Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Προσοχή! Φυτοφάρμακα σε φρούτα και λαχανικά‏

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216
    το φυτο αποροφαει και απο τον αερα ιχνοστιχεια και βαρεα μεταλα οποτε οτι και να κανετε παντα θα υπαρχει μια επιμολυνση και στην τελικη ερχομαστε σε επαφη καθε μερα με χιλιαδες χημικα τα οποια τα αποροφαει ο οργανισμος μας αλλα το προσδοκιμο ζωης αυξιθικε και αυξανεται
    πωλειται φρεσκος βασιλικος πολτος και μελι ευκαλυπτου παραγωγης μου χωρις καμια επεξεργασια

  2. #32
    Χρεοκοπημενο μελος Το avatar του/της taskon
    Εγγραφή
    01/11/2004
    Μηνύματα
    161
    καπου αναφερει ο tsompanis το θεμα κοστους πραραγωγης και αποδοσης και εχει απολυτο δικιο. υπαρχουν και τα βιολογικα (ασχετο αν ειναι η δεν ειναι, κανουμε υποθεση εργασιας οτι ειναι) αλλα η τιμη τους ειναι αισθητα ακριβοτερη απο τα αλλα, ποσοι θελουμε η μπορουμε να πληρωνουμε το επιπλεον κοστος?

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taskon Προβολή μηνύματος
    καπου αναφερει ο tsompanis το θεμα κοστους πραραγωγης και αποδοσης και εχει απολυτο δικιο. υπαρχουν και τα βιολογικα (ασχετο αν ειναι η δεν ειναι, κανουμε υποθεση εργασιας οτι ειναι) αλλα η τιμη τους ειναι αισθητα ακριβοτερη απο τα αλλα, ποσοι θελουμε η μπορουμε να πληρωνουμε το επιπλεον κοστος?
    Με άλλα λόγια προτιμάς να τρως δηλητήρια? Υπάρχουν και πιστοποιημένα βιολογικά προϊόντα. Αν δεν θέλεις / έχεις να διαθέσεις τα παραπάνω λεφτά κοίτα τα φρούτα - λαχανικά που διαλέγεις να έχουν ατέλειες και όχι τέλεια όψη. Κοίτα επίσης να τρως μόνο εποχής. Με αυτό τον τρόπο μειώνουμε την πιθανότητα να τρώμε τα δηλητήρια. Α.. και πολύ καλό πλύσιμο.
    ΚΩΣΤΗΣ

  4. #34
    ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ.................



    Άφού βιάζουμε τή φύση στό όνομα τού κέρδους,χαλάσαμε καί τίς ίσορροπίες της.
    Όταν τρώς ντομάτα τό Δεκέμβρη καί μήλο τόν Μάϊο τί περιμένεις..??
    Όταν καταναλώνουμε καί πετάμε τόσο κρέας κάθε μέρα τί περιμένουμε..??
    Αύτά τά ζώα νά μεγαλώνουν κανονικά..??
    Η ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ καί τό ΚΕΡΔΟΣ σέ συνδυασμό μέ τό ότι αύτός ό πλανήτης
    αύξάνει μέ τρελλούς ρυθμούς τόν πληθυσμό του,6-7 δίς είμαστε πιά,όδήγησαν
    σέ όλα αύτά πού περιγράφετε.
    ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ ή ίσορροπία στή φύση πλέον,καί πρίν 50 χρόνια είχαμε καί βακτήρια
    καί μικροοργανισμός άλλά,τό πάλευε ή φύση καί βοηθούσε καί ό άνθρωπος.
    Τώρα πλέον στήν άναζήτηση αύτών πού περιγράψατε, τίς μακρουλές καί ώραίες ρόγες,
    ό καρκίνος πάει σύννεφο...!!
    Καί φυσικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΥΣΗ..........δυστυχώς τό πιό άσχημο μετά τό θέμα τής ύγείας.
    Λαχανικά καί φρούτα ΣΑΝ ΧΟΡΤΑ άνοστα,άηδία,κρέας άκόμα χειρότερο.
    Όποιος μπορεί λεβέντες μου καί έχει περιθώριο κήπος άτομικός καί λίγη γαλαζόπετρα,καμμιά κοττούλα,
    κανένα αύγουλάκι κι άν άντέχει κανένα γουρουνάκι......
    Άλλιώς..?? σάν τίς κατσαρίδες τό άνθρώπινο γένος προσαρμόζεται......

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ.................

    Άλλιώς..?? σάν τίς κατσαρίδες τό άνθρώπινο γένος προσαρμόζεται......
    Μπορει ομως να προσαρμοζεται τοσο γρηγορα οσο του το ζηταμε τα τελευταια χρονια?Μαλλον οχι ,γι'αυτο βλεπουμε καρκινους καθε μορφης να θεριζουνε (ακομη και ζωα πλεον).Οσο για τον κηπο που λες ειναι μια απο τα ιδια.Οσες φορες φυτεψα ντοματες βγηκανε ιδιες με αυτες του εμποριου.Καναμε φοβερη ζημια στους εαυτους μας τα τελευται περιπου 30-40 χρονια και θελει πολυ περισσοτερα για να τη διορθωσουμε αλλα δεν φαινεται να το καταλαβαινουμε.

  6. #36
    Κι εγώ φύτεψα ντομάτες για πάρτη μου κάτι φεγγάρια, τελικά ο σπόρος πρέπει να είναι ο ίδιος με του εμπορίου, υβρίδια με γονίδια ποντικιού και κάποια άλλα επίσης πικάντικα...
    Όσο θυμάμαι κι έναν που έκανε τζόκιγκ βραδιάτικα έξω από την χαλυβουργική με πιάνει ένα υστερικό γέλιο για το που μας φτάσανε από τη μια και με την ψευδαίσθηση που έχουμε από την άλλη για το ότι βρίσκουμε τρόπο να τους ξεγελάσουμε.
    Είναι η ''εξουσία τροφίμων'' που ελέγχει τι τρώμε, τι πίνουμε και τι αναπνέουμε από την στιγμή της γέννησής μας μέχρι το άδοξο τέλος μας.
    Άσχετο αλλά ακόμα θυμάμαι όταν ήταν μωρό ο πιτσιρικάς και αγοράζαμε γάλα για μετά τον έβδομο-όγδοο μήνα και έγραφε στα συστατικά πως περιείχε σπορέλαιο. Τελικά έμαθα πως... διευκόλυνε τα μωρά στο να κάνουν κακά, για τόσο καλά μιλάμε.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    υπάρχουν τράπεζες σπόρων πάντως και στην Ελλάδα για όποιον θέλει μερικοί σπόροι είναι αρκετά περισσότερο αποδοτικοί ανάλογα την περιοχή, συνήθως αποδίδουν αυτοί που εξελίχθηκαν σε μια περιοχή αλλά στις μέρες εξαιτίας της μεταβολής των συνθηκών στα τοπικά οικοσυστήματα μπορείς να κάνεις "προσομοίωση" των συνθηκών που επικρατούσαν στην περιοχή ενδιαφέροντός σου και να βρεις σπόρους που να είναι περισσότερο αποδοτικοί στις νέες συνθήκες (όσο γίνεται). Είναι μέρος της σχετικά νέας τάσης της βιωσιμότητας ακριβής ορισμός δεν υπάρχει στα Ελληνικά στα Αγγλικά λέγεται ecological resilience (ξαναλέω μέρος αυτού). Τέλος πάντων λύσεις υπάρχουν για ένα βιώσιμο μέλλον αλλά όλα αυτά είναι συνδεδεμένα με οικονομικούς και κοινωνικούς παράγοντες, πολλοί "ειδικοί" ασχολούνται μόνο με το κομμάτι της επιστήμης τους και δε μπορούν να καταλάβουν πως όσο η κοινωνία είναι έτσι δομημένη δε μπά να βάλουμε φωτοβολταϊκά στα αυτιά μας, ανεμογεννήτριες στη μύτη μας και γεωθερμικά στον κώλο μας τα ίδια και χειρότερα σκατά θα είναι...

    Ps: Δε θέλω να πιστεύω πως κανείς "επιστήμονας" κάνει έρευνα με υβρίδια etc για να μπορεί να χειραγωγεί τον κόσμο, τα χημικά (ζιζανιοκτόνα και λιπάσματα) δημιουργήθηκαν για να φάει όλος ο κόσμος άσχετα αν το ξέσκισαν και ψοφάμε εμείς. Το φρέον στα ψυγεία μπορεί να πήδηξε τη στοιβάδα του όζοντος αλλά το ίδιο το ψυγείο έδωσε ~7 χρόνια επιπλέον στη ζωή του κάθε ανθρώπου (έτσι λένε κάποιες στατιστικές αλήθεια η ψέμματα δε το έχω ψάξει) Γενικά πάντως νομίζω πως τη φύση και το πως σταθεροποίησε [με τυχαία γεγονότα(gambling theory) ή με εξελικτική διαδικασία και θεωρία της παναρχίας] τα πράγματα κανείς δε μπορεί να την υποκαταστήσει τελικά

  8. #38
    Συμφωνώ, μπορεί ο άνθρώπινος οργανισμός να προσαρμόζεται, αλλά όσο και να το κάνεις τα χημικά δεν μπορείς να γλυτώσεις. 17 χρονών δούλευα σε Super Market (απο τα μεγαλύτερα) και δεν μπορώ να περιγράψω το τι είδα και το τι πασάρουν στον κόσμο για φαγητό. Χρόνια τώρα τα έχουμε λουστεί. Απο κρέατα με σήψη, με ενέσεις για να παχαίνουν οι αγελάδες, Ληγμένες μαγιονέζες (Τόνους) να γίνονται Ρώσσικη σαλάτα χύμα κτλ. Ας μην ξεχνάμε και την νόσο με τις τρελές αγελάδες. Όλα γίνονται για το κέρδος και την αύξηση της παραγωγής. Απλά όσοι κερδίζουν δεν μπορούν να σκεφτούν ότι μπορεί να τα φάνε και τα παιδιά τους.
    Προσοχή όλοι λοιπόν, να τρώμε μόνο φρούτα εποχής και αν γίνεται να έχουμε γνωστό 'χασάπη'. Δεν μπορεί να τρώμε ντομάτα όλο τον χρόνο. Ας αλλάξουμε λίγο συνήθειες, στην τελική ας τρώμε λιγότερο.
    ΚΩΣΤΗΣ

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    σχετικα με τη πιπιλα φρουτα και λαχανικα εποχης. για ποια εποχη μιλατε? και μια που αναφερθηκε η ντοματα ας πουμε γιαυτη. ολος ο κοσμος νομιζει οτι η ντομαα ειναι "της εποχης" το ιουνιο. γιατι? γιατι καποτε φυτευοταν μονο υπαιθριες και λογο κρυου δε μπορουσε να φυτευτει πιο νωρις αρα κατεληγε να παραγετε απο το ιουνιο και μετα. μιλαμε για μια εποχη που δε ειχε μεταφορες και η αγορα στηριζονταν στη ντοπια παραγωγη. αλλα ο καιρος δε ειναι ιδιος στη κρητη στη πελοπονησο στη στερεα ελαδα θεσαλια και θεσαλονικη. υπαρχουν τεραστιες διαφορες που μπορουν να μετακυλισουν τη παραγωγη του ιδιου προιοντος μηνες μπροστα η πισω. και αν προσθεσουμε και το ελεγχομενο περιβαλον (θερμοκηπια) που δε υπηρχαν παλια η παραγωγη μπορει να κρατησει ολο το χρονο. η ολανδια παραγει ντοματες ολο το χρονο και μαλιστα με πενταπλασια στρεματικη αποδοση απο τη ελλαδα. αυτο ισχιει για ολα τα προιοντα . τα μηλα το καλοκαιρι ας πουμε ειναι εισαγομενα απο χιλη που ειναι στη εποχη τους εκεινη τη περιοδο . οι μεταφορες εχουν κανει τη διαφορα και η εξελιξη.

    α! και για να κλεισω. με το πλυσιμο των φρουτων και των λαχανικων το μονο που απομακρυνετε ειναι το χωμα και η βρωμια. τα δηλητηρια οχι. αυτα εχουν περασει μεσα στο φρουτο η το λαχανικο.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Ανάλογα, ένα σημαντικό μέρος φυτοφαρμάκων μένει στην επιδερμίδα του καρπού, έχει πολλές παραμέτρους, ένα καλό πλύσιμο δεν έβλαψε ποτέ. Ξέρεις εδώ στο Ελλάδα οι δοσολογίες είναι με το μάτι και οι αναγραφόμενες οδηγίες είναι για να δίνουν σχέδιο στο μπουκαλάκι...
    Τέλος με το να αγοράσεις κάτι που είναι στην "εποχή" του γλιτώνεις και αυτόν τον έρμο τον πλανήτη (και όχι δεν είμαι γραφικός χίπις οικολόγος) από αέρια του θερμοκηπίου που παράγονται κατά τη διαδικασία μεταφοράς ...

    ps1: Τα θερμοκήπια είναι ένα άλλο τεράστιο κεφάλαιο από μόνο του.
    Ps2: Δεν είμαι γεωπόνος

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dim40 Προβολή μηνύματος
    σχετικα με τη πιπιλα φρουτα και λαχανικα εποχης. για ποια εποχη μιλατε? και μια που αναφερθηκε η ντοματα ας πουμε γιαυτη. ολος ο κοσμος νομιζει οτι η ντομαα ειναι "της εποχης" το ιουνιο. γιατι? γιατι καποτε φυτευοταν μονο υπαιθριες και λογο κρυου δε μπορουσε να φυτευτει πιο νωρις αρα κατεληγε να παραγετε απο το ιουνιο και μετα. μιλαμε για μια εποχη που δε ειχε μεταφορες και η αγορα στηριζονταν στη ντοπια παραγωγη. αλλα ο καιρος δε ειναι ιδιος στη κρητη στη πελοπονησο στη στερεα ελαδα θεσαλια και θεσαλονικη. υπαρχουν τεραστιες διαφορες που μπορουν να μετακυλισουν τη παραγωγη του ιδιου προιοντος μηνες μπροστα η πισω. και αν προσθεσουμε και το ελεγχομενο περιβαλον (θερμοκηπια) που δε υπηρχαν παλια η παραγωγη μπορει να κρατησει ολο το χρονο. η ολανδια παραγει ντοματες ολο το χρονο και μαλιστα με πενταπλασια στρεματικη αποδοση απο τη ελλαδα. αυτο ισχιει για ολα τα προιοντα . τα μηλα το καλοκαιρι ας πουμε ειναι εισαγομενα απο χιλη που ειναι στη εποχη τους εκεινη τη περιοδο . οι μεταφορες εχουν κανει τη διαφορα και η εξελιξη.

    α! και για να κλεισω. με το πλυσιμο των φρουτων και των λαχανικων το μονο που απομακρυνετε ειναι το χωμα και η βρωμια. τα δηλητηρια οχι. αυτα εχουν περασει μεσα στο φρουτο η το λαχανικο.
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα, εσυ ποιά 'πιπίλα' προτείνεις? Αν θέλεις να τρως ντομάτα και τον Δεκέμβρη είναι δικό σου θέμα. Επιπλέον, που στηρίζεσαι όταν λές ότι τα χημικά παιρνάνε μέσα απο την φλούδα? Εκτός και εάν εννοείς την φράουλα και το αχλάδι.
    ΚΩΣΤΗΣ

  12. #42
    Έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και μου στείλανε σήμερα αυτό.

    Enjoy

    http://www.youtube.com/watch?feature...r4tgTEOMs#t=4s

    Θα το βάζω να το βλέπει ο μικρός πρωί μεσημέρι βράδυ σαν αντιβίωση (και εγώ βέβαια)

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Ps: Δε θέλω να πιστεύω πως κανείς "επιστήμονας" κάνει έρευνα με υβρίδια etc για να μπορεί να χειραγωγεί τον κόσμο, τα χημικά (ζιζανιοκτόνα και λιπάσματα) δημιουργήθηκαν για να φάει όλος ο κόσμος άσχετα αν το ξέσκισαν και ψοφάμε εμείς. Το φρέον στα ψυγεία μπορεί να πήδηξε τη στοιβάδα του όζοντος αλλά το ίδιο το ψυγείο έδωσε ~7 χρόνια επιπλέον στη ζωή του κάθε ανθρώπου (έτσι λένε κάποιες στατιστικές αλήθεια η ψέμματα δε το έχω ψάξει) Γενικά πάντως νομίζω πως τη φύση και το πως σταθεροποίησε [με τυχαία γεγονότα(gambling theory) ή με εξελικτική διαδικασία και θεωρία της παναρχίας] τα πράγματα κανείς δε μπορεί να την υποκαταστήσει τελικά
    Mην βαζεις και στοιχημα γι'αυτο.Ολα αυτα χρηματοδοτουντε απο εταιριες κολοσσους που δεν δινουνε δεκαρα για τους πεινασμενους ,ειδικα του τριτου κοσμου.Συνηθως τους χρησιμοποιουνε και για πειραματοζωα.
    Οσο για τις τραπεζες σπορων παρατηρειται το εξης φαινομενο.Σου στελνουνε σπορο απο Κρητη που δινει καρπο το Πασχα,τον φυτευεις στα Γιαννενα και παγωνει (χθες ειχαμε 7 βαθμους).Το μυστικο ειναι οι ενδιαφερομενοι να βρουνε τους ντοπιους σπορους και ας φανε ντοματα τον Αυγουστο.

    Οσο για τις κουτσουκελες που κανουνε ειδικα οι μεγαλες αλυσιδες ,οπως λεει και ο φιλος μας ο boussias και οπως εχω διαπιστωσει και εγω,ειναι πολυ ευκολο να τις αποφυγουμε.Ας προτιμουμε μικροτερα καταστηματα,ειδικα για τις αγορες των τροφιμων.

  14. #44
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και μου στείλανε σήμερα αυτό.

    Enjoy

    http://www.youtube.com/watch?feature...r4tgTEOMs#t=4s

    Θα το βάζω να το βλέπει ο μικρός πρωί μεσημέρι βράδυ σαν αντιβίωση (και εγώ βέβαια)
    Και που να δεις πως φτιαχνουν αυτα τα κρεατα στις μεγαλες αλυσιδες φαστ φουντ (kfc, mcdonalds κλπ).
    (αν δεν εχεις ηδη δει)..
    [Το παραδοξο του θεματος μαλιστα ειναι οτι εκτος του μεγαλυτερου κερδους που πετυχενουν με την μειωση του κοστους παραγωγης, αφου ολα ειναι μεταλαγμενα και σε 5 μερες φτιαχνουν 10 κιλα κοτοπουλο, καταφερνουν να τα πουλανε και σε πολυ υψηλοτερες τιμες πλασαροντας τα ως την ελιτ των τροφημων...]


    Υ.γ. Σχετικα με τον συνεχως αυξανομενο πληθυσμο της γης και οτι δεν φτανουν τα τροφημα κλπ κλπ, απλα δεν ισχυει (εδω).
    Δεν ειμαστε ουτε στην Κινα ουτε στην Ινδια για να μην μας φτανουν τα τροφημα, ειμαστε στην Ελλαδα με 10εκατ. κεφαλια.

    Ειναι σαν το αλλο το πετυχημενο που λεει η μανα στο παιδι οταν δεν τρωει ολο το φαγητο η οταν μαγειρευει φακες, φασολαδα και αλλες τετοιες γκουρμε γαστρονομικες επιλογες -τα παιδια στην αφρικη ουτε αυτο δεν εχουν βρε- λες και αν το φαω θα εχουν.
    Οπως και με το νερο, μην ξοδευετε το νερο γιατι στην Αφρικη δεν εχουν νερο να πιουν, λες και αν δεν ξοδεψω το νερο θα φτιαχτει ενας σοΥληνας που θα στελνει νερο απο το σπιτι μου στην Αφρικη!
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  15. #45
    Ναι αλλά έτσι χτίζεις μια κουλτούρα μακροπρόθεσμα βρε.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 09:04
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 15:44
  3. Καλημερα Σε Ολουσ Και Χρονια Πολλα!!
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 00:42
  4. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:54
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF