Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 92

Θέμα: CBF 600S aftermarket προιόντα

  1. #31
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Σε μαυρο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	anbaubeispiel-cbf600.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	32,2 KB 
ID:	79553

  2. #32
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    και φτερα σε μαυρο η carbon look παλι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4127n.jpg 
Προβολές:	527 
Μέγεθος:	18,1 KB 
ID:	79555

  3. #33
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Carbon look


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	montage_1639.jpg 
Προβολές:	529 
Μέγεθος:	33,4 KB 
ID:	79556

  4. #34
    Ωραίο θρεντάκι Φράνκι, πολύ καλή δουλειά ίσως όμως θά'πρεπε να ενωθεί με αυτό έτσι ώστε να έχουμε όλα τα aftermarket αξεσουάρ μαζεμένα σε ένα θρεντ.

    Κι αυτός ο τίτλος μου φαίνεται οτι ταιριάζει καλύτερα στη συγκεκριμένη συζήτηση.

    Γιάννη μας, για κάνε ένα τσεκ..:a13:


  5. #35
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Ωραίο θρεντάκι Φράνκι, πολύ καλή δουλειά ίσως όμως θά'πρεπε να ενωθεί με αυτό έτσι ώστε να έχουμε όλα τα aftermarket αξεσουάρ μαζεμένα σε ένα θρεντ.

    Κι αυτός ο τίτλος μου φαίνεται οτι ταιριάζει καλύτερα στη συγκεκριμένη συζήτηση.

    Γιάννη μας, για κάνε ένα τσεκ..:a13:

    Nαι εννοειται.......οι διαχειριστες ας το τοποθετησουν οπου πρεπει...


    Ακομα περιμενω να ακουσω απαντησεισ για τα καγκελα.....
    Μακη εσυ τι λες??

  6. #36
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Η μονη ενσταση για τα καγκελα αφορα την αισθητικη ...

    βεβαια για να εχεις προστασια τετοιου επιπεδου αναγκαστικα το μηχανακι θα μοιαζει με εκθεση επιπλων κηπου ...



  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
    Ακομα περιμενω να ακουσω απαντησεισ για τα καγκελα.....
    Μακη εσυ τι λες??
    Σίγουρα είναι κάτι που θα προστατεύσει το μηχανάκι κατά πολύ περισσότερο απ'ότι τα μανιτάρια σε μία ενδεχόμενη πτώση αλλά προσωπικά δεν μ'αρέσει η πολλή καγκελαρία γύρω από μια μηχανή, μου θυμίζει καρτ !

    Είμαι της άποψης που λέει οτι αγοράζουμε κάτι που μας αρέσει και στο μάτι οπότε δεν θά'κανα κάτι που θα χαλάσει αισθητικά την εικόνα του.

    Συμφωνώ στο ότι καλό είναι να προστατεύουμε όσο περισσότερο μπορούμε αυτό που αγαπάμε αλλά προσωπικά προτιμώ να το κάνω λίγο πιο διακριτικά.


  8. #38
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Η μονη ενσταση για τα καγκελα αφορα την αισθητικη ...

    βεβαια για να εχεις προστασια τετοιου επιπεδου αναγκαστικα το μηχανακι θα μοιαζει με εκθεση επιπλων κηπου ...


    Εχεις απολυτο δικιο...κ εγω εκει ψιλοκολλαω!!!
    Αλλα οταν στην εχουν ριξει κατω ηδη μια φορα (χωρις να δεις ποιος κ@ριολης το εκανε...) τοτε την αισθητηκη που πολυ σωστα αναφερεις την βαζεις σε δευτερη μοιρα αναγκαστικα!!
    Αν και αν τελικα τα παρω το πισω προστατευτικο που μοιαζει με σχαρα για ψησημο δεν θα το βαλω

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από franki26gr
    Αν και αν τελικα τα παρω το πισω προστατευτικο που μοιαζει με σχαρα για ψησημο δεν θα το βαλω
    Ρίξε μια ματιά εδώ στα καγκελάκια της Kappa που έβαλα, είναι αρκετά διακριτικά αφού έχουν φόντο το μαύρο του μοτέρ.

    Δεν θα προστατέψουν και πολλά στην "όξω από'μας" περίπτωση, αλλά πραγματικά δεν θα μπορούσα να το κάνω ένα μεσαίο sport-touring να δείχνει σαν ένα γιγαντιαίο on-off..


  10. #40
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    ..... πραγματικά δεν θα μπορούσα να το κάνω ένα μεσαίο sport-touring να δείχνει σαν ένα γιγαντιαίο on-off....


    + 1000


    Οι μηχανές είναι σχεδιασμένες για να πΑγαίνουν όρθιες και ενίότε πλαγιαστές.... όχι σουρτές...


    Επιπλέον έτσι όπως έρχονται αυτά τα κάγκελα μπροστά από τα πηρούνια και κάτω από τη μάσκα πως επηρεάζεται... :

    1. η γεωμετρία της μηχανής σε ότι αφορά το ζύγισμά της

    2. η αεροδυναμική της

    τέλος, μανιτάρια άντε κάγκελα κινητήρα... άμα είναι να σου κάτσει χοντρή στραβή αυτό που θες να σωθεί έτσι κι αλλιώς είναι ο κινητήρας (μετά από εσένα εννοείται...)


    ότι άλλο και να βάλεις χέσε μέσα...









    ΥΓ: εξαφανισμένος είσαι ρε Φραγκίσκε... ακόμα βαράς περίεργα ωράρια στη δουλειά?

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

    Δεν θα προστατέψουν και πολλά στην "όξω από'μας" περίπτωση, αλλά .......

    [/B]

    Μάκη μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λές...

    Πίστεψέ με ο κινητήρας μένει ανέπαφος.

    Μπορεί να είναι διακριτικό το κάγκελο αλλά είναι πλήρως λειτουργικό.

    Και δεν μιλάω για απλό πέσιμο αλλά για σύρσιμο.
    Όλα είναι .... δρόμος!!!

  12. #42
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    + 1000


    Οι μηχανές είναι σχεδιασμένες για να πΑγαίνουν όρθιες και ενίότε πλαγιαστές.... όχι σουρτές...


    Επιπλέον έτσι όπως έρχονται αυτά τα κάγκελα μπροστά από τα πηρούνια και κάτω από τη μάσκα πως επηρεάζεται... :

    1. η γεωμετρία της μηχανής σε ότι αφορά το ζύγισμά της

    2. η αεροδυναμική της

    τέλος, μανιτάρια άντε κάγκελα κινητήρα... άμα είναι να σου κάτσει χοντρή στραβή αυτό που θες να σωθεί έτσι κι αλλιώς είναι ο κινητήρας (μετά από εσένα εννοείται...)


    ότι άλλο και να βάλεις χέσε μέσα...









    ΥΓ: εξαφανισμένος είσαι ρε Φραγκίσκε... ακόμα βαράς περίεργα ωράρια στη δουλειά?
    Αστα Τασο.......τωρα ειχα αδεια κ ειχα παει στο εξοχικο μου απεναντι απο τον Πορο στον Γαλατα πιο πανω απο το Λεμονοδασος και υσηηηηηηηηηηηηηηηηχασα..............
    Ειχα κ μια ατυχια με την ομορφια(μου την εριξε κατω ενα @ρχιδι και σηκωθηκε κ εφυγε!!) κ θελω να παρω τα παιδια τηλ στο συνεργειο να κανονισουμε ποτε θα την παω απο εκει....

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από JimmyZ
    Μάκη μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λές...
    Πίστεψέ με ο κινητήρας μένει ανέπαφος.
    Μπορεί να είναι διακριτικό το κάγκελο αλλά είναι πλήρως λειτουργικό.
    Και δεν μιλάω για απλό πέσιμο αλλά για σύρσιμο.
    Το ξέρω και συμφωνώ απόλυτα !

    Απλά λέγοντας οτι το καγκελάκι δεν θα προστατεύσει και πολλά εννοούσα ότι όλα τα υπόλοιπα μέρη της μηχανής πλην του κινητήρα παραμένουν εκτεθημένα σε περίπτωση πτώσης, θέλοντας στην ουσία να τονίσω οτι προτιμώ να τη βλέπω σχεδόν όπως την αγόρασα παρά με μια καγκελαρία φυλακής γύρω της να κρύβει την ομορφιά της.


  14. #44
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Tα καγκελα του Φραγκου ειναι πολυ πρακτικα.

    Φραγκο αν το αποφασισεις για παραγγελια για τα μανιταρια με τα 83 ευρω πες μου κι εμενα.(ή πες μου αν τα βρηκες σε καταστημα στην αθήνα με αυτη την τιμη...)

    Κυριοι εγω επεσα με 20 χιλιομετρα. Εγω δεν επαθα τιποτα περα απο το παντελονι που ...σκονιστηκε.

    Το cbf... 1000+ ευρω ζημια. (επισκευη εξατμιση - καινουρια πλαστικα πλαινα μπροστα, μουρη - βαση μουρης - ζελατινα - τιμονι)

    Γι αυτο σου λεω... ας κοψει κατι απο εμφανιση. Απο την τσεπη μου να σωσει ...
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  15. #45
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Για πρακτικοτητα δεν το συζηταω ...ειδικα η πισω σιδερια ειμαι σιγουρος οτι θα βολευει πολυ.
    Μια χαρα στηριξη για παραγματα δεμενα στην πισω σελα , ασε που αν ασχοληθεις λιγο πρεπει να αποτελει μια πρωτης ταξης βαση για σαμαρια...

    anyway ...εγω θα εβαζα μανιταρια...:smilea:

    Ενας φιλος (με cbf 600s και αυτος) ειχε φτιαξει αυτοσχεδια μανιταρια απο ενα ειδος πλαστικου (δεν θυμαμε πως το λενε...) , τα ειχε μορφοποιησει στον τορνο , τα εβαψε και τα εβαλε πανω στο μηχανακι του...θυμαμε που πειραματιζομασταν δινοντας κλιση στην μοτοσυκλετα για να δουμε ποσο πρεπει να εξεχουν για να ποροσφερουν ικανοποιητικη προστασια στην μοτοσυκλετα...

    ...καταληξαμε οτι για να υπαρχει προστασια χρειαζεται ενα πραγμα σαν κουτι αναψυκτικου περιπου σε μεγεθος...εκεινος τα εβαλε και τα εχει ακομα...εγω τα εβαλα και τα εβγαλα την δευτερη μερα...αισχος ηταν...


Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600 και aftermarket εξάτμιση.
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2018, 16:37
  2. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2010, 19:55
  4. Aftermarket για CBF-600S 2008;;;
    από mpampis cbf 600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2009, 10:15
  5. Aftermarket για CBF-600 '08 (ψεκαστό);
    από kondoras στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2008, 08:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF