Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 140

Θέμα: Ρύθμιση αναρτήσεων όταν βάζουμε δεύτερο άτομο ή/και μπαγκάζια

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    απλά κάπου πεταχτήκαμε στα γρήγορα με την σύζυγο και μου μπήκαν ψύλλοι.....
    Καλα΄ρε Σπύρο...
    Επειδή «πετάχτηκες εδώ παρακάτω» ...τσακκκκ θα αρχίσεις να πειράζεις προφορτίσεις και αποσβέσεις? Αστο βρε αγόρι μου. Δεν θα πάθει τίποτα όυτε η σύζυγος ούτε το πραπρα.
    Αναρτήσεις για δικάβαλλο σετάρουμε μόνο πριν φύγουμε ταξίδι τύπου Νοβοροσίσκ-Βομβάη, αν είναι ο dimtsiou από πίσω, ή αν σε λένε βρωμόπουλο aka dirtbird που κυκλοφορούσε με γατζόκλειδο στο χέρι
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Καλα΄ρε Σπύρο...
    ................ που κυκλοφορούσε με γατζόκλειδο στο χέρι
    γι αυτό πήρα την πλήρως ρυθμιζόμενη, να γλυτώσω το γαντζόκλειδο.....

    δεν γλυτώνω το κατσαβίδι για το μπροστινό όμως ρε πστμ....

  3. #33
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    οχι.... γράφει πότε πειράζεις τι αλλά πολύ λιγότερο αναλυτικά από το σχετικο άρθρο που έχω διαβάσει εδώ μέσα και πάντα για ένα άτομο..... α, και σου δίνει +-5 από τις στάνταρντ ρυθμίσεις


    αυτό που δεν ξέρω είναι αν λόγω διαφορετικών διαδρομών των αναρτήσεων ισχύουν οι ίδιες λογικές..... όπως είπα παραπάνω στο βεστρωμ που είχα και κει όλινς, είχα βρει την άκρη και απλά πείραζα την προφόρτιση.... σε ένα street/τουριστικό μηχανάκι με 300 κιλά δικό του βάρος και με διαδρομές μικρότερες από το στρώμα (ή και το 990 αν θες) ίσως να ισχύουν άλλες λογικές (που μάλλον έτσι είναι)...


    γκομενίτσα? γκομενίτσα?


    μπα, ειδικά τώρα που έσπασε το χέρι της η μάνα μου και δεν έχουμε που να αφήσουμε την μικρή..... σόΛο.... απλά κάπου πεταχτήκαμε στα γρήγορα με την σύζυγο και μου μπήκαν ψύλλοι.....

    Ίσως να έπρεπε να κάνω παράθεση τον Βύρωνα...μια χαρά στα λέει...
    Γνώμη μου πάντως είναι ότι μιας και η βασική λειτουργία και ρύθμιση σε όλες τις αναρτήσεις είναι ίδια, είτε μεγάλα ον οφ είτε τούρινγκ, σε ταξίδι δικάβαλος- φορτωμένος θα πρέπει να είναι σκληρότερη η ανάτρηση για να ανταποκριθεί στο έξτρα βάρος...
    Μπακαλίστικά και πρακτικά εγώ αυτό που έκανα ήταν να σφίξω τέρμα για τέρμα φόρτωμα (ήμουν στα όρια του κατασκευαστή...) να δοκιμάσω και από κεί και πέρα με δοκιμές να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα...Πριν από αυτά ξεκίνησα με στατικό sag κτλ αλλά θέλει χρόνο, κόπο υπολογισμούς και βοήθεια από δεύτερο άτομο ένίοτε... Επίσης το _+5 κλικ που λες δεν μπορώ να το αξιολογήσω αν δεν ξέρω το σύνολο (των κλικ...) από τέρμα μαλακό σε τέρμα σκληρό...
    Τέλος τσάμπα το συζητάμε παραπέρα, ή βρίσκεις άνθρωπο με ίδια μηχανή που "έχει δει το έργο" και σε κατευθεύνει στα βασικά, αλλιώς και καλύτερα από όλα καβαλάς δικάβαλο και δοκιμάζεις στο δρόμο... μόνο οδηγώντας θα βγάλεις άκρη και θα μάθεις και πολύ περισσότερα για σένα και την μηχανή...


    υ.γ.1 Γκομενίτσα ήταν αλλά τελικά την παντρεύτηκα μετά από μια άλλη βόλτα...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=108541
    υ.γ.2 Περαστικά στη μαΜά
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #34
    το σύνολο των κλικ.... δεν το έχω ψάξει ποτέ... μπορώ να σου πω τις στάνταρντ θέσεις για να χουμε να λέμε...

    μπροστινό (μαμα)
    12 κλικ επαναφορά
    12 κλικ συμπίεση

    πίσω (ολινς)
    16 κλικ επαναφορά
    12 κλικ συμπίεση


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    .......... ή βρίσκεις άνθρωπο με ίδια μηχανή που "έχει δει το έργο" και σε κατευθεύνει στα βασικά........
    αυτό ειδικά δεν παίζει.... άλλος γουστάρει ξανθιές άλλος μελαχροινες και άκρη δεν βγαίνει....


    γενικότερα πιστεύω οτι το ψάξιμό μου και η συνεχής αλλαγές στις ρυθμίσεις που κάνω, είναι απόρροια της φιλοδοξίας μου οτι "εχω ολινς πρέπει να δουλεύει παντου τέλεια".... ξέρω οτι δεν είναι καθόλου έτσι αλλά δεν μπορώ και να ανοίξω την κεφάλα μου να το βάλω μέσα.... που θα πάει θα κουραστώ να ψάχνομαι/συμφιλιωθώ με την ιδέα


  5. #35
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Επειδη ουτε ολες οι μηχανες ειναι ιδιες, ουτε ολες οι αναρτησεις, μονο δια δοκιμης και σφαλματος μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.
    Σε πολυ γενικες γραμμες, αν υποθεσουμε οτι εχεις σεταρει τελεια μπρος-πισω για αναβατη μονο, τοτε χρειαζεται να τα πειραξεις ολα απο την αρχη για να εισαι σεταρισμενος τελεια και φορτωμενος.

    Σε πρωτη φαση, ξεχνα το μπροστινο και σηκωσε λιγο προφορτιση πισω (οχι στα επιπεδα του αφορτωτου αλλα λιγο πιο χαμηλα) , ενω παραλληλα σφιξε και αποσβεσεις 2 κλικ τη φορα και επαναφορα και συμπιεση. Αν ικανοποιηθεις απο το πισω, τοτε παιξε λιγο με αποσβεση συμπιεσης στο μπροστινο.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/07/2013 στις 10:45.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #36
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Επειδη ουτε ολες οι μηχανες ειναι ιδιες, ουτε ολες οι αναρτησεις, μονο δια δοκιμης και σφαλματος μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.
    Σε πολυ γενικες γραμμες, αν υποθεσουμε οτι εχεις σεταρει τελεια μπρος-πισω για αναβατη μονο, τοτε χρειαζεται να τα πειραξεις ολα απο την αρχη για να εισαι σεταρισμενος τελεια και φορτωμενος.

    Σε πρωτη φαση, ξεχνα το μπροστινο και σηκωσε λιγο προφορτιση πισω (οχι στα επιπεδα του αφορτωτου) , ενω παραλληλα σφιξε και αποσβεσεις 2 κλικ τη φορα και επαναφορα και συμπιεση. Αν ικανοποιηθεις απο το πισω, τοτε παιξε λιγο με αποσβεση συμπιεσης στο μπροστινο.
    Πόσα δευτερόλεπτα λες να κερδίσει;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #37
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Σπυέτο :a37: ...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Πόσα δευτερόλεπτα λες να κερδίσει;
    ξέρεις τι γίνεται σε ένα δευτερόλεπτο μέσα????

    ρε συ, η αίσθηση είναι το θέμα (και επομένως και τα δευτερόλεπτα μοιραία)

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Σπυέτο :a37: ...
    εσύ θες σουβλάκια και μπύρες εεεε?

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ξέρεις τι γίνεται σε ένα δευτερόλεπτο μέσα????

    ρε συ, η αίσθηση είναι το θέμα (και επομένως και τα δευτερόλεπτα μοιραία)
    Tώρα σοβαρά... θα φορτώσεις τη μηχανή με τα ζιμπράγκαλα και τη γυναίκα... Και πας πας καλοκαίρι διακοπές.... Θα πας στις Άλπεις; Θα πας σε κανένα ορεινό στροφιλίκι; Το πολύ πολύ να χρειαστεί να φρενάρεις και το μπροστινό να διαχειριστεί το επιπλεόν βάρος...

    Ούτε γόνατα, ούτε power slides, ούτε να περάσουμε στη τσίλια την νταλίκα να πιάσουμε τους μπροστά που εφυγαν 500μ...

    Φτιάξε την πίσω προφόρτιση και είσαι μια χαρά. (γιατί, τώρα δλδ έχεις σετάρει αναρτήσεις και για μονοκάβαλος; )
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Πόσα δευτερόλεπτα λες να κερδίσει;
    εξαρταται την πιστα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Φτιάξε την πίσω προφόρτιση και είσαι μια χαρά. (γιατί, τώρα δλδ έχεις σετάρει αναρτήσεις και για μονοκάβαλος; )
    σωστά? ίσως (σίγουρα δλδ) όχι, η αίσθηση είναι που με/μας κάνει και ψάχνομαι/αστε...
    δλδ μπορεί να ανέβεις εσύ και να μου πεις.... "καλά ρε παπάρα πως το οδηγάς αυτό το πραμα".... αλλά αυτό είναι λογικότατο....

    εξάλλου το γράφουν και όλα τα μανουάλια/οδηγοι/αρθρα κλπ κλπ
    "ξέχνα τα νουμερα εφόσον η αίσθηση που σου δίνει το μοτοσακό σου ταιριάζει"....

  13. #43
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    σωστά? ίσως (σίγουρα δλδ) όχι, η αίσθηση είναι που με/μας κάνει και ψάχνομαι/αστε...
    δλδ μπορεί να ανέβεις εσύ και να μου πεις.... "καλά ρε παπάρα πως το οδηγάς αυτό το πραμα".... αλλά αυτό είναι λογικότατο....

    εξάλλου το γράφουν και όλα τα μανουάλια/οδηγοι/αρθρα κλπ κλπ
    "ξέχνα τα νουμερα εφόσον η αίσθηση που σου δίνει το μοτοσακό σου ταιριάζει"....
    Τώρα μιλάς σωστά....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #44
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Σπυράκος θα κάνει κάτι μεταξύ ανατρεπτικού και πρωτοπορειακού κωλοχανείου τις αναρτήσεις ....???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Σπυράκος θα κάνει κάτι μεταξύ ανατρεπτικού και πρωτοπορειακού κωλοχανείου τις αναρτήσεις ....???
    μέσα είσαι

    νταξει, εδώ οι (πραγματικοί) παγκόσμιοι δεν μπορούν να τις σετάρουν, ο Σπυράκος σε πείραξε???

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ Lc8;
    από panos26 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2006, 13:11
  2. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ Vfr800 06
    από X_NR750 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 11:35
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 06:51
  4. Ρυθμιση Αναρτησεων cbr 600f
    από gv_gr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 20:47
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF