Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 129

Θέμα: Λάστιχα για motard

  1. #31
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Dunlop Mutant
    Τιμη 250€

    Τα εβαλα στο 2001 ΧΤ600 που εχει γινει μετατροπη σε SM.
    Εχουν αλλαχθει οι αναρτησεις και φρενα για να σεταριστει οσο καλυτερα γινεται σαν SM.
    Αυτα στα λεω γιατι θα ειχα πολυ διαφορετικη πληροφορηση απο τα ελαστικα αν δεν ειχαν γινει αυτα.

    Η χρηση που του κανω ειναι κατα κυριο λογο τουριστικη (δουλεια-σπιτι-βολτα). Αλλα που και που οταν με πιανει, κανω και καμια καταδρομικη. (Στα ορια του ΧΤ μιλαμε παντα).
    Μ'αρεσει παρα πολυ να στριβω αλλα οχι πλασαρισματα και πλαγιολισθησεις. Αντε κανα μπατιλικι στη Θηβων αν και οποτε περασω απο εκει. (λογω οδοστρωματος)
    Τα προηγουμενα ελαστικα ηταν κατι Diablo Rosso 4ετιας.
    Αυτα στα λεω μονο και μονο για να κατααλαβεις τι οδηγω, πως το οδηγω και σε τι συνθηκες εχω αποψη για τα συγκεκριμενα ελαστικα.

    Εχω κανει κατι παραπανω απο 4000 χιλιομετρα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
    Οταν λεω εχει γρηγορη κορωνα, τα συγκρινω με τα Rosso.
    Οταν ανεβηκα ενιωσα οτι η κορωνα του ειναι παλυ γρηγορη, μεχρι που τα συνήθισα και δε θυμαμαι πως ειναι να οδηγεις με αργη κορωνα.
    Ζεστενεται αρκετα γρηγορα, αλλα τον θελουν και το χρονο τους. Μεσα στα στενα του Πειραια και με χαμηλες ταχυτητες δε τα νιωθεις να ζεστενονται. Μολις βγεις για 2-3 χιλιομετρα σε καποιο κεντρικο τα νιωθεις οτι αρχιζουν να πιανουν καλυτερα. Ακομα και ζεστα οταν ειναι αν θες να ζωγραφισεις κατω σε καμια στροφη θελει να σηκωθεις και λιγο απο τη σελα.
    Στο βρεγμενο απλα δεν παιζονται. Δεν με εχουν προδωσει ποτε εκτος απο μια φορα στη Πειραιως που πηγαινα πολυ πιο γρηγορα απο οτι επρεπε και γλιστρησα. Αφησα φρενα ομως και ξανα μαγκωσε. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανα νιωσει τετοια ασφαλεια στο νερο απο αλλο λαστιχο.

    Στα 4000 χιλιομετρα δεν εχουν δειξει ακομα συμπτωματα φθορας.
    Ατο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι πιεσεις του. Οταν πηγαινω με τη γυναικα βολτα του βαζω γυρω στα 33 μπροστα και 38 πισω. Αν δε βγαλω αερα και παω να οδηγησω ετσι με τρομαζει. Γενικα πρεπει να κοιτας λιγο πιεσεις.
    Ειναι πανεμορφο λαστιχο, εχει κατι που με φτιαχνει.
    Στο χωμα ειναι οτι πρεπει για να πηγαινεις αριστερα δεξια. Μπορει να πατησει χωματοδρομο, αλλα δε θα δοκιμαζα ουτε κατηφορες μεγαλες ουτε γρασιδια...

    Αυτα ειχα να πω, αν θες να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο πες μου. Οπως επισης και αν θελεις να τα δεις και απο κοντα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Dunlop Mutant
    Τιμη 250€

    Τα εβαλα στο 2001 ΧΤ600 που εχει γινει μετατροπη σε SM.
    Εχουν αλλαχθει οι αναρτησεις και φρενα για να σεταριστει οσο καλυτερα γινεται σαν SM.
    Αυτα στα λεω γιατι θα ειχα πολυ διαφορετικη πληροφορηση απο τα ελαστικα αν δεν ειχαν γινει αυτα.

    Η χρηση που του κανω ειναι κατα κυριο λογο τουριστικη (δουλεια-σπιτι-βολτα). Αλλα που και που οταν με πιανει, κανω και καμια καταδρομικη. (Στα ορια του ΧΤ μιλαμε παντα).
    Μ'αρεσει παρα πολυ να στριβω αλλα οχι πλασαρισματα και πλαγιολισθησεις. Αντε κανα μπατιλικι στη Θηβων αν και οποτε περασω απο εκει. (λογω οδοστρωματος)
    Τα προηγουμενα ελαστικα ηταν κατι Diablo Rosso 4ετιας.
    Αυτα στα λεω μονο και μονο για να κατααλαβεις τι οδηγω, πως το οδηγω και σε τι συνθηκες εχω αποψη για τα συγκεκριμενα ελαστικα.

    Εχω κανει κατι παραπανω απο 4000 χιλιομετρα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
    Οταν λεω εχει γρηγορη κορωνα, τα συγκρινω με τα Rosso.
    Οταν ανεβηκα ενιωσα οτι η κορωνα του ειναι παλυ γρηγορη, μεχρι που τα συνήθισα και δε θυμαμαι πως ειναι να οδηγεις με αργη κορωνα.
    Ζεστενεται αρκετα γρηγορα, αλλα τον θελουν και το χρονο τους. Μεσα στα στενα του Πειραια και με χαμηλες ταχυτητες δε τα νιωθεις να ζεστενονται. Μολις βγεις για 2-3 χιλιομετρα σε καποιο κεντρικο τα νιωθεις οτι αρχιζουν να πιανουν καλυτερα. Ακομα και ζεστα οταν ειναι αν θες να ζωγραφισεις κατω σε καμια στροφη θελει να σηκωθεις και λιγο απο τη σελα.
    Στο βρεγμενο απλα δεν παιζονται. Δεν με εχουν προδωσει ποτε εκτος απο μια φορα στη Πειραιως που πηγαινα πολυ πιο γρηγορα απο οτι επρεπε και γλιστρησα. Αφησα φρενα ομως και ξανα μαγκωσε. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανα νιωσει τετοια ασφαλεια στο νερο απο αλλο λαστιχο.

    Στα 4000 χιλιομετρα δεν εχουν δειξει ακομα συμπτωματα φθορας.
    Ατο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι πιεσεις του. Οταν πηγαινω με τη γυναικα βολτα του βαζω γυρω στα 33 μπροστα και 38 πισω. Αν δε βγαλω αερα και παω να οδηγησω ετσι με τρομαζει. Γενικα πρεπει να κοιτας λιγο πιεσεις.
    Ειναι πανεμορφο λαστιχο, εχει κατι που με φτιαχνει.
    Στο χωμα ειναι οτι πρεπει για να πηγαινεις αριστερα δεξια. Μπορει να πατησει χωματοδρομο, αλλα δε θα δοκιμαζα ουτε κατηφορες μεγαλες ουτε γρασιδια...

    Αυτα ειχα να πω, αν θες να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο πες μου. Οπως επισης και αν θελεις να τα δεις και απο κοντα.

    μια χαρα...

  3. #33
    Καλησπέρα σε όλους

    Δεν ανοίγω άλλο θέμα γιατί αυτό μάλλον είναι το κατάλληλο.

    Λοιπόν, το KTM Smc 690 με Dunlop Sportmax Qualifier ήρθε η ώρα να αλλάξει λάστιχα. Διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα και βλέπω ότι οι περισσότεροι τείνουν προς MT60 ή Dunlop Mutant. Ψάχνω και εγώ για ένα λάστιχο αλλά πρώτα να πω τη χρήση του. Χρησιμοποιώ το μηχανάκι καθημερινά εντός πόλης, δουλειά, σπίτι, βόλτα. Το πάω σχετικά γρήγορα αλλά τους επικίνδυνους κανιβαλλισμούς τους έχω κόψει πια. Με ενδιαφέρει το λάστιχο να σε προειδοποιεί σωστά και να έχει καλό πάτημα-κράτημα στην άσφαλτο (και σε βρεγμένο). Εκτός από τα 2 παραπάνω ελαστικά, μου πρότειναν (σε μαγαζί) το diablo roso II και το pilot power 3 (τωρα τι διαφορές έχει το power 1, 2 ,3 ένας Θεός ξέρει). Οι έμπειροι super moto (motard) να δώσουν τα φώτα τους.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    εγω παντως που διαβασα διαφορα forums εξωτερικου και κριτικες δημοσιογραφων εχουν στην υψηλοτερη θεση το dunlop sportsmart 2...
    και μαλλον θα βαλω αυτο γιατι σε συννενοηση με τον μηχανικο μου το mt60 ειναι σχετικα παλιο (20ετιας) και βροχινο ως επι το πλειστον και το mutant προοριζεται και για χωματινα κομματια...

    οποτε παω για dunlop sportsmart 2...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sportsmart2-p-670.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	60,9 KB 
ID:	334862

  5. #35
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εγω παντως που διαβασα διαφορα forums εξωτερικου και κριτικες δημοσιογραφων εχουν στην υψηλοτερη θεση το dunlop sportsmart 2...
    και μαλλον θα βαλω αυτο γιατι σε συννενοηση με τον μηχανικο μου το mt60 ειναι σχετικα παλιο (20ετιας) και βροχινο ως επι το πλειστον και το mutant προοριζεται και για χωματινα κομματια...

    οποτε παω για dunlop sportsmart 2...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sportsmart2-p-670.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	60,9 KB 
ID:	334862
    Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι εξακολουθει να ειναι η ασχημια των mt60 και των mutant ο λογος που στρεφεσαι αλλου?

    Καλες αγορες οπως και να εχει

  6. #36
    To sportSMART είναι περίπου -σύμφωνα με την εταιρεία- στην ίδια κατηγορία με το sportMAX qualifier απ οτι βλεπω στο site τους. Αλλωστε εμφανησιακά είναι σχεδόν ίδια. Το sportmax qualifier που φοράω είναι ένα μάλλον σκληρό λάστιχο, καθαρό street, λίγο αργό στο ζέσταμα και κυρίως έχω την αίσθηση ότι δεν είχαν καλή προειδοποίηση. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί ήταν μεταχειρισμένο το μηχανάκι όταν το πήρα (και τα λάστιχα). Απο την άλλη σε μεγάλες ταχύτητες κάπου στα 155-160 km/h (τέρμα το γκάζι) που το δοκίμασα το ΚΤΜ δεν καταλάβαινε τίποτα. Ούτε ψαλιδίσματα, ούτε κουνήματα, το λάστιχο έδειχνε να το χει.

    αλλά θέλω μια αλλαγή τώρα. Κυρίως με σωστή προειδοποίηση και να πατάει καλά για καθημερινή χρήση (που περιλαμβάνει και βροχή). Τα τέρμα γκάζια σπάνια πια.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι εξακολουθει να ειναι η ασχημια των mt60 και των mutant ο λογος που στρεφεσαι αλλου?

    Καλες αγορες οπως και να εχει

    οχι Πανο...
    ημουν αποφασισμενος μεχρι που μιλησα με τον reinmeister και διαβασα εδω και εδω...
    και εκτος του οτι ειναι καινουργια σαν τεχνολογια και λαστιχο, εχουν και φοβερο value for money, ειπα να τα δοκιμασω...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    To sportSMART είναι περίπου -σύμφωνα με την εταιρεία- στην ίδια κατηγορία με το sportMAX qualifier απ οτι βλεπω στο site τους. Αλλωστε εμφανησιακά είναι σχεδόν ίδια. Το sportmax qualifier που φοράω είναι ένα μάλλον σκληρό λάστιχο, καθαρό street, λίγο αργό στο ζέσταμα και κυρίως έχω την αίσθηση ότι δεν είχαν καλή προειδοποίηση. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί ήταν μεταχειρισμένο το μηχανάκι όταν το πήρα (και τα λάστιχα). Απο την άλλη σε μεγάλες ταχύτητες κάπου στα 155-160 km/h (τέρμα το γκάζι) που το δοκίμασα το ΚΤΜ δεν καταλάβαινε τίποτα. Ούτε ψαλιδίσματα, ούτε κουνήματα, το λάστιχο έδειχνε να το χει.

    αλλά θέλω μια αλλαγή τώρα. Κυρίως με σωστή προειδοποίηση και να πατάει καλά για καθημερινή χρήση (που περιλαμβάνει και βροχή). Τα τέρμα γκάζια σπάνια πια.
    τα sportsmart2 ειναι εντελως διαφορετικο λαστιχο απο τα απλα sportsmart...τα απλα βγηκαν 2010, το sportsmart2, βγηκε το 2013 ή το 2014 (θα σε γελασω)...
    διαβασε εδω...

  8. #38
    Στο site της Dunlop το sportSMART και το sportMAX (qualifier) δείχνουν να είναι διαφορετικά λάστιχα. Διάβασα το link και όντως το sportsmart2 φαίνεται να είναι νέας τεχνολογίας λάστιχο. Κάνει όμως για super moto ? ή είναι λάστιχο για superbike περισσότερο ? βρήκες πουθενά εντυπώσεις από χρήστες ? Στο supermotojunkie πολλοί αναφέρουν και το contiAttack SM το οποίο -αν θυμάμαι καλά- κάπου είχα διαβάσει ότι το φοράει η νέα σειρά SM της ΚΤΜ ? (μπορεί να κάνω και λάθος).

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    Στο site της Dunlop το sportSMART και το sportMAX (qualifier) δείχνουν να είναι διαφορετικά λάστιχα. Διάβασα το link και όντως το sportsmart2 φαίνεται να είναι νέας τεχνολογίας λάστιχο. Κάνει όμως για super moto ? ή είναι λάστιχο για superbike περισσότερο ? βρήκες πουθενά εντυπώσεις από χρήστες ? Στο supermotojunkie πολλοί αναφέρουν και το contiAttack SM το οποίο -αν θυμάμαι καλά- κάπου είχα διαβάσει ότι το φοράει η νέα σειρά SM της ΚΤΜ ? (μπορεί να κάνω και λάθος).

    σωστα τα λες...
    πολυ καλα λογια για το continental, μονο που τρωγεται ευκολα...

    το ολο θεμα ειναι να μην παμε σε γομες που κρατανε λιγα χλμ..νομιζω οτι εχουμε θεσει την ιδια περιπου ρητρα...
    αν ησουν μονο πιστα, υπαρχουν πολυ αξιολογα λαστιχα με (μαλλον) κορυφαια τα michelen competition...τα οποια τα βροχινα ειναι ακομα πιο μαλακα, αλλα ειναι για 2-3 γρηγορες βολτες...μετα αλλαγμα...

    το sportsmart 2, βγαινει σε 2 τυπους...
    ο ενας ειναι για supersport με δεικτη ταχυτητας W (270)...και ο αλλος ειναι για supermoto με δεικτη ταχυτητας Η (210)...
    και εχουν και μια διαφορα στην τιμη (οπως ειναι φυσικο)...
    δες εδω για τα supersport...και εδω για τα motard..

  10. #40
    Για τα continental λένε καλά λόγια όντως...Βέβαια υπήρξε κι ένας τύπος λίγο πιο έμπειρος, ο οποίος είπε ότι τα καλά λόγια ξεκίνησαν όταν η ΚΤΜ τα έβαλε στο νέο SMC R ενώ μέχρι τότε δεν ασχολιόταν κανείς. Δηλ. ότι οι πιο νέοι σε ηλικία κυρίως, περισσότερο λόγω ψυχολογικού τα υποστηρίζουν και όχι λόγω ουσίας. Αντε βγάλε άκρη. Πάντως έχουν καλές κριτικές και αλλού. Με έβαλες σ' εναν προβληματισμό με το sportsmart-2 και θα το ξαναψάξω αλλά εμφανησιακά είναι ακριβώς (ή πολύ παρόμοια) με αυτά που φοράω ήδη (sportMAX Qualifier). Βέβαια εδώ να πούμε κι ένα άλλο θέμα που πολλοί δεν το πολυσθζητάνε. Οι πιέσεις. Καλό λάστιχο με λάθος πιέσεις μπορεί να δίνει την εντύπωση μάπας. Μετριότατο λάστιχο με τις σωστές πιέσεις μπορεί να συμπεριφέρεται καλύτερα από ένα καλύτερο αλλά με λάθος πιέσεις. Οπότε το ιδανικό θα ήταν να μιλάμε για τύπους ελαστικών με αντίστοιχες πιέσεις (..λέμε τώρα...)...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    Βέβαια εδώ να πούμε κι ένα άλλο θέμα που πολλοί δεν το πολυσθζητάνε. Οι πιέσεις. Καλό λάστιχο με λάθος πιέσεις μπορεί να δίνει την εντύπωση μάπας. Μετριότατο λάστιχο με τις σωστές πιέσεις μπορεί να συμπεριφέρεται καλύτερα από ένα καλύτερο αλλά με λάθος πιέσεις. Οπότε το ιδανικό θα ήταν να μιλάμε για τύπους ελαστικών με αντίστοιχες πιέσεις (..λέμε τώρα...)...


    πολυ σωστα...
    για τις οποιες πιεσεις πρεπει να προσμετρωνται στην εξισωση και το σωματικο βαρος του αναβατη αλλα και το βαρος της μηχανης...
    αλλιως ζεσταινονται τα ιδια λαστιχα σ'ενα drz400, αλλιως σ'ενα smc690 και αλλιως στο xr650...

    και φυσικα ο τυπος του οδοστρωματος και ποσο πιεζεις...

  12. #42
    μ' αυτα και μ' αυτά τελικά θα πάμε για κανά master μαθηματικών στα λάστιχα και λάστιχα δεν θα 'χουμε πάρει ακόμα :P ... Εγώ πάντως σιγά σιγά κατέλειξα στα 3 λάστιχα που θα ψάξω.

    α) dunlop Mutant (παραδόξως δεν αναφέρεται στα εγκεκριμένα λάστιχα μετά το 2009).
    β) dunlop sportsmart-2 (κατόπιν φιτιλιών του devil)
    γ) continental attack SM (τα οποία επιβεβαίωσα πλέον ότι είναι η νέα επιλογή της ΚΤΜ για smc απο το εργοστάσιο).

    Να και ο κατάλογος εγκεκριμένων ελαστικών για όλα τα ΚΤΜ από την εταιρεία για όποιον ενδιαφέρεται (νομίζω ότι μάλλον είναι περισσότερο τυπικός παρά ουσιαστικός) : http://www.ktm.com/uploads/tx_downlo...11_2014_EN.pdf

  13. #43
    Τα conti attack SM μάλλοντ α εγκαταλείπω καθώς στο βρετανικό φορυμ της ΚΤΜ δείχνει λάστιχο περισσότερο πίστας - μεγάλης ταχύτητας αλλά απογοητευτικό σε βρεγμένο. Αλλωστε έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στη Dunlop. Μείνανε οι 2 επιλογές. Το παλιό καλό δοκιμασμένο mutant και το νεας τεχνολογίας sportsmart2... τη Δευτέρα θα πάω σε ακόμα ένα λαστιχά να δω τι θα πει κι αυτός και θα ενημερώσω παίδες...

  14. #44
    Τελικά θα ακολουθήσω τον Devil... . Πάω για sportsmart-2 ... θα σας πω εντυπώσεις απο βδομάδα γιατί δεν είναι ετοιμοπαράδοτα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    Τελικά θα ακολουθήσω τον Devil... . Πάω για sportsmart-2 ... θα σας πω εντυπώσεις απο βδομάδα γιατί δεν είναι ετοιμοπαράδοτα.

    εγω τα φοραω Πεμπτη οποτε θα εχετε νεα συντομα γιατι σκοπευω να μπω και Ρυσιο για να τα δοκιμασω...

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λάστιχα για XT 600 motard
    από blackpit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 22:09
  2. Λαστιχα για transalp..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 10:05
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 15:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF