Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

  1. #31
    Πέρα πάντως για το είδος του εξοπλισμού (δέρμα, κορντούρα),
    το να είσαι πλήρως καλυμένος είναι η καλύτερη λύση για πιο ασφαλή και ανεκτή έκθεση στον ήλιο.

    Κάτι ξέρουν και οι κάτοικοι των αφρικανικών χωρών που είναι από πάνω μέχρι κάτω καλυμμένοι με
    θερμοκρασίες που αγγίζουν 50άρες και αέρα που ψήνει κοτόπουλο χαλαρά.

    Με τη λογική αυτή λοιπόν, βάλε και ένα καλοκαιρινό διάτρητο αεριζόμενο
    και τα πράγματα θα είναι άψογα, τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε και για ανοιχτή διαδρομή


  2. #32
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    και πριν το ταξιδι βαλε το κρανος και τις μποτες στο ψυγειο και θα εισαι μια χαρα
    Σωστοοοοοοοοοςς

  3. #33
    words, words, words......
    Εγγραφή
    14/12/2006
    Μηνύματα
    113

    Re: Re: Re: Re: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

    Πιστεψε με, στο νοσοκομειο αναμεσα στα ουρλιαχτα απο τα φριχτα εγκαυματα 3ου βαθμου θα λες "χριστουλη κ παναγια μου, αχ κ να φοραγα ενα μπουφαν να με ειχε προστατεψει!"

    :a53: :a53: :a53:


    The horror.....

    Μακάρι να είχαν όλοι αυτήν την εικόνα στο μυαλό τους πριν καβαλήσουν μηχανή με 'καλοκαιρινή' μη-ένδυση. Θα είχε γλυτώσει πολύς κόσμος τα χειρότερα...........

    I've always thought
    that I would love to live by the sea
    To travel the world alone
    and live my life more simply
    I have no idea what's happened to that dream
    Cos there's really nothing left here to stop me

  4. #34
    Πάντως παιδιά εγώ αποφεύγω να κυκλοφορώ με τόσο ψηλές θερμοκρασίες αλλά εαν πρέπει να ταξιδέψω με ζέστη απλά αφήνω λίγω την κορντούρα ανοικτή πάνω πάνω για έξτρα αερισμό και βέβαια έχω ανοικτά όλους τους αεραγωγούς του μπουφάν μου (IXS) και όταν σταματάω σε φανάρι ανοίγω και την ζελατίνα του κράνους(μόνο σταματημένος).Πάντως παιδιά τώρα το καλοκαίρι παίζει ρόλο και η ώρα που θα ταξιδέψει κάποιος. Εγώ προσωπικά προτιμώ τώρα το καλοκαίρι με τον καύσωνα να ταξιδεύω ή πολύ νωρίς ή πολύ αργά (προτιμώ την πρώτη επιλογή) ώστε την ώρα που θα έχει καύσωνα να έχω βγάλει τα χιλιόμετρα του ταξιδιού και να βρίσκομαι στην παραλία.

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
    Πάντως παιδιά εγώ αποφεύγω να κυκλοφορώ με τόσο ψηλές θερμοκρασίες αλλά εαν πρέπει να ταξιδέψω με ζέστη απλά αφήνω λίγω την κορντούρα ανοικτή πάνω πάνω για έξτρα αερισμό και βέβαια έχω ανοικτά όλους τους αεραγωγούς του μπουφάν μου (IXS) και όταν σταματάω σε φανάρι ανοίγω και την ζελατίνα του κράνους(μόνο σταματημένος).Πάντως παιδιά τώρα το καλοκαίρι παίζει ρόλο και η ώρα που θα ταξιδέψει κάποιος. Εγώ προσωπικά προτιμώ τώρα το καλοκαίρι με τον καύσωνα να ταξιδεύω ή πολύ νωρίς ή πολύ αργά (προτιμώ την πρώτη επιλογή) ώστε την ώρα που θα έχει καύσωνα να έχω βγάλει τα χιλιόμετρα του ταξιδιού και να βρίσκομαι στην παραλία.
    +100000000

    Ετσι ακριβως! Γεια στο στομα σου φιλε FZ!
    Νίκος
    Open Horizons

  6. #36
    Σωστός ο FZMAN, όταν έκανε λιγότερη ζέστη και πήγαινα σε κοντινές (15-30χλμ) παραλίες φαντάσου ότι φόραγα ένα ψιλό πλην δερμάτινο (έρχεται και η κορντούρα ζγα ζγα) μαζί με τα φουλ δερμάτινα μποτάκια μου (που αισίως είναι στον δεύτερο χρόνο και αντέχουνε κάργα), τζιν μακρύ, και καλοκαιρινά γαντάκια (που δεν είναι όλο δέρμα -δε μπορώ σκάω- άλλα τα ακριβότερα καλοκαιρινά της Bering που αναπνέουν κάργα) και στάνταρ κράνος.


    Είμαι ο μόνος φυσικά που το έκανε εδώ τριγύρω, αλλά αυτό που δεν ξέρουν αυτοί που βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα είναι ότι αυτές τις βόλτες τις ευχαριστιέμαι όσο και το μπάνιο...


    Τώρα που βράζει η γης... aircon, αράζουμε μέσα -πληκτρολογούμε λιγότερο να μην ανεβάζουμε τίποτα θερμοκρασίες, και... υπομονή θα βρέξει.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Re: Re: Re: Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

    Αυτά ακριβώς ισχύουν για το δερμάτινο και να προσθέσω επίσης οτι τουλάχιστον τα γάντια (ακόμα και τα δερμάτινα) δεν είναι και τόσο επιβαρυντικά για την αποβολή θερμότητας.

    Πράγματι σήμερα το μεσημέρι στις 4 επιστρέφοντας από το γραφείο δεν μπορούσα να πιάσω τη μανέτα του φρένου (έκαιγε ) και αναγκάστικα να βάλω τα καλοκαιρινά γάντια... και δεν είχα κανένα πρόβλημα παά τους 46-47 βαθμούς! Μάλιστα όταν τα έβγαλα δεν ήταν καν ζεστά τα χέρια μου! Έχει λογική υποθέτω αυτό επειδή το σώμα αντιλαμβάνεται τις μεταβολές θερμοκρασίας και όχι τις απόλυτες τιμές... Επομένως αν μέσα στα γάντια τα χέρια είναι σε θερμοκρασία π.χ. 35 και έξω έχει 45 λογικό είναι να ζεστένεσαι λιγότερο φορώντας τα

    Λέτε να δουλεύει το ίδιο με τα μπουφάν;;; Δηλαδή σε θερμοκρασίες καύσωνα να είναι πιο "δροσερά" από το εξωτερικό περιβάλλον; Τότε όμωσ δε θα πρέπει να είνααι διάτρητα, για να μη μπάζουν ζεστό αέρα...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος κοντά στα 200 ευρώ
    από Sheva στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2013, 17:16
  2. Παντα με κρανος?
    από S705 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2010, 10:30
  3. Η ΖΩΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΑ 200
    από felter στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 22:07
  4. ερωτηση για καθρεφτες στα 200 χλ/ω
    από ktm640lc4 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 17:29
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 00:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF