Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: αγορά σκούτερ (προβληματισμός)

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.736
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Νομίζω οτι κανένα scooter (εξαίρεση το Τ-ΜΑΧ) με τροχούς πάνω από 12" δεν χωράει full face κάτω απ΄τη σέλλα. Τουλάχιστον τα οικογένειας Piaggio και SH χωράνε μόνο κράνος JET.
    Κ ομως χωρανε...
    Beverly 300: Κρανος full face,γαντια και αδιαβροχα(πανω κατω)
    Οσα εχουν το ντεποζιτο κατω απο τον οδηγο 0 χωρους.Οσα στα ποδια κ πισω πολυ περισσοτερο!

    Για παραπανω πραγματα θελεις βαλιτσακι...
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    κανει καποιος ενα κοπο να μου πει μαζεμενα πως παει το σερβις σε σκουτερ 4Τ και τις αναλογες τιμες?? (ξεκινωντας απ την 1η μερα κ φτανοντας ως τα συνηθισμενα του) ετσι για να χω μια εικονα

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από shadowman14
    κανει καποιος ενα κοπο να μου πει μαζεμενα πως παει το σερβις σε σκουτερ 4Τ και τις αναλογες τιμες?? (ξεκινωντας απ την 1η μερα κ φτανοντας ως τα συνηθισμενα του) ετσι για να χω μια εικονα
    τα μοτέρ Piaggio (sportcity, beverly, carnaby, runner κλπ) κάθε 6.000 χλμ λάδια. Κόστος ανάλογα τη μάρκα, το συνεργείο. Αν τα κάνεις μόνος σου, ακόμα καλύτερα.
    Κάθε 12.000 λάδια + μπουζί + ιμάντα κίνησης + μπίλιες στα ράουλα. Κόστος 150-160 ανάλογα πάλι. Κόστος ιμάντας 70€ αν θυμάμαι καλά. Αν προσθέσεις και λάδια μπροστινού (αν το κάνεις) που δίνει κάπου στα 10.000 - 12.000 ανεβαίνει κι άλλο. Κάθε 2 χρόνια αλλαγή ψυκτικού και βαλβολίνες. Κόστος...δεν θυμάμαι, αλλά όχι κάτι τραγικό.
    Θεωρητικά σ΄αυτά τα χλμ αλλάζεις και τακάκια....προσωπικά μια φορά έχω αλλάξει στα 6 χρόνια.

    Το επιπλέον κόστος σε σχέση με τα παπιά, βρίσκεται στο κομμάτι της μετάδοσης κυρίως. Αν υπολογίσεις οτι θα δίνεις ένα 150άρι (τουλάχιστον) κάθε 1 περίπου χρόνο παίρνεις μια ιδέα του επιπλέον κόστους.

    Πιο ακριβά είναι και τα λάστιχα εννοείται. Ενα ζευγάρι λάστιχα της προκοπής, παίζουν από 140-160€, όταν του παπιού έχουν λιγότερο απ΄τα μισά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6
    Ποσο δικαιο εχεις...(Οσοι εχουν στριψει με 12αρηδες ξερουν...)





    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ







    Στήν περίπτωση μας δέν είναι τό ποιοί ξέρουν...!!
    Άλλά τό πόσο άσφαλής είναι ό 12κάρης καί ό 13άρης
    πίσω τροχός στά πάντα,στροφή, άνωμαλία έδαφους,
    φρένα,λακούβα,κ.λ.π......
    Έδώ όπως άντιλαμβάνεσαι πιστεύω μετράμε τήν
    σταθερότητα ,τήν όδική συμπεριφορά κ.λ.π....
    κάποιου δίτροχου μέ μικρό πίσω τροχό
    σέ σχέση μέ κάποιο μηχανάκι μέ κανονικό τροχό....!!
    ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΣΤΕ μέ τίς ίκανότητες
    τού καθενός μας.....
    Άπ΄'οτι δέ κατάλαβα ό φίλος πού ζήτησε τή γνώμη μας
    δέν είναι καί ό έξπέρ τής όδήγησης.
    Ένας μέσος όδηγός μέ σχετική έμπειρία στά μικρά
    μηχανάκια πού ψάχνει κάτι πού
    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΕΜΑΣΕΙ...........στά δύσκολα....





  5. #35
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Yamaha xmax 250 μεταχειρισμενο μοντελο κατα προτημηση απο 2007 και πανω.Τιμη κοντα στα
    λεφτα σου.Παταει γερα εχει χωρο(δεν θα χρειαστεις μπαγαζιερα το αναφερα σε προηγουμενο ποστ...)απο καταναλωση εγω που το "κυνηγαω "περιπου 3,9l/100χιλ.Απο σερβις λαδια καθε 3000 χιλ λιγο τσιμπιμενο λαδια τακακια περιπου 60αρι(τα τακακια τα γνησια τα τρωει ευκολα..)Λαστιχα 125ευρο michelin city grip πολυ καλα και το σημαντηκοτερο ολων......εχει ΦΩΤΑ που καμια παπια ποτε δεν θα αποκτησει .

  6. #36
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ







    Στήν περίπτωση μας δέν είναι τό ποιοί ξέρουν...!!
    Άλλά τό πόσο άσφαλής είναι ό 12κάρης καί ό 13άρης
    πίσω τροχός στά πάντα,στροφή, άνωμαλία έδαφους,
    φρένα,λακούβα,κ.λ.π......
    Έδώ όπως άντιλαμβάνεσαι πιστεύω μετράμε τήν
    σταθερότητα ,τήν όδική συμπεριφορά κ.λ.π....
    κάποιου δίτροχου μέ μικρό πίσω τροχό
    σέ σχέση μέ κάποιο μηχανάκι μέ κανονικό τροχό....!!
    ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΣΤΕ μέ τίς ίκανότητες
    τού καθενός μας.....
    Άπ΄'οτι δέ κατάλαβα ό φίλος πού ζήτησε τή γνώμη μας
    δέν είναι καί ό έξπέρ τής όδήγησης.
    Ένας μέσος όδηγός μέ σχετική έμπειρία στά μικρά
    μηχανάκια πού ψάχνει κάτι πού
    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΕΜΑΣΕΙ...........στά δύσκολα....




    Συγνώμη αλλά ποτέ δεν με κρέμασε και ποτέ δεν ήμουν και Ο έξπερτ της οδήγησης.Από Honda chaly με 10αρα ζάντα πήγα στο σκούτερ με την 12αρα.Τρομερή αλλαγή??

    Αν όντως ο φίλος δεν απαιτεί πράγματα όπως ξύσιμο γόνατο (όπως παλιά με το πρωτάθλημα με τα energy στα Μέγαρα) σούζες και endo,δεν θα τον κρεμάσει ποτέ το σκούτερ ΌΤΙ ζάντα και αν έχει από κατάσκευης σέ ότι δυσκολία και αν συναντήσει.

    Προσωπικά με παπί αισθάνομαι φτερό στον άνεμο και χωρίς φρένα.Όσοι φίλοι έχουν οδηγήσει το σκούτερ μου που έχουν παπιά έχουν πάθει με την σταθερότητα και το πάτημα που έχει στον δρόμο και τα φρένα του. Το μοναδικό μείον που βρήκαν είναι ότι είναι "σκληρό" στις λακούβες για τα δεδομένα τα δικά τους.Δέν τρίζει καθόλου,αντιθέτως τα περισσότερα παπιά που έχω οδηγήσει παίζουν σαν κουδουνίστρες,έχει ήδη ικανοποιητικό χώρο κάτω από την σέλα και το σημαντικότερο χωράει άνετα δύο άτομα πάνω στην σέλα του χωρίς να κομπιάζει πουθενά.(15 άλογα από 125 κυβικά πιό παπί έχει?)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από teogtp
    ....το σημαντηκοτερο ολων......εχει ΦΩΤΑ που καμια παπια ποτε δεν θα αποκτησει .
    +ακόμα ένα προτέρημα που ξέχασα πιό πάνω.
    Keep spamming!!!:a13:

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Συγνώμη αλλά ποτέ δεν με κρέμασε και ποτέ δεν ήμουν και Ο έξπερτ της οδήγησης.Από Honda chaly με 10αρα ζάντα πήγα στο σκούτερ με την 12αρα.Τρομερή αλλαγή??

    Αν όντως ο φίλος δεν απαιτεί πράγματα όπως ξύσιμο γόνατο (όπως παλιά με το πρωτάθλημα με τα energy στα Μέγαρα) σούζες και endo,δεν θα τον κρεμάσει ποτέ το σκούτερ ΌΤΙ ζάντα και αν έχει από κατάσκευης σέ ότι δυσκολία και αν συναντήσει.

    Προσωπικά με παπί αισθάνομαι φτερό στον άνεμο και χωρίς φρένα.Όσοι φίλοι έχουν οδηγήσει το σκούτερ μου που έχουν παπιά έχουν πάθει με την σταθερότητα και το πάτημα που έχει στον δρόμο και τα φρένα του. Το μοναδικό μείον που βρήκαν είναι ότι είναι "σκληρό" στις λακούβες για τα δεδομένα τα δικά τους.Δέν τρίζει καθόλου,αντιθέτως τα περισσότερα παπιά που έχω οδηγήσει παίζουν σαν κουδουνίστρες,έχει ήδη ικανοποιητικό χώρο κάτω από την σέλα και το σημαντικότερο χωράει άνετα δύο άτομα πάνω στην σέλα του χωρίς να κομπιάζει πουθενά.(15 άλογα από 125 κυβικά πιό παπί έχει?)


    +ακόμα ένα προτέρημα που ξέχασα πιό πάνω.







    ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ.................




    Ποτέ δέν θεωρούσα τό δικό μου τό καλύτερο,
    έτσι πού τά άλλάζω δέν προλαβαίνω κιόλας.
    Μάλλον έχουμε διαφορετική άντίληψη περί τού
    ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.....!!!
    Τουλάχιστον άς μάς πεί κάποιος πού ξέρει φυσική
    τό πώς άντιμετωπίζει ένας τροχός 12κάρης καί ένας
    16-17άρης τίς άνωμαλίες τής άσφάλτου,τίς λακκούβες,
    τίς πέτρες κ.λ.π......πώς φρενάρει ,καί πώς στρίβει...!!!
    Ίσως καταλήγαμε κάπου χωρίς φόβο καί πάθος.........
    Έπίσης ξέχασα νά πώ τού φίλου μας πού ένδιαφέρεται νά άγοράσει,
    περί άνέσεως σκούτερ ότι...........
    παρότι όλοι περιγράφουν τό σκούτερ σάν σούπερ άνετο δίτροχο
    μιά καί έτυχε νά κουβαλάω άπό τά 21μου χρόνια
    δισκοκήλη στόν 4ο-5ο όσφυικό μέ σπονδυλολίσθηση,σκολίωση κ.λ.π...
    μόλις κάτσω έπάνω σέ 5 λεπτά άρχίζω νά πονάω λόγω τής
    τελείως όρθιας θέσης όδήγησης καί σέ συνδυασμό μέ τήν θέση τών ποδιών.
    Ή γωνία πού έχει τό σώμα κάνει...........
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.......!!!
    Προσωπικά κάθε φορά πού κυκλοφορώ μέ σκούτερ,καί είναι άρκετές
    είναι μέ ένα Γιαμάχα 125 CYGNUS,
    όταν στρίβω προσεύχομαι...!!
    Προκατάληψη...??
    Μπορεί.....!!!
    Oύτε μέ τό Τ-80 δέν πήγαινα έτσι........
    Τά άλογα φυσικά καί είναι σέ συνάρτηση τών κυβικών.
    Καί οί έπιδόσεις φυσικά άνάλογες καί μέ τά κιλά πού κουβαλάει τό μοτόρι.
    Τό πιό δυνατό 125άρι πού είδα ήταν τό CUBE τής Άπρίλια μέ
    14,75 ίππους ύδρόψυκτο πού κοστίζει 2900 περίπου καί έχει 145 κιλά βάρος.
    Παίρνουμε τό Καβασάκι ΖΧ-130 104 κιλά καί 11 ίππους καί 2100 τιμή.
    Κάνε τή διαίρεση κιλά /άνά ίππο καί θά δείς ...!!
    Συνεπώς τά άλογα άπό μόνα τους δέν δίνουν τήν πλήρη είκόνα τών έπιδόσεων.
    Έχουμε ροπές,κιλά κ.λ.π....
    Μιλάμε πάντα γιά τετράχρονα,γιατί στά δίχρονα ίσχύουν άλλα κόλπα........
    Τέλος πάντων μπορεί ό καθένας νά έχει τήν άποψη του,
    ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ..............ΚΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ....!!







  8. #38
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
    ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ.................




    Ποτέ δέν θεωρούσα τό δικό μου τό καλύτερο,
    έτσι πού τά άλλάζω δέν προλαβαίνω κιόλας.
    Μάλλον έχουμε διαφορετική άντίληψη περί τού
    ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.....!!!
    Τουλάχιστον άς μάς πεί κάποιος πού ξέρει φυσική
    τό πώς άντιμετωπίζει ένας τροχός 12κάρης καί ένας
    16-17άρης τίς άνωμαλίες τής άσφάλτου,τίς λακκούβες,
    τίς πέτρες κ.λ.π......πώς φρενάρει ,καί πώς στρίβει...!!!
    Ίσως καταλήγαμε κάπου χωρίς φόβο καί πάθος.........
    Έπίσης ξέχασα νά πώ τού φίλου μας πού ένδιαφέρεται νά άγοράσει,
    περί άνέσεως σκούτερ ότι...........
    παρότι όλοι περιγράφουν τό σκούτερ σάν σούπερ άνετο δίτροχο
    μιά καί έτυχε νά κουβαλάω άπό τά 21μου χρόνια
    δισκοκήλη στόν 4ο-5ο όσφυικό μέ σπονδυλολίσθηση,σκολίωση κ.λ.π...
    μόλις κάτσω έπάνω σέ 5 λεπτά άρχίζω νά πονάω λόγω τής
    τελείως όρθιας θέσης όδήγησης καί σέ συνδυασμό μέ τήν θέση τών ποδιών.
    Ή γωνία πού έχει τό σώμα κάνει...........
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.......!!!
    Προσωπικά κάθε φορά πού κυκλοφορώ μέ σκούτερ,καί είναι άρκετές
    είναι μέ ένα Γιαμάχα 125 CYGNUS,
    όταν στρίβω προσεύχομαι...!!
    Προκατάληψη...??
    Μπορεί.....!!!
    Oύτε μέ τό Τ-80 δέν πήγαινα έτσι........
    Τά άλογα φυσικά καί είναι σέ συνάρτηση τών κυβικών.
    Καί οί έπιδόσεις φυσικά άνάλογες καί μέ τά κιλά πού κουβαλάει τό μοτόρι.
    Τό πιό δυνατό 125άρι πού είδα ήταν τό CUBE τής Άπρίλια μέ
    14,75 ίππους ύδρόψυκτο πού κοστίζει 2900 περίπου καί έχει 145 κιλά βάρος.
    Παίρνουμε τό Καβασάκι ΖΧ-130 104 κιλά καί 11 ίππους καί 2100 τιμή.
    Κάνε τή διαίρεση κιλά /άνά ίππο καί θά δείς ...!!
    Συνεπώς τά άλογα άπό μόνα τους δέν δίνουν τήν πλήρη είκόνα τών έπιδόσεων.
    Έχουμε ροπές,κιλά κ.λ.π....
    Μιλάμε πάντα γιά τετράχρονα,γιατί στά δίχρονα ίσχύουν άλλα κόλπα........
    Τέλος πάντων μπορεί ό καθένας νά έχει τήν άποψη του,
    ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ..............ΚΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ....!!






    Όπως λές και εσύ όλοι έχουμε την γνώμη μας.Ουδέποτε ήθελα να πείσω τον φίλο ότι είναι καλύτερο από παπί ούτε ότι είναι το οικονομικότερο για αυτήν την εποχή.Αλλωστέ συμφώνησα και με τον Βύρωνα και έχω γράψει ότι είναι πολύ ακριβό σε γενικό σέρβις.Απλά θεώρησα λογικό να αναιρέσω-συζητήσω κάποια επιχειρήματα σου.Όσο και να θές να τα βγάλεις σκάρτα τα σκούτερ δεν είναι και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που οδήγησα και μετά το απέκτησα.Έχουν τα συν και τα κατά τους σε σχέση με παπιά αλλά πολλά από τα συν τους είναι ότι αισθάνεσαι ασφάλεια σαν να οδηγάς μοτοσυκλέτα.Με το παπί τί ασθάνεσαι κάθε φορά που φυσάει μποφόρια σε Λεώφορο ταχείας με τα 100 κιλά βάρος και κόντρα στον αέρα?Εγώ τρόμο....

    Επίσης αυτό που έγραψες δεν νομίζω να κολλάει παπί vs scooter.Δηλάδή αν κάτσεις σε παπί όλα στην μεση-δισκοκήλη περνάνε δια μαγείας βρέ Νίκο? Έχεις ένα πρόβλημα το οποίο και σε on-off η Supersport να κάτσεις πάλι θα πονάς.Επίσης για το kawasaki που λές δεν γνωρίζω τις επιδόσεις αλλά μάλλον θα είναι σαν του κολλητού μου το modenas Χ 135 που είναι ολόιδια και δεν με φθάνει ποτέ και τα 130χιλιόμετρα του όταν τελικιάζει είναι 115χιλ δικά μου στο κοντέρ και απομακρύνομαι αργά αλλά σταθερά.(90.000χιλ 2003 μοντέλο εγώ και 10.000χιλ 2011 μοντέλο αυτός με το παπί μαμά και τα δύο)

    Εννοείται ότι μιλάμε για τετράχρονα πάντα.
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Όπως λές και εσύ όλοι έχουμε την γνώμη μας.Ουδέποτε ήθελα να πείσω τον φίλο ότι είναι καλύτερο από παπί ούτε ότι είναι το οικονομικότερο για αυτήν την εποχή.Αλλωστέ συμφώνησα και με τον Βύρωνα και έχω γράψει ότι είναι πολύ ακριβό σε γενικό σέρβις.Απλά θεώρησα λογικό να αναιρέσω-συζητήσω κάποια επιχειρήματα σου.Όσο και να θές να τα βγάλεις σκάρτα τα σκούτερ δεν είναι και εγώ έτσι έλεγα μέχρι που οδήγησα και μετά το απέκτησα.Έχουν τα συν και τα κατά τους σε σχέση με παπιά αλλά πολλά από τα συν τους είναι ότι αισθάνεσαι ασφάλεια σαν να οδηγάς μοτοσυκλέτα.Με το παπί τί ασθάνεσαι κάθε φορά που φυσάει μποφόρια σε Λεώφορο ταχείας με τα 100 κιλά βάρος και κόντρα στον αέρα?Εγώ τρόμο....

    Επίσης αυτό που έγραψες δεν νομίζω να κολλάει παπί vs scooter.Δηλάδή αν κάτσεις σε παπί όλα στην μεση-δισκοκήλη περνάνε δια μαγείας βρέ Νίκο? Έχεις ένα πρόβλημα το οποίο και σε on-off η Supersport να κάτσεις πάλι θα πονάς.Επίσης για το kawasaki που λές δεν γνωρίζω τις επιδόσεις αλλά μάλλον θα είναι σαν του κολλητού μου το modenas Χ 135 που είναι ολόιδια και δεν με φθάνει ποτέ και τα 130χιλιόμετρα του όταν τελικιάζει είναι 115χιλ δικά μου στο κοντέρ και απομακρύνομαι αργά αλλά σταθερά.(90.000χιλ 2003 μοντέλο εγώ και 10.000χιλ 2011 μοντέλο αυτός με το παπί μαμά και τα δύο)

    Εννοείται ότι μιλάμε για τετράχρονα πάντα.









    ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...................ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ












    Τό θέμα μέ τή μέση ,σχεδόν όσα καβαλάω μοτό,
    ή θέση πού παίρνει τό σώμα στό σκούτερ,είδικά
    έκείνα μέ τή στήριξη πίσω,ήταν θάνατος γιά μένα.
    Τό ένοιωσα μέ Κύμκο 250άρι...!!!
    Άν είχες τό πρόβλημα θά καταλάβαινες.
    Άπλά στό παπί μπορείς νά κουνήσεις τή μέση σου,
    νά άλλάξεις γωνία τό σώμα σου,κ.λ.π...
    Έσύ έχεις σκούτερ 125 κυβικά...??
    Γιά νά μιλάμε γιά τά ίδια πράμματα.
    Αύτά πού κοστίζουν περίπου 2200-2400 εύρώ..??
    Έχω κάνει άρκετά χιλιόμετρα μέ σκούτερ 125 κυβικά
    καί λίγα μέ μεγαλύτερα 250 .
    Έσύ άπό παπιά έχεις έμπειρία.
    Έχω άλλάξει 4 παπιά,κανένα δέ μού δημιούργησε
    πρόβλημα εύστάθειας.
    έκανα μέχρι διαδρομή 50κμ. πάνε ,50 γύρνα πρωί
    μεσημέρι.
    Δέ βλέπω πού θά χρειαστούν τά 130κμ. άνά ώρα
    τά πραγματικά.
    Καί τά 115 πού λές καί δέν θά διαφωνίσω φτάνουν.
    Άπό τή στιγμή πού ξεκολλάει στό φανάρι καί δέν τό
    φτάνουν τά λεωφορεία,είναι έντάξει.
    Μέχρι καί περιφερειακό μπορεί νά κινηθεί.
    Όχι βέβαια γιά κάθε μέρα.
    Κουράζει..........
    Γράψε μου πόσα κυβικά είναι τό σκούτερ σου,
    καί πόσο κοστίζει σήμερα ένα άντίστοιχο........
    νά κάνουμε συγκρίσεις ίδιων πραγμάτων.






  10. #40
    Πρέπει να έχει να κάνει με τη θέση των ποδιών μπροστά. Και μένα (που δεν έχω πρόβλημα)
    η μέση ταλαιπωρείται ελαφρώς σε μεγάλες διαδρομές με το σκούτερ, κι ας είναι πολυθρόνα
    και μεγάλο.

    Σε σαφώς "χειρότερες" σέλες, το πρόβλημα είναι πολύ μικρότερο.

  11. #41
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
    ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...................ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ

    Τό θέμα μέ τή μέση ,σχεδόν όσα καβαλάω μοτό,
    ή θέση πού παίρνει τό σώμα στό σκούτερ,είδικά
    δημιούργησε
    πρόβλημα εύστάθειας.έκείνα μέ τή στήριξη πίσω,ήταν θάνατος γιά μένα.
    Τό ένοιωσα μέ Κύμκο 250άρι...!!!
    Άν είχες τό πρόβλημα θά καταλάβαινες.
    Άπλά στό παπί μπορείς νά κουνήσεις τή μέση σου,
    νά άλλάξεις γωνία τό σώμα σου,κ.λ.π...
    Έσύ έχεις σκούτερ 125 κυβικά...??
    Γιά νά μιλάμε γιά τά ίδια πράμματα.
    Αύτά πού κοστίζουν περίπου 2200-2400 εύρώ..??
    Έχω κάνει άρκετά χιλιόμετρα μέ σκούτερ 125 κυβικά
    καί λίγα μέ μεγαλύτερα 250 .
    Έσύ άπό παπιά έχεις έμπειρία.
    Έχω άλλάξει 4 παπιά,κανένα δέ μού
    έκανα μέχρι διαδρομή 50κμ. πάνε ,50 γύρνα πρωί
    μεσημέρι.
    Δέ βλέπω πού θά χρειαστούν τά 130κμ. άνά ώρα
    τά πραγματικά.
    Καί τά 115 πού λές καί δέν θά διαφωνίσω φτάνουν.
    Άπό τή στιγμή πού ξεκολλάει στό φανάρι καί δέν τό
    φτάνουν τά λεωφορεία,είναι έντάξει.
    Μέχρι καί περιφερειακό μπορεί νά κινηθεί.
    Όχι βέβαια γιά κάθε μέρα.
    Κουράζει..........
    Γράψε μου πόσα κυβικά είναι τό σκούτερ σου,
    καί πόσο κοστίζει σήμερα ένα άντίστοιχο........
    νά κάνουμε συγκρίσεις ίδιων πραγμάτων.





    Τι να πώ μάλλον επειδή έχεις το πρόβλημα στην μέση τα καταδικάζεις.Εγώ που δεν έχω κάποιο πρόβλημα ουδέποτε με ενόχλησε η μέση μου και με πολλές ώρες οδήγησης την μέρα (3-5 ώρες σε βροχές,χιόνια και λιακάδες καθημερινά τα τελευταία 9 χρόνια λόγω δουλειάς.).Με παπιά έχω λίγη αλλά αρκετή εμπειρία να έχω άποψη και αυτή από φίλους που είτε αλλάζουμε και κάνουμε βόλτες,είτε γιατί είναι το δικό μου η το δικό τους στο συνεργείο για σέρβις και μου δίνει η του δίνω κάποιου φίλου το δικό μου για μετακίνηση στην δουλειά.Πραγματικά απορώ πως τα οδηγάνε,μόνο και μόνο τα τριξίματα και η αισθηση του πλαισίου που διαστρεβλώνεται στις λακούβες μου σπάγανε τα νεύρα!

    Πάντως την αισθηση που σου λέω με τον κόντρα αέρα το έχω νοιώσει και μάλιστα καλά με παπί 125 ιννοβα καρμπυρατεράτο.Ένοιωσα ότι δεν πήγαινε βήμα και το κατάλαβα κιόλας όταν είδα το κοντέρ και όχι δεν έκανα λάθος με τις ταχύτητες γιατί και μηχανή έχω και ξέρω πώς και πότε ζορίζεται το μοτέρ.

    Το σκούτερ μου είναι το RUNNER 125 4T 2003 μοντέλο.Το είχα πάρει πρίν 9 χρόνια 2700 ευραίους.Νομίζω ότι το ίδιο ανανεωμένο μοντέλο κάνει 2900-3000ευρώ.Δέν το έχω ψάξει.

    edit:Βρήκα τιμή "τα 519 ευρώ έκπτωση στη τιμή αγοράς του Gilera Runner δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση ευκαταφρόνητο πόσο, με τη λιανική τιμή να διαμορφώνεται πλέον στα 2.770 ευρώ! (από 3.289 ευρώ που ήταν η προηγούμενη τιμή)"

    πηγή: http://www.mototriti.gr/data/news/pr...news/81131.asp
    Keep spamming!!!:a13:

  12. #42
    H απάντηση βρίσκεται στο πόσο γνωρίζεις το μηχανάκι σου.
    Κάποιος που έχει κάνει πολλά χλμ με ένα μηχανάκι, έχει προσαρμόσει ασυνείδητα τον τρόπο οδήγησης του στις ιδιαιτερότητες που έχει το αυτό που καβαλάει.
    Κάποια scοoter "θυμίζουν" οδήγηση μοτοσυκλέτας στην οδήγηση, ιδίως αυτά που κάθεσαι "μέσα" όπως το SH ή τα Piaggio. Κάποια άλλα σε βάζουν "πάνω" όπως το Sportcity και κάποια σε βάζουν "ξάπλα" όπως οι γκαμούτσες στυλ Χ5-Χ8-Atlantic κάποια SYM κλπ.

    Το Runner πχ που έχω κάνει 1000-1500 χλμ μου βγάζει μια ανασφάλεια λόγω τροχών. Ενιωθα οτι υπάρχει μια διάθεση υποστροφής και διπλώματος του μπροστινού.

    Τα ξάπλα πάλι, δεν κατάλαβα πως οδηγούνται. Εχουν τον ΑΣΤΡΙΦΤΟ, και όταν στρίψουν είσαι στη τσίτα να μαζέψεις το μπροστινό. Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ τέτοιο μηχανάκι, με μεταξόνιο στο διάολο, και μικρούς τροχούς.

    Τα με τροχούς 15-16 πάλι, αν δεν είναι σώβρακο από σκελετό, πάνε τάπα. Με τα παπιά που είχα ποτέ δεν πήγαινα έτσι, ή όταν πήγαινα ήταν ηρωικές εποχές. Κουνάνε από σκελετό, μπροστινά εντελώς αστεία, και ελαστικά που τελειώνουν γρήγορα. Εξαίρεση το X-Crypton που είναι αξιοπρεπέστατο, εκτός του πίσω αμορτισέρ που όπως είπα ήταν σουμιές και αλλάχτηκε με aftermarket.

    Αυτά...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #43
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.736
    Παντως το crypton -x που θεωρειται(κ ειναι) το κορυφαιο παπι σε οτι εχει βγει ως τωρα θα ηταν μια λυση για καποιον που θα σκεφτοταν την οικονομια σε βενζινες κ service.
    Aλλα προσωπικα παντα μιλωντας οδηγωντας φιλου το παπι(crypton-x) με επιασε τρομος μονο κ μονο στο θεμα φρενου κ πορειας στο δρομο...
    Τωρα ο καθε οδηγος ειναι κ διαφορετικος οποτε...
    Το καλυτερο ειναι να δοκιμασει να τα οδηγησει κ οτι του κατσει καλυτερα να το παρει.Για καποιους το παπι δεν θα συγκριθει ποτε με ενα μεσο scooter οπως και το αντιθετο!!
    Ride(s) the wind of change...

  14. #44
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Σχετικα με τα φρενα.....

    Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως βγαζετε τα παπια κατωτερα σε φρενα απο τα σκουτερ ( που ως γνωστον αυτοματα αρα βασιζονται μονο στα φρενα...)

    Πραγματικα ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει ενα σκουτερ ( εαν πρεπει απαραιτητα εστω να επιβραδυνει γρηγορα ....)

    Να κοντρολαριστει σε εναν βρεγμενο δρομο μονο με τα φρενα..???


    Ειμαι κατοχος και Runner 125 2τ εδω και 10 χρονια και παπιου απο τοτε που με θυμαμαι...!

    Για το Runner...

    Πανικος με την πορεια του στο δρομο κυριως οχι τοσο απο τους μικρους τροχους αλλα απο το μπαλονοειδες σχημα τους....

    Πανικος με τα φρενα του οταν για τον α η β λογο εχαναν οι τροχοι μου την προσφυση τους στον δρομο...!






  15. #45
    ΛΟΙΠΟΝ..............ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ




    Τά χαρακτηριστικά τού runner-125.
    Πωλείται περίπου 2900,έχει 137 κιλά ΑΔΕΙΟ,
    συνεπώς πάνω άπό 140 μέ ύγρά....!!
    Έχει 14,8 ίππους τό καινούργιο τού 2009
    καί τελική σύμφωνα μέ τήν έταιρεία 73 μίλλια,
    όπερ 117,5 χιλιόμετρα....!!!



    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΟΥ
    ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΠΙ
    ΤΩΝ 103-105 ΚΙΛΩΝ ΜΕ 11 ΑΛΟΓΑ....!!!



    Ή καβασάκι δίνει στό δικό της παπί τελική 130χλμ.
    Ή Μοντένας γιά τό GT έπίσης 130+

    Γιατί τό κοντέρ τού Τζιλιέρα είναι πιό άξιόπιστο..??

    Τό άν κάποιο runner περνάει ένα τάδε παπάκι αύτό δέν σημαίνει
    ότι είναι καλύτερο σέ έπιδόσεις τό ένα άπό τό άλλο.
    Ή άντιστοιχία κιλών άνά ίππο είναι καλύτερη τού παππιού....!!
    ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ.....


    Γιατί λοιπόν νά πάει κάποιος νά δώσει +8-9 κατοστάρικα,
    νά έχει ένα δίτροχο μέ τίς ίδιες ή χειρότερες έπιδόσεις,
    πολλαπλάσια λεφτά στά σέρβις καί όχι άπαραίτητα
    μεγαλύτερη σέλλα .
    Έχετε δεί τή σέλλα άπό τό ΖΧ...??
    Δέ νομίζω ότι είναι μικρότερη άπό τού Τζιλιέρα,ούτε καί λιγότερο άνετη.
    Δέν θά μιλήσω γιά άξιοπιστία άπό μιά έταιρεία πού βάρεσε διάλυση
    καί πιθανώς αύριο θά λέγεται πλέον ΠΙΑΤΖΙΟ...!!
    Δέν ξέρω τό μοντέλλο ,δέν έχω άποψη.
    Κατάφερε όμως ή Τζιλιέρα νά βγάλει τό πλέον ζημιάρικο
    σκούτερ EVER....!!!
    Τό 800σάρι..........μεγάλη άποτυχία....!!!
    Δέχομαι αύτά πού μού λέτε όσοι τό έχετε χρόνια,ότι είναι σούπερ άξιόπιστο.
    Ή γνώμη μου είναι πώς γιά νά πάει κάποιος σέ σκούτερ
    πρέπει νά τό θέλει γιά πιό πολλές δουλειές καί νάναι 250άρι τουλάχιστον
    νά κάνει διαφορά άπό τά παπιά,καί νά άξίζει ή διαφορά χρημάτων.
    Γιά τή συντήρηση όλοι καταλήξαμε ότι είναι άρκετά άκριβότερα
    άπό τίς πάπιες τά άντίστοιχα σκούτερ μέχρι 200 κυβικά όπου καί
    ύπάρχει λογική νά τά συγκρίνουμε διότι μετά ή διαφορά κυβικών
    είναι μεγάλη καί δέν έχει νόημα,άλλη κατηγορία,άλλες έπιδόσεις ,
    άλλες άπαιτήσεις,άλλες δυνατότητες..............

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για αγορα μηχανης.. Προβληματισμος-Ανωμαλια
    από Chris1983gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2010, 18:18
  2. ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από RISV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 16:29
  3. Προβληματισμος για αγορα Fazer
    από symplektis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 15:32
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF