Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 93

Θέμα: Cbf 500 όλες οι συζητήσεις μαζί

  1. #31
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    και προκαλω τον οποιοδηποτε να κανει τεστ ακινητοποιησης με και χωρις abs να δουμε πως θα σταματησει πιο γρηγορα

  2. #32
    αμα νομιζεις οτι εισαι ο valentino rossi στα φρενα...εληξε το θεμα
    ο μεσος αναβατης δεν ειναι,σε αυτους απευθυνεται το abs

  3. #33
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    δεν ειμαι βαλεντινο και εδω έρχεται αυτο που σου λεω για την εξέλιξη του abs σε μοτο

    ειναι σαν τα πρωτα βηματα στα αυτοκινητα... μετριότητες δηλ...

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    δεν ειμαι βαλεντινο και εδω έρχεται αυτο που σου λεω για την εξέλιξη του abs σε μοτο

    ειναι σαν τα πρωτα βηματα στα αυτοκινητα... μετριότητες δηλ...

    Δηλαδή ρε γIDI, ένας μέτριος οδηγός όχι των δικών σου ικανοτήτων στο φρενάρισμα φρενάρει καλύτερα στην βροχή (ή γενικά σε ολισθηρό δρόμο) χωρίς ABS ή με ABS;

    Άιντε ρε περπάτα από εδώ που έχεις και άποψη επί του θέματος..... Ότι δεν το έχει η Καου-α-σάκι το έχουμε για πέταμα.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35

  6. #36
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    επειδη βαριεμαι να γραφω διαβασε μονος σου

    http://www.ommriders.com/read-ride/g...eTestingin.htm
    Test Vehicles

    Sport: Honda VRF800F with linked braking system (LBS)
    Cruiser: Harley-Davidson Superglide Sport
    Touring: BMW R1100 RT with antilock braking system (ABS)
    Dual Purpose: Kawasaki KLR 650
    Scooter: Yamaha Riva 125






    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    no coments

  7. #37
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Και τωρα θα εμβαθύνω (με παράδειγμα τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιούν τα «βοηθήματα» περισσότερα χρονια...)

    Τα τελευταία χρονια βλεπω τα πιο ηλιθια τρακαρίσματα

    Οταν λεω ηλιθια εννοώ αυτοκινητα (ειδικα πανακριβα αυτοκινητα) να ξεφευγουν σε ευθείες (!!!!!) ή με ελαχιστα χιλιομετρα αμα πέσουν σε μισο μετρο βρεγμενο οδόστρωμα

    Ειμαι σιγουρος οτι αυτο ειναι αποτελεσμα της «μαλθακοποιησης» των οδηγων.

    Τα ηλεκτρονικα συστήματα εχουν κανει τους οδηγους να οδηγουν μηχανικα, χωρις προσεκτικους και λεπτους χειρισμους, να τσαρουχωνουν τα φρενα μεσα στη στροφη κτλ

    Αυτη η συμπεριφορά στα λιγα χιλομετρα εξαλείφεται με τη χρηση των βοηθηματων

    Οταν ομως τα πραγματα δυσκολεψουν... οι καλομαθημενοι οδηγαρες στη στιγμη του πανικου ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ να αντιδρασουν με λεπτους χειρισμους

    Αυτο δεν ειναι μονο δικη μου αποψη αλλα των περισσότερων ανθρωπων στο περιβάλλον μου.

    Για μενα η οδηκη ασφαλεια σε οποιοδηποτε οχημα ειναι ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ...

    Τα ηλεκτρονικα βοηθήματα κανουν τους οδηγους μαστουρομενους και μαλθακους...

    Η αποψη μου ειναι αυτη και σε οποιον αρεσει

    (και δεν εχει καμια σχεση με την Kawasaki εξαλλου εμενα μου αρέσουν παρα πολλα μοντελα αλλων εταιριων ... οποιος εχει συζητησει μαζι μου το ξερει απο πρωτο χερι)

  8. #38
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    α και με τα 600-1000 ευρω ή παραπανω (δε ξερω ποσο στο διαλο σας χρεωνουν αυτες τις βλακεις) αγοραζεις στολη δερματινη+μποτες + μαθηματα CSS

    ΓΑΜΩ ΤΑ ABS σας...

  9. #39
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Ρε γιωργο συνελθε τι ειναι αυτα τα πραγματα που λες;
    Το οτι ενας οδηγος σε πιστα μπορει να σταματησει σε μικροτερη αποσταση με ενα μηχανακι συμβατικο αυτο ειναι αληθεια...αλλα μπορεις να συγκρινεις τη πιστα με τον πραγματικο δρομο ιδιαιτερα στην ελλαδα;
    Και στο τελος σου λεω εαν ο χ οδηγος που παει με τον ψ οδηγο (abs) πεσει απο λαδια....τι θα γυρισει και θα πει στον αλλον ...εεε μεγαλε επεσα αλλα ειμαι καλυτερος απο σενα οδηγος γιατι δεν βασιζομαι στα ηλεκτρονικα!!

    Καλυτερος μπορει να ειναι αλλα ηλιθιος ειναι ακομα πιο σιγουρο οτι ειναι!!!!

    Αποδεδειγμενα το abs σωζει σε ορισμενες καταστασεις,εαν καθοσουν και δεν με κοροιδευες και διαβαζες αυτα που εστειλα θα διαβαζες και κατι περιεργο

    Μεγαλο ποσοστο οδηγων δεν φρεναρουν καλα διοτι φοβουνται μην χασουν το μπροστινο με αποτελεσμα αντι να φρεναρουν (μπρος-πισω) 70-30 η 60 -40 φρεναρουν 40-60 με αποτελεσμα να διωχνουν κωλους κλπ.

    Δεν ειπαμε ποτε οτι ενα abs θα σε σωσει οτι και να κανεις απο καποια πτωση απλα σε καποιες καταστασεις κανει πολυ καλα τη δουλεια του ,βλεπε βροχες λαδια πετρελαια κλπ

    Και τελος το abs κοστιζει γυρω στα 700 ευρω!δεν ειναι και ασχημο κοστος για ενα πραγμα που μπορει να σε σωσει εστω και μια φορα απο κανα κακο!!

    αυτα

  10. #40
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    συμφωνω απολυτα με τον αγαπητο και αξιοσεβαστο χορνετ, ο οποιος τυχαινει να ειναι και μοντερατορας οποτε εχει παντα δικιο. (δεν το ειπα ειρωνικα)(αλλωστε μου τοχουν επιβαιβεωσει πολλοι οτι ειναι πολυ σοβαρο ατομο και δεν πεταει μπαρουφες)

    Και μην ξεχνας οτι το ABS ειναι και Anti Barbouni System οποτε αν ποτε πεσεις σε λιμνη με μπαρμπουνια με το Ζ θα το μετανοιωσεις οικτρα που ΔΕΝ εχεις ABS ανοητε! Μετανοηστε αλλιως θα καταστραφειτε αμαρτωλοι μη-χοντακιδες!
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  11. #41
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    :rotflmao: :rotflmao:
    υπονοεις κατι σναιπερουλι? Μηπως ΔΕΝ πιστευεις την θεωρια περι μπαρμπουνιων? εεε? Ανοητε! Δεκα ''χοντα υμων, ω εν της πιστας, δωσε μας ενα χοντα και αφηση υμιν εις τα καβασακι υμων και μεις υποσχομαστε οτι θα τους πατησουμε αμην'' για να συγχωρεθει η αμαρτωλη ψυχη σου!
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  12. #42
    Γεια σας παιδιά!!!

    Αγόρασα ένα cbf 500A και έχω μερικές ερωτήσεις στους κατόχους του ίδιου.

    Να μην ξεχάσω! Οι απαντήσεις σας απευθύνονται σε άπειρο οδηγό και σε μη γνώστη μηχανολογίας.

    α) πως στρώνεται τελικά? Έχω ακούσει τα πάντα! το έχω πάει μέχρι 7000 στροφές αλλά χωρίς να το ανοίγω απότομα. έκανα ηλιθιότητα?

    β)τι επιδόσεις έχει?


    γ)ήταν σωστή η κίνηση η αγορά με abs? ελπίζω να απαντήσει κάποιος κάτοχος.

    δ) εφόσον η πλειονότητα των ελλήνων μηχανικών είναι ψιλοαπατεώνες (προσωπική άποψη, σαφώς υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις), τι πρέπει να τσεκάρω μετα το πρώτο service?

    ε) μένω μενίδι και η καλή άσφαλτος είναι είδος προς εξαφάνιση. τι αντοχή έχουν οι αναρτήσεις?

    αυτά και αν είναι εύκολο ας απαντήσει κάποιος

  13. #43
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Δεν εχω το 500 αλλα το 250. Απλα απανταω γιατι ειναι κριμα να σ αφησω να αλλαζει στις 7000 στροφες. Λογικα να κανεις αλλαγες στις 4000- 4500 στροφες ειναι μια χαρα. Κοιτα να μην κρεμαει ομως αλλα ουτε και να το ζοριζεις. Εγω μεχρι τις 3000 χλμ του φερθηκα πολυ εβλαβικα, αλλαγες στις 3500-4000 στροφες, και με περναγαν ολα τα τουτου!

  14. #44
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Επίσης, πέρνα μία βόλτα από το topic "Λαδολογίες" για να βρεις ποιο τύπο λαδιού πρέπει να βάζεις στη μηχανή σου. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δωθεί στο λάδι που προτείνει ο κατασκευαστής για τη δική σου μηχανή. Πρόσεξε τι SAE προτείνει και αν είναι τύπου SF ή SG για το λόγο ότι πρέπει το λάδι που θα επιλέξεις ... πχ Motul να έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αν μπορείς επίσης, άλλαζε κάθε 1000 χλμτρα λάδια(για 2-3 φορές) για βγουν τα ψυλούλια ρυνίσματα που βγάζει στις αρχές το μοτέρ καθώς στρώνουν οι επιφάνειες .

  15. #45

    cbf 500 questions

    Hallo σε ολους,

    Ένας φίλος μου θέλει να πάρει μηχανάκι, από 50αρι παπί λοιπόν σκέφτεται για cbf 250 η cbf 500 για 600cc δεν φτάνουν τα λεφτά, οπότε τα μόνα που αξίζουν (μιας και Honda) είναι αυτά…

    Να προχωρήσω στις απορίες του…

    Γιατί cbf250 και όχι cbf500 η το ανάποδο???

    Η κατανάλωση σε αυτά τα δυο έχει μεγάλη διαφορά?

    Το βάρος τους? Αναφέρει για 40 κιλά, είναι αισθητά?

    Το 500 είναι πιο κουραστικό μέσα στην πόλη από το 250?

    Από ασφάλεια ? (φρένα, συμπεριφορά κτλ) καλύτερα 250 η 500?

    Αυτά νομίζω… βασικά είναι ανάμεσα σε αυτά τα δυο… και προσπαθεί να αποφασίσει..
    Εγώ του λεω 500 γιατι μπορει να παει και πουθενα διακοπες με 2 ατομα χωρις να το πεθανει το μηχανακι…

    Βοηθήστε λιγο και εσεις… εγω δεν εχω προσωπική εμπειρία από cbf… μονο από cb400sf και από cbr1000…

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όλες οι μάρκες ελαστικών στο internet
    από Tigas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2020, 23:49
  2. Πρώτο service για CBF-500 75 ευρώ!
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 15:49
  3. Αγορά CBF-500
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 01:58
  4. Εχουνε λυθει ολες οι αποριες.....
    από ela ela στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 11:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF