Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: Ρίχτε καμιά ιδέα για άθληση!

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    Διοτι ως γνωστον την εχει τοση που μοιαζει με 3ο ποδι....αρα εαν πιαστει ο 4κεφαλες την π@υτσισε!!!!
    για να το λες εσύ θα ξέρεις, ποιος είμαι εγώ άλλωστε για να σε διαψεύσω

    :rotflmao: :rotflmao:

  2. #32
    :rotflmao:

  3. #33
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras
    Λοιπόν το 50 push ups την ημέρα απλά δεν είναι σωστό. Δεν θα σου προσφέρει τίποτα, δεν θα σε κάνει να αδυνατήσεις , το μόνο που θα καταφέρεις είναι ή να φτάσεις σε υπερκόπωση ή να αρχίσεις να χάνεις τους μύς.

    Τα 3 λίτρα νερό είναι σωστά απο την άποψη ότι μεταφέρουν νερό στους μύς και βοηθάνε στην ανάπτυξη, συν του ότι θα αρχίσει το σώμα σου να καθαρίζει απο την κατακράτηση υγρών.

    1100 - 1400 θερμίδες? Αυτές είναι θερμίδες συντήρησης για γυναίκα.
    Ένας απλός τύπος για να βρείς τις ημερήσιες θερμίδες συντήρησης είναι ο εξής :

    Υπολογισμός Βασικού Μεταβολισμού : 20 x ( Χ ) x (Υ)
    π.χ. 20 x 80 x 1.55 = 2480 Θερμίδες Συντήρησης για έναν άντρα 80 κιλών

    όπου

    Χ - Τα κιλά σου
    Υ - 1.5 αν κάνεις καθιστική ζωή
    - 2.0 σε μια μέση κατάσταση
    - 2.5 Είσαι ιδιαίτερα υπερκινητικός

    Απο εκεί και πέρα αφαιρείς περίπου 500 θερμίδες για να αδυνατίσεις ή τις κρατάς και κάνεις περισσότερη αερόβια για να έχεις αρνητικό ισοζύγιο και να αδυνατίσεις.

    Τώρα για το τι θα κάνεις είναι καθαρά προσωπικά απόφαση. Η καλύτερη αερόβια πάντως είναι 45" διαδρομος γρήγορο περπάτημα το πρωί, με άδειο στομάχι γιατί καίς μεγαλύτερο ποσοστό λίπους.

    Ελπίζω να βοήθησα
    Προσωπικη αποψη, χωρις να διαφωνω πως με τον πρωινο διαδρομο καταναλωνεις περισσοτερο λιπος, ειναι πως το πρωι συνηθως δεν εχουμε χρονο για τοση ασκηση. Εγω τουλαχιστον συνηθως χουζουρευω. Το βραδυ ομως [γιατι δουλευω σερι] με χαλαρωνει και ξεπιανομαι κι αν εχεις τη δυνατοτητα, [εγω εχω σκυλια κι ετσι εξυπακουεται] να περπατας και στο δρομο μπορεις να κανεις και πιο εντατικη δουλεια μιας που βοηθαει η αλλαγη παραστασεων.

    Για το πιο πανω σχημα αναφερει πως θελει να αδυνατισει και οχι να συντηρησει το βαρος του. Επιπλεον ο καταλληλοτερος δεικτης Υ ειναι το 1.70. Ανεξαρτητα απ' αυτο για να υπολογισεις τις ημερησιες θερμιδες που πρεπει να αφαιρεσεις απο τη διατροφη σου, το καταλληλοτερο σχημα ειναι το εξης.
    Χονδρικα για να εισαι κανονικος η υποδιαστολη του υψους σου πρεπει ν' αντιστοιχει στα κιλα σου, για παραδειγμα αν εισαι 1.80, το βαρος σου θα πρεπει να ειναι 80 κιλα συν, πλην 10.

    Απο εκει και περα, εαν εισαι 130 κιλα με το παραπανω σχημα λες

    20χ130χ1.55 [διατηρω το δεικτη που επελεξες παραπανω παροτι προτεινω περισσοτερο το 1.7]
    = 4030 θερμιδες ημερησιως πρεπει να καταναλωνεις ωστε να συντηρησεις το βαρος σου.

    Εστω οτι θελεις να πας στα 100 κιλα. Αρα το ζητουμενο ειναι να χασεις 30 κιλα. Επομενως,
    20χ30χ1.55 = 930 θερμιδες που πρεπει ν' αφαιρεθουν ημερησιως απο τη διατροφη σου προκειμενου να προσεγγισεις τα επιθυμητα κιλα.

    Οπως αναφερεις και παραπανω αν επιλεξεις να κανεις περισσοτερη ασκηση θα συμφωνησω πως πρεπει να καταναλωσεις κατι παραπανω σε θερμιδες για να μη νιωσεις κομμαρες να το πω απλουστερα που τελικα θα σε οδηγησουν να καταναλωσεις ακομη περισσοτερες θερμιδες.

    Ομολογω οτι οι 1400 θερμιδες ειναι υπερβολη αλλα γι' αυτο ειπα στο φιλο μας να κανει ενα τσεκ απ, εγω ανακαλυψα τυχαια [ειμαι 27 χρονων] οτι εχω κληρονομικη χοληστερινη η οποια ειχε φτασει 500 κι αν και αρχικα επελεξα να παρω φαρμακα η αυξηση των τρανσαμινασων με ωθησε να κανω μια προσπαθεια με διαιτα. Χανοντας τα κιλα που ηθελα δε συνεχισα να διατρεφομαι με 1400 θερμιδες που αντιστοιχουν σε σωματικο βαρος ειτε γυναικας 60 κιλων, ειτε αντρα 45 κιλων, οταν προσεγγισα τα 75 κιλα που προσδοκουσα σιγα σιγα αυξησα στην συνιστωμενη ημερησια, απλα εγω ειχα αναγκη απο αμεσα αποτελεσματα.
    Ελπιζω να βοηθησα κι εγω και να μη θολωσα το τοπιο
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    μαλλον δεν διαβασες καλα...

    δεν μπορει ρε το παλικαρι!!!!!!

    ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΡΑΜΠΕΣ ΣΤΟΥΣ 4ΚΕΦΑΛΟΥΣ !!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ρε μλκ ο τετρακέφαλος δεν είναι ο μυς του μπουτιού?

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    παραμύθια σου λένε όλοι




    βάλε αγγελία "ζητούνται ερωτομανείς κοπέλες για δίωρη-τρίωρη απασχόληση"
    απο την ωρα που θα απαντήσουν, μέχρι της επόμενες 90 ήμερες σου υπόσχομαι να εχεις αδυνατίσει τόσο που δεν θα σε γνωρίζουμε.
    Ασε τους κοιλιακούς σου
    ΦΈΤΕΣ






    ΥΓ Ρε λες να απαντήσουν ?? :rotflmao: :rotflmao:
    άσε το προσπάθησα για 1,5 μήνα αυτό με τις κοπέλες.
    δν έκανε κ πολλά πράγματα για χασιμο λίπους, απλά βοήθησε να έχω μεγαλύτερη αντοχή.

    για λίγες βδομάδες προσπάθησα να το παίξω ήπιων τόνων αλλά τζίφος, βγήκα εκτός φόρμας.
    ευτυχώς που δουλεύω σε εστιατόριο και κάνω γρήγορο περπάτημα αλλά η Κρήτη με κατέστρεψε.
    Μάσα ξίδια και καπνός έφεραν το σωσίβιο στη κοιλιά...

    Άντε ρε παιδιά ρίχτε και καμιά άλλη πρόταση! Σε λίγο πιάνουν τα κρύα και πως θα βγαίνω έτσι έξω?

  6. #36
    αυτό το άρθρο καταρρίπτει ορισμένους βασικούς μύθους περί γυμναστικής

    αξίζει να το διαβάσεις
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    τι αρχείο ειν αυτό?

  8. #38
    συμπιεσμένο microsoft word

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της tsofras
    Εγγραφή
    05/05/2006
    Μηνύματα
    96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Προσωπικη αποψη, χωρις να διαφωνω πως με τον πρωινο διαδρομο καταναλωνεις περισσοτερο λιπος, ειναι πως το πρωι συνηθως δεν εχουμε χρονο για τοση ασκηση. Εγω τουλαχιστον συνηθως χουζουρευω. Το βραδυ ομως [γιατι δουλευω σερι] με χαλαρωνει και ξεπιανομαι κι αν εχεις τη δυνατοτητα, [εγω εχω σκυλια κι ετσι εξυπακουεται] να περπατας και στο δρομο μπορεις να κανεις και πιο εντατικη δουλεια μιας που βοηθαει η αλλαγη παραστασεων.

    Για το πιο πανω σχημα αναφερει πως θελει να αδυνατισει και οχι να συντηρησει το βαρος του. Επιπλεον ο καταλληλοτερος δεικτης Υ ειναι το 1.70. Ανεξαρτητα απ' αυτο για να υπολογισεις τις ημερησιες θερμιδες που πρεπει να αφαιρεσεις απο τη διατροφη σου, το καταλληλοτερο σχημα ειναι το εξης.
    Χονδρικα για να εισαι κανονικος η υποδιαστολη του υψους σου πρεπει ν' αντιστοιχει στα κιλα σου, για παραδειγμα αν εισαι 1.80, το βαρος σου θα πρεπει να ειναι 80 κιλα συν, πλην 10.

    Απο εκει και περα, εαν εισαι 130 κιλα με το παραπανω σχημα λες

    20χ130χ1.55 [διατηρω το δεικτη που επελεξες παραπανω παροτι προτεινω περισσοτερο το 1.7]
    = 4030 θερμιδες ημερησιως πρεπει να καταναλωνεις ωστε να συντηρησεις το βαρος σου.

    Εστω οτι θελεις να πας στα 100 κιλα. Αρα το ζητουμενο ειναι να χασεις 30 κιλα. Επομενως,
    20χ30χ1.55 = 930 θερμιδες που πρεπει ν' αφαιρεθουν ημερησιως απο τη διατροφη σου προκειμενου να προσεγγισεις τα επιθυμητα κιλα.

    Οπως αναφερεις και παραπανω αν επιλεξεις να κανεις περισσοτερη ασκηση θα συμφωνησω πως πρεπει να καταναλωσεις κατι παραπανω σε θερμιδες για να μη νιωσεις κομμαρες να το πω απλουστερα που τελικα θα σε οδηγησουν να καταναλωσεις ακομη περισσοτερες θερμιδες.

    Ομολογω οτι οι 1400 θερμιδες ειναι υπερβολη αλλα γι' αυτο ειπα στο φιλο μας να κανει ενα τσεκ απ, εγω ανακαλυψα τυχαια [ειμαι 27 χρονων] οτι εχω κληρονομικη χοληστερινη η οποια ειχε φτασει 500 κι αν και αρχικα επελεξα να παρω φαρμακα η αυξηση των τρανσαμινασων με ωθησε να κανω μια προσπαθεια με διαιτα. Χανοντας τα κιλα που ηθελα δε συνεχισα να διατρεφομαι με 1400 θερμιδες που αντιστοιχουν σε σωματικο βαρος ειτε γυναικας 60 κιλων, ειτε αντρα 45 κιλων, οταν προσεγγισα τα 75 κιλα που προσδοκουσα σιγα σιγα αυξησα στην συνιστωμενη ημερησια, απλα εγω ειχα αναγκη απο αμεσα αποτελεσματα.
    Ελπιζω να βοηθησα κι εγω και να μη θολωσα το τοπιο

    Συμφωνώ μαζί σου ότι το συγκεκριμένο πλάνο δεν είναι για κάποιον που μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και πρέπει να ακολουθήσει πιο εξεζητημένη διατροφή.

    Και εγώ λόγω χρόνου το βράδυ πάω γυμναστήριο και κάνω την αερόβια, απλά ανέφερα πιο είναι το καλύτερο

    Κατα τα άλλα ωραία τα είπες, ο τύπος που παρέθεσα είναι λίγο μπακαλίστικος.

    Ο κανινικός είναι :

    Το επόμενο βήμα είναι ο υπολογισμός της άλυπης μάζας. Αυτό γίνεται αν
    αφαιρέσουμε από το 100, το ποσοστό λίπους, το πολλαπλασιάσουμε με το σωματικό βάρος και διαιρέσουμε με 100.

    LBM = BM*(100-BF)/100

    **LBM = lean body mass (άλυπο σωματικό βάρος), ΒΜ = body mass (σωματικό βάρος), BF = body fat (ποσοστό σωματικού λίπους)

    Έτσι για παράδειγμα για ένα άντρα με 14% λίπος που ζυγίζει 89 κιλά το άλυπο σωματικό του βάρος θα ήταν:
    LBM = 89*(100-14)/100 => LBM = 89*86/100 = 76.5 κιλά.

    Ο υπολογισμός των συνολικών ενεργειακών απαιτήσεων ηρεμίας, θα γίνει βάση αυτού του αριθμού, και θα είναι:

    RMR = 400+22*LBM

    **RMR = resting metabolic rate (βασικός μεταβολισμός). Συνεπώς για τον παραπάνω άντρα (και ναι αυτός είμαι εγώ:P), αυτό θα ήταν: RMR = 400 +22*76.5 = 2083 kcal

    1.1-1.2 = πολύ ελαφριά εργασία (ξεκούραση στο κρεβάτι, τηλεόραση)
    1.3-1.5 = ελαφριά εργασία (δουλείες γραφείου, μικρές μετακινήσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας) 1.6-1.7 = μέτρια εργασία (μέτριες μετακινήσεις με τα ποδιά, βασικές δουλείες σπιτιού κτλ)
    1.8-2.1 = έντονη εργασία (καθάρισμα κήπου, οικοδομές, βάψιμο, πλήρες καθάρισμα του σπιτιού μαζί με σιδέρωμα και πλύσιμο ρούχων)

    συνεπώς ο τελικός αριθμός θα είναι:

    DEE = RMR*TEF*TAC

    **DEE = daily energy expenditure (ημερήσια ενεργειακή σπάταλη), ΤΕF = thermo effect of food (θερμικό κόστος τροφής), TAC = trivial activity cost (ενεργειακό κόστος εργασίας ρουτίνας).

    Για τον άντρα του παραδείγματος λοιπόν η ημερήσια ενεργειακή σπάταλη θα ήταν:
    DEE = 2083*1.12*1.3 = 3032 kcal

    Ελπίζω να σε κάλυψα

    Υ.Γ. δεν το παίζω έξυπνος απλά ψάχνομαι αρκετά χρόνια με τα σχετικά και κρατάω σημειώσεις

  10. #40
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsofras


    Υ.Γ. δεν το παίζω έξυπνος απλά ψάχνομαι αρκετά χρόνια με τα σχετικά και κρατάω σημειώσεις
    Κι εγω ψαχνομαι διοτι οταν το ανακαλυψα για τη χοληστερινη σε ηλικια 17 ετων εμαθα πως υπαρχουν πολλοι μαγκες εκει που δε δισταζουν να σου πλασσαρουν ο,τι τους ερθει στο κεφαλι προκειμενου να βγαλουν φραγκα. Ο,τι πεσει στα χερια μου και ειναι εγκεκριμενο ακομη και καθαρα επιστημονικα τα διαβαζω, οχι για πουλ μουρ αλλα γιατι θελω να ξερω.

    Αλλα υπαρχει και κατι αλλο σημαντικο, η ιδια η διατροφη οπως και τα γευματα. Δηλαδη μπορει να πρεπει να τρως μες στην ημερα 3000 θερμιδες. Το να φας για μεσημεριανο 6 κομματια παστιτσιο και να καλυψεις αυτες τις θερμιδες δε σου παρεχει ουσιαστικα τιποτα. Πρωτον γιατι το γευμα σου δεν περιεχει κανενα αμιγως θρεπτικο στοιχειο, δευτερον γιατι σε καθε γευμα πρεπει να γινεται συνδυασμος τροφων που να αλληλοεξουδετερωνουν η μια τα μη θρεπτικα της αλλης και τριτον διοτι ζημειωνεις το εντερο σου με μη κινητικοτητα πραγμα που επιδρα στο μεταβολισμο σου. Απο εκει και περα υπαρχουν συγκεκριμενες φορμουλες του ποιες τροφες πρεπει να καταναλωνεις περισσοτερο μεσα στην εβδομαδα. Μπακαλιστικα θα μπορουσα να σου πω 3 φορες ψαρι, η 2 φορες οσπρια, αλλα αυτα δεν τα εχει αναγκη ο καθε οργανισμος, καθενας μας εχει τις δικες του αναγκες και τις δικες του συμπαθειες. Για παραδειγμα αν εχεις αλεργια στα κουκια το ιδιο θρεπτικο που θα επαιρνες απο τα κουκια [παραδειγμα ειναι] μπορεις να το λαβεις κι αν συνδυασεις νουα με βραστο σπανακι.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Μάρα μου άμα έμενα Παγκράτι ή εκεί τριγύρω δν θα άνοιγα το θρεντ καν!
    mountain bike και βούρ στην Πανεπιστημιούπολη και τη Καλοπούλα!

    Αλλά μένω Βικτώρια...

    Μπαμπη μου δεν ξερω αλλα στο πεδιον του αρεως δεν παιζει να κανεις ποδηλατο εκει μεσα???

    :wacko:
    θελω moter 250 για xt του 82

    κ manual για rf 400
    με 1η αδεια το 97


  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

    ευτυχώς που δουλεύω σε εστιατόριο και κάνω γρήγορο περπάτημα αλλά η Κρήτη με κατέστρεψε.
    Μάσα ξίδια και καπνός έφεραν το σωσίβιο στη κοιλιά...



    Windsurf, Μπάμπη

    Σε γυμνάζει από αυχένα μέχρι το μικρό δάχτυλο

    Call me απο Δευτερα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #43
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    ρε μλκ ο τετρακέφαλος δεν είναι ο μυς του μπουτιού?
    σχεδον.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
    Μπαμπη μου δεν ξερω αλλα στο πεδιον του αρεως δεν παιζει να κανεις ποδηλατο εκει μεσα???

    :wacko:
    απ'ότι ξέρω γίνονται εργασίες ανακατασκευής στο Πεδίον.

    αλλά κ πάλι πως θα το χαρώ το mountain bike στο ισωμα?

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

    εσύ συνέχισε να έρχεσαι για φαγητό σε μένα και θα σου πώ για το πότε θα το αποκτήσεις το σωσίβιο στη κοιλιά! χιχιχιχιχι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Windsurf, Μπάμπη

    Σε γυμνάζει από αυχένα μέχρι το μικρό δάχτυλο

    Call me απο Δευτερα
    α ωραία...το κατάλληλο άθλημα για κάποιον που μένει στο κέντρο τσι Αθήνας.

    κατάλληλο για όλες τις επόχες του χρόνου!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ριξτε καμια ιδεα για φαναρι..
    από giannis113 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 15:33
  2. καμια ιδεα για βολτα??
    από fournas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 13:48
  3. Καμια ιδεα για μηχανακι
    από rsp στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2008, 14:51
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. Καμια ιδεα για το προβλημα της μηχανης....
    από iannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2004, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF