Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Xώμα - άσφαλτος

  1. #31
    STOYBI, και λοιποί, δυστυχώς και ο χρόνος μου αλλά και οι χωμάτινες διαδρομές μου είναι λίγες και δεν προλαβαίνω να αναλύω πολύ αυτά που σκέφτομαι -με μόνιμο πρόβλημα να παρεξηγούμαι, θα προσπαθήσω πάλι με ανάλυση:

    Από ότι λέει ο K. Code στο δεύτερο βιβλίο του για τις παλάμες (twist of the wrist volume II), στα ss πρέπει να αποφορτίζουμε όσο μπορούμε από το βάρος μας τη μηχανή ( ειδικά τη σέλα μιας και εκεί είναι ο κώλος μας, αλλά και η περισσότερη μάζα, σωστά; ) στις στροφές, ειδικά η χρήση του εξωτερικού μαρσπιέ βοηθά (εξωτερικός πχ σε δεξιά στροφή, είναι ο αριστερός) το γυροσκοπικό. Τα χέρια εάν δεν είναι xαλαρά συχνά η μηχανή πάει ανοιχτά στις στροφές (στην εξωτερική που λένε), και άν βάζεις δύναμη στον εξωτερικό μαρσπιέ, που πάει το βάρος ΟΕΟ; Στα χέρια, που πρέπει να παραμείνουν χαλαρά.

    Τη δουλειά έχουν όλα αυτά με τη χωμάτινη οδήγηση; Εκεί πρέπει η όρθια στάση ισορροπίας να είναι συνεχής (με χαλαρούς και όχι τεντωμένους συνδέσμους -γόνατα, αγκώνες-) και οι επιπτώσεις των γόνατων στις στροφές (άν πιέσεις το εξωτερικό γόνατο -το δεξί σε αριστερή στροφή- σε μαζεύει πιο εύκολα σε κλειστές στροφές) είναι άμεσα κατανοητές, η ισορροπία σε ένα μαρσπίε ενώ το άλλο πόδι κατεβαίνει επεξηγεί το γυροσκοπικό, δηλαδή την άμεση στροφή και το πιο γρήγορο ντριφτάρισμα -άν αυτο είναι επιθυμητό βέβαια. (το γυροσκοπικό που αναφέρω πιο πάνω που για την ακρίβεια μεταφραζόμενο θα μπορούσε να είναι ο όρος που περιγράφει το πώς κρατώντας από χαμηλό σημείο ένα γυροσκόπιο διευκολύνεις την αλλαγή πορείας του και όχι το counter-steering -που ΚΑΙ αυτό είναι γυροσκοπικό βέβαια άλλα στη περίπτωση του συνδυασμού εξωτερικού μαρσπιέ και counter-steering έχουμε και άμεση στροφή και καπάκι το κέντρο βάρους στην εξωτερική πλευρά της μηχανής, και ουσιαστικά το βάρος στο μαρσπιέ -που είναι κάτω από τις αναρτήσεις-, και όχι στη σέλλα -που θα φορτίσει τις αναρτήσεις και θα κάνει πιο δύσκολο το γυροσκοπικό των τροχών.)

    Το παράδειγμα της ξανθιάς απλά σε βάζει στη πρίζα να χρησιμοποιείς όλα τα άκρα καλύτερα σε ότι μηχανή καβαλάς.

    Τα παραπάνω επειδή τα δοκίμασα και δουλεύουν δε σημαίνει ότι δε θέλουν καί το κατάλληλο ελεγχόμενο περιβάλλον για να γίνουν αλλά, ούτε ότι δεν εμπεριέχεται πιθανότητα εκφραστικών λαθών (δικών μου). Ντριφτ με κρύα λάστιχα σε άσφαλτο πάντως είναι δεδομένο ότι τα μαζέυεις με σταθερό γκάζι και ίσιωμα (οριζοντίωση) της μηχανής, (που και αυτό είναι σύνηθες στα εντουράκια, βάζεις και γόνατο όμως εκεί) γιατί αν παραπλατιάσει και δαγκώσει ο πίσω την άσφαλτο πας για highside.

    Στην ανάλυση των τεχνικών για εντούρο (παρά το ψιλοχώμα που έχω φάει δεν έχω αγωνιστική πείρα), τα πάει καλύτερα ένας τύπος που τον λένε Jeremy McGrath, παίζουν βιντεάκια εκεί έξω...

  2. #32
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    zireous
    Από ότι λέει ο K. Code στο δεύτερο βιβλίο του για τις παλάμες (twist of the wrist volume II), στα ss πρέπει να αποφορτίζουμε όσο μπορούμε από το βάρος μας τη μηχανή ( ειδικά τη σέλα μιας και εκεί είναι ο κώλος μας, αλλά και η περισσότερη μάζα, σωστά; ) στις στροφές, ειδικά η χρήση του εξωτερικού μαρσπιέ βοηθά (εξωτερικός πχ σε δεξιά στροφή, είναι ο αριστερός) το γυροσκοπικό. Τα χέρια εάν δεν είναι xαλαρά συχνά η μηχανή πάει ανοιχτά στις στροφές (στην εξωτερική που λένε), και άν βάζεις δύναμη στον εξωτερικό μαρσπιέ, που πάει το βάρος ΟΕΟ; Στα χέρια, που πρέπει να παραμείνουν χαλαρά.
    To ψιλοεπιασα το νοημα του εξωτερικου μαρσπιε οσο αφορα τα ςς !! Αλλα μαλλον προσφερετε για οδηγηση σε πολυ ακραιες καταστασεις, και μπολικη εξασκηση μονο σε πιστα , δεν νομιζεις ?? Και σιγουρα παντως η συγκεκριμενη τεχνικη δεν εχει καμμια σχεση με χωμα !! Εκει τον μαρσπιε τον δουλευεις για ενα μονο λογο.. Για να στριβεις ορθιος ! ( παταω δεξι μαρσπιε για να στριψω δεξια & αμεσως πατημα του αντιθετου μαρσπιε για ισιωμα ) ..





    zireous
    Στην ανάλυση των τεχνικών για εντούρο (παρά το ψιλοχώμα που έχω φάει δεν έχω αγωνιστική πείρα), τα πάει καλύτερα ένας τύπος που τον λένε Jeremy McGrath, παίζουν βιντεάκια εκεί έξω...
    Μπαα.. Μην ακους !! Μαπα το γιαουρτι !! Ενα εντουρο ετρεξε στην ζωη του και δεν καταφερε να τερματισει καν !

    Ο τυπος ειναι για μονο για μοτο κροςς !! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο..


  3. #33
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    ..................................
    Το χώμα θα σε βοηθήσει να εξοικειωθείς με το γλύστρημα και να μην αντιδράσεις σαν να ήρθε η συντέλεια. Τίποτα περισσότερο.
    ................................

    Γιατι?

    Αυτο το θεωρεις λιγο?

    Ειδικα για καποιον οχι και τοσο εμπειρο ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Γιατι?

    Αυτο το θεωρεις λιγο?

    Ειδικα για καποιον οχι και τοσο εμπειρο ...
    Όχι φυσικά και δεν είναι λίγο. Απλά επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο Στάθης και φυσικά δεν είναι αρκετό για να πει κανείς ότι πρέπει να περάσεις από το χώμα για να οδηγήσεις ss που δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση.
    Θάνος..

  5. #35
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Όχι φυσικά και δεν είναι λίγο. Απλά επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο Στάθης και φυσικά δεν είναι αρκετό για να πει κανείς ότι πρέπει να περάσεις από το χώμα για να οδηγήσεις ss που δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση.

    Κι εγω ΔΕΝ ειπα κατι τετοιο, μιας κι ειναι εντελως διαφορετικη οδηγηση ...

    Απλα (ειπα οτι) ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να εξοικιωθει καποιος με τα (μικρο)γλυστριματα της μηχανης του!

    Συμφωνουμε ΑΠΟΛΥΤΑ (Αριθμος ποστ: 404147/404160)

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Κι εγω ΔΕΝ ειπα κατι τετοιο, μιας κι ειναι εντελως διαφορετικη οδηγηση ...

    Απλα (ειπα οτι) ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να εξοικιωθει καποιος με τα (μικρο)γλυστριματα της μηχανης του!

    Συμφωνουμε ΑΠΟΛΥΤΑ (Αριθμος ποστ: 404147/404160)

    :rotflmao:
    Πάει με χάλασε η κόρη... έγινα μαλθακός...
    Θάνος..

  7. #37
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Εγώ νομίζω άλλη οδήγηση απαιτεί το χώμα άλλη τα ss.
    Στο χώμα οκ η πρόσφυση είναι χάλια και μαθαίνεις να πηγαίνεις γλυστρώντας, αλλά με ένα ss δεν προκειτε να πάς πουθενά γλιστρώντας και να στριβεις με ανάποδα, εκτός αν είναι κανένας απο εμας εδω μέσα Rossi .

    Και οι ταχύτητες κιολας που τα κάνουν οι γρήγοροι χωμάτινοι εδω μέσα δεν πιστευω να ξεπερνάνε τα 80km που νομίζω είναι και υπερβολικα για χώμα, οι ασφάλτινοι με 80 κάνουν τσιγαράκι εάν γλυστρίσουμε στα 100+++++ όχι να αντιδρασουμε δεν θα προλάβουμε αλλά ούτε να το σκεφτούμε

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

    Από ότι λέει ο K. Code στο δεύτερο βιβλίο του για τις παλάμες (twist of the wrist volume II), στα ss πρέπει να αποφορτίζουμε όσο μπορούμε από το βάρος μας τη μηχανή ( ειδικά τη σέλα μιας και εκεί είναι ο κώλος μας, αλλά και η περισσότερη μάζα, σωστά; ) στις στροφές, ειδικά η χρήση του εξωτερικού μαρσπιέ βοηθά (εξωτερικός πχ σε δεξιά στροφή, είναι ο αριστερός) το γυροσκοπικό. Τα χέρια εάν δεν είναι xαλαρά συχνά η μηχανή πάει ανοιχτά στις στροφές (στην εξωτερική που λένε), και άν βάζεις δύναμη στον εξωτερικό μαρσπιέ, που πάει το βάρος ΟΕΟ; Στα χέρια, που πρέπει να παραμείνουν χαλαρά.

    Προφανώς εχεις ξεχάσει ένα "Δεν" στη τελευταία ερώτηση ε?
    Αν ΔΕΝ βαζεις δυναμη στο μαρσπιε παει το βαρος στα χερια. Πάντως, η πίεση στο εξωτερικό μαρσπιέ δεν είναι ο μόνος τρόπος για αυτό. Το ζητούμενο (πάντα για SS) ειναι να φεύγει όσο πιο πολύ βάρος γίνεται από χέρια, μακριά από τα κλιπόν και να μεταβιβάζεται προς τα κάτω, χαμηλά και κοντα στο κ.β. Έτσι, μετα το μαρσπιε, το επομενο καλύτερο σημείο στήριξης (pivot point) είναι ο προσαγωγός κολημένος με δύναμη πάνω στο τεπόζιτο (το εξωτερικό πόδι).

    Βεβαια, μέσω της πιεσης στα μαρσπιε δεν βοηθάμε μονο να φυγει βαρος απο τα χερια. Το σημαντικό που επιτυγχανεται είναι οτι ασκώντας κάθετη δύναμη (με φορά προς το έδαφος) εκεί χαμηλά, κοντά στην πίσω ανάρτηση, εκείνη αποφορτίζεται (εν μέρει) με αποτέλεσμα να παίρνει ανάσες και να λειτουργεί καλύτερα. Όπως γράφει και Code στο βιβλιο του, το πόδι μας γίνεται αμορτισερ, άσχετα αν εμεις δεν το καταλαβαίνουμε.

  9. #39
    Μπαα.. Μην ακους !! Μαπα το γιαουρτι !! Ενα εντουρο ετρεξε στην ζωη του και δεν καταφερε να τερματισει καν !

    Ο τυπος ειναι για μονο για μοτο κροςς !! Αλλο το ενα, αλλο το αλλο..
    Όταν ένας 12 χρόνια πρωταθλητής στο Supercross βγάζει ένα βιντεάκι που δείχνει με απλά λόγια και εικόνες πως να στρίβεις με ασφάλεια και πως γενικά να αντιμετωπίζεις τη SX πίστα δε νομίζω ότι είναι δίκαιο (γι'αυτόν τουλάχιστον, εμένα τι με κόφτει) να γίνεται συνώνυμο της μικρής αγελαδίτσας, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα μονοπατάκια που όλοι γουστάρουμε (και θα μου λείψουν) είναι μικρογραφίες μιας SX πίστας. Το βίντεο δε λέει πολλά (τα πιο πολλά είναι γνωστά -ή θά'πρεπε να είναι τουλάχιστον σε μερικούς που θέλουν να λέγονται χωμάτινοι), αλλά το γεγονός ότι είναι αναλυτικός και πλήρης σε αυτά που λέει χωρίς να είναι κουραστικός (άσε που κάθε τι στο δείχνει επιτόπου) είναι ανεκτίμητο όχι απλά σαν σύντομες οδηγίες αλλά σαν μια απλή μέθοδος για να χτίσεις μόνος σου με εξάσκηση τη σωστή τεχνική.

    STOUBI, νομίζω ότι είσαι κάπου λάθος στο χώμα (δέ ξέρω τι κάνεις στο χώμα, και δέ με αφορά, αλλά το απλό γεγονός ότι είσαι καθιστός με χιλλιόμετρα στο χώμα, και το πόδι σηκώνεται αρκετά στη στροφή κάτι λέει -πχ εγώ που έχω βγάλει πιο πολλά χλμ με το πηγασάκι στο χώμα, δεν διαννοούμαι να πάω σελάτος μετά τα 30-50, και όταν στρίβω ακόμα το κεφάλι μου είναι πάνω από το τιμόνι ενώ το έξω γόνατο πιέζει -αν χρειαστεί παραπάνω- για να με μαζέψει).
    Για τους νεώτερους, προτείνω σαν σημαντική εναλλακτική του να τη ψάχνεις μόνος σου το fasola off-road school.
    http://www.fasola.com/index.php?fase=school_e

    Και επειδή είναι η δεύτερη φορά που προτρέχεις της διανοίας σου (στο σουζικό ποστ ήταν η πρώτη), ένα έχω να σου πω:

    Δέν πήρα εγώ τα φωφίκο σου.
    Το θέμα φωφίκο είναι ταμπού, και ποτέ δεν θα έκανα τέτοιο πράγμα, πόσο μάλλον σε συνάδελφο μηχανόβιο.

    Κατά τα άλλα χαίρομαι όταν μου γίνονται παρατηρήσεις -ειδικά όταν έχω άδικο, μιας και η μάθηση σταματά εκεί που θα ξεκουραστώ μια και καλή. Συγχωρήστε και κάνα λάθος που γίνεται στον ειρμό της σκέψης μου -τα δεκάωρα στην οικοδομή με έχουν ψιλοζαλίσει τελευταία (άλλος ένας λόγος να μη τρέχεις όταν επιστρέφεις, ακούς zireous; ).


    Ο 7-cubed είπε:
    Προφανώς εχεις ξεχάσει ένα "Δεν" στη τελευταία ερώτηση ε?
    Αν ΔΕΝ βαζεις δυναμη στο μαρσπιε παει το βαρος στα χερια. Πάντως, η πίεση στο εξωτερικό μαρσπιέ δεν είναι ο μόνος τρόπος για αυτό. Το ζητούμενο (πάντα για SS) ειναι να φεύγει όσο πιο πολύ βάρος γίνεται από χέρια, μακριά από τα κλιπόν και να μεταβιβάζεται προς τα κάτω, χαμηλά και κοντα στο κ.β. Έτσι, μετα το μαρσπιε, το επομενο καλύτερο σημείο στήριξης (pivot point) είναι ο προσαγωγός κολημένος με δύναμη πάνω στο τεπόζιτο (το εξωτερικό πόδι).

    Βεβαια, μέσω της πιεσης στα μαρσπιε δεν βοηθάμε μονο να φυγει βαρος απο τα χερια. Το σημαντικό που επιτυγχανεται είναι οτι ασκώντας κάθετη δύναμη (με φορά προς το έδαφος) εκεί χαμηλά, κοντά στην πίσω ανάρτηση, εκείνη αποφορτίζεται (εν μέρει) με αποτέλεσμα να παίρνει ανάσες και να λειτουργεί καλύτερα. Όπως γράφει και Code στο βιβλιο του, το πόδι μας γίνεται αμορτισερ, άσχετα αν εμεις δεν το καταλαβαίνουμε.
    Η στροφή με εξωτερικό γόνατο στο enduro, SX, και MX (και εσωτερικό πόδι ευθεία κάτω) σε σχέση με τα ss είναι ευθείς αναφορές σε αυτό που λες, και αυτό προσπαθούσα να εξηγήσω παραπάνω. Η διαφορά (στα ss) μεταξύ στροφής με γόνατο, και σε αυτή με πέλμα (που δεν φορτίζει την ανάρτηση) είναι αυτό που είπα, ότι όταν πρωτοδοκιμάσεις θα σου φανεί πιο πολύ το βάρος στα χέρια -μη ξεχνάς οτι στηρίζεσαι πλέον και ισορροπείς σέ μια πατούσα, και τα χέρια πρέπει να παραμείνουν χαλαρά -άρα το ΔΕΝ μένει.

    Μη ξεχνάμε ότι το καλύτερο φρενάρισμα πανικού σε όλα τα δίκυκλα σημαίνει βάρος στα πέλματα (και θέλει και εξάσκηση).

  10. #40
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    zireous

    Όταν ένας 12 χρόνια πρωταθλητής στο Supercross βγάζει ένα βιντεάκι που δείχνει με απλά λόγια και εικόνες πως να στρίβεις με ασφάλεια και πως γενικά να αντιμετωπίζεις τη SX πίστα δε νομίζω ότι είναι δίκαιο (γι'αυτόν τουλάχιστον, εμένα τι με κόφτει) να γίνεται συνώνυμο της μικρής αγελαδίτσας, ειδικά αν σκεφτείς ότι τα μονοπατάκια που όλοι γουστάρουμε (και θα μου λείψουν) είναι μικρογραφίες μιας SX πίστας.
    Γιατι τα μπερδευεις ολα μαζι ? Σου εξηγησα αλλο το ΜΧ αλλο το enduro !!! Tα μονοπατακια μιας πιστας που ολοι γουσταρουμε ΟΠΩΣ ΛΕΣ εχουν μεγαλες διαφορες με τα μονοπατακια που συνανταμε στα ελληνικα βουνα ! Τα μονοπατια των ελληνικων βουνων δεν εχουν ουτε berm ΤΩΝ 2 μετρων, ουτε απανωτα σαμαρακια, ουτε αλματα τραπεζια των 3 μετρων , Α.. ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.. ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ ΣΟΥΠΕΡ ΚΡΟΣΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ !!! Μαλλον καπου μπερδεψες τα μαθηματα Supercross που εδινε ο μακ γκραθ ( και πολυ καλα εκανε ) για νεους που θελουν να ασχοληθουν με το Supercross,, με τις βολτες σου με το πηγασο !!! Ανακατεψες & τα ςς με τους εξωτερικους μαρσπιεδες και δεσαμε !!!



    zireous
    STOUBI, νομίζω ότι είσαι κάπου λάθος στο χώμα (δέ ξέρω τι κάνεις στο χώμα, και δέ με αφορά, αλλά το απλό γεγονός ότι είσαι καθιστός με χιλλιόμετρα στο χώμα, και το πόδι σηκώνεται αρκετά στη στροφή κάτι λέει -πχ εγώ που έχω βγάλει πιο πολλά χλμ με το πηγασάκι στο χώμα, δεν διαννοούμαι να πάω σελάτος μετά τα 30-50, και όταν στρίβω ακόμα το κεφάλι μου είναι πάνω από το τιμόνι ενώ το έξω γόνατο πιέζει -αν χρειαστεί παραπάνω- για να με μαζέψει).
    Ας δωσουμε κανενα ραντεβου στην Παρνηθα καμμια μερα !!

    Θα ειχε τρομερο ενδιαφερον !!

    Οχι να σε δω πως οδηγας !!!

    Αλλα να εβλεπα τον πηγασο σου μετα την βολτα μας !!!

    :rotflmao: :rotflmao:






    zireous
    Δέν πήρα εγώ τα φωφίκο σου.Το θέμα φωφίκο είναι ταμπού, και ποτέ δεν θα έκανα τέτοιο πράγμα, πόσο μάλλον σε συνάδελφο μηχανόβιο.
    Τσωπα!!--τσωπα!! Μην κλαις !!!

    Και δεν ειμαι μηχανοβιος.. Μοτοσυκλετιστης ειμαι !!



    zireous

    Κατά τα άλλα χαίρομαι όταν μου γίνονται παρατηρήσεις -ειδικά όταν έχω άδικο, μιας και η μάθηση σταματά εκεί που θα ξεκουραστώ μια και καλή. Συγχωρήστε και κάνα λάθος που γίνεται στον ειρμό της σκέψης μου -τα δεκάωρα στην οικοδομή με έχουν ψιλοζαλίσει τελευταία (άλλος ένας λόγος να μη τρέχεις όταν επιστρέφεις, ακούς zireous; ).
    Κατα τα αλλα σου προτεινω 1) να δινεις περισσοτερη βαση σε αυτα που διαβαζεις 2) περισσοτερο διαβασμα! 3) και οταν κατορθωσεις να κανεις πραξη αυτα που διαβαζεις ελα να τα ξαναπουμε !!! 4) Αν δεν δεις προκοπη στο να κανεις πραξη σε αυτα που διαβαζες ριχτο στην μπιριμπα !!

    zireous
    :
    Και επειδή είναι η δεύτερη φορά που προτρέχεις της διανοίας σου (στο σουζικό ποστ ήταν η πρώτη)



  11. #41
    Νομιζω πως η οδηγηση μιας ελαφριας μηχανης(τυπου mx η enduro) περι τα 100kg με ελαχιστα(και αναλογικα φτηνα) πραγματα που μπορεις να σπασεις κατω απο οριακες συνθηκες προσφυσης και εξωτερικων παραγοντων μονο καλο μπορουν να σου προσφερουν στην ευρυτερη οδηγικη σου αντιληψη,αφου και μπορεις να πειραματιστεις πιο απροβληματιστα αλλα και πιο ακυνδινα..
    Σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν πατησει ποτε ροδα στο χωμα κι ομως ειναι απιστευτοι οδηγοι.Το ενα δεν αποκλειει το αλλο κατα την ταπεινη μου παντα αποψη απλα νομιζω οτι το χωμα βοηθαει να καταλαβεις καποια πραγματα πιο γρηγορα.
    laspwmeno na nai ki oti na nai..!

  12. #42
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Στη χωριάτικη σαλάτα το κρεμύδι πάει με τη ντομάτα. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τί σχέση έχει ένα MX με ένα ss?? Από την άλλη τα on-off που και καλά πάνε παντού!
    Ταπεινή μου γνώμη ότι το κάθε μηχανάκι θέλει τον τρόπο του.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  13. #43

    STOUBI, είναι φανερό ότι ψάχνεις αφορμή για να μου τη πεις...

    Το να παίρνεις μεμονωμένα τμήματα από κάτι που είπε κάποιος και να αλλοιώνεις το περιεχόμενο κατά πως σε βολεύει δεν είναι καλη συνήθεια, -θα έλεγα ότι είναι αδερφίστικη συνήθεια αλλά προσπαθώ να μη βρίζω (γιατί δεν είναι politically correct).

    Tο βιντεάκι που ανέφερα δείχνει τρεις τρόπους για να στρίψεις σε χώμα, και ο πρώτος είναι αυτός που χρησιμοποίησες στη περιγραφή σου σε προηγούμενο ποστ και είναι ΛΑΘΟΣ, μπορεί με πάτημα στον εσωτερικό μαρσπιέ να δίνεις κλίση, αλλά το αντίθετο γόνατο σε κρατάει και άν δεν τό΄ξερες αυτό μέχρι τώρα, κάτι μου λέει ότι άρχισες το άθλημα πέρυσι... Οι άλλοι δύο τρόποι έχουν πιο πολύ ενδιαφέρον, άλλα δες το βίντεο καλύτερα. Δέν μίλησα για μονοπάτια SX, εννούσα απλά μονοπάτια που συναντά ο καθένας με το εντουράκι του.

    Άν θες να δεις το πηγασάκι μου λασπωμένο (επειδή κάτι μου λέει ότι έχεις μπερδέψει το π####ο με τον λ####ο πάλι) πήγαινε εδώ για να δεις τι περίπου καβαλάω και μετά σκέψου το καλύτερα, για την ιστορία κάνει φοβερά ντριφτ, αλλά θέλει και λίγο μίσος λόγω βάρους.

    Πριν ξαναπείς καμιά μαλακία που θα προσπαθήσει να τη κάνει κάνα πιτσιρίκι και θα φάει τα μούτρα του, σκέψου το λιγάκι, εγώ τουλάχιστον προτείνω και μια εντουροσχολή παραπάνω.

    Άν ακόμα θες να μου τη πείς, πάρε νούμερο, βούλωσε το, και περίμενε τη σειρά σου στις διαμάχες, γκέγκε stoubido;
    Θες να τα πάμε και στο βουνό κιόλας, ψωνάρα.
    Άν κάθε φορά που ένας στόκος μου έλεγε να τα πάμε είχα ένα τάληρο θα ήμουν ο πιο γρήγορος ταληράκιας στη κόλαση -το λυπηρό είναι ότι άν μου τό'λεγες πριν 16 χρόνια, θα σού'λεγα βάλε τα εισιτήρια και θα τα πηγαίναμε (και φυσικά θα τον έπινες).


    Όσο για το θέμα του thread, παρόλα όσα είπα δέν θεωρώ απαραίτητη σώνει και καλά τη τεράστια χωμάτινη εμπειρία πριν το ss, αν την έχεις όμως καλή είναι -και κοινά σημεία ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ.

  14. #44
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    zireous
    STOUBI, είναι φανερό ότι ψάχνεις αφορμή για να μου τη πεις...
    Eσυ μιλησες για φοφικο, οχι εγω κομπλεξαρα... Γκε-γκε .

    zireous
    Άν θες να δεις το πηγασάκι μου λασπωμένο (επειδή κάτι μου λέει ότι έχεις μπερδέψει το π####ο με τον λ####ο πάλι) πήγαινε εδώ για να δεις τι περίπου καβαλάω και μετά σκέψου το καλύτερα, για την ιστορία κάνει φοβερά ντριφτ, αλλά θέλει και λίγο μίσος λόγω βάρους.
    Καλα που μας το εδειξες για καταλαβουν ολοι οτι δεν ξερεις που παν τα τεσσερα οταν ελεγες ...
    zireous
    πχ εγώ που έχω βγάλει πιο πολλά χλμ με το πηγασάκι στο χώμα, δεν διαννοούμαι να πάω σελάτος μετά τα 30-50, και όταν στρίβω ακόμα το κεφάλι μου είναι πάνω από το τιμόνι ενώ το έξω γόνατο πιέζει -αν χρειαστεί παραπάνω- για να με μαζέψει).







    zireous
    Πριν ξαναπείς καμιά μαλακία που θα προσπαθήσει να τη κάνει κάνα πιτσιρίκι και θα φάει τα μούτρα του, σκέψου το λιγάκι, εγώ τουλάχιστον προτείνω και μια εντουροσχολή παραπάνω.
    Για να προτεινεις σχολη χλεμπουρακο πρεπεις να ξερεις τα .. ΤΙ κανει , τα ΓΙΑΤΙ τα κανει, Και σε ποιο ειδος χωματινης οδηγησης απευθηνετε, . Και για να τα ξερεις αυτα πρεπει να εχει παει εσυ ο ιδιος, !!!


    zireous
    Θες να τα πάμε και στο βουνό κιόλας, ψωνάρα.Άν κάθε φορά που ένας στόκος μου έλεγε να τα πάμε είχα ένα τάληρο θα ήμουν ο πιο γρήγορος ταληράκιας στη κόλαση -το λυπηρό είναι ότι άν μου τό'λεγες πριν 16 χρόνια, θα σού'λεγα βάλε τα εισιτήρια και θα τα πηγαίναμε (και φυσικά θα τον έπινες).
    Εγω δεν σου ειπα να τα παμε. Μια βολτα ειπα να βγουμε στο βουνο ! ( το εχω πει σε πολλους απο εδω μεσα ! Και βγηκαμε.. Και συνεχιζουμε να βγαινουμε και περναμε καλα.. ) Αλλα σου ειπα και παραπανω.. Αν μπορουσες να καταλαβεις αυτα που διαβαζεις δεν θα ξερναγες κοτσανες σε ρυθμο πολυβολου !!!

    STOYBI
    Ας δωσουμε κανενα ραντεβου στην Παρνηθα καμμια μερα !! Θα ειχε τρομερο ενδιαφερον !!

    Οχι να σε δω πως οδηγας !!!

    Αλλα να εβλεπα τον πηγασο σου μετα την βολτα μας !!!
    Τσαμπα μαγκας απο την οθονη εισαι. Και Φτανει πια με ατομακια της θεωριας σαν του λογου σου.. :a14: Εχει γεμισει η Ελλαδα απο δαυτους σαν κι εσενα..


    zireous
    Όσο για το θέμα του thread, παρόλα όσα είπα δέν θεωρώ απαραίτητη σώνει και καλά τη τεράστια χωμάτινη εμπειρία πριν το ss, αν την έχεις όμως καλή είναι -και κοινά σημεία ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ.
    Επιτελους και μια προσωπικη σου αποψη για οσο αφορα το θεμα του thread ( αν και εντελως αοριστη) γιατι μονο το βιβλιο με οδηγιες γαι την οδηγηση τραιαλ δεν ανοιξες ακομα.... : Ελπιζω την αποψη σου να μην στην εγραψαν σε σκονακι..

  15. #45
    Όπως είπα (εγώ τουλάχιστον το δήλωσα) δεν έχω και μεγάλη πείρα στο χώμα.

    Τυχαίνει όμως εδώ που ζώ (για αρκετά χρόνια) να κυκλοφορώ μέ ένα αρχαίο 250αράκι και λίγο με το 650, ΚΑΙ στο χώμα (Η περιοχή που ζω δεν έχει ένα βουνό, έχει πολλά, καθώς και εκατοντάδες χλμ με απόμερους χωματόδρομους -και ασφάλτινους δρόμους- όπου μπορείς άνετα και με σχετική ασφάλεια να βγάλεις χιλλιόμετρα και να βγάλεις συμπεράσματα, οι administrators -που βλέπουν το IP μου , με τη βοήθεια ενός online χάρτη μπορούν να σου πουν άνετα άν λέω αρλούμπες ή όχι -αυτό δε σημαίνει ότι δίνω τη συγκατάθεσή μου για να σου αποκαλύψουν που είμαι, αρκετούς μαλάκες έχω στο κεφάλι μου, ένα ναι ή ένα όχι αρκεί). Τις χαλαρές βόλτες και τα αδιάφορα ντριφτ που κάνω δεν τα θεωρώ σαν γόνιμη μάζα συζήτησης, αλλά οφείλω να πω αυτό που νομίζω ότι ίσχύει -για παράδειγμα ότι μαζεύεις με το έξω γόνατο το πίσω τροχό είτε ντριφτάρει διαρκώς είτε σου φέυγει στιγμιαία ενώ το άλλο είναι εκτός μαρσπιέ και μπροστά για διάφορους λόγους που άνθρωποι που τους αρέσει το χώμα και ξέρουν τι λένε ίσως θελήσουν να αναλύσουν σε άλλη συζήτηση.

    Και επειδή μου αρέσει να τη ψάχνω και λίγο και αναφέρω και μερικά πράγματα που διάβασα και θεωρώ σωστά μου τη λες καί γι'αυτό, ενώ εξηγώ ότι στη πράξη τα δοκίμασα και ισχύουν ενώ ταυτόχρονα θυμίζω ότι υπάρχουν και ασφαλέστεροι δρόμοι για να τα δοκιμάσεις βάσει κάποιας δοκιμασμένης ΜΕΘΟΔΟΥ-πχ σε μια εντουροσχολή, τώρα αν εσύ σνομπάρεις μια σχολή που στην Ιταλία είναι αναγνωρισμένη από το κράτος και βάζει βάσεις στα πιτσιρίκια που εσύ δεν έχεις ή δεν μπορείς να περιγράψεις, τι να πώ.




    Να σου θυμίσω 2 πράγματα, μιας και σου αρέσει να προσπαθείς να τη πεις σε κάποιον που δεν έχεις ιδέα ποιός είναι ή τι κάνει με τη μότο του -εμένα δε με ενδιαφέρει πια, ακόμα κι αν ξέρω ότι κάποιος που μόνιμα λέει κάτι που είναι μαλακία καθώς και επικίνδυνο στη πράξη για έναν αρχάριο δεν θα ασχοληθώ είσαι ο τελευταίος.

    1
    Εγώ δεν έχω καλέσει και ούτε πρόκειται να καλέσω κανέναν για γρήγορη βόλτα πουθενά, είναι θέμα αρχής και άν έχεις α###### έχεις και αρχές αλλά και λόγο, όχι όπως εσύ που με το που είπα κάτι για σούζες στο thread "Ώριμες σούζες" κατευθείαν έσπευσες να κλαφτείς στους administrators λέγοντας "Πως τους αφήνετε να μπαίνουν αυτούς σε αυτό το forum" και ΑΦΟΥ σου απάντησα το διόρθωσες, δείχνοντας τη πουτανίτσα είσαι (και λες ότι έγω είμαι συνέχεια στην οθόνη, αλλά ο μόνος λόγος που μπαίνω κάθε μέρα τις τελευταίες μέρες, είναι για να δώ τι πίπα έγραψες).

    2
    Είμαι πάρα πολλά χρόνια στο internet με μια πενταετία εκτός, και ο τρόπος σου μπορεί να τρομάξει -ίσως- μόνο τους νεώτερους, που και μαλακία να πούν, μπορεί μια σωστή κουβέντα να τους βοηθήσει 1000 φορές περισσότερες από ότι να προσπαθήσουν να ακολουθήσουν ένα μαλάκα στο βουνό. Εγώ δε τρομάζω από τυπάκια που πουλάνε μούρη στο net για να κάνουν κολλητιλίκια, και καλά καγκουριές και τι ωραία πάω στο χώμα και καλά, κάγκουρας ήμουνα δεκαετίες πριν και έχω και το ανοιγμένο κρανίο και το γόνατο χάλια για απόδειξη της μαλακίας μου -και παρόλα αυτά ΠΑΛΙ σε απομονωμένες περιοχές έκανα μαλακίες. Και ένώ είμαι μηχανόβιος (δια βίου), εσύ δεν είσαι σίγουρα μοτοσυκλετιστής γιατί απλά είσαι παρτάκιας, και ενώ εγώ αναφέρω ότι αυτά που λέω για το χώμα ΔΕΝ είναι και 1000% σίγουρα εσύ επιμένεις να μην αναφέρεσαι σε αυτά που σου λέω ότι κάνεις ΛΑΘΟΣ.


    Ξαναπές μας τώρα πως να μπαίνουμε με 90 σε στροφή στο χώμα, και φυσικά μετά την ανάλυσή σου θα μπούμε όλοι και θα βγούμε κομμάτια.

    O STOUBI είπε:
    nikos force

    quote:οταν πας με 100 σε μια στενη φλαταδουρα ειναι σα να πηγαινεις με 200 στο δρομο,οποτε μαθαινεις να αντιδρας και να σκεφτεσαι πολυ πιο γρηγορα σε ουσιαστικα πιο ασφαλεις ταχυτητες και τερεν...προσωπικα παντα ολα αυτα...



    Με βαση το παραπανω που αναφερε ο φιλος nikos force πασχιζω να φερω στο μυαλο μου πως θα περιγραψω μια γρηγορη διαδρομη στο χωμα ,ωστε να μπορεσω , με προσοχη να δω τα σημεια που θα με βοηθουσαν αν την αλλη μερα καβαλαγα ενα ςς σε πιστα η στον δρομο!! Τα παρακατω αφορουν εντελως προσωπικο μου στυλ οδηγησης ( αν τα καταφερω να τα γραψω καλα ) και καθε δουλεμα και κραξιμο που θα ακολουθησει σχετικα με την περιγραφη μου θα το καταλαβω απολυτα !!!
    ....................................................................................................

    Εχουμε φλαταδουρα αρκετα ομαλη, με σκορπια μικρα νεροφαγωματα και σκορπιες μικρες φυτευτες πετρες ! Περιπου πλατος οσο ενα ρευμα κυκλοφοριας με απανωτες φουρκετες ανα 200 -- 250 μετρα !!!

    Κλακ... Πρωτη λοιπον και φυγαμε ... Καθισμενοι μπροστα μπροστα στο ΚΤΜ ( σχεδον τα μπαλακια κολημενα στην ταπα του ρεζεβουαρ ) για να φορτοσω το μπροστινο συστημα--τροχο οσο μπορω! Και απο θεμα προσφυσης του μπροστινου τροχου στις στροφες λογο γλιστερου εδαφους , και απο θεμα σταθεροτητας, (μιας και τα χιλμ θα ανεβουν αρκετα και μια πετρα ειναι αρκετη να σου σηκωσει ελαφρα το μπροστινο μερος της μοτοσυκλετας με αποτελεσμα ακαριαιο στριψιμο του τιμονιου και πτωσης με πολλα ) !!

    Αλλαγη σε δευτερα και απανωτα, λογο ολισθηροτητας του πισω τροχου σε τριτη και αμεσως μετα σε τεταρτη !!! Τα χιλμ εχουν ανεβει καπουστα 90+ & ερχομαστε στην εισοδο της πρωτης δεξιας φουρκετας.. Κλωτσιες στο μοχλο των ταχυτητων να τον φερω οσο μπορω πιο γρηγορα στην δευτερα,για τοποθετηση στην στροφη σουρνοντας, και συχρονος στιγμιαιο πνιξιμο της μανετας του μπροστινου φρενου ! Ριξιμο το μηχανακι οσο μπορω δεξια, και εγω απο την αντιθετη, την αριστερη πλευρα της μοτοσυκλετας, καθισμενος σχεδον, στην αριστερη καθετη πλευρα της σελλας , εχοντας αφησει πλεον εντελως το φρενο μεσα στην στροφη με το δεξι ποδι εξω απο το μηχανακι λογο ισοροπιας , να πασχιζω να κρατησω το πισω μερος με ελενχομενο γκαζι για να μη μου ερθει μπροστα, και συχρονος ομως να μπορεσω να ξεκολησω απο την στροφη γρηγορα!!!

    Εξοδος στροφης... δευτερα , ( το μηχανακι χανει στιγμιαια εντελως την προσφυση του πισω τροχου, κολλαει εκει που ειναι για λιγο, πιεζοντας με προς το μπροστα μερος)--τριτη, (το μηχανακι ξαναβρισκει ελαφρως προσφυση κουνοντας ομως το πισω μερος αρκετα ) -- τεταρτη --πεμπτη ( επιτελους παω ευθεια ) με τρομερη ασταθεια του μπροστινου λογο των μικρων νεροφαγοματων, ορθιος πανω στο μηχανακι ωστε τα γονατα να σηνισφερουν οσο μπορουν στην δουλεια των αναρτησεων , αρκετο σφιξιμο των χεριων στο τιμονι , και ετοιμος για τραβηγμα του προς τα πισω στην περιπτωση π.χ. μεγαλου νεροφαγωματος , και με το ενα ματι να προσπαθει να διορθωνει ωστε να αποφευγεις την καθε μεγαλη φυτευτη πετρα που υπαρχει στο δρομο που απαξ και πεσεις απανω της πραγματικα δεν θα καταλαβεις για ποση ωρα θα πετας χωρις το μηχανακι, και με το αλλο ματι να υπολογιζεις την επομενη στροφη που ερχεται επικυνδινα γρηγορα ..... Τελος βολτας !!!

    ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄
    ΄΄
    Διαβαζω και προσπαθω να καταλαβω ποια σημεια απο τα παραπανω θα βοηθαγαν σε οδηγηση με ςς σε φαρδυτερο δρομο,--- με μεγαλυτερες αποστασεις των στροφων --- και διπλασια χιλμ + ,δινοντας καποιο κλικ παραπανω στον οδηγο με προυπηρεσια στην οφφ οδηγηση, απο εναν οδηγο που δεν εχει κανει ποτε του χωμα !!!

    Σορρυ.. αλλα δεν βρισκω κατι !!! Μερικα σημεια μοιαζουν και ενα-δυο ειναι ιδια ! Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν νομιζω οτι πρεπει να εχει καποιος προυπηρεσια στο χωμα για να τα κανει !!! Μονο αρκετες ωρες & χιλμ. πανω στο μηχανακι του !!!

    Και επειδή έχω κουραστεί να με κοιτάνε πιτσιρικάδες είτε με εντουράκια έιτε με ssάκια είτε με οτιδήποτε -που κυκλοφορούνε ξεκράνωτοι με μπλουζάκια-, σαν εξωγήινο καλοκαιριάτικα που πάω στη δουλειά σαν αστακός, να θυμίσω το σοφό πόστ που λέει ποτέ μόνος και χωρίς εξοπλισμό στο βουνό (ή παντού θα συμπληρώσω).

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2007, 13:38
  2. Τέτοια ζέστη ούτε η ασφαλτος δεν την αντέχει.
    από Nrgman στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2007, 12:04
  3. 2007-01-27, Σαβ. Αγ.Αννα, Εύβοια, άσφαλτος: Πόσοι?
    από Nostra στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2007, 15:47
  4. Xώμα ???
    από THEOD στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 10:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF