Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    Suzuki Bandit 650, αν και για κυρίως μέσα στην πόλη τα κυβικά είναι πολλά...
    Για αρχάριο είναι πολύ καλή φάση και το CB400 super four, αλλά μιλάμε για παλιό μηχανάκι με ό,τι αυτό συνεπάγεται, ενώ ξεχνάς το ABS...
    Επίσης το παλιότερο ER-5 είναι αντίστοιχη καλή φάση σε δικύλινδρο, φοράει τον αλεξίσφαιρο κινητήρα του KLE500 και είναι οικονομικό και εύκολο σε όλα του! Επί πλέον, με την τελευταία επιλογή θα σου μείνει και κάνα χιλιαρικάκι από το budget για να τα φας σε βενζίνες και ό,τι άλλο γουστάρεις!
    Αστο καλυτερα.Αρκετα "βαρυ" για πρωταρη.



    Φυσικα σε τρια χρονια απο τωρα ,οταν αλλαξει μηχανη,θα παρεξηγηθω αν το bandit,δεν ειναι η πρωτη του επιλογη.

  2. #32
    Νέο μέλος Το avatar του/της WebHunter
    Εγγραφή
    09/01/2014
    Μηνύματα
    15
    Από το Er, το hornet μου φάνηκε παιχνιδάκι πάντως, ίσως είναι λίγο πιο χαμηλό και πάταγα και καλύτερα. Δεν ξέρω για το cbf, αλλά θα εξερευνήσω τις προτάσεις σας από κοντά από την επόμενη εβδομάδα που θα ξεκινήσω το χειροπιαστό ψάξιμο. Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας!

    Σαν κράνος το Caberg Duke πως σας φαίνεται; Είναι το μόνο σπαστό που έχει 5/5 στο sharp! Έχω διαβάσει όλα τα άρθρα σχετικά με full face vs system. Το μόνο ίσως που δεν έχω βρει είναι ένα αξιοπρεπέστατο full face στο ίδιο price tag (200-250€).

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μην βαζεις και το κρανος στο θεμα σου,θα το κανεις μανταρα.

    Ψαξου στο φορουμ υπαρχουνε πολλα θεματα για κρανη.

  4. #34
    Νέο μέλος Το avatar του/της WebHunter
    Εγγραφή
    09/01/2014
    Μηνύματα
    15
    Ok, θεωρήστε άκυρη την ερώτηση!

  5. #35
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ειμαι 1.70 το βερσυς δε το φτανω το φ650 ομως ναι ειναι και πως ειναι η σελα (σε μερικες ον οφ η σελα ειναι μαζεμενη και κανει καμπυλη) αν δεν εχεις εμπειρια να παρεις κατι που να πατας και τα 2 πελματα καλα κατω (οχι στα δαχτυλα) εν καιρω δεν θα σε ενδοιαφερει αυτο πια . Συμφωνω να μην μπλεξουμε το κρανος διαβασε στον προστατευτικο εξοπλισμο υπαρχουν παρα πολλα θεματα που μπορει να ΜΗΝ αναφερουν το μοντελο που εγραψες αλλα αναφερουν πολλα για το ΕΙΔΟΣ του κρανους.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  6. #36
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.162
    γεια σας..! καινουριος στην παρεα του forum..

    WebHunter ψαχνω κι εγω παρομοιες μηχανες. Εχω ενα yamaha ybr 125 (πρωτο μηχανακι) και υστερα απο 9 μηνες συμβιωσης ενιωσα την αναγκη να παω παρακατω.

    Απ'οτι εχω δει, honda cbf 600 εχει καρμπυρατερ, οπως και το hornet. Αντιθετα στα ιδια λεφτα βρισκεις με ψεκασμο fazer fz6, gsr 600, gsf 650.
    Αν κανω λαθος διορθωστε με.

    Επισης ειχα βρει αγγελια suzuki sv 650 στρογγυλοφαναρο αλλα πουληθηκε.

    Προσωπικα κλεινω προς gsr 600..

  7. #37
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.956
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    γεια σας..! καινουριος στην παρεα του forum..

    WebHunter ψαχνω κι εγω παρομοιες μηχανες. Εχω ενα yamaha ybr 125 (πρωτο μηχανακι) και υστερα απο 9 μηνες συμβιωσης ενιωσα την αναγκη να παω παρακατω.

    Απ'οτι εχω δει, honda cbf 600 εχει καρμπυρατερ, οπως και το hornet. Αντιθετα στα ιδια λεφτα βρισκεις με ψεκασμο fazer fz6, gsr 600, gsf 650.
    Αν κανω λαθος διορθωστε με.

    Επισης ειχα βρει αγγελια suzuki sv 650 στρογγυλοφαναρο αλλα πουληθηκε.

    Προσωπικα κλεινω προς gsr 600..
    Mια χαρα ειναι το gsr

  8. #38
    Απο την στιγμή που κουβαλάς εγκέφαλο στο κρανίο, τα 600 είναι μονόδρομος για να το κρατήσεις καιρό. Το γκάζι όπως γράφεις ξέρεις οτι αν δεν το σεβαστείς θα σε στείλει, ανεξάρτητα τα κυβικά και τα άλογα. Ολα αυτά που λες είναι καλά για πρώτα. Για πόλη και ταξιδάκια, ειδικά διπλός, το f650 έχει καλύτερηκατανάλωση και την καλυτερη σέλα-φορτωμα. Φτηνοτερα σέρβις και λάστιχα επίσης. Απλά δεν θα έχει ποτέ "γκαζια", πράγμα που για μερικούς είναι εκ των ουκ άνευ. Από τα άλλα, θα προτεινα cbf και ότι βρεις απο την φαμίλια xj6. Hornet στρογγυλοφαναρο όχι γιατί καίει τον αμπακο, δικυλινδρο όχι γιατί απλά το δούλεμα του είναι τραχύ σε.σχέση μς τους 4 και θα κουράζει στο ταξίδι.

  9. #39
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Απο την στιγμή που κουβαλάς εγκέφαλο στο κρανίο, τα 600 είναι μονόδρομος για να το κρατήσεις καιρό. Το γκάζι όπως γράφεις ξέρεις οτι αν δεν το σεβαστείς θα σε στείλει, ανεξάρτητα τα κυβικά και τα άλογα. Ολα αυτά που λες είναι καλά για πρώτα. Για πόλη και ταξιδάκια, ειδικά διπλός, το f650 έχει καλύτερηκατανάλωση και την καλυτερη σέλα-φορτωμα. Φτηνοτερα σέρβις και λάστιχα επίσης. Απλά δεν θα έχει ποτέ "γκαζια", πράγμα που για μερικούς είναι εκ των ουκ άνευ. Από τα άλλα, θα προτεινα cbf και ότι βρεις απο την φαμίλια xj6. Hornet στρογγυλοφαναρο όχι γιατί καίει τον αμπακο, δικυλινδρο όχι γιατί απλά το δούλεμα του είναι τραχύ σε.σχέση μς τους 4 και θα κουράζει στο ταξίδι.
    Ταυτίζομαι με το φίλο εδώ!

    1. Πας για 4κ.. Αν κατέβεις από hornet και καπάκι πας βολτα ενα er θα το καταλάβεις και μόνος σου
    2. ABS οπωσδήποτε.- Δεν είμαστε 16 να σπάμε κόκκαλο και να μην πειράζει
    3. Το Bandit απλά πρέπει να το πας βόλτα πριν αποφασίσεις! Τέλεια αίσθηση για νέο οδηγό... Βελούδο!
    4. Με το φέρινγκ μην εισαι τοσο αρνητικος... Κανε μια βολτα με bandit και θα δεις ότι είναι ιδέα σου περισσότερο. Μπορεί να σου φαίνεται πιο όμορφο σε γυμνό... αλλά αν θες μεγάλες βόλτες και σε πιάσει βροχή / μποφόρ / κρύο κλπ... θα αλλάξεις γνώμη!
    5. Εξαίρεση στο 1. ειναι το gs650... το δούλεμά του είναι πιο γλυκό και από το versys (2κ)!! Συν πολύ λιγότερο κόστος συντήρησης.

    πριν αποφασίσεις η χρυσή συμβουλή: Οδήγησέ τα όλα!

    Υ.Γ. Κράνος = full face.. Τα άλλα = οδοντόκρεμες. Θα παρεις σπαστό μόνο με την παραδοχή ότι θα το ανοίγεις μόνο σταματημένος
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #40
    συνονόματε Γιάννη θα διαφωνήσω με ένα πράγμα, το ότι το Bandit (κάτοχος ακόμα αερόψυκτου 650) είναι κομματάκι βαρύ και έχει το βάρος ψηλά, πράγμα το οποίο σήμανε στις αρχές της σχέσης μου μαζί του δύο αστείες στατικές πτώσεις. Και είναι δύσκολο στο ζμπρώξιμο αν το παρκάρεις σε επικλινές έδαφος, μικρή αλλά σημαντική λεπτομέρεια και το ότι μπαίνει "δύσκολα" στο διπλό σταντ. Τα άλλα που συζητάμε είναι πολύ ελαφρύτερα και σε κιλά και σε αίσθηση. Για βολτάκια των 200-300 χιλιομέτρων, η έλλειψη φέρινγκ δεν είναι και τόσο σημαντική, εκτός αν τα πας σπασμένος. Σε μετακίνηση ως τα 140χαω και με το γυμνό μιά χαρά είσαι.

  11. #41
    Νέο μέλος Το avatar του/της WebHunter
    Εγγραφή
    09/01/2014
    Μηνύματα
    15
    Για το F650 GS έχω ακούσει πως αν σου βγάλει πρόβλημα μετά θέλεις αρκετά $$$ για επιδιορθώσεις και με φοβίζει αρκετά αυτό + ότι δεν έχει γκάζι για μετά όταν αποκτήσω τη τριβή που θέλω. Δεν θέλω να μπω στη λογική να συνηθίσω 1-2 χρόνια και μετά να το πουλήσω απλά για να πάρω κάτι που θα μπορούσα να πάρω εξ αρχής, προσέχοντας λιγάκι παραπάνω.

    Σε αγγελίες βρήκα CBF '06 @ 3.5K με ABS και XJ6 '09 @ 3.6K. Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ μ'αρέσει το yamaha παρά το cbf και είναι και πιο νέο (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι καλύτερο μηχανικά). Αξίζει να κοιτάξω μηχανή 8ετίας;

    H αλήθεια είναι ότι τα ταξίδια δεν θα είναι μεγάλα (σε χλμ, 200-300 είναι 2-2.5 ώρες απόσταση) με τη μηχανή και φυσικά δεν σκέφτομαι να πηγαίνω καν πάνω από 150, δεν είναι αυτοκίνητο που έχεις άλλα κρατήματα.

    Έχω κάνει το ανάποδο, έχω πάει από Er και έκατσα στο hornet, η διαφορά 2-4 κυλίνδρων είναι μεγάλη. Για την Αθήνα που θα βρίσκομαι κατά 90% του χρόνου θα κάνει κάποια διαφορά; Και από οικονομία το Er θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό στις βενζίνες που θα ζητάει.

    Για το κράνος σκέφτομαι για σπαστό και την παραδοχή ότι θα το έχω ανοιχτό μόνο σταματημένος, δεν το ρισκάρω τόσα χρόνια, δεν θα αλλάξω τώρα. Με τις ζελατίνες είναι που έχω το πρόβλημα, αλλά και αυτό θα λυθεί εν καιρώ.

  12. #42
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WebHunter Προβολή μηνύματος
    και φυσικά δεν σκέφτομαι να πηγαίνω καν πάνω από 150, δεν είναι αυτοκίνητο που έχεις άλλα κρατήματα.
    πρόσεχε τι λες, γιατί είναι και Παρασκευή και καραδοκούν τα κοράκια

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #43
    Νέο μέλος Το avatar του/της WebHunter
    Εγγραφή
    09/01/2014
    Μηνύματα
    15
    Είναι θέμα προσωπικής ασφάλειας...αν το αντέχει κάποιος άλλος ας τερματίσει τη μηχανή!

    Έχω ανέβει και εγώ σε ιταλίδα και πηγαίναμε με 210 (άλλος οδηγούσε βέβαια)!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DgSensei
    Εγγραφή
    05/11/2013
    Μηνύματα
    120
    Κοίτα το f650gs σίγουρα δεν έχει το γκάζι που θα βρεις στο hj6 (που παρεπιπτόντως είναι πολύ ωραίο μηχανάκι με πολύ στρωτό κινητήρα και πολύ καλά φρένα απλά εμένα μου φαίνονταν λίγο ποδήλατο σαν αίσθηση όταν το οδηγούσα) αλλά σου προσφέρει άλλα πράματα.
    Τώρα όσον αφορά τις ζημιές που σου είπανε η μόνη ακριβή ζημιά που μπορεί να σου βγάλει (και φυσικά το ελέγχεις εύκολα από πριν) είναι το κομπλερ μίζας.ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες ζημιές που μπορεί να βγάλει διορθώνονται με 60-80 ευρώ.Πάντως ζημιάρικο μηχανάκι δεν το λες.

    ps: Το βλέπω ότι δεν σε ψήνει το f650gs απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου :P

  15. #45
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DgSensei Προβολή μηνύματος
    ps: Το βλέπω ότι δεν σε ψήνει το f650gs απλά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου :P
    Συνεχίζω κι εγώ το δικηγοριλίκι...
    Φίλε μου, όταν λες ότι τα ταξίδια σου θα είναι μέχρι 150 τελική τότε δεν ισχύει ότι δεν έχει γκάζι το gs... Μην τα μπερδεύεις με αυτοκίνητα που λέμε ότι δεν έχει γκάζι ένα χιλιαράκι επειδή δυσκολεύεσαι να προσπεράσεις ή να βγάλεις ένα βουνό με τέσσερα άτομα.
    Το gs ΕΧΕΙ πολύ παραπάνω γκάζι από αυτό το παράδειγμα.. όπως και οι περισσότερες μοτοσυκλέτες.
    Αν δεν είσαι γρήγορος, αν δε θες να ταξιδεύεις με 200, αν δε θες να πιάνεις 100 σε 5', τότε μπορείς να συμβιώσεις άνετα με ενα gs. Κανένα ΙΧ -ή σχεδόν κανένα- δε θα σε δυσκολέψει σε προσπεράσεις (ρεπρίζ λέγεται).
    Πολλοί εδώ μέσα έχουν κάνει κυριολεκτικά το γύρο του κόσμου με το gs... ναι το 650.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής
    από Xa0s στο forum Cruiser, custom, chopper, bobber
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2015, 16:44
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  3. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  4. Αγορα 1ης μηχανης για νεο αναβατη
    από smooth criminal στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2009, 19:47
  5. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF