Σελίδα 3 από 37 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 541

Θέμα: Λάστιχα για Vstrom

  1. #31
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Έπειτα απο περίπου 3000 χλμ με τα Dunlop, και αφού τα λάστιχα πάτησαν καλά, έγινε 2η ζυγοστάθμιση κλπ, έχω να πώ τα εξης σε σύγκριση με τα μαμίσια TrailWing:

    + Πολύ καλύτερη πρόσφυση , χωρίς ακόμη σημάδια κόπωσης.
    + Πολύ πιό εύκολο στρίψιμο. Λόγω πιο μαλακού σκελετού, η μηχανή πέφτει χωρίς προσπάθεια (στην κυριολεξία μόνη της), αλλά αρνείται να σηκωθεί..( θέλει πίεση για να σταματήσει να στρίβει- αυτό σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι)
    + ΦΟΒΕΡΟ (δεν κάνω πλάκα) μπροστινό φρένο. Ακόμη και σε πολύ γλιστερή άσφαλτο κουνιέται το μυαλό σου από τη επιβράδυνση.
    + Ζεσταίνονται σε χρόνο dt

    - Η μηχανή κουνάει. Κουνάει πολύ... Χωρίς βαλίτσα πίσω δεν ενοχλεί μέχρι τα 160. Με βαλίτσα δεν μπορείς να πάς πάνω από 140

    Αν θα τα ξανάβαζα ..... χμ....μάλον όχι καθώς κάνω πολύ μεγάλες διαδρομές Εθνική Οδό και Αττική με πάνω από 140. Άν όμως έμενα και δούλευα Αθήνα δεν θα το συζητούσα.
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    Μηπως δε σου εχουν καλη ζυγοσταθμιση; Εγω πηγα με αυτα μεχρι 200+ κοντερισια και δεν κουναγε καθόλου.

  3. #33
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Ηταν το πρώτο που σκέφτηκα. Πήγα στον Ψυχογιό και αφού μου τα ψαλε (ποιός σου έβαλε αυτά τα λάστιχα που κουνάει το μηχανάκι κλπ), έλεγξε το ζύγισμα 2η φορά και ήταν ΟΚ.

    Επίσης, σε μία κρίση ξεψειρίσματος, έλυσα όλο το μπροστινό και ρύθμισα ξανά το ρουλεμάν τιμονιού (ήθελε άλλαγμα αφού είχε κάνει μικρές πατουρίτσες εκεί που πάταγαν οι μπίλιες αλλά η κατάσταση σώθηκε 'προσωρινά' με ελαφρύ γύρισμα του ποτηριού). Η επόμενη κίνηση είναι αλλαγή υγρών στα καλάμια αφού έτσι κι αλλοιώς είναι κούτσουρο μπροστά και βλέπουμε...

    Τώρα που μου λές ότι δεν έχεις πρόβλημα, να με ζώσουμε τα φίδια ;

    Τί πιέσεις δουλεύεις; Ποιό μοντέλο έχεις και με πόσα χλμ ;
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    ΕΧΩ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ Κ5 ΜΕ 23000ΚΜ.ΣΤΟ ΜΟΝΟΚΑΒΑΛΟ ΔΟΥΛΕΥΩ (ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΚΡΥΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ) 33PSI ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ 36PSI ΠΙΣΩ ENΩ ΣTO ΔΥΚΑΒΑΛΟ 33PSI ΚΑΙ 41PSI ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.O ΨΥΧΟΓΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΡΑ ΑΦΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥΣ ΤAIΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ VSTROM.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ; ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΑΡΑ; ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.

  5. #35
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Δυστυχώς δεν είναι κραδασμός (τρέμουλο σε μεγάλη συχνότητα), αλλά 'κούνημα' δηλαδή πήγαινε έλα του τιμονιού 2 με 3 φορές το δευτερόλεπτο.
    Γίνεται πιό έντονο όταν έχω την πίσω κεντρική βαλίτσα.
    Επίσης γίνεται πιό έντονο όταν επιταχύνω δηλ. όταν ελαφραίνει ο μπροστινός τροχός.
    Γενικά έχω την εντύπωση ότι είναι πιό ευαίσθητο στους ανέμους...

    Αυριο : Λύσιμο μπροστινού (εντελώς), Αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες με 5W, ρύθμιση ρουλεμάν τιμονιού, ευθυγράμιση καλαμιών

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  6. #36
    Λοιπόν το ιδιο πρόβλημα παρουσιάζεται κ σε μένα.
    24000 χλμ. Pirelli Scorpio Sync τύπος ειδικά για Vstrom Varadero.
    Πιέσεις 34 μπροστά 36 πίσω.
    Τα λάστιχα ζεστένονται γρήγορα και έχουν πολύ καλή πρόσφηση.
    Το πρόβλημα είναι στο τιμόνι από τα 40χλμ που αρχίζει τα κουνια μπέλα τα οποία μειώνονται σε υψηλότερες ταχύτητες αισθητά .
    Ζυγοστάθμιση οκ.
    Σήμερα θα πάω για να τσεκάρουμε τις αναρτήσεις.
    Χωρίς την βαλίτσα διορθώνει λίγο το φαινόμενο. Απορία όμως παραμένει το γιατί το κάνει, γραφει πουθενά το εχγειρίδιο "μην βάζεται πίσω Βαλίτσα" !!!!!;
    Ελπίζω να βρούμε μια άκρη σήμερα.
    Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... :a5:

  7. #37
    Δυστυχώς μικρή βελτίωση με σφίξιμο της πίσω ανάρτησης.



    εσύ Billpos κανά νέο ;
    Τα πράγματα είναι απλά, το μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις... :a5:

  8. #38
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Την Κυριακή άλλαξα λάδια στα καλάμια γιατί βαρέθηκα το 'κούτσουρο feel', με sae 5W.

    Εκός από την μεταμόρφωση του μπροστινού πρός το καλύτερο, εξαφανίστηκε και το ενοχλητικό χαρακτηριστικό γκάπ από τις δισκόπλακες (δείτε στο σχετικό post)

    Σε μία μεγάλη βόλτα που έκανα εχθές, δεν κούναγε όπως πρώτα (χμ.....), αν και το τράβηξα μέχρι τα 160 και με βαλίτσα πίσω.

    Ίσως επιβεβαιώνεται η θεωρία ότι το πολύ σφιχτό μπροστινό δημιουργεί ταλαντώσεις, λόγω του ότι όλες οι ανωμαλίες περνάνε αφιλτράριστες από το λαιμό και φτάνουν στον πίσω άξονα (άτιμο αλουμινένιο πλαίσιο....).

    Πάντως συνηστώ ανεπιφύλακτα αλλαγή λαδιού με λεπτότερο sae5w (δεν έχω δοκιμάσει με 2,5 οπότε επιφυλλάσομαι). Είναι εύκολη (χαλαρά 1 ώρα, άν έχεις όλα τα εργαλεία και ξέρεις τι να κάνεις) και δεν θα το μετανοιώσετε: η μηχανή δεν τρομάζει πλέον σε ανοιχτές καμπές και μέσα στην πόλη είναι πιό πολιτισμένη. Α και όπως είπα το γκάπ τέλος.

    Θα κάνω κι άλλες δοκιμές και θα σας πώ για τα Dunlop.
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  9. #39
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
    [B]Έπειτα απο περίπου 3000 χλμ με τα Dunlop, και αφού τα λάστιχα πάτησαν καλά, έγινε 2η ζυγοστάθμιση κλπ, έχω να πώ τα εξης σε σύγκριση με τα μαμίσια TrailWing:

    + Πολύ καλύτερη πρόσφυση , χωρίς ακόμη σημάδια κόπωσης.
    + Πολύ πιό εύκολο στρίψιμο. Λόγω πιο μαλακού σκελετού, η μηχανή πέφτει χωρίς προσπάθεια (στην κυριολεξία μόνη της), αλλά αρνείται να σηκωθεί..( θέλει πίεση για να σταματήσει να στρίβει- αυτό σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι)
    + ΦΟΒΕΡΟ (δεν κάνω πλάκα) μπροστινό φρένο. Ακόμη και σε πολύ γλιστερή άσφαλτο κουνιέται το μυαλό σου από τη επιβράδυνση.
    + Ζεσταίνονται σε χρόνο dt

    - Η μηχανή κουνάει. Κουνάει πολύ... Χωρίς βαλίτσα πίσω δεν ενοχλεί μέχρι τα 160. Με βαλίτσα δεν μπορείς να πάς πάνω από 140




    Συμφωνω απολυτως μαζι σου!!!!
    Με τα συγκεκριμενα λαστιχα το φαινομενο με το κουνημα ακριβως μολις περασεις τα 160 και με βαλιτσα,το εχω και εγω!
    αν βγαλεις βαλιτσα ,η βαλεις και 2 ατομο πανω εξαφανιζετε!
    Δεν μπορω να το καταλαβω ομως!!
    Γιατι στο transalp του φιλου μου δεν του παρουσιαζετε αυτο,αλλα τωρα που το σκεφτομαι,,πως να του τυχει,αφου το τρανσαλπ τα +160 τα βλεπει με το κυαλι!:rotflmao:

  10. #40
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Είσαι πολύ κακός.......

    Anyway, εγώ έχω παρατηρήσει και το άλλό τρελό : το κούνημα ελατώνεται πολύ όταν φοράω το μεγάλο τζάκετ (που κόβει πολύ αέρα και δεν φτάνει στην βαλίτσα πίσω) και επιδεινώνεται με το γιλέκο...

    ήμαρτον !!
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
    Είσαι πολύ κακός.......

    Anyway, εγώ έχω παρατηρήσει και το άλλό τρελό : το κούνημα ελατώνεται πολύ όταν φοράω το μεγάλο τζάκετ (που κόβει πολύ αέρα και δεν φτάνει στην βαλίτσα πίσω) και επιδεινώνεται με το γιλέκο...

    ήμαρτον !!
    Δοκίμασε με ανοιχτή τη ζελατίνα στο κράνος!! :rotflmao:
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  12. #42
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
    Είσαι πολύ κακός.......

    Anyway, εγώ έχω παρατηρήσει και το άλλό τρελό : το κούνημα ελατώνεται πολύ όταν φοράω το μεγάλο τζάκετ (που κόβει πολύ αέρα και δεν φτάνει στην βαλίτσα πίσω) και επιδεινώνεται με το γιλέκο...

    ήμαρτον !!
    τι ειπες τωρα??
    ρε σι εχω κλασει στο γελιο λεμε!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Να σου πω το αλλο κουφο τωρα,,εαν εχει σκοτωθει κανα ζιζανιο μονο στο δεξι η στο αριστερο φλασακι μπροστα ,η μηχανη εμφανιζει τασεις πλαγιασματος προς την φορα που εχει σκοτωθει το ζιζανιο,δηλαδη εαν ειναι σκοτωμενο στο δεξι φλας γ μηχανη γερνει προς τα δεξια,και το αντιθετο!!:rotflmao: :rotflmao:

  13. #43
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    OK, OK, το βαμήσαμε στο τέλος τέλος....

    Εντάξει, εγώ γράφω ότι μου συμβαίνει, ίσως να είναι και ιδέα μου τελικά...

    Επειδή το post είναι για λάστιχα, το συμπέρασμά μου από τα Dunlop είναι ότι αν βρώ τις ρυθμίσεις και δεν κουνάει στα πολλά, δεν το αλλάζω, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Περιμένω άλλους να γράψουν τις εμπειρίες τους από άλλες μάρκες.
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  14. #44
    Έλα,έλα.. ήταν αστείο αυτό που έγραψες.. Εγώ πάντως όλα τα χρόνια σε όλα τα οχηματά μου βάζω mishelen αλλά αυτή τη φορά θα τα αλάξω με τα bw.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  15. #45
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billpos
    OK, OK, το βαμήσαμε στο τέλος τέλος....

    Εντάξει, εγώ γράφω ότι μου συμβαίνει, ίσως να είναι και ιδέα μου τελικά...

    Επειδή το post είναι για λάστιχα, το συμπέρασμά μου από τα Dunlop είναι ότι αν βρώ τις ρυθμίσεις και δεν κουνάει στα πολλά, δεν το αλλάζω, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Περιμένω άλλους να γράψουν τις εμπειρίες τους από άλλες μάρκες.
    ελα μην στεναχωριεσε τωρα,,μια πλακα κανουμε!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 3 από 37 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάστιχα Bridgestone για Vstrom 650 K7
    από IPL στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2012, 12:46
  2. λαστιχα για vstrom 1000
    από x-rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 07:51
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 15:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF