Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 238

Θέμα: Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

  1. #31
    Τα έφτυσε και εμένα η πάνω τρόμπα, έχει αρχίσει εδώ και μέρες να χάνει υγρά. Δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αν δεν ξεμείνει εντελώς απλά κάθε 5-10 μέρες θέλει συμπλήρωμα. Απ'οτι είδα εχει γίνει σύνηθες φαινόμενο απο τότε που ενισχύσανε την κάτω τρόμπα ή σε όσους έχουν βάλει κάποιον aftermarket οπως evoluzione/oberon κλπ. Τρώγεται το housing που μπαίνει το εμβολάκι οπότε ακόμα και με κιτ επισκευής δεν γίνεται δουλειά καθώς μετά απο κάποιο καιρό τα ξαναφτύνει. Εγώ βρήκα και χτύπησα σε πολύ καλή τιμή μια ακτινική απο SD και θα την πετάξω πάνω μία απο αυτές τις μέρες.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  2. #32
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Μία απορία

    Ο φίλος μου ο Trickster βρήκε τα εξής:

    http://partsfinder.onlinemicrofiche....e=13&A=376&B=3

    φαίνεται οτι η ΚΤΜ πουλάει τα τεμάχια #11 και #17 (αφού χαλάσει το #11 θα καταστρέψει και το #17) σε λογικές τιμές. Σύμφωνα με το versand.de που έχει αντίστοιχες τιμές με την Ελληνική αντιπροσωπία το κυλινδράκι κοστίζει 37,84ευρώ
    και το πιστονάκι 32,01ευρώ.
    Γιατί κανείς δεν δοκίμασε αυτή τη λύση;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #33
    Συνήθως δε προλαβαίνεις να δεις ότι υπάρχει η διαρροή.
    Ιδιαίτερα όταν έχει βροχερες μέρες και ξεπλένεται.
    Έτσι, χαλάει όλο το σύστημα και δε μπορείς να το επισκευάσεις.
    make love not work

  4. #34

    Re: Μία απορία

    George το έχουμε πει και παλία το # 11 ειναι το αξεσουάρ της Magura για τον καθρέπτη. Δεν είναι το σώμα του συμπλέκτη.

    Μόνιμη λύση τρόμπα απο SuperDuke.






    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    Ο φίλος μου ο Trickster βρήκε τα εξής:

    http://partsfinder.onlinemicrofiche....e=13&A=376&B=3

    φαίνεται οτι η ΚΤΜ πουλάει τα τεμάχια #11 και #17 (αφού χαλάσει το #11 θα καταστρέψει και το #17) σε λογικές τιμές. Σύμφωνα με το versand.de που έχει αντίστοιχες τιμές με την Ελληνική αντιπροσωπία το κυλινδράκι κοστίζει 37,84ευρώ
    και το πιστονάκι 32,01ευρώ.
    Γιατί κανείς δεν δοκίμασε αυτή τη λύση;

  5. #35
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Ναί μωρέ το είδα πάλι.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MultiS
    George το έχουμε πει και παλία το # 11 ειναι το αξεσουάρ της Magura για τον καθρέπτη. Δεν είναι το σώμα του συμπλέκτη.

    Μόνιμη λύση τρόμπα απο SuperDuke.
    Εγώ και πάλι θα προτιμούσα το resleeving. Και επί τη ευκαιρία θα πήγαινα στο στενότερο πιστονάκι με 9χιλ διάμετρο της Magura για πιό ελαφρύ συμπλέκτη.
    Γειά χαρά
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  6. #36

    Re: Ναί μωρέ το είδα πάλι.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    Εγώ και πάλι θα προτιμούσα το resleeving. Και επί τη ευκαιρία θα πήγαινα στο στενότερο πιστονάκι με 9χιλ διάμετρο της Magura για πιό ελαφρύ συμπλέκτη.
    Γειά χαρά
    Αυτό ομολογώ ότι δε το γνωρίζω!
    Για πες λεπτομέρειες, τιμή...
    make love not work

  7. #37
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Όπως το έκανε ο Ιταλός...

    http://www.advrider.com/forums/showt...=756603&page=2 post#17

    τρυπάς το κυλινδράκι με ένα τρυπάνι ένα κλίκ μεγαλύτερο από ότι είναι και τοποθετείς μέσα ένα σωληνάκι από μέταλλο όπως σκληρό μπρούντζο ή ανοξείδωτο. Του κάνεις μία τρύπα στο πλάι για να επικοινωνεί με τη δεξαμενή του υγρού και τοποθετείς μέσα ένα πιστονάκι της Magura των 9χιλ. Οι δυσκολίες είναι να κατασκευαστεί καλά λειασμένο σωληνάκι εσωτερικά στη σωστή διάσταση και να λειανθεί καλά το σημείο της πλευρικής τρύπας.

    MultiS την έχεις αλλάξει την τρόμπα ή σε βγάζει ακόμα;

    δέστε και εδώ

    http://www.ebay.com/itm/Universal-Br...item4ab3817f04

    άραγε γίνεται να μπεί τρόμπα φρένου στη θέση του συμπλέκτη; τι να γίνεται με τις τσιμούχες; αντέχουν το υγρό της Magura;

    Kαλή τύχη στους τολμηρούς.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  8. #38
    Με βγάζει με βγάζει.... μαγική τρόμπα μου έδωσες

  9. #39
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Όπως το έκανε ο Ιταλός...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr

    άραγε γίνεται να μπεί τρόμπα φρένου στη θέση του συμπλέκτη; τι να γίνεται με τις τσιμούχες; αντέχουν το υγρό της Magura;

    Το προβλημα ειναι οτι το δοχειο υγρων θα ειναι αναποδα!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #40
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Νομίζω οτι το δοχείο συνδέεται με ελαστικό σωληνάκι

    και θα μπορούσε να τοποθετηθεί αλοιώς. Αν γλιτώνει κανείς διακόπτες και άλλες πατέντες - μάλλον η βάση του καθρέφτη θα γίνει υποχρεωτικά πατέντα.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  11. #41

    φίλε gefr ...

    σχετικά με την μόντα με το ενισχυμενο κυλινδράκι :

    1. εχεις ρωτήσει σε τόρνο ο ίδιος κι αν ναι τι σου είπαν

    2. επειδή τα αγγλικά μου είναι λίγο φτωχά θα μπορούσες να μου δώσεις τις ακριβείς διαστάσεις απο το κυλινδράκι που προτίνει ο φίλος απο το advrider να ρωτήσω κι εγω κάτι γνωστούς μου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  12. #42
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Περί χιτωνίου...

    Ο τορναδόρος μου είπε οτι είναι δύσολο κλπ κλπ αλλά θέλει λίγοπίεση αφού όλοι οι μαστόροιόταν φεύγουν από την πεπατημένη ζορίζονται.
    Χρειάζεται να μεγαλώσει η τρύπα στο κυλινδράκι στο μέγεθος της εξωτερικής διαμέτρου του χιτωνίου. Λέγοντας χιτώνιο εννοούμε ένα σωληνάκι στο μήκος που δουλεύει το πιστονάκι με μία τρύπα στο επάνω μέρος για να επικοινωνεί με το δοχείο με τα υγρά, κολημένο στο μανήσιο κυλιδράκι.
    Τα δύσκολα σημεία κατ'εμέ είναι:
    1) η στήριξη της μανήσιας μανέτας για να τρυπηθεί κάπως ίσια
    2) η καλή λειανση του εσωτερικού του "σωλήνα" αυτού ώστε να πετυχαίνει καλή και μακρόχρονη λειτουργία.
    Από ότι διάβασα η εσωτερική διάμετρος "σωλήνα" ή πιό σωστά χιτωνίου πρέπει να είναι 10,5χιλ αλλά θα βάλεις τον μηχανουργό σου να το μετρήσει και ο ίδιος.
    3) η τρυπίτσα στο σημείο επικοινωνίας με το δοχείο να γίνει στο σωστό σημείο και να καθαριστεί εσωτερικά ωστε να μη μείνουν γρέζα.
    Ο τύπος μιλάει για δύο μικρές τρύπες. Δεν κατάλαβα γιατί. Δεν ξέρω αν έχει δύο τρύπες το μανήσιο.
    Αυτά όσπου να βάλω στο χέρι ένα ελατωματικό.
    Γειά χαρά.

    Υ.Γ. για τιμές δεν έχω συζητήσει καθόλου.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #43
    είχα ρωτήσει και εγω σε 2 τορναδόρους αλλα και οι 2 είπαν οτι είναι πολύ δύσκολο να πετύχουν την λείανση μέσα στο χιτώνιο για να μπορεί να δουλεύει το εμβολάκι σωστά.

    Πάντως έχω τον παλαιό μου συμπλέκτη αν θές για πειράματα.

  14. #44
    Thnx gefr

    Αλήθεια εσύ τί εχεις κάνει μέχρι στιγμής πάνω στο συμπλέκτη σου (αλλάγες τρόμπες κτλ) ;


    Αν κατάλαβα καλά δηλ :

    Για να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση,
    στην αρχή χαλάγανε οι κάτω τρόμπες (slave cylinder) και απο το μοντέλο του 2010 (αν δε κάνω λάθος) και μετά που αποφάσισαν-κατάφεραν να τις βελτιώσουν, αλλά και σε όσους αποφάσιζαν να βάλουν κάποια aftermarket, κλάνουνε οι πάνω τρόμπες(master cylinder)... λόγω του ότι αλλάζει το διαμέτρημα απο το έμβολο και αυξάνοντε οι πιέσεις που δέχεται η πάνω;;;

    Εσένα gerf με την τορνευτή slave σου έχει κάνει τίποτα νερά η master (χτυπάω εγώ ξύλο) :smilea: :smilea: :smilea:

  15. #45
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μηπως με επιχρωμιωση θα μπορουσε να διορθωθει το προβλημα της λειανσης?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 11:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF