Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: Αθηνα-Καζαμπλανκα

  1. #31
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Αν πω ότι ζηλεύω και εγώ, θα μου ρίξετε γιαούρτια..;


    Αρχιζω να απορω γιατι δεν διαλεξαν εσενα στο Long way round!!

  2. #32
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
    [B]Η ταινία γυρίστηκε σε στούντιο, εκτός από ελάχιστες σκηνές!

    Η Καζαμπλάνκα είναι η πιό Ευρωπαϊκή B. Αφρικανική πόλη. Πολύ καλύτερο το Μαρακές.

    Εξαιρετική η Φες.

    Η ολοήμερη επίσκεψή μου, στη φοβερή Μεδίνα της Φες,
    .
    .
    ...εξακολουθεί μέχρι και σήμερα ν΄αποτελεί ...την Μητέρα των ταξιδιωτικών μου εμπειριών!


    :a19: :a19: :a19:
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2010
    Μηνύματα
    15
    είναι κρίμα να φτάσεις μέχρι την Καζαμπλάνκα και να μην συνεχίσεις - οχι απλά μέχρι το Μαρακές - αλλα να κάνεις και λίγο Ατλαντα. Εκεί θα δεις πραγματικά κατι διαφορετικό. Μια πόλη που μου άρεσε πάρα πολύ, είναι η Ουαρζαζατ.
    Οταν θα είσαι στο Μαρακές, να πας οπωσδήποτε στα βουνά, στους καταρράκτες.
    Η γνώμη μου είναι να περάσεις όσο πιο γρήγορα μπορείς την Ευρώπη, γιατι έτσι κι αλλιώς η πρόσβαση είναι πολύ πιο εύκολη (Μαρόκο θα πρέπει να σου προκύψουν οι συγκυρίες για να ξαναπας), και αν μπορείς εξασφάλισε λίγο καιρό παραπάνω "διακοπές" - έστω και άνευ αποδοχών - για να το φχαριστηθείς. Αν δεν το κάνεις, είναι σίγουρο πως θα το μετανοιώσεις.
    Γενικά θα έλεγα πως απο την Καζαμπλάνκα και μετα αρχίζεις να βλέπεις κατι διαφορετικό.
    Γενικά προσπάθησε να αποφύγεις οτιδήποτε το τουριστικό, που σίγουρα θα το έχεις δει και σε φωτο, και εξερεύνησε.
    Αν θυμηθω κι άλλα θα σου πω
    ΥΓ.Οι Αραβες είναι ψιλοάτιμη ράτσα, μην τους εμπιστευτείς

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassie
    είναι κρίμα να φτάσεις μέχρι την Καζαμπλάνκα και να μην συνεχίσεις - οχι απλά μέχρι το Μαρακές - αλλα να κάνεις και λίγο Ατλαντα. Εκεί θα δεις πραγματικά κατι διαφορετικό. Μια πόλη που μου άρεσε πάρα πολύ, είναι η Ουαρζαζατ.
    Οταν θα είσαι στο Μαρακές, να πας οπωσδήποτε στα βουνά, στους καταρράκτες.
    Η γνώμη μου είναι να περάσεις όσο πιο γρήγορα μπορείς την Ευρώπη, γιατι έτσι κι αλλιώς η πρόσβαση είναι πολύ πιο εύκολη (Μαρόκο θα πρέπει να σου προκύψουν οι συγκυρίες για να ξαναπας), και αν μπορείς εξασφάλισε λίγο καιρό παραπάνω "διακοπές" - έστω και άνευ αποδοχών - για να το φχαριστηθείς. Αν δεν το κάνεις, είναι σίγουρο πως θα το μετανοιώσεις.
    Γενικά θα έλεγα πως απο την Καζαμπλάνκα και μετα αρχίζεις να βλέπεις κατι διαφορετικό.
    Γενικά προσπάθησε να αποφύγεις οτιδήποτε το τουριστικό, που σίγουρα θα το έχεις δει και σε φωτο, και εξερεύνησε.
    Αν θυμηθω κι άλλα θα σου πω
    ΥΓ.Οι Αραβες είναι ψιλοάτιμη ράτσα, μην τους εμπιστευτείς
    Να υποθεσω οτι πηγες αεροπορικως?Απο Μαρακες προς ουαρζαζατε βενζιναδικα εβλεπες?
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2010
    Μηνύματα
    15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Να υποθεσω οτι πηγες αεροπορικως?Απο Μαρακες προς ουαρζαζατε βενζιναδικα εβλεπες?
    πήγα οδικώς με μοτο. πήρα πλοίο μόνο πατρα-bari, και απο ισπανία πέρασα ταγγέρη, ενω στο γυρισμό ήρθα απο ceuta.
    με αυτονομία περίπου 180-200 χλμ, πουθενά δεν συνάντησα πρόβλημα

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassie
    πήγα οδικώς με μοτο. πήρα πλοίο μόνο πατρα-bari, και απο ισπανία πέρασα ταγγέρη, ενω στο γυρισμό ήρθα απο ceuta.
    με αυτονομία περίπου 180-200 χλμ, πουθενά δεν συνάντησα πρόβλημα
    Με ενδιαφέρει η διαδρομη που εκανες Μαροκο.Εγω σκέφτομαι απο ταγγερη να παω Φεζ.Απο Φεζ Καζαπλανκα μετα Μαρακες και να φτάσω ως την Ζαγορα.
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2010
    Μηνύματα
    15
    τα "καλά" είναι πιο κάτω. απο ζαγορά δεν θυμάμαι να πέρασα

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2010
    Μηνύματα
    15
    θα ψάξω να βρω τις σημειώσεις και τους χάρτες μου, κ ευχαρίστως να σου πω πολύ περισσότερα, μιας κι έχει περάσει καιρός και δεν θυμαμαι πολλά απο τα ονόματα πόλεων

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassie
    θα ψάξω να βρω τις σημειώσεις και τους χάρτες μου, κ ευχαρίστως να σου πω πολύ περισσότερα, μιας κι έχει περάσει καιρός και δεν θυμαμαι πολλά απο τα ονόματα πόλεων
    Αναμενω λεπτομερειες.Τι καιρο ειχες παει?
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2010
    Μηνύματα
    15
    25 Ιουλίου - 20 Αυγούστου

  11. #41
    Τελικά σκέφτομαι να περάσω από Μασσαλία(Sete Tanger)στο Μαρόκο για να κερδίσω μέρες και να φτάσω λίγο ποιο ξεκούραστος. Το θέμα είναι ότι θελωι τόσα πολλά να δω στο Μαρόκο και έχω χάσει την μπάλα.Το γεγονός επίσης ότι θέλω να είμαι στις 17 18 Καζαμπλάνκα με δεσμεύει λίγο.Για να κατέβω νότιο Μαρόκο βγαίνει με πολύ ζόρι το πρόγραμμα. Έχω αρχίσει και την προετοιμασία αγοράς διάφορων πραγμάτων,κάθομαι γραφείο μέχρι αργά για να ψάχνω διαδρομές και διάφορα και γενικά έχω κουραστεί χωρίς να έχω καν ξεκινήσει....Έχω φάει και τρελό σκάλωμα να φτάσω στο Νότο(Σαχάρα) και νιώθω ότι αν δεν πάω θα είναι αποτυχία το όλο θέμα. Τελικά το πριν, η διάρκεια και το μετά του ταξιδιού είναι περίεργα πράγματα. Για το πρώτο έχω πείρα πλέον,τα άλλα δυο τα συμπέρανα από διάφορα αναγνώσματα.

    Κάτσε να με κεράσω τπτ να ξελαμπικαρω
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  12. #42
    Για δες κι αυτό ...http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B1%C...%B5%CF%82.html

    Δεν "βγαίνει" το link

    Δες τα ΤΑΞΙΔΙΑ του www.gsforum.gr


    Συμπίπτουν ημερομηνίες και προορισμός!!!

    ...δεν γνωρίζω αν συμπίπτουν και τα πρόσωπα.



  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep

    ...δεν γνωρίζω αν συμπίπτουν και τα πρόσωπα.


    Συμπίπτουν συμπίπτουν, του έταξα γη και ύδωρ για να ερθει.
    Το έβαλε στο άσχετο το θρεντ εκεί και ανακαλύψαμε το πέρασμα απο Civitavecchia προς Barcelona.
    Απόψε θα κάνω τις αγορές των εισιτηρίων Ένα μηνακι και κάτι ψηλά έμειναν....
    Panvas και Τσοκλη τρέμετε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  14. #44
    Κλείσαμε τα εισητηρια) τώρα φτυνουμε τους κορφους μας εώς την πολυπόθητη μέρα
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  15. #45
    Φάγαμε ήττα ρε γμτ Ένα μέλος της παρέας έχασε το διαβατήριο του(πριν 3 βδομάδες)έβαλα λυτούς και δεμένους αλλά διαβατήριο γιοκ. Θέλουν λέει 3 μήνες όταν είναι απώλεια για την έκδοση του. Τσάμπα και τα εισιτήρια για τα περάσματα στο Μαρόκο(δεν παίρνουμε μια πίσω).

    Αλλά επειδή δεν το βάζουμε κάτω, αύριο έχει αναχώρηση για Ευρώπη, ο προορισμός είναι έκπληξη.

    Καλό καλοκαίρι σε όλους λοιπόν.....A la prochaine Mdm Africa....
    Me gusta la moto, me gustas tu....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επικίνδυνα σημεία*******φάκελος ΑΘΗΝΑ***μέρος Α΄΄
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 13:02
  2. Αθηνα - Κυθηρα Με Χτ 400????????
    από danaos75 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2004, 12:33
  3. Κοντινή εκδρομή : Αθήνα, Στενή Εύβοιας, Οξύλιθος Κύμης
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 11:57
  4. Αθηνα πολη της βιας
    από filippos_hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 12:18
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF