μηχανές).
    Nαι αλλά δεν είμαι συγκολλητής επιπέδου, φαντάσου ότι συνήθως επιλέγω 6013 ηλεκτρόδια αντί 6011. (δεν έχω δει ιδιαίτερες διαφορές)
    Την συγκρίνω με telwin 180, 240, 260 που έχω πρόσφατες. Είναι για νέους; εμένα με βόλεψε σε απαιτητικές δουλειές.
    Αν έχει υγρασία και κρύο νομίζω δυσκολεύει λίγο αλλά όχι τόσο ώστε να με απασχολεί και είμαι νέος.
    Πολλές φορές πιάνω το ηλεκτρόδιο για να έχω λεπτομέρεια οταν είναι ολόκληρο.
    Αν είσαι αττική πάρε μέταλλα και έλα να την δοκιμάσεις,

  8. #413
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Κόλληση εξωτερικά σε κεφαλή αλουμινίου,είναι εφικτό?Να γεμίσουν δυο σημεία τα οποία μετα θα ττυπηθούν για να περάσουν βίδες ωστε να πιάνει στο σκελετό.
    Με AC tig

  9. #414
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Nαι αλλά δεν είμαι συγκολλητής επιπέδου,
    doctor οι συγκολλητές επιπέδου δεν χρειάζονται τέτοια βοηθήματα, αυτά είναι για να διευκολύνουν εμάς τους αρχάριους.
    6011 χρειάζεσαι σε χοντρά ελάσματα που δεν είναι συνηθισμένα σε ερασιτεχνική χρήση, στα καθημερινά το 6013 είναι μια χαρά.
    Σε απαιτητικές κατασκευές που μπορεί να καταπιαστούμε 7018 αλλά αυτό είναι πραγματικά δύσκολο στο ξεκίνημα.

  10. #415
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    536
    Το καλύτερο απ όλα είναι η εξάσκηση όσο πιο πολύ εξασκείς κάτι τόσο καλύτερος γίνεσαι,από εκεί και πέρα οι ηλεκτρονικές μας κάνουν την ζωή καλύτερη αλλά δεν κολλάν μόνες τους ο άνθρωπος έχει και πάλι το πρώτο λόγο. Για μένα το καλύτερο θα ήταν ένας πρωτάρης να κολλήση στην αρχή με μηχανή χαλκού τις παλίες και ασήκωτες και μετά με ηλεκτρονική για να καταλάβει όλες τις ορολογίες που ακούγονται ( αντι στικ ,χοτ σταρτ κ.τ.λ.).Ότι και να πάρει όμως κάποιος με εξάσκηση θα μάθει να κολλάει το θέμα είναι μην απογοητεύτει στην αρχή που δεν του βγαίνει.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  11. #416
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    866
    Να χωθώ και εγώ, γιατί με καίει το θέμα εδώ και καιρό και άκρη δεν βγάζω.

    Έχω κάνα δυο project που θέλω να τρέξω.

    Τώρα έχω μια παλιά, βαριά, MMA, με τρεις fix αμπερορυθμίσεις 50,100,260, η οποία είναι ΟΚ για μασίφια και κοιλοδοκαράκια, αλλά σε λαμαρίνα κάτω από 2χιλ, ανοίγει τρύπες.

    Η εμπειρία μου είναι περιορισμένη, έχω ένα προβληματάκι στην εκκίνηση του τόξου, αλλά γενικά το βρίσκω και βελτιώνομαι.
    Οι ραφές μου όσκαρ δεν παίρνουν αλλά τουλάχιστον βαστάνε.
    Θέλω όμως να αρχίσω να κολλάω και πιο λεπτά πράγματα, λαμαρίνες κοντά στο 1χιλ, στραντζαριστά, κάνα μπάλωμα στη εξάτμιση του δίχρονου, κάνα καστόμαρισμα σε κάνα λαιμό κλπ.

    Για την helix που έβαλε ο Δημήτρης από πάνω ακούω θετικά γενικότερα.

    Έχει κανείς προσωπική εμπειρία να προτείνει κάτι;
    Μιλάμε για περιστασιακή χρήση, χώρος φύλαξης για αέριο θα βρεθεί αν και θα προτιμούσα να το αποφύγω για λόγους ασφαλείας.

    Επίσης για τα fluxcore από πλευράς στατικότητας έχουμε εμπειρία;
    Oldfarts never die

  12. #417
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    536
    Για λαιμούς και τελίκα εξατμήσεων θα έλεγα πως αν δεν έχεις tig καλύτερα να μην το δοκιμάσεις είναι τόσο ψιλά που τρυπάνε μόνο που τα κοιτάς.Ψιλά στρατζαριστά με μικρές πονταρισιές και όχι συνεχόμενο γαζί οποιαδήποτε ηλεκτρονική θα σε καλύψει,βέβαια έχει να κάνει και πως θα έχεις το κομμάτιβάλλο οριζόντιο κόλημα άλλο ανεβατό άλλο εσωτερική γωνία άλλο εξωτερική στιο ίδιο πάχος αντιδρούν διαφορετικα.Η γνώμη μου είναι όποια ηλεκτροκόλληση στα 160Α με καλές κριτικές και στα λεφτά που μπορεί να διαθέση ο καθένας θα κάνει την δουλεία της.Για να μην παρεξηγηθώ το ξαναλέω για το αποτέλεσμα το τελικό λόγο τον έχει ο άνθρωπος (εμπειρία ,στάνταρ που θέτει,χρόνο που αφιέρωσε για να εξασκηθει κ.α.).
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  13. #418
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Να χωθώ και εγώ, γιατί με καίει το θέμα εδώ και καιρό και άκρη δεν βγάζω.

    Έχω κάνα δυο project που θέλω να τρέξω.

    Τώρα έχω μια παλιά, βαριά, MMA, με τρεις fix αμπερορυθμίσεις 50,100,260, η οποία είναι ΟΚ για μασίφια και κοιλοδοκαράκια, αλλά σε λαμαρίνα κάτω από 2χιλ, ανοίγει τρύπες.

    Η εμπειρία μου είναι περιορισμένη, έχω ένα προβληματάκι στην εκκίνηση του τόξου, αλλά γενικά το βρίσκω και βελτιώνομαι.
    Οι ραφές μου όσκαρ δεν παίρνουν αλλά τουλάχιστον βαστάνε.
    Θέλω όμως να αρχίσω να κολλάω και πιο λεπτά πράγματα, λαμαρίνες κοντά στο 1χιλ, στραντζαριστά, κάνα μπάλωμα στη εξάτμιση του δίχρονου, κάνα καστόμαρισμα σε κάνα λαιμό κλπ.

    Για την helix που έβαλε ο Δημήτρης από πάνω ακούω θετικά γενικότερα.

    Έχει κανείς προσωπική εμπειρία να προτείνει κάτι;
    Μιλάμε για περιστασιακή χρήση, χώρος φύλαξης για αέριο θα βρεθεί αν και θα προτιμούσα να το αποφύγω για λόγους ασφαλείας.

    Επίσης για τα fluxcore από πλευράς στατικότητας έχουμε εμπειρία;
    Για λεπτότερα πράγματα ,tig μπουκάλα ρυθμιστής τσιμπίδες καροτσάκι με ρόδες, μεγάλο κουστούμι και απαιτεί πολύ ενασχόληση.
    Είναι άλλο πράγμα από την ηλεκτροκόλληση, θέλει 2 χέρια και ίσως και ένα πόδι άλλο έργο γενικά.
    Από πλευράς στατικότητας το στέγαστρο του Καλατράβα με ηλεκτρόδια το φτιάξαν (οκ οχι 6013, αλλά ηλεκτρόδια).

  14. #419
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    866
    Όταν μιλάω για flux μιλάω για σύρμα σε MIG, χωρίς χρήση αερίου.
    Oldfarts never die

  15. #420
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    361
    Την helix την πείρα πριν μερικούς μήνες, προηγούμενη εμπειρία στην σχολή με επαγγελματικά μηχανήματα ρυθμισμένα από τον δάσκαλο και ένα εξάμηνο σε κόλλημα με οξυγόνο, με την helix έχω φτιάξει κάτι κάγκελα στο σπίτι πολύ μικρό μέγεθος σου φαίνεται για παιχνίδι, εύκολη στην χρήση. Αλλά όσο καλό και να είναι το μηχάνημα πρέπει να κάνεις πολύ εξάσκηση, εγώ είχα μερικά χρόνια να κολλήσω και πριν φτιάξω τα κάγκελα έκαψαν μερικά ηλεκτρόδια σε σκραπ σίδερα για να το ξαναβρώ

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF