Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: DIY: "Επαναπρογραμματίστε" τις κλειδαριές σας στο κλειδί της μηχανής

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2009
    Μηνύματα
    7


    Επιτυχημένη η εγχείρηση σε Κ53, η οποία παρεπιμπτόντως έχει 7 'λαμάκια' σαν τις κλειδαριές της Givi.
    Thanks man!!!


  2. #32
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    πολυ χρησιμο και παρα πολυ ωραια παρουσιαση

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    29
    ΘΕΙΚΗ ΜΟΝΤΑ

    Φίλε :a19: :a19: :a19: :a19:

  4. #34
    SVstrom 1000 of Xanthi Το avatar του/της xanthosd
    Εγγραφή
    31/12/2008
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από abrestas
    με λιγοτερη ταλαιπωρια και χωρις να αφαιρεσετε κανενα λαμακι σε αυτη τη φαση του αφαλου βαζετε το κλειδι μεσα και οτι εξεχει μα μια ψιλη λιμα το λιμαρετε μεχρι να ερθουν ολα τα λαμακια προσωπο με τον αφαλο και ετοιμοι.
    Mην το λες αδερφε, σημερα εβγαλα τον αφαλο και σκεφτηκα αντι να τον πειραξω εγω να τονπαω σε καποιον ειδικο...
    κι ενω του ειπα οτι διαβασα σε καποιο φορουμ οτι τραμπαρουμε τα λαμακια μεταξυ τους και αν χρειαστει μπορει να τροχησουμε και κανενα, η απαντηση του ηταν ¨ολα τα ξερεται εσεις... αστον εδω κι ελα να τον παρεις σ ενα μισαωρο, για να μην δεις το κολπο..."
    παω μετα απο μια ωρα και μου τον δειχνει...
    ο ΠΑΝΗΛΗΘΟΣ εβαλε στον αφαλο το κλειδι του Vstrom και οτι περισεψε το τροχησε, με αποτελεσμα να ανοιγει και με το κλειδι του typpon και να καταστρεψει τον μυλο.
    ηθελε και να τον πληρωσω ο ΒΛΑΚΑΣ αλλα πηρε τα .......
    αυριο παω ν αγωρασω καινουργιο μυλο, εκτος κι αν ταιριαξω λαμακια απο κανεναν αλλον.
    ... Οτι δε με σκοτωνει.....
    ........με κανει πιο δυνατο...

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    καλησπερα- καλυνυχτα ή οτι άλλο είναι τετοια ώρα

    το συγκαικριμένο μοντάρισμα αν και είναι βολικό μειώνει συμαντικά την αξιοπιστία και την ασφάλεια της κλειδαριάς
    δηλαδή την κάνει να ανοίγει ευκολότερα απο διαφορετικά κλειδιά ακομα και αν έχουν διαφορετικό σχήμα ή μέγεθος

    σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να το ξέρουν οσοι σκέφτονται να το κάνουν


    τέτοιες κλειδαριές είχαμε και στα ντουλαπάκια που μας είχαν δωσει στο γυμνάσιο και κάθε φορα που κάποιος δεν είχε κλειδι( ή βιβλίο ή οτι άλλο χρειαζόταν) τα ανοίγαν με οτι έβρισκαν από κλειδί εξωπορτας έως μικρού λουκέτου, ξέρεται αυτα τα μικρα για τα τσαντάκια κλπ

  6. #36
    Αυτο μπορει να γινει και στην κλειδαρια του τεποζιτου ας πουμε?
    δεν ξερω και πολλα απο κλειδαριες,ουτε τι διαφορα μπορει να εχει του τεποζιτου,αλλα μου τη δινει να ψαχνω πιο κλειδι ειναι για να βαλω βενζινη ( αλλαγμενη προφανως η κλειδαρια στο τιμονι ) ..
    Αν δείτε τον Τσάκ, πείτε του οτι τον ψάχνω.

  7. #37
    Παλιομέλος
    Εγγραφή
    03/08/2009
    Μηνύματα
    66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zodd
    καλησπερα- καλυνυχτα ή οτι άλλο είναι τετοια ώρα

    το συγκαικριμένο μοντάρισμα αν και είναι βολικό μειώνει συμαντικά την αξιοπιστία και την ασφάλεια της κλειδαριάς
    Οι κλειδαριες ειναι για τους καλούς......οι κακοι στην ανοιγουν την βαλιτσα και μα κατσαβιδακι.......


    Θωμα.....χαρηκα που ειδα την πατεντα , αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν μπαινει στην κλειδαρια της βαλιτσας το κλειδι του CBF μου κοπηκε το χαμογελο......
    Ξανά-μανά μοτοσυκλετα........

  8. #38
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Εδώ μάλιστα! Μπράβο!

  9. #39
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CBF- stratis Προβολή μηνύματος
    Οι κλειδαριες ειναι για τους καλούς......οι κακοι στην ανοιγουν την βαλιτσα και μα κατσαβιδακι.......


    Θωμα.....χαρηκα που ειδα την πατεντα , αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν μπαινει στην κλειδαρια της βαλιτσας το κλειδι του CBF μου κοπηκε το χαμογελο......
    αλλαξε μυλο. αγορασε εναν ιδιο με αυτον της βαλιτσας αλλα να μπαινει το κλειδι της μηχανης και τροποποιησε εκεινον.

  10. #40
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ευχαρισουμε φιλε. αυριο θα σκαλιξω το σκουτερ της μανας μου. χιχιχι...

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από webassasin Προβολή μηνύματος
    Αυτο μπορει να γινει και στην κλειδαρια του τεποζιτου ας πουμε?
    δεν ξερω και πολλα απο κλειδαριες,ουτε τι διαφορα μπορει να εχει του τεποζιτου,αλλα μου τη δινει να ψαχνω πιο κλειδι ειναι για να βαλω βενζινη ( αλλαγμενη προφανως η κλειδαρια στο τιμονι ) ..
    Ναι γίνεται. Με την προυπόθεση να είναι ίδιου προσανατολισμού το κλειδί, π.χ. στα Honda άλλα έχουν το σκαλοπάτι δεξιόστροφα και άλλα αριστερόστροφα. Αν δεν είναι ίδιας φοράς, δεν γίνεται.

    Αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα. Αν μπαίνει το κλειδί του τιμονιού, στην κλειδαριά του ντεπόζιτου (και ας μην την ανοίγει σε αυτήν την φάση) είσαι ΟΚ, αν δεν μπαίνει είναι αντίθετης φοράς και δεν γίνεται κάτι.

    Αν είσαι στην τυχερή περίπτωση, μπορείς είτε 1) να προγραματίσεις την κλειδαριά του τιμονιού να ανοίξει με το κλειδί του ντεπόζιτου, είτε 2) την κλειδαριά του ντεπόζιτου να ανοίγει με το κλειδί του τιμονιού, ότι σε βολεύει καλύτερα, μια και φαντάζομαι υπάρχει και κλειδαριά σέλας, η οποία ακούει στο κλειδί του ντεπόζιτου, σε βολεύει το (1).

  12. #42
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.043
    Στην ΠΣΚ εκδρομή, έτυχε δυστυχώς να χάσω το μοναδικό κλειδάκι που είχα για την μπαγκαζιέρα...Έπειτα απο ψάξιμο στην Καστοριά, και με την βοήθεια ντόπιου, κατάφερα να φέρω εναν κλειδαρά να δούμε τί θα κάνουμε...

    Όταν ήρθε ο μάστορας, με ρώτησε εαν η βαλίτσα είναι με γάντζο ή με κλιπ, εαν κλειδώνει δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα και δοκίμασε λίγο με ένα κατσαβίδι. Με ενημέρωσε οτι ίσως να χαλάσει η κλειδαριά και να χρειαστεί αλλαγή, αλλα αυτό εμένα δεν με απασχόλησε καθολου, εγώ ήθελα να την ανοίξω, τελεία.

    Μετα απο το κατσαβίδι λοιπόν, έσκψε στην τσάντα του, πήρε το γνωστό σετ διαρρηκτικών εργαλείων και σε 4 δευτερόλεπτα άνοιξε την βαλίτσα.....4 sec...."αποζημιώθηκε " με 20 ευρώ στο τέλος, δηλ μισθό Ναυάρχου.....

    Η προστασία λοιπόν που παρέχει η κλειδαριά, είναι για έναν γνώστη, μερικά δευτερόλεπτα....

    Εχθές άλλαξα τον αφαλό, κόστος 12 ευρώ, και τώρα τον περιεργάζομαι μήπως και κάνω την πατέντα αλλα στις πλαϊνές βαλίτσες...

    Μy 2 cents...

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Overlifting legetai i epi8esi se tetoiou eidous kleidaries. Edw to eksigei enas expert
    http://www.youtube.com/watch?v=_-PqzkoQQ7s&t=20m10s

  14. #44
    πολυ καλος οδηγος.Τον εφαρμοσα στο zzr που ειχε αλλο κλειδι για τη μηχανη και αλλο για τεποζιτο και ντουλαπακι..τωρα εχω ενα για ολα χωρις να αφαιρεσω ουτε ενα λαμακι απο καθε αφαλο.Μου πηρε καμια ωρα για ολα

  15. #45
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.043
    Τα λαμάκια πως βγαίνουν?? Έχω βγάλει τον αφαλό, αλλά δεν λένε να βγουν.....το κλειδί δεν είναι στον αφαλό...Kappa, με 5 λαμάκια.
    The mountain is you

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF