Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: 4000 χλμ με duke200

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Κοίτα duke200 ότι έχεις τα θεματικά σου με την πορτοκαλί εταιρία είναι σίγουρο. Και λογικό ως ένα βαθμό γιατί 1. Είσαι ιδιοκτήτης και αν δεν πενεψεις το σπίτι σου...και 2. Βγάζουν κ@ύλα μοτοσακα γενικα...
    Αλλά εντάξει, θέλει και ένα μέτρο.. Τα σπεκς είναι σπεκς αλλά και οι κούτρα αναλογίες δεν λένε πάντα την αλήθεια..
    Άλλο πράγμα το ένα άλλο το άλλο..

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    τα specs επαληθευονται απο σταση και σε τελικη
    σε ρεπριζ η ροπη απο τα παραπανω κυβικα κανει διαφορα
    επισης δεν ειναι καλο για ενα μοτερ να ειναι κοντα σε ιπποδυναμη με ενα αλλο με σχεδον τα διπλα κυβικα ειδικα οταν μιλαμε για μονοκυλινδρα
    εμβολο πειρος μπιελα στροφαλος τραβανε μεγαλα ζορια με οτι αυτο σημαινει οχι για την αξιοπιστια αλλα για τη μακροζωια του μοτερ

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    uptade στην συμβιωση μου με το dukaki.

    service 7500 χλμ μόνο λαδια (motorex cross power 10W60), φιλτρο, καθάρισμα σίτας.

    το μεκανάκι δεν έχει κάψει σταγόνα λάδι, σταγόνα παραφλού.

    εκανα ταξίδια και μετα το καλοκαίρι (θυμίζω καλοκαιρι μερα παρα μέρα θαλάσια μπάνια με τη σύζυγο Ιωάννινα-Συβοτα, Πάργα, Βράχο, Καστροσυκία κλπ), πηγα μια φορά Ιωάννινα-Αθήνα και μία Ιωάννινα - Καλαμάτα μονοκάβαλος με 3 25λεπτες στασεις για να κρυωσει.

    Στο ταξίδι παει άνετα με 100-120 χλμ. Η σέλα είναι άνετη ακόμα και για το συνεπιβάτη. Θα ήθελα λίγο παραπάνω γκάζι με λιγότερες στροφές σε πολύ ανοιχτά κομάτια, καθώς το λυπαμαι να το πηγαίνω για πολύ ώρα στα 140 χλμ της ηλεκτρονικής τελικής του . Όταν εβγαλα τον αισθητήρα ταχυτητας είδα εύκολα και 150 χλμ. Φυσικά με το μαμα κοντό γρανάζωμα δεν παει τόσο άνετα στο ταξιδι, καθως οι στροφές λειτουργιας ανεβαίνουν (θυμιζω οτι στα 500χλμ έβαλα 39 αντι 42 γρανάζι πίσω).

    το δοκίμασα αρκετα και σε χωμα με γαρμπίλι και νεροφαγώματα και δεν πιστευα οτι πήγαινε τόσο άνετα και γρήγορα με τα λάστιχα δρόμου. Αν πηγαίνει έτσι με τα λάστιχα δρόμου, με κατι σαν πιρελι ΜΤ60 τι θα κάνει?

    το μεγάλο ατού φυσικά είναι η κατανάλωση. Ακόμα και τσίτα δεν καιει πάνω απο 3.5 λίτρα/100χλμ.
    Σε κλειστά ασφάλτινα κομάτια και στην πόλη είναι φυσικά στο στοιχείο του. Γέρνει πολύ, "κόβει" ακαριαία και συνέχεια βρίσκω αφορμές να πηγαίνω για ψώνια...

  4. #34
    Μπινια!!!!! Το avatar του/της Dalt0n
    Εγγραφή
    11/09/2014
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    αν έχεις XTX μαμα δοκίμασε με ένα 390 μόνος σου και θα το δεις. Κανε και τον υπολογισμό στα κιλα ανα ιππο.
    Μου θυμίζεις έναν λεωφορειατζή που νομίζει ότι με το 600αρι k7 gixxer μπορεί να πατήσει κάτω την γριά μου. ..Την ροπή που έχουν τα παραπάνω κυβικά δεν την μετράτε
    Μπινια!!!!

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    update στη συμβιωση με το duke200.

    τωρα πια έχω σχεδόν 10.000 χλμ (όχι και λίγα για 1 και κάτι χρόνο που το χω).

    Το μοτερ δουλεύει καλά, λαδι/παραφλού δε χανει σταγόνα, τα πλαστικά δε τρίζουνε. Επίσης έχει αρκετά λιγότερο κραδασμό απο άστρωτο, μιας και τωρα έχει "ανοιξει" όπως λέμε, σε σημειο που ξεχνας οτι οδηγάς μονοκύλινδρο.

    Με το 39 αντι για 42 γρανάζι ταξιδεύεις ανετα με 100χλμ χωρίς να ζορίζεται πολύ το μοτερ και ο αέρας δεν ενοχλεί πολύ για γυμνό. Ακόμα και στην ανηφόρα πάντως (αμα δεν έχεις πολύ κόντρα αέρα), πιάνει έυκολα την ηλεκτρονική τελική των 138 χλμ, αλλα δεν είναι να δουλευει πολύ ώρα έτσι, ειδικά καλοκαίρι.

    Το μηχανάκι μπορει να στριψει και σαν μοταρ (με πόδι κάτω), αλλα και σαν SS (με γόνατο) αρκει να ξεπεράσεις τα ψυχολογικά σου όρια, μιας και το μηχανάκι γέρνει πολύ παραπάνω απ' οσο φοβάσαι.

    Το πίσω μέρος έχει μια τάση να driftarei, αλλα χωρίς να τρομάζει.

    Μεγάλη εντύπωση μου έκανε στο χώμα, καθώς ακόμα και με τα M5, το ζορισα (ακόμα και στο χαλίκι) και ξεχασα πως οδηγούσα μηχανάκι δρόμου, νόμιζα οτι ήμουν σε κανα EXC. Μεγάλες εκτός δρόμου δυνατότητες και σίγουρα με κανα 50-50 λάστιχο θα μπορει να κινείται σε πραγματικά γρήγορους ρυθμούς χωρις να... ιδρώνεις.

    Στην πόλη, δεν νομίζω οτι υπάρχει πιο κατάλληλο μηχανάκι για ελιγμους, είναι πιο ευέλικτο και απο παπι ακόμα, ενω το γκάζι του σε βοηθαει στις προσπεράσεις των αργων μπανιεροειδών.

    Κατανάλωση 2.5 λίτρα περίπου στα 100 χλμ. Πρακτικά γεμίζω με 15 ευρω και περναω περίπου 1.5 μηνα με πηγαινε-ελα στη δουλεια καθε μέρα 6 χλμ.


    Τα metzeler M5 είναι τίμια. Κρατάνε καλά στο στεγνό, προσφερουν και το κατι παραπάνω στο χώμα. Σχετικα αδυνατο σημείο το πολύ βρεγμένο, όπου παρατήρησα πολύ "ζεμπεκιά" (τασεις υδρολίσθισης). Στο απλά βρεγμένο ουδέτερα πράγματα, αλλα δεν είναι και MT60 corsa, θέλουν προσοχή. H φθορά τους για 10.000 χλμ είναι ανύπαρκτη, τα βλέπω να κρατάνε σίγουρα άλλα 10.000 χλμ.

    Τα φρενα ειναι πολύ καλά (δεν έχω ABS) το μόνο που ενοχλεί είναι οτι το πίσω παραμπλοκάρει εύκολα όταν είμαι μόνος, σε αντίθεση με το μπροστά.

    να θυμισω οτι το 200αρι καιτο 390 έχουν ίδιο πλαίσο/περιφερειακά, όποτε οτι λεω για το μηχανάκι που αφορά οδική συμπεριφορά/φρενα πιθανόν να ισχύει και για το 390.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    τα σέρβις που του έχεις κάνει μέχρι τώρα πόσο κοστίζουν;

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    πρωτο στα 1000χλμ, 160 ευρω (μεγαλο, θελανε και ρυθμισμα οι βαλβίδες), δευτερο (7500χλμ) 40ευρω (λαδια-φιλτρο),τριτο στα 16000χλμ, δεν έχω κάνει ακόμα. Λάδι σε όλα τα service βαζω 10W60 motorex cross power 100% συνθετικό.

    το 200αρι είχε μια ιδιομορφία, τα μοντελα 2012 τα είχανε κάθε 5000χλμ σερβις, απο το 2013 τα δίνουνε κάθε 7500. Πιθανόν επειδη βγηκε στην αγορά το 2012 και θελανε να δουνε πως θα παει μετα το δώσανε καθε 7500 χλμ. Tωρα όλα τα duke/rc 125/200/390 τα δίνουνε κάθε 7500χλμ. 1000χλμ το πρώτο (λαδια/φιλτρο + ελεγχος διακενων βαλβίδων), 8500χλμ το 2ο (μονο λαδια-φίλτρο) και 16000χλμ το τρίτο (λάδια/φιλτρο/μπουζι/φιλτρο καυσίμου/ελεγχος βαλβίδων)
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 11/09/2016 στις 11:19.

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.498
    Dry Weight 126 kg
    εκεί ξεκάθαρα οφείλετε ο λόγος που πάει άνετα στο χώμα
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #39
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα αναφέρεις και ασπάζομαι την κρίση σου χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ την συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.

    Ως κάτοχος LC4 προ αρκετών ετών, που το χρησιμοποιούσα και εγώ σαν μοναδικό μεταφορικό μου στην Αθήνα έχω μερικές απορίες.
    Πως εξυπηρετείσαι καθημερινά με ένα μηχανάκι που δεν έχει χώρους ούτε να βάλεις την άδεια ?

    Δεν ξέρω εάν κινείσαι στα Γιάννενα όπως φαίνεται στο προφίλ. Στην πόλη αυτή έχω μείνει δύο χρόνια με μηχανή κάνοντας πάνω κάτω Αθήνα πολλά Σ-Κ.

    Με το πολύ κρύο που βάζεις τον εξοπλισμό σου ? Όλα στο σακίδιο πλάτης ?
    Το δεύτερο άτομο πως αντέχει πήγαινε – έλα από Γιάννενα μέχρι την θάλασσα με την εμβρυακή θέση του πίσω καθίσματος?

    Θέλω δηλαδή να πω δηλαδή τι γίνεται με την πρακτικότητα.

    Γιατί αυτό το μηχανάκι μου κάνει για πιτσιρικάδες που θέλουν όσο περισσότερο sport γίνεται. Αυτό νομίζω υποστηρίζει και το promotion της KTM.
    Είναι τελικά μηχανάκι πόλης και γενικής χρήσης ?

    Πάντα όρθιος και δίτροχος!!
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    675
    Πάντα τέτοια, να τα χαιρόμαστε.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω με ενδιαφέρον τα όσα αναφέρεις και ασπάζομαι την κρίση σου χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ την συγκεκριμένη μοτοσικλέτα.

    Ως κάτοχος LC4 προ αρκετών ετών, που το χρησιμοποιούσα και εγώ σαν μοναδικό μεταφορικό μου στην Αθήνα έχω μερικές απορίες.
    Πως εξυπηρετείσαι καθημερινά με ένα μηχανάκι που δεν έχει χώρους ούτε να βάλεις την άδεια ?
    ........


    Πάντα όρθιος και δίτροχος!!
    Εκανε τα κουμαντα του,εβαλε πλαινους σακκους και βρηκε την υγεια του.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αν εξαιρέσεις Honda nc κ τα σκούτερ(άντε κ μερικά καινούργια παπακια βλ.supra x ) καμία μηχανή δεν έχει χώρους με την έννοια του φορτωνω πραματια. Όλες μου οι μηχανές είχανε μπαγκαζιερα ή φόρτωμα στη θέση του συνεπιβάτη

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    να βαλω και μια φωτο με τα σαμαρια (saddle bags) απο louis.de (35 ευρω): 15 λίτρα έκαστη, χωραει ανετα τα ψωνια της βδομάδας. εβαλα και μασκουλα επίσης που κάτι κάνει στον αέρα, καθώς και χούφτες (ολα after market hong kong απο ebay).

    το δευτερο ατομο δεν παραπονέθηκε για την πίσω θεση και σε 390 που καθισα απο περιέργεια συνεπιβατης, είναι παραδόξως άνετη. Οποτε με τις καταλληλες οικονομικές παρεμβασεις μπορει να γινει και χρηστικό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2016-09-12-004.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	365887

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    675
    Χάθηκε ρε συ να βάλεις μια φώτο ημέρα να τα δούμε καλύτερα .

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strong(er) Προβολή μηνύματος
    Χάθηκε ρε συ να βάλεις μια φώτο ημέρα να τα δούμε καλύτερα .
    Ωραίο ρε λέω αλλά μαρί ΚΤΜ βγάλτο και ον/οφ για μας τους χωματερούς.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service στα 4000 χλμ για ιννοβα
    από paris-3 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 20:14
  2. ερωτηση για χχ : πόσα χλμ με ρεζέρβα ?
    από gergio στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2006, 12:15
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 18:04
  4. Βραδυ Σαββατου=495 χλμ με βροχη!!!
    από life_dab στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 20:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF