Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: Αγορά Tenere 700 - Κρίμα αν δε μπαίνει στο χώμα ?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sprouter Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου μεγάλου κυβισμού μηχανή.

    Μου έχει κολλήσει στο μυαλό το Tenere για 2 κυρίως λόγους:

    1. Την νοιώθω πιο "ελαφριά", λεπτή και διαχειρίσιμη απ'την πχ. F800GS η οποία με εντυπωσίασε αρνητικά την μια και μοναδική φόρα που την καβάλησα.
    2. Μου αρέσει πολύ αισθητικά

    Οι υπόλοιποι λόγοι είναι δεδομένοι, πάει παντού και όσο μακρυά ή κοντά θες και φαίνεται να μανατζάρεται αρκετά εύκολα και μέσα στην πόλη.

    Έχω όμως ένα μεγάλο δίλημμα ή μάλλον τύψεις.

    Ξέρω οτι η μηχανή αυτή έχει κατασκευαστεί κυρίως για χώμα και με τα λεφτά που θα δώσεις θα πληρώσεις κυρίως αυτό.

    Επειδή δεν είχα ποτέ πριν μεγάλου κυβισμού μηχανή και δεν έχω προφανώς ποτέ οδηγήσει σε χώμα, δεν ξέρω αν θα μου βγεί το να κάνω off-road. Μπορεί να το λατρέψω και να κάνω συχνά ή μπορεί να κάνω σπάνια έως και καθόλου.

    Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι ή να είμαι τυχερός και να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι και να περάσω και απο αντιστοιχους δρόμους καποιες φορές. Στο 90% του χρόνου όμως με τη μηχανή θα κάνω βόλτες (μικρές και μεγάλες γιατί πάω συχνά επαρχία, και το καλοκαίρι περνάω αρκετό καιρό σε νησιά) και commuting.

    Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα είναι κρίμα (έως και μεγάλη μ***κία) να αγοράσω *εγώ* μια τέτοια μηχανή με βάση τα παραπάνω ?

    Έχω την εντύπωση οτι το 80% αυτών που την αγοράζουν θα κάνουν τελικά πολύ λίγο έως και καθόλου off-road και αυτό κάπως με καθησυχάζει αλλά ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου δε ξερώ.

    Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !

    Ξεκινάμε απο τα βασικά.Αν γουστάρεις κάτι το παίρνεις και ας μην κάνεις τη χρήση για την οποία κατασκευάστηκε.Και τα Supersport που λέμε για να τα ευχαριστηθείς πρέπει να τα πηγαίνεις τάπα αλλά αν κάποιος απλά θέλει να το χαζεύει όταν κάθεται για καφέ τι να τον κάνουμε?Να του απαγορεύσουμε να το αγοράσει?

    Πάμε τώρα όμως στο λειτουργικό κομμάτι.Αν η χρήση που θα κάνεις θα είναι κατά 90% ασφάλτινη και καθημερινή τότε μια μοτοσυκλέτα με σαμπρέλες και 21-18 τροχούς δεν είναι η κατάλληλη επιλογή,χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια ότι δε μπορείς να το κάνεις.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sprouter Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου μεγάλου κυβισμού μηχανή.



    1. Την νοιώθω πιο "ελαφριά", λεπτή και διαχειρίσιμη απ'την πχ. F800GS η οποία με εντυπωσίασε αρνητικά την μια και μοναδική φόρα που την καβάλησα.
    2. Μου αρέσει πολύ αισθητικά

    Οι υπόλοιποι λόγοι είναι δεδομένοι, πάει παντού και όσο μακρυά ή κοντά θες και φαίνεται να μανατζάρεται αρκετά εύκολα και μέσα στην πόλη.

    Έχω όμως ένα μεγάλο δίλημμα ή μάλλον τύψεις.

    Ξέρω οτι η μηχανή αυτή έχει κατασκευαστεί κυρίως για χώμα και με τα λεφτά που θα δώσεις θα πληρώσεις κυρίως αυτό.

    Επειδή δεν είχα ποτέ πριν μεγάλου κυβισμού μηχανή και δεν έχω προφανώς ποτέ οδηγήσει σε χώμα, δεν ξέρω αν θα μου βγεί το να κάνω off-road. Μπορεί να το λατρέψω και να κάνω συχνά ή μπορεί να κάνω σπάνια έως και καθόλου.

    Σίγουρα όμως μου αρέσει πολύ η ιδέα του να κατεβαίνω σε ελληνικούς κατσικόδρομους τα καλοκαίρα σε παραλίες χωρίς να το σκέφτομαι ή να είμαι τυχερός και να κάνω κανένα μεγάλο ταξίδι και να περάσω και απο αντιστοιχους δρόμους καποιες φορές. Στο 90% του χρόνου όμως με τη μηχανή θα κάνω βόλτες (μικρές και μεγάλες γιατί πάω συχνά επαρχία, και το καλοκαίρι περνάω αρκετό καιρό σε νησιά) και commuting.

    Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής. Θα είναι κρίμα (έως και μεγάλη μ***κία) να αγοράσω *εγώ* μια τέτοια μηχανή με βάση τα παραπάνω ?

    Έχω την εντύπωση οτι το 80% αυτών που την αγοράζουν θα κάνουν τελικά πολύ λίγο έως και καθόλου off-road και αυτό κάπως με καθησυχάζει αλλά ίσως να κοροιδεύω τον εαυτό μου δε ξερώ.

    Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια !
    Ρωταει ενας -που δεν ειχε ποτε του μεγαλη μηχανη,για μια μεγαλη μηχανη ,αυτους που δεν την εχουν ποτε καβαλησει -για το εαν αυτη η μηχανη ειναι λειτουργικη σε μια λειτουργια για την οποια δεν ειναι φτιαγμενη....
    Κατι σαν απο ταινια Tarantino μου ακουγεται..
    κουκουρουκουκου

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.202
    Ο φίλος δηλώνει ότι είναι η πρώτη του μεγάλη μοτό.
    Ρωτά αν είναι κρίμα να μην πατάει χώμα.

    Η μοτό αυτή πλασάρεται και δοκιμάζεται σαν μοτό για χωμάτινα rally.

    O ίδιος, μην έχοντας ξανά και μην έχοντας πατήσει χώμα ιδιαίτερα, τι θα πρέπει να καταλάβουμε πως εννοεί "χώμα";

    Γιατί τόσο αρνητική διάθεση; Δεν αρέσει η yamaha; και εμένα, δεν βρίσκω λόγους να τον αποτρέψω όμως.

    Γιατί να μην βοηθηθεί να κάνει αυτό που θέλει εφόσον γίνεται;

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πάμε τώρα όμως στο λειτουργικό κομμάτι.Αν η χρήση που θα κάνεις θα είναι κατά 90% ασφάλτινη και καθημερινή τότε μια μοτοσυκλέτα με σαμπρέλες και 21-18 τροχούς δεν είναι η κατάλληλη επιλογή,χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια ότι δε μπορείς να το κάνεις.
    Θεωρούμε καθημερινή χρήση τα 150+ στην άσφαλτο που μπορεί να σε προβληματίσει ο 21 με την σαμπρέλα?
    Ή θεωρούμε άχρηστη τη διαδρομή των αναρτήσεων στους δρόμους της Ελλάδα?
    Κατά την άποψή μου τα ον οφφ είναι τα καλύτερα με διαφορά για καθημερινή χρήση,
    τα σκούτερ και τα ss τα χειρότερα.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και θα ερχεται σε σενα να του αλλαζεις ρουλεμαν τροχου, ρε Παγκοσμιε..??


    Υ.Γ.
    Μπορεις να εχεις οποια αποψη θελεις και θα ειναι απολυτως σεβαστη, μονο οταν σεβεσαι τις "μπαρουφοθεωρίες" των αλλων..

    Να υποθέσω ότι και εσύ γνωρίζεις από πρώτο χέρι;
    Απόψεις σέβομαι όταν έχουν υπόσταση και όχι όταν τις πετάμε για να έχουμε να λέμε δημιουργώντας εντυπώσεις
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Θεωρούμε καθημερινή χρήση τα 150+ στην άσφαλτο που μπορεί να σε προβληματίσει ο 21 με την σαμπρέλα?
    Ή θεωρούμε άχρηστη τη διαδρομή των αναρτήσεων στους δρόμους της Ελλάδα?
    Κατά την άποψή μου τα ον οφφ είναι τα καλύτερα με διαφορά για καθημερινή χρήση,
    τα σκούτερ και τα ss τα χειρότερα.
    Εχω ήδη γράψει για το θέμα και για αυτή τη μηχανή πως θέλει σεταρισμα ανάλογα με το τι θες να κανείς. Η συγκεκριμένη σεταρεται πολύ εύκολα με ένα κατσαβίδι σε 10 λεπτά αν ξέρεις τι κανείς. Δεν γίνεται με ένα σεταρισμα να πας σφαίρα κατσικόδρομο και εθνική. Όπως επίσης καί τα λάστιχα παίζουν ανάλογο ρόλο. Αν θες 150+ ανεβάζεις πιρούνια 6-7 χιλιοστά, βάζεις τα conti CTA3 και πας κύριος.
    Πίσω στο θέμα μας όμως, η μηχανή είναι ότι πρεπει για νέους οδηγούς μεγαλύτερων μηχανών. Βλέπεις τα πάντα, σε βλέπουν όλοι, δεν έχει τρελλά γκάζια να σε βάλλουν σε μπελάδες, καίει ελάχιστα και είναι ευέλικτη. Από μειονεκτήματα, υλικά ανάλογα της τιμής, ξέχνα δικαβαλο πάνω από μισή ώρα, φρένα οκ, τρως αέρα και ίσως θελεις αλλη σελλα, ίσως.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Εχω ήδη γράψει για το θέμα και για αυτή τη μηχανή πως θέλει σεταρισμα ανάλογα με το τι θες να κανείς. Η συγκεκριμένη σεταρεται πολύ εύκολα με ένα κατσαβίδι σε 10 λεπτά αν ξέρεις τι κανείς. Δεν γίνεται με ένα σεταρισμα να πας σφαίρα κατσικόδρομο και εθνική. Όπως επίσης καί τα λάστιχα παίζουν ανάλογο ρόλο. Αν θες 150+ ανεβάζεις πιρούνια 6-7 χιλιοστά, βάζεις τα conti CTA3 και πας κύριος.
    Πίσω στο θέμα μας όμως, η μηχανή είναι ότι πρεπει για νέους οδηγούς μεγαλύτερων μηχανών. Βλέπεις τα πάντα, σε βλέπουν όλοι, δεν έχει τρελλά γκάζια να σε βάλλουν σε μπελάδες, καίει ελάχιστα και είναι ευέλικτη. Από μειονεκτήματα, υλικά ανάλογα της τιμής, ξέχνα δικαβαλο πάνω από μισή ώρα, φρένα οκ, τρως αέρα και ίσως θελεις αλλη σελλα, ίσως.
    άραγε υπάρχει εμφανίσιμη σέλα που να κάνει το δικάβαλο ταξιδι υποφερτο και για τον πισω? vstrom δεν θα γινει αλλα κάτι σε xt660 λες να γινετε?

  8. #38
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Εχω ήδη γράψει για το θέμα και για αυτή τη μηχανή πως θέλει σεταρισμα ανάλογα με το τι θες να κανείς. Η συγκεκριμένη σεταρεται πολύ εύκολα με ένα κατσαβίδι σε 10 λεπτά αν ξέρεις τι κανείς. Δεν γίνεται με ένα σεταρισμα να πας σφαίρα κατσικόδρομο και εθνική. Όπως επίσης καί τα λάστιχα παίζουν ανάλογο ρόλο. Αν θες 150+ ανεβάζεις πιρούνια 6-7 χιλιοστά, βάζεις τα conti CTA3 και πας κύριος.
    Πίσω στο θέμα μας όμως, η μηχανή είναι ότι πρεπει για νέους οδηγούς μεγαλύτερων μηχανών. Βλέπεις τα πάντα, σε βλέπουν όλοι, δεν έχει τρελλά γκάζια να σε βάλλουν σε μπελάδες, καίει ελάχιστα και είναι ευέλικτη. Από μειονεκτήματα, υλικά ανάλογα της τιμής, ξέχνα δικαβαλο πάνω από μισή ώρα, φρένα οκ, τρως αέρα και ίσως θελεις αλλη σελλα, ίσως.


    Μιας και μιλαμε για μπαρουφοθεωριες.......

    Ποιες σφαιρες.....ποια σεταρισματα ...και ποιους κατσικοδρομους μιλας...???

    Πως και δεν ειπες για κανα support στο τελος του κυκλου..

    Ενα αξιοπρεπεστατο ονν-οφφ μηχανακι ειναι που μπορεις να κανεις την βολτα σου παντου....!

    Και στον χωματοδρομουλι σου.....Και στην εθνικουλα σου...!!

    Και μια χαρα παει και δικαβαλο πανω απο μιση ωρα....

    Ενα μηχανακι θελει να παρει ο αωθρωπας πανω πανω και του το εβγαλες οτι πρεπει να κυκλοφορει με το σταυροκατσαβιδο στα οπισθια....!!!!


    ( Βγαινω απο εθνικη....Μπαινω σε χωματοδρομο..ωπ σεταρισμα, ξεμονταριστρα -αλλαγη ελαστικων.....)

    Βγαινω απο χωματοδρομο μπαινω σε εθνικη.....Ωπ... Σεταρισμα, ξεμονταριστρα - αλλαγη ελαστικων...

    Στο τελος ... Ο ανθρωπας και χωρις παρεα θα μεινει... Και θα ξεκιναει Κυριακη πρωι και θα γυρνα ξημερωμα Δευτερας..

    Καλα που δεν ζητησε και κανα αφρικα 1000 δηλ να γελαγαμε ποιο πολυ.....https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/ite...-kameres-video

    Μαθετε να απαντατε με τα θελω και τις αναγκες αυτου που δημιουργει τα θρεντ...

    Και οχι σαν να εχουμε απεναντι μας πχ τον Χελιωτη ( απο τους λιγους στην Ελλαδα που εχουν δικαιωμα να μιλανε ΤΕ700 κατσικοδρομους σφαιρες κλπ.....

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    άραγε υπάρχει εμφανίσιμη σέλα που να κάνει το δικάβαλο ταξιδι υποφερτο και για τον πισω? vstrom δεν θα γινει αλλα κάτι σε xt660 λες να γινετε?
    https://seatconcepts.com/products/ya...n=T7onepiecePR
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  10. #40
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    άραγε υπάρχει εμφανίσιμη σέλα που να κάνει το δικάβαλο ταξιδι υποφερτο και για τον πισω? vstrom δεν θα γινει αλλα κάτι σε xt660 λες να γινετε?
    Έχει soft σέλα για τον συνοδηγό η Yamaha, είναι στα αξεσουαρ.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.102
    300 ειναι πολλά maradi...
    κάτι βρηκα στο νετ χωρις τιμες. το θεμα ειναι οτι πολλες λενε πως ειναι comfort και τελικα εινια χειροτερες απο τη μαμα.

  12. #42
    Να το πάρεις (αν το βρείς γιατι δεν παίζει στοκ απ οσο ειχα ακούσει ) 2ον αν δε σου αρέσει και στη πορεία το μετανιώσεις θα πουληθεί γρήγορα και χωρίς να χάσεις λεφτά.

    Λίγα πράγματα έχουμε να χαρούμε σε αυτή τη ζωή .. στη τελική οι μισοι δρομοι στην Ελλάδα ειναι γεματοι λακούβα και ενα on off πάντα χρήσιμο ακομα και για αστική μετακίνηση.

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Κατά 99% τα μηχανάκια περιορίζονται από τις ικανότητες του οδηγού.

    Και 160+ πας με 21 μπροστά τροχό και σαμπρέλα (180+, 3 ώρες Αθήνα Κουρούτα διπλός).
    Και ταξίδι κάνεις με τη σέλα του. (εδώ έκανα με τη στενή του KTM 990 Dakar).
    Και οικονομικό είναι.
    Και πανέμορφο (προσωπικό γούστο).
    Και τα καλύτερα έχω ακούσει από φίλο κάτοχο πρώην ιδιοκήτη ΚΤΜ 990 ADV.

    Τέλειο μηχανάκι που να τα κάνει όλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Αν υπήρχε αυτό θα έπειρναν όλοι και δεν θα συζητάγαμε τώρα.

    Να είμαστε καλά κι εγώ για εκεί είμαι, όταν θα έρθει η ώρα (ελπίζω σύντομα) ή μαζί με 2-3 ΚΤΜ 950-990 αν κερδίσώ το τζόκερ. Έτσι μόνο για να τα βλέπω να φτιάχνομαι και να τα καβαλάω να γίνομαι νεότερος.

    Με το καλό και καλορίζικο φιλαράκι.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    βασικά υπάρχει και το τρέισερ 700 που είναι πιο φτηνό

    αλλά αν αγοράζαμε μοτοσυκλέτες με βάση ότι χρειαζόμαστε
    95% θα ήταν παπιά

    4% στρόμα 6,5

    1% ΟΛΑ τ άλλα


    Για μένα πάρε ότι γουστάρεις

    κι αν δεν σου αρέσει το πουλάς στην τελική
    Τελευταία τροποποίηση από Parking; 02/07/2021 στις 15:02.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Αν σου αρέσει πάρ'το. Μηχανάκι είναι, δεν είναι τρακτέρ να πεις έχω 300μέτρα κήπο και που αρέσει αυτό το τρακτέρ, να το πάρω; Ενώ χρειάζεσαι τσάπα, πχ.

    Με λίγα λόγια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	429244
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2019, 22:08
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2011, 13:37
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2009, 12:41
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2009, 20:30
  5. ΑΝ ΣΚΑΕΙ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2005, 15:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF