Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 65

Θέμα: Καταδίωξη στο κέντρο Σάββατο πρωί

  1. #31
    Νυκτόβιο Μέλος Το avatar του/της Hellspawn
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    122
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tyxeros
    Καλα φανταζομαι τι θα ειπαν στον ασυρματο ... γκομενακι με civic παει σαν τρελο στο κεντρο , ελατε ολοι..... ... αν ηταν κανενας μαντραχαλας αλλοδαπος να δειτε για ποτε θα τον ειχαν παρει με τα γκλομπς.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να διαφωνίσω μαζί σου μιας και έχω μεγαλώσει ουσιαστικά μέσα στην αστυνομία( αν έχεις πατέρα ασφαλίτη έτσι είναι ) αλλά από την άλλη αν δεν το παίξεις μάγκας και ιστορία δύσκολα θα γίνει μακάκας ο μπάτσος αν δεν είναι...Το ότι ήταν υπερβολικό τόσος κόσμος να μαζευτεί είναι αλήθεια.Ίσως βέβαια να ήταν καινούριοι και να φοβόντουσαν αν ήταν όντως τέρμα στη μαστούρα η γκόμενα μη τυχόν καρφώσει κανέναν με καμια σύριγκα...Αν ρούφαγε την μύτη της συνέχεια η γκόμενα μλκία που περιμένανε τόσο! αν όχι καλά κάνανε και περιμένανε (ίσως) κάποιον πιο έμπειρο...Έτσι όπως έχει καταντήσει η σκατοκοινωνία μας δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρει ο δίπλα σου...Οπότε από μακρια κ ψύχραιμα!Με ναρκωτικά δεν θέλει παλικαριές και αγριάδες!Η την κάνεις με ελαφρά ή πιάνεις τοίχο κ όσο πιο μακριά γίνεται αν είσαι περίεργος να δεις τι γίνεται! :P Αυτά από μένα
    Βραδυάζει πάλι σήμερα βραδυάζει
    κι έρχεται η ώρα η δικιά μου....


  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    ωραια αντεδρασαν οι μπατσοι.
    ηθελα να ηξερα τι θα εκαναν αν εβαζε καμια οπισθεν και τους επιαρνε παραμαζωμα την ωρα που την παρακαλαγαν.

    εφ'οσον θεωρειται επικινδυνη και εκανε ανθρωποκτονια εξ αμελειας δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εκαναν την συλληψη κανονικα....

    μπορει να ειναι και αυτο με το ασυλο...δεν ξερω...:wacko: αλλα για μενα εφ'οσον ηταν πισω απο το τιμονι και μπορουσε να προκαλεσει και αλλη ζημια θα επρεπε να ενεργησουν αμεσα.

  3. #33
    Η γκόμενα μυξόκλαιγε, έβριζε στο τηλ, έβριζε τους μπάτσους κλπ.
    Μπροστά είχε παρκαρισμένο αμάξι, πίσω εγκλωβισμένη απο περιπολικό και απο ότι κατάλαβα της είχαν πάρει τα κλειδιά, για αυτό και της είχαν σπάσει το τζάμι της πόρτας.
    Πρωτάρηδες και νέοι δεν ήταν, είδα έναν ανθυπαστυνόμο, μία αστυνόμο Β και απο τους 10 αστυφύλακες ήταν 2-3 απο σχολή και άλλοι 2 Ζητάδες με ηλικία κάτω απο 30.

    Κάποια στιγμή ο διοικητής ζητάει ένα αλκοολτέστ απο έναν τροχαίο και απαντάει ένας τύπος άσχετος:

    "Τι αλκοολτέστ ρε άνθρωπε??? κοκοτέστ θέλει η γκόμενα!!!" :rotflmao: :rotflmao:

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Το αυτοκινητο ειναι ασυλο μονο οταν θεωρειται κατοικια.
    Αν ειναι ετσι τοτε για συνηθισμενες ερευνες "ρουτινας" των μπατσων σε αυτοκινητα, θα χρειαζοταν ενταλμα ή εισαγγελεας σε καθε μπλοκο... δεν νομιζω να συμβαινει κατι τετοιο
    money cant buy me love !!!

  5. #35
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Το αυτοκίνητο ΔΕΝ είναι άσυλο.
    Εκτός και αν χρησιμοποιείται ως κατοικία.
    Κάτι που ασφαλώς ΔΕΝ συμβαίνει με τα ΙΧ που χρησιμοποιούμε για να πάμε στη δουλειά μας ή για να πάμε βόλτα...






    εγω οταν νυσταζω κοιμαμαι στο αυτοκινητο βρησκο ενα ισιχο μερος νεκροταφεια ειναι οτι καλυτερο γιατι εχουν και χωρο απεξω ριχνο εναν υπνακο και το πρωι σπιτι καφε κλπ




































    οταν νυσταζω και οδηγω ενοειται

    οχι οταν ειμαι σπιτι μου .....




    αρα ειμαι ασυλο .....?????
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.114
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    εφ'οσον θεωρειται επικινδυνη και εκανε ανθρωποκτονια εξ αμελειας δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εκαναν την συλληψη κανονικα....
    Ανθρωποκτονία??!! Γδαγμένα χέρια είχε ο άνθρωπος. Δε νομίζω να πέθανε από αυτό.
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Ανθρωποκτονία??!! Γδαγμένα χέρια είχε ο άνθρωπος. Δε νομίζω να πέθανε από αυτό.

    Ο,τι να ναι!


  8. #38
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    1. Για έλεγχο στο Ι.Χ. δεν χρειάζεται ούτε ένταλμα ούτε τίποτα... γίνεται κανονικά χωρίς άδειες κτλ... Μόνο αν το έχεις ώς κατοικία όπως είπε ο menelaos46 αλλάζει το θέμα, αλλά αυτά είναι περιπτώσεις που δεν ισχύουν σε τυπικό έλεγχο στον δρόμο. Εκτός και αν σε παντόφλιασε η γυναίκα και σε έστειλε κανονικά.

    2. Όταν ενα Ι.Χ. με φιμέ τζάμια κινείται όπως κινούταν (κατά την περιγραφή είναι τούμπανο άρα έχει και τα απαραίτητα τζάμια.. ) , χωρίς καν να υπάρχει οπτική του οδηγού, τότε ο αστυνομικός μπορεί να υποθέσει τα χειρότερα. Οπότε η αντιμετώπιση θα πρέπει να είναι αυτή που ήταν.

    3. Το αν είναι γυναίκα εντός Ι.Χ. ή νεαρός δεν προϋποθέτει σίγουρα αδυναμία. Οι σφαίρες και τα όπλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακόμα και απο 3χρονο. Ο σωματότυπος ενός ανθρώπου δεν τον καθιστά αυτόματα ώς επικίνδυνο ή ακίνδυνο.

    4. Το γιατί δεν την μπουζούριασαν όπως ήταν μπορεί να είχε να κάνει με την αναμονή οχήματος για να της κάνουν τεστ για αλκοόλ-ναρκωτικά επιτόπου για να πάει αυτόφωρο ώς πρέπει. Αυτό θα μπεί στην αναφορά και θα στηριχθεί στην δίκη ώς πειστήριο. Θα μπορούσαν βέβαια να την πάνε στο νοσοκομείο όμως δεν γνωρίζουμε το γιατί δεν έγινε αυτό. Μόνο ο υπέύθυνος αστυνομικός θα το ήξερε λογικά.

    Και επειδή ειπώθηκε το παρακάτω...

    Ανθρωποκτονία??!! Γδαγμένα χέρια είχε ο άνθρωπος. Δε νομίζω να πέθανε από αυτό.
    Παραπάνω γράφτηκε οτι χτύπησε μηχανή στην πίσω ρόδα και έριξε προφανώς αναβάτη. Αν έγινε σκόπιμα είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εκ προθέσεως ... όπου στην περίπτωση της (αν ήταν υπό επήρρεια) πάει με ελαφρυντικά.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Το αυτοκινητο ειναι ασυλο μονο οταν χρησιμοποιειται ως κατοικια. Τι δεν μπορειτε να καταλαβετε σε αυτο???
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    1. Για έλεγχο στο Ι.Χ. δεν χρειάζεται ούτε ένταλμα ούτε τίποτα... γίνεται κανονικά χωρίς άδειες κτλ... Μόνο αν το έχεις ώς κατοικία όπως είπε ο menelaos46 αλλάζει το θέμα, αλλά αυτά είναι περιπτώσεις που δεν ισχύουν σε τυπικό έλεγχο στον δρόμο. Εκτός και αν σε παντόφλιασε η γυναίκα και σε έστειλε κανονικά.
    Από που προκύπτει αυτό που λέτε; Γιατί θα μας τρελάνετε. Κάθομαι και γράφω και παραθέτω τι έχουν γράψει συνταγματολόγοι σε βιβλία τους, παραθέτω γνωμοδότηση εισαγγελέα που λέει ότι είναι άσυλο και εσείς λέτε ένα σκέτο όχι δεν είναι.

    Δεν μπορώ να σας το αποδείξω άμα θέλετε να πιστεύετε ότι δεν είναι. Είναι σα να μου λέτε ότι βλέπετε τον ουρανό κόκκινο. Ό,τι και να κάνω για να σας αποδείξω ότι είναι γαλάζιος εσείς θα μου λέτε ότι είναι κόκκινος.

    Δεν ξέρω καν αν έχει νόημα να παραθέσω μεγαλύτερο κείμενο αφού δεν βγάζουμε άκρη με τρεις σειρές...

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.389
    Κατοικία θεωρείται κάθε κατάλυμα, δηλαδή κάθε χώρος που χρησιμοποιείται για διαβίωση -μόνιμη ή προσωρινή, διαμονή ή απλώς παραμονή- ή για εργασία και που δεν είναι προσιτός σε όλους (Αρ. Μάνεσης, «Συνταγματικά Δικαιώματα», σελ. 223). H διάρκεια του κατοικείν είναι αδιάφορη. Κατοικία με την έννοια του Συντάγματος θεωρείται επίσης και ένα όχημα (π.χ. αυτοκίνητο - Γνωμοδότηση Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Κατερίνης, 1/1978, Ποινικά Χρονικά Λ?, 1980, σελ. 602, Αρ. Μάνεσης σελ. 224). Διότι η κατοικία μπορεί να είναι πρόχειρη (π.χ. σκηνή) ή κινητή (π.χ. τροχόσπιτο) (Δαγτόγλου, σελ. 336, παράγραφος 514).

    Εχεις παρεξηγησει τα λεγομενα του κειμενου που μας δειχνεις.
    Παμε στη θεωρεια.
    Που μενεις?? Ξερεις κατι με εδιωξε η γυναικα μου και πηρα δυο κουβερτες και οδοντοπαστα και μενω στο αμαξι-> ΚΑΤΟΙΚΙΑ=ΑΜΑΞΙ.
    Που μενεις ?? Μου πηρε η τραπεζα το σπιτι και μενω στο αμαξι δυο μερες τωρα. Εχω ολα τα απαραιτητα διαβιωσης εδω μεσα-> ΚΑΤΟΙΚΙΑ=ΑΜΑΞΙ
    Που μενεις?? Εχω ερθει στην Αθηνα και ψαχνω δουλεια και να νοικιασω σπιτι αλλα ως οτου βρω μενω στο αμαξι μου-> ΚΑΤΟΙΚΙΑ=ΑΜΑΞΙ

    Κουραστηκα και κοιμαμαι στο αμαξι, γαμαω στο αμαξι, κοιμαμαι και στο αμαξι, τρωω στο αμαξι=ΜΑΛΑΚΙΑ ΟΧΙ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

    Παμε και στην πραξη τωρα.
    Βεβαιως θα μου πεις ποιος και πως κρινει οτι καποιος εχει το οχημα ως κατοικια????

    Επειδη στις περισσοτερες περιπτωσεις το οχημα θεωρειται μεσο μεταφορας ειναι υποχρεωμενος ο οδηγος που το εχει ως κατοικια να το δηλωσει κατα τη διαρκεια του ελεγχου.
    Αν παραβιαστει πραγματι το ασυλο αυτο τοτε παμε δικαστικως και εκει εχει ο καθενας να αποδειξει τα λεγομενα του.

    Ελπιζω να εγινα κατανοητος!

  11. #41
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
    εγω οταν νυσταζω κοιμαμαι στο αυτοκινητο βρησκο ενα ισιχο μερος νεκροταφεια ειναι οτι καλυτερο γιατι εχουν και χωρο απεξω ριχνο εναν υπνακο και το πρωι σπιτι καφε κλπ

    οταν νυσταζω και οδηγω ενοειται

    οχι οταν ειμαι σπιτι μου .....

    αρα ειμαι ασυλο .....?????
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ΟΧΙ ρε φίλε.

    μη λέμε ό,τι θέλουμε

  12. #42
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Από που προκύπτει αυτό που λέτε; Γιατί θα μας τρελάνετε. Κάθομαι και γράφω και παραθέτω τι έχουν γράψει συνταγματολόγοι σε βιβλία τους, παραθέτω γνωμοδότηση εισαγγελέα που λέει ότι είναι άσυλο και εσείς λέτε ένα σκέτο όχι δεν είναι.

    Δεν μπορώ να σας το αποδείξω άμα θέλετε να πιστεύετε ότι δεν είναι. Είναι σα να μου λέτε ότι βλέπετε τον ουρανό κόκκινο. Ό,τι και να κάνω για να σας αποδείξω ότι είναι γαλάζιος εσείς θα μου λέτε ότι είναι κόκκινος.

    Δεν ξέρω καν αν έχει νόημα να παραθέσω μεγαλύτερο κείμενο αφού δεν βγάζουμε άκρη με τρεις σειρές...

    Μια χαρά τα λένε οι συνταγματολόγοι.
    Με τη διαφορά ότι ΔΕΝ λένε αυτό που καταλαβαίνεις (ή θες να καταλάβεις)



    Την λέξη "κατάλυμα" την πρόσεξες;

  13. #43
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    O έλεγχος είναι υποχρεωτικός προς κάθε πολίτη.

    Στην Ελλάδα, ο αστυνομικός έχει απόλυτα νόμιμο δικαίωμα να σου κάνει εξονυχιστικό έλεγχο οχήματος, σώματος, οιοσδήποτε τύπου αποσκευών φέρεις και σε μερικές περιπτώσεις, ακόμα και έλεγχο οικίας (σ.σ. μόνο αν και εφόσον θεωρηθεί οτι υπάρχει έγκλημα σε πράξη εντός της οικείας). Απαιτείται απλά η αιτιολογία της έρευνας απο τον αστυνομικό, προς τον πολίτη που την δέχεται. Ούτε εισαγγελικές παραγγελίες, ούτε εντάλματα και άλλες παπαριές που ακούω. Καταρχήν, υπάρχει τo άρθρο 257 του ΚΠΔ και το άρθρο 96 του ΠΔ 191/1991.

    Υπάρχει, επίσης, και μία ενδιαφέρουσα διάταξη του Eισαγγελέα Πρωτοδικών Λάρισας (313/2005), την οποία δεν βρήκα ολόκληρη. Όποιος τη βρεί είναι πολύ μάγκας.
    Παράθεση:
    Προληπτικοί αστυνομικοί έλεγχοι - Σωματική έρευνα - Αρχή αναλογικότητας - Αρχή αναγκαιότητας - Αντίσταση - Απείθεια -.

    Θέση στο αρχείο δικογραφίας για καταγγελθέντα εγκλήματα αντίστασης και απείθειας, με τα οποία προσβάλλεται η πολιτειακή βούληση επιβολής, με νόμιμη δράση, της τάξης και όχι ο υπάλληλος ατομικά.

    Προληπτικοί αστυνομικοί έλεγχοι.

    Προυποθέσεις διενέργειας σωματικής έρευνας. Για τη διενέργεια σύννομης έρευνας, και δη σωματικής, απαιτείται να διεξάγεται ανάκριση ή προανάκριση, συμπεριλαμβανομένης και της αυτεπάγγελτης προανάκρισης και να υπάρχουν εύλογες υπόνοιες ότι με την έρευνα θα διευκολυνθεί η αποκάλυψη του εγκλήματος και των δραστών. Μη επαρκής από δικαιοκρατική άποψη, η αιτιολογία περί διενέργειας αστυνομικών ερευνών με την επίκληση για όλες τις περιπτώσεις αδιακρίτως, ενός γενικού και δύσκολα εξειδικεύσιμου λόγου, ότι δηλ. εν προκειμένω υπάρχει σοβαρή υπόνοια τέλεσης αξιόποινης πράξεως ή απόλυτη ανάγκη, όπως αναφέρεται στο άρθρο 96 π.δ. 141/1991.

    Εφαρμογή των αρχών της αναλογικότητας και αναγκαιότητας στην αστυνομική δράση.

    Μη επιτρεπτή η αντιμετώπιση όλων των παρατυχόντων πολιτών, ως εκ προοιμίου υπόπτων, αφού οι πολίτες δεν υποχρεούνται να συνδέουν προς ορισμένο νόμιμο σκοπό τη μυστική τους παρουσία σε δημόσιο χώρο. Απαραίτητη προυπόθεση για τη διάπραξη του ελεγχόμενου πολίτη των εγκλημάτων της αντίστασης και απείθειας είναι η νομιμότητα της υπηρεσιακής ενέργειας των αστυνομικών υπαλλήλων.


    Τέλος, ο ποινικός κώδικας...
    Παράθεση:
    Άρθρο 13

    α) υπάλληλος είναι εκείνος στον οποίο νόμιμα έχει ανατεθεί, έστω και προσωρινά, η άσκηση υπηρεσίας δημόσιας δημοτικής ή κοινοτικής ή άλλου νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου.



    Άρθρο 167

    Αντίσταση

    1. Όποιος μεταχειρίζεται βία ή απειλή βίας για να εξαναγκάσει κάποια αρχή ή υπάλληλο να ενεργήσουν πράξη που ανάγεται στα καθήκοντά τους ή να παραλείψουν νόμιμη πράξη, καθώς και όποιος βιαιοπραγεί κατά υπαλλήλου ή προσώπου που έχει προσληφθεί ή άλλου υπαλλήλου που έχει προστρέξει για να τον υποστηρίξει ενώ διαρκεί η νόμιμη ενέργειά του, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους. Σε κάθε περίπτωση αποκλείεται η μετατροπή ή η αναστολή της ποινής.

    2. Αν οι πράξεις που προβλέπει η προηγούμενη παράγραφος έγιναν από πρόσωπο που οπλοφορεί ή φέρει αντικείμενα με τα οποία μπορεί να προκληθεί σωματική βλάβη ή έχει καλυμμένα ή αλλοιωμένα τα χαρακτηριστικά του ή έγιναν από περισσότερους, καθώς και αν το πρόσωπο κατά του οποίου στράφηκε η πράξη διέτρεξε σοβαρό προσωπικό κίνδυνο επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών εφόσον η πράξη δεν τιμωρείται βαρύτερα με άλλη διάταξη.

    Άρθρο 169

    Απείθεια

    Με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών τιμωρείται όποιος, ύστερα από νόμιμη πρόσκληση, αρνείται σε κάποιον από τους υπαλλήλους του άρθρου 13 παρ. α’, χωρίς αντίσταση την υπηρεσία ή συνδρομή που οφείλεται κατά το νόμο ή την είσοδο σε οποιοδήποτε μέρος για να επιχειρηθεί κάποια νόμιμη υπηρεσιακή ενέργεια.
    απο συζήτηση στο γνωστό χώρο (www.ecfpo.gr/forum)
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #44
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Ορίστε και η Γνωμοδότηση


    Δ/ξη Εισ. Πρωτοδικών
    ΕΓ2-05/3132005
    Αντεισαγγελέας: Νικ. Δεληδήμος
    Κον Εισαγγελέα Εφετών Λαρίσης
    Υποβάλλουμε την υπό στοιχεία Α.Β.Μ. …ποινική δικογραφία, σχηματισθείσα εις βάρος του Σ. Τ. του Κ. και της Μ., κατοίκου Λ., βάσει της υπ αρ. πρωτ. …/2/44/14-6-2005 μηνυτήριας αναφοράς του Α.Τ. Περιφέρειας Λ. και σας αναφέρουμε ότι δεν ασκήσαμε ποινική δίωξη αλλά θέσαμε την δικογραφία στο αρχείο κατά το άρθρο 43 παρ.2 ΚΠΔ, μη εκδόσαντες διάταξη απορριπτική της εγκλήσεως (άρθρ. 47 παρ. 1, 2 Κ.Π.Δ.), διότι αφενός μεν δεν υποβλήθηκε τέτοια παρ ουδενός, αφετέρου δε, και εν πάσει περιπτώσει, στα εδώ καταγγελθέντα εγκλήματα της αντίστασης (άρθρ. 167 ΠΚ) και απείθειας (άρθρ. 169 ΠΚ) προσβάλλεται η πολιτειακή βούληση επιβολής, με νόμιμη δράση, της τάξεως και όχι ο υπάλληλος ατομικά (σχετ. ΑΠ 658/1989, ΠΧρ Μ, σελ. 77 βλ. επίσης Ν. Χωραφάς: «Ποινικόν Δίκαιον» εκδ. 9η , σελ. 151, Αγ. Μπουρόπουλος : Ερμ. Κ.Π.Δ., εκδ. Β, τόμ. Α΄ , σελ. 62, 70).
    Ειδικότερα, από τις αυτεπαγγέλτως ενεργηθείσες ανακριτικές πράξεις από αστυνομικούς του Α.Τ. Περιφέρειας Λ. σύμφωνα με το άρθρο 243 παρ. 2 ΚΠΔ, όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 11 παρ. 1 ν. 3160/2003, και την προηγηθείσα της παρούσης αναφοράς μας προκαταρκτική εξέταση που διενεργήθηκε με την υπ αρ. Β. .../277α /24.6.2005 παραγγελία μας, και δη τα έγγραφα και τις μαρτυρικές καταθέσεις, εκτιμώμενα κατ άρθρον 177 Κ.Π.Δ. σε συνδυασμό με την κατάθεση, ως υπόπτου, (άρθρο 2 παρ. 1 ν. 3160/2003) του Σ. Τ. προέκυψαν τα κάτωθι:
    Κατά τις πρώτες πρωινές ώρες της 13ης Ιουνίου 2005 αστυνομικοί της Ομάδος Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο.Π.Κ.Ε), οι οποίοι εκτελούσαν διατεταγμένη υπηρεσία, προέβησαν σε σήμα στάσης του κινούμενου στη Π.Ε.Ο. Λ. Β. υπ αρ. ΡΙΤ …. ΙΧΕ οχήματος, ιδιοκτησίας Σ. Τ., με επιβάτες τον ίδιο και τον Τ. και οδηγό τον Ν. Κ., προς τον οποίο ο ιδιοκτήτης παραχώρησε την οδήγηση εξαιτίας της καταναλώσεως προηγουμένως αλκοόλ υπό αυτού σε κοινωνική εκδήλωση. Οι αστυνομικοί ενήργησαν σωματική έρευνα στους Κ. και Τ., οι οποίοι αναντίρρητα δέχθηκαν την ενέργεια αυτή, συνάντησαν όμως την άρνηση του Σ.. Τ. να υποβληθεί σε αυτή, η οποία εκδηλώθηκε έντονα με εξυβριστικές εις βάρος των αστυνομικών φράσεις («δεν μπορείτε να με ψάξετε κυρίες κότες»).
    Για την παραπάνω καταφρονητική και προσβλητική της τιμής συμπεριφορά του, δεν υποβλήθηκε έγκληση από τους ελέγχοντες αστυνομικούς, κατά τρόπο κωλύοντα την ποινική δίωξη για την διαπραχθείσα εις βάρος τους πράξη της εξύβρισης (άρθρο 361 παρ. 1 Π.Κ.) που, εν πάσει περιπτώσει, υπάγεται στη ρύθμιση του άρθρου 31 ν. 3346/05.
    Καίτοι κατά το άρθρο 257 Κ.Π.Δ. «στους κατηγορουμένους γίνεται σωματική έρευνα όταν εκείνος που διεξάγει την ανάκριση κρίνει ότι εξαιτίας σπουδαίων λόγων είναι χρήσιμη για την εξακρίβωση της αλήθειας. Σε τρίτα πρόσωπα, γίνεται όταν υπάρχει σοβαρή και βάσιμη υπόνοια ή απόλυτη ανάγκη» και, ως εκ τούτου, η επίμονη άρνηση του Σ. Τ. εμφανίζετο, ανεξαρτήτως της εσώτερης διαθέσεώς του, δικαιολογημένη, οι ελέγχοντες αστυνομικοί επέμεναν στην νομικώς ανεπέρειστη πρόσκλησή τους, επιχειρώντας να συλλάβουν αυτόν με τη χρήση δεσμών, εκμεταλλευόμενοι τις υπέρτερες, βάσει του αριθμού τους, δυνάμεις. Τούτο είχε ως αποτέλεσμα να καταπέσει βιαίως στο έδαφος ο Σ. Τ. και να υποστεί κάταγμα έξω σφυρού και εξάρθρημα της αριστερής ποδοκνημικής χώρας (σχετ. η από … βεβαίωση του Παν. Γ.Ν. Λ.), για την αντιμετώπιση του οποίου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση με ανάταξη του κατάγματος με τη χρήση διακαταγματικής βίδας, οστεοσύνθεση με δύο βίδες και άλλες χειρουργικές ενέργειες που περιγράφονται αναλυτικώς στην από 15-6-2005 ιατρική έκθεση της Ορθοπεδικής Κλινικής (βλ. φωτοαντίγραφο).
    Όπως προεκτέθηκε, η ενέργεια των αστυνομικών υπαλλήλων την οποία προσπάθησε να ματαιώσει ο Σ. Τ. δεν ήταν νόμιμη, διότι εκτός από το άρθρο 257 Κ.Π.Δ., εφαρμόζεται στις περιπτώσεις αυτές και το άρθρο 253 Κ.Π.Δ. που ορίζει ότι: «αν διεξάγεται ανάκριση για κακούργημα ή πλημμέλημα, έρευνα διενεργείται όταν μπορεί βάσιμα να υποτεθεί ότι η βεβαίωση του εγκλήματος, η αποκάλυψη ή η σύλληψη των δραστών ή τέλος η βεβαίωση ή η αποκατάσταση της ζημίας που προκλήθηκε είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί ή να διευκολυνθεί μόνο με αυτή» και θεσπίζει έτσι γενικές προϋποθέσεις επιτρεπτότητας των ερευνών, που αυτονόητα ισχύουν και στις σωματικές τοιαύτες.
    Από το συνδυασμό των παραπάνω διατάξεων ενεργώς καθίσταται αντιληπτό ότι δεν είναι νοητή ως σύννομη η διενέργεια οποιασδήποτε ανακριτικής πράξεως από προανακριτικό υπάλληλο, δίχως να έχει προηγηθεί η διάπραξη εγκλήματος (βλ. Ιακ. Ζαγκαρόλας: Σχόλιο στην Πλημ/κείου Κέρκυρας = 35/1954, ΠΧρ Δ, σελ. 309, Κων/νος Σταμάτης Χρ. Μπάκας : «Εφαρμογή Ποινικής Δικονομίας» εκδ. 1987, σελ. 167 επ., όπου μεταφέρθηκε, εν μέρει και εν είδει ασκήσεως η υπόθεση που απασχόλησε το Πλημ/κείο Κέρκυρας, Αγ. Μπουρόπουλος Ερμ. Κ.Π.Δ., υπό το άρθρο 253. Αντίθετα: Χ. Πατακιάς σε «Επιθεώρηση Χωροφυλακής», 1970, σελ. 25 επ., υπό την ισχύ όμως του β.δ. «περί κυρώσεως του κανονισμού υπηρεσίας της Χωροφυλακής») αλλά, τουναντίον, για τη διενέργεια έρευνας, και δη σωματικής, απαιτείται: α) να διεξάγεται ανάκριση ή προανάκριση, συμπεριλαμβανομένης και της αυτεπαγγέλτου προανακρίσεως β) να υπάρχουν εύλογες υπόνοιες ότι με την έρευνα θα διευκολυνθεί η αποκάλυψη του εγκλήματος και των δραστών (βλ. σχετ. Παναγ. Μπρακουμάτσος, Το επιτρεπτό ή μη των προληπτικών σωματικών ερευνών, Π.Χρ. ΛΖ, 24 επ.).
    Εξάλλου περί ευλόγων υπονοιών ως προϋπόθεση για τη διενέργεια σωματικής έρευνας προληπτικού χαρακτήρα γίνεται λόγος και στο άρθρο 96 παρ. 3 εδ. β π.δ. 141/91 όπου ορίζεται ότι: «οι έρευνες που γίνονται στα πλαίσια προληπτικής δραστηριότητας της αστυνομίας χωρίς να ενεργείται προανάκριση γίνονται με τις παρακάτω προϋποθέσεις: α).... β) σωματικές έρευνες… γίνονται όταν υπάρχει σοβαρή υπόνοια τελέσεως αξιοποίνου πράξεως ή απόλυτη ανάγκη», σε συνέχεια των οριζομένων στο άρθρο 94 εδ. α π.δ. 141/91 ότι δηλ. για την πρόληψη αξιοποίνων πράξεων και δυστυχημάτων και την εξασφάλιση της δημόσιας ειρήνης, ευταξίας και απρόσκοπτης κοινωνικής διαβίωσης των πολιτών.... η αστυνομία ενεργεί σωματικές έρευνες προσώπων…» και τούτο ανεξαρτήτως της παράλειψης εξειδίκευσης και καθορισμού του σκοπού των ερευνών με τους οποίους πρέπει να σχετίζεται η «απόλυτη ανάγκη» για τη διενέργειά τους (βλ. αναλυτικά: Γ. Τριανταφύλλου: Η ρύθμιση και η λειτουργία των ερευνών κατά τον Κ.Π.Δ., εκδ. 1993, σελ. 65) ή της αμφίβολης εναρμόνισης του π.δ. 141/1991 με το άρθρο 43 παρ. 2 του Συντάγματος, ως στερουμένου νομοθετικής εξουσιοδότησης (σχετ. Αρ. Καρράς: «Επίτομη Ερμηνεία Κ.Π.Δ», σελ. 487).
    Η ελλείπουσα πάντως εξειδίκευση (βλ. σχετ. δικαιοπολιτικές εκτιμήσεις σε Αθ. Ζαχαριάδη: Υπερ. 1995, σελ. 1244-1245, παράγραφος VIII) δύναται αλλά και πρέπει να αναπληρωθεί από την αρχή της αναλογικότητας, όπως αυτή ισχύει από 18-4-2001, μετά την αναθεώρηση από τη Ζ' Αναθεωρητική Βουλή των Ελλήνων (βλ. Ολομ. ΑΠ 14/2001, ΠΧρ ΝΒ, 205), ως συνταγματική αρχή (βλ. επ αυτού επιφυλάξεις Γ. Μητσόπουλου σε ανακοίνωση αυτού στην Ακαδημία Αθηνών υπό τον τίτλο:» Τριτενέργεια και Αναλογικότητα, ως διατάξεις του αναθεωρηθέντος Συντάγματος» σε Πρακτικά Ακαδημίας, τόμος 76, σελ. 112 επ) και από την επί μέρους, περιεχόμενη σε αυτή, αρχή της αναγκαιότητας διότι, όπως εύστοχα έχει προ καιρού επισημανθεί (βλ. Ν. Λίβος: Παρατηρήσεις σε ΑΠ 115/95, ΠΧρ ΜΕ, σελ. 430, 433), δεν είναι επαρκής από δικαιοκρατική άποψη η αιτιολογία περί διενέργειας αστυνομικών ερευνών με την επίκληση για όλες τις περιπτώσεις αδιακρίτως, ενός γενικού και δύσκολα εξειδικεύσιμου λόγου, ότι δηλ. εν προκειμένω υπάρχει σοβαρή υπόνοια τελέσεως αξιόποινης πράξεως ή απόλυτη ανάγκη, όπως αναφέρεται στο άρθρο 96 π.δ. 141/1991 (βλ. επίσης Ν. Ανδρουλάκης: «Τα όρια της ανακριτικής δράσης και η αρχή της αναγκαιότητας» Π.ΧΡ. Κ.Ε. σελ. 3 επ, Θεοχ. Δαλακούρα «Αρχή της αναλογικότητας και μέτρα δικονομικού καταναγκασμού» εκδ. 1993, σελ. 99 επ.). Υποστηρίζεται δε (βλ. Ν. Λίβος παρατηρήσεις στην ΑΠ 696/1999, ΠΧρΝ, 319, πρβλ του ιδίου:»Η δικονομική θέση των καθών υφίστανται υπόνοιες περί τελέσεως εγκλήματος» Π.Χρ ΜΕ, 1108) ότι η έννοια της υπόνοιας έχει ως περιεχόμενο την «υπόνοια περί τελέσεως αξιόποινης πράξεως στο μέλλον». Τα παραπάνω έχουν επισημανθεί αρμοδίως με το υπ αρ. 7100/22/4α/2005 έγγραφο του αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας, όπου αναφέρεται και τονίζεται ότι «η αστυνομική δράση διέπεται από τις αρχές της αναγκαιότητας και της αναλογικότητας» και ότι «η επέμβαση επιτρέπεται εφόσον αναφύεται η παραμικρή εξατομικευμένη ένδειξη, όχι όμως και η αντιμετώπιση όλων των παρατυχόντων πολιτών ως εκ προοιμίου υπόπτων, αφού οι πολίτες δεν υποχρεούνται να συνδέουν προς ορισμένο νόμιμο σκοπό τη μυστική τους παρουσία σε δημόσιο χώρο» (επ αυτών βλ. Α. Τάχος «Το Δίκαιο της δημόσιας τάξης» εκδ. 1990, σελ.54 επ., Ζωή Παπαϊωάννου: «Περιεχόμενο και όρια της αστυνομικής εξουσίας» εκδ. 2004, σελ. 354 επ).

  15. #45
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Στην υπό κρίση υπόθεση ουδεμία εκ των ανωτέρω προϋποθέσεων ετηρήθη από τους αστυνομικούς μέλη της ΟΠΚΕ, ομάδας που ιδρύθηκε για την αντιμετώπιση της «βαρειάς» εγκληματικότητας (βλ. το υπ αρ. 3002/10/895/2001 έγγραφο του αρχηγού της Ελληνικής αστυνομίας), με την υποχρέωση «να μην αναλίσκεται αυτή σε ελέγχους ρουτίνας, χάριν εντυπώσεων» (βλ. το από 30-9-2003 κατεπείγον σήμα του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως προς τις αστυνομικές διευθύνσεις της χώρας), οι οποίοι μάλιστα δεν ζήτησαν από τον Σ. Τ. ούτε και αυτή ακόμα την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας, που θα τον απάλλασσε από την υποχρέωση της προσαγωγής στο αστυνομικό τμήμα για την εξακρίβωση των στοιχείων του, δεδομένου ότι η συμπεριφορά του (και όχι απλώς ο τόπος, η ώρα ή οι περιστάσεις) δεν προκαλούσε υπόνοιες εις βάρος του για τη διάπραξη εγκλήματος, κατά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 74 παρ. 15 περ. θ π.δ. 141/91 (βλ. σχετ. την υπ αρ. 7100/22/4α/2005 εγκύκλιο, ο.π.). Είναι δε παράδοξο ότι μετά τη βίαιη προσαγωγή του σοβαρά τραυματισθέντος Σ. Τ. στο αστυνομικό τμήμα, υποβλήθηκε αυτός σε έλεγχο τυχόν ανεύρεσης οινοπνεύματος (βλ. σχετ. δελτίο ελέγχου), καίτοι δεν ήταν αυτός ο οδηγός του οχήματος, ενώ δεν υποβλήθηκε σε τέτοιου είδους έλεγχο, όπως ευλόγως αναμένετο αλλά και απαιτείτο, ο οδηγός Ν. Κ.
    Ελλείποντος, συνεπώς, του στοιχείου της νομιμότητας των ενεργειών των αστυνομικών ελλείπει, συνακολούθως, αναγκαίο στοιχείο του αδίκου (ΑΠ 196/1996, ΠΧρ ΜΣτ΄, 1611) που καθιστά μη αξιόποινη την αντίδραση του Σ. Τ., ακόμα και αν αυτή ήθελε χαρακτηρισθεί νομικώς ως αντίσταση (ΑΠ 218/1994, ΠΧρ ΛΔ, 790), πράξη που διαπράττεται όταν ο υπαίτιος εκδηλώνει άρνηση και μετέρχεται βία ή απειλή βίας προκειμένου κάποιος υπάλληλος ή αρχή να παραλείψει νόμιμα πράξη ή υπηρεσιακή ενέργεια. Οι τελευταίες είναι νόμιμες όταν τελούν σε συμφωνία, εκτός από τους κοινούς νόμους, και με τις διατάξεις του Συντάγματος (βλ. Ιω. Μανωλεδάκης : «Προσβολές κατά της πολιτειακής εξουσίας» εκδ. 1994, σελ. 109), εν προκειμένω τις διατάξεις των άρθρων 2 παρ. 1 και 7 παρ. 2 που αντιστοίχως ορίζουν ότι «ο σεβασμός και η προστασία της αξίας του ανθρώπου αποτελούν την πρωταρχική υποχρέωση της Πολιτείας» και ότι «τα βασανιστήρια, οποιαδήποτε σωματική κάκωση, βλάβη υγείας ή άσκηση ψυχολογικής βίας καθώς και κάθε άλλη προσβολή της ανθρώπινης αξίας απαγορεύονται και τιμωρούνται όπως ο νόμος ορίζει», προσδιορίζοντας κατ αυτόν τον τρόπο την έννοια της προσβολής της ανθρώπινης αξιοπρέπειας ως τη χρησιμοποίηση του ανθρώπου σαν μέσο για την επίτευξη κάποιου σκοπού και τον δι αυτής υποβιβασμό του σε αντικείμενο (βλ. Αρισ. Μάνεσης: «Ατομικές Ελευθερίες» τόμος Α΄ εκδ. Β΄, σελ. 112 Ν. Ανδρουλάκης: «Το νέο Σύνταγμα και η Ποινική Δικαιοσύνη» στον τόμο «Η επίδρασις του Συντάγματος το 1975 επί του ιδιωτικού και επί του δημοσίου δικαίου», εκδ. 1976, σελ. 63, Ευαγ. Κρουσταλλάκης: « Ο σεβασμός της αξίας του ανθρώπου στην Ποινική Δίκη», Υπερ. 1991, σελ. 155 επ.).
    Εξάλλου και οι διατάξεις των άρθρων 253, 257 Κ.Π.Δ., νομοθέτημα στο οποίο εν πολλοίς αναφέρεται το π.δ. 141.1991 (βλ. λ.χ. τα άρθρα 74, 95) και που ασφαλώς δεν το τροποποιεί, είναι προσανατολισμένες στο σεβασμό της ανθρώπινης αξίας, όπως συνάγεται και από αυτή ακόμα τη διατύπωσή τους (βλ. επίσης: C. Prittwitz: «προστασία της ανθρώπινης αξιοπρέπειας μέσω του Ποινικού Δικαίου ή από το Ποινικό Δίκαιο», Ν. Παρασκευόπουλος:»Η προστασία της ανθρώπινης αξιοπρέπειας : σημεία εξασθένισης», στον τόμο «η προστασία της ανθρώπινης αξιοπρέπειας» της επιμελείας Ιω. Μανωλεδάκη και C. Prittwitz, εκδ. 1997, σελ. 33-25 και 83 αντιστοίχως).
    Με άλλες λέξεις η νομιμότητα της υπηρεσιακής ενέργειας που επιχειρεί κάποιος (εν προκειμένω ο Σ. Τ.) να ματαιώσει, δεν αποτελεί απλώς εξωτερικό όρο του αξιοποίνου, παρέλκει δε τυχόν προσφυγή στις διατάξεις περί άμυνας (βλ. επ αυτού: Αν. Ψαρούδα Μπενάκη: «Τα αξιολογικά στοιχεία της α.υ. του εγκλήματος» εκδ. 1971, σελ. 191) ή στις διατάξεις περί πλάνης του υπαιτίου ως προς τη νομιμότητα της ενέργειας του υπαλλήλου (βλ. επ αυτού: Αγ. Μπουρόπουλος: Ερμ. Π.Κ. σελ. 87).
    Σύμφωνα με τα προεκτεθέντα δεν διαπράχθηκε η αξιόποινη πράξη της αντίστασης (άρθρο 167 ΠΚ), ελλείπουσας νομίμου ενέργειας των αστυνομικών (σχετ. Ιω. Μανωλεδάκης: «Η νομιμότητα των ενεργειών της αρχής ως προϋπόθεση για την ποινική προστασία της» ΠΧρ ΚΣΤ', σελ. 780 επ.), οι οποίοι απαίτησαν από τον Σ. Τ. να υποβληθεί σε σωματική έρευνα, δίχως η ενέργεια αυτή να φαντάζει αναγκαία για την πρόληψη ή καταστολή εγκλήματος και χωρίς να είναι ανάλογη με το σκοπό των υπηρεσιακών τους ενεργειών, που, πάντως, δεν κατέστη δυνατόν να ιχνηλατηθεί κατά την προηγηθείσα προκαταρκτική εξέταση.
    Συνακολούθως δεν διαπράχθηκε ούτε το διεπόμενο υπό ανάλογες προϋποθέσεις έγκλημα της απείθειας (άρθρο 169 Π.Κ.) και, εν πάσει περιπτώσει, δεν δύναται να διωχθεί κατ εφαρμογήν του άρθρου 31 ν. 3346/05.
    Τα παραπάνω δε, διότι ο νομοθέτης επιτρέπει, κατ αξιολογική εκτίμηση, στην κρατική λειτουργία να λαμβάνει μόνον τα μέτρα που προβλέπει ο νόμος, και μάλιστα στην αναλογία εκείνη που δικαιολογείται από την έκταση της απείθειας του πολίτη (βλ. Ιω. Μανωλεδάκης: Εγκλήματα κατά της πολιτειακής εξουσίας, ο.π. σελ. 71, Νικ. Ανδρουλάκης: «Αυθεντία και περιύβριση» εκδ. 1978, σελ. 73 επ.), μη εξαρτουμένου του μεγέθους της αυθεντίας της «εκ του κατά πόσον είναι βίαιον ή επιτακτικόν εκείνο όπερ πράττει» (βλ. Βασ. Παππάς: «Η μαρτυρία ενός Δικαστού» εισαγωγή στη μετάφραση από τη γαλλική άρθρου της Casamayor «Αν ήμην Δικαστής» - Ανάτυπο από την «Ποινική Επιθεώρηση» Αύγουστος Σεπτέμβριος 1971, σελ. 10). Παρακαλούμε, μετά ταύτα, για την έγκριση των ενεργειών μας.
    Λάρισα 29η Δεκεμβρίου 2005.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 12:28
  2. EΡΧΟΝΤΑΙ! διόδια στο κέντρο Αθηνών
    από lc8ergr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 09:01
  3. Σαββατο πρωι 15/10/2005
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 16:38
  4. Χωμάτινη χαλαρή για Σάββατο πρωί
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2005, 13:40
  5. Σάββατο πρωί στην πίστα της Πεντέλης..
    από free rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 19:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF