Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 177

Θέμα: Βόλτες on/Off και enduro

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Ωραία, μέσα κι εγώ!

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.381
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...07#post3183607
    Θα
    μην χαλάσουμε το θέμα άλλο ας το συνεχίσουμε εδώ να πάρει μπροστά και το ωραίο θέμα του kordix

    λέμε να ξεκινήσουμε από ΠΕΝΤΕΛΗ κατά τις 9 το πρωί

    υπάρχει μια ομάδα που έχει ανοίξει ένα κυκλικό μονοπάτι περίπου 6 χιλιόμετρα σχετικά εύκολο και έχει και και κάποια περάσματα μεγαλύτερης δυσκολίας
    https://maps.app.goo.gl/WbzkeFedsdE1tLxd6
    το συγκεκριμένο έχει αρκετό χώμα γιατί τα περισσότερα μονοπάτια στην Πεντέλη είναι κυρίως με πέτρα
    τα παιδιά που το έχουν ανοίξει έχουν ορίσει και συγκεκριμένο flow
    προσωπικά μέχρι την μέρα που το έκανα παρέα μαζί τους το έκανα 90% ανάποδα
    γύρω γύρω έχει αρκετό ψωμί με διάφορα τερέν
    έχει και ένα άραγμα που έχουν κάνει με παλέτες κάτω από μια ελιά για κους κους και ξεκούραση

    συνήθως ξεκινάω από εκεί και μετά συνεχίζω από μονοπάτια και από ανοιχτούς δρόμους προς νταβελη μετα αγίους ασώματους και μετά πηγαίνω για πηγές καραντα για νεράκι και συνεχίζω προς καλιτεχνουπολη Γέρακα
    Με έχει πάει ο leftos σε ωραίες διαδρομές και έχουμε καταλήξει μέχρι μάτι Αττικής (που είσαι ρε ψυχή ?)

    ανάλογα την όρεξη και τον ρυθμό θα αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε για πόση ώρα και απόσταση κλπ κλπ
    είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση
    προτείνω μονοπάτια που ξέρω ότι θα το ευχαριστηθεί ο άλλος γιατί ψάχνοντας έχω βρει και κάτι σπαστήρια που πολλές φορές η παρέα που έχει ακολουθήσει δυσανασχετεί (εγώ τα λέω προπόνηση )

    Θα ήθελα κάποια στιγμή να έρθω παρέα για ξενάγηση αλλά έχει πέσει χώσιμο αυτό το σκ. Μπορεί όμως να τα καταφέρω. Εννοείται πως θα ανταποδώσω τη ξενάγηση σε άλλα βουνά.

    Θα σου στείλω το τηλ μου σε πμ. Όποιος άλλος το θέλει στέλνει πμ.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.381
    Έχει κάπου χώρο ασφαλή να αφήσω τρέιλερ? Γιατί θα έρθω από Γλυφάδα.

    Μπορώ βέβαια να καβαλησω βουνό και να βγω προς Γλυκά Νερά κτλ

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    591
    Μην ξεχνάτε ότι έχει τον Μαραθώνιο και οι μετακινήσεις θα είναι λίγο περίεργες.
    Εγώ έχω να δώ φίλους στον Μαραθώνιο και θα είμαι εκεί γύρω αύριο αλλά την περίμενα αυτή την παρέα και σας ζηλεύω.
    Θα είναι και ο καιρός στο βουνό ιδανικός!!!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    218
    Επειδή κ η Αίγινα Αττική είναι κ στο νησί υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται, σε περίπτωση που κάποιοι βρεθούν στο νησί, μπορούν να ανέβουν στα ορεινά.
    Τις προάλλες ανέβηκα κ εγώ για να μαζέψω ελιές.
    Φεύγοντας, είπα να κάνω παράκαμψη από μια ωραία διαδρομή, αλλά με χάλια οδόστρωμα που θυμίζει ρέμα.
    Εκκίνηση από το χωριό Λαζάρηδες ως την διασταύρωση για το περίφημο μοναστήρι της Παναγιάς Χρυσολεόντισσας του 16ου αιώνα.
    Σε τέτοιες συνθήκες χρησιμοποιώ το πρώτο μηχανάκι που αγόρασα στα 18 μου.
    Ένα town mate με άξονα.


  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    218
    Μια κ λέτε για μονοπάτια της Πεντέλης, να σας προτείνω μια διαδρομή.
    Στον κεντρικό δρόμο Πανόραμα Πεντέλης -Διονύσου, λίγο πριν τον Διόνυσο, μπαίνετε αριστερά σε εγκατελειμμένο λατομείο κ ανηφορίζετε για 5 χλμ ως το εκκλησάκι της Αγίας Μαρίνας.
    Το έχω ανακαλύψει τυχαία, τον περασμένο Μάρτιο, όταν είχα πάει για περπάτημα στην περιοχή.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Παίδες ευχαριστώ για τη βολτίτσα χθες!
    Μετά πως πήγε η εξερεύνηση;

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    755
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Παίδες ευχαριστώ για τη βολτίτσα χθες!
    Μετά πως πήγε η εξερεύνηση;
    το χάρηκα Στέφανε

    η εξερεύνηση σταμάτησε νωρίς και επιστρέψαμε στα γνωστά πετρώδη κομμάτια της Πεντέλης
    ωραία βόλτα !
    τη φανταστικό μηχανάκι είναι το husqvarna σου Γιώργο

    Ανυπομονώ για την επόμενη

  9. #39
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.210
    Κρύο και ομίχλη εχτές επάνω στην κορυφή του Παναχαϊκού.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM3788.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	448046
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM3789.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	448047
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM3791.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	448048
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM3794.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	448049
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231112_102440857.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	448050
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #40
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    271

    Παρέα για εντουράδα

    Καλησπέρα σας κύριοι.

    Υπάρχει κάποια παρέα που θα βγει εντουράδα αύριο;
    Η δική μου (παρέα) δήλωσε κώλυμα αλλά επειδή δεν έχω βγει βόλτα μετά το καλοκαίρι αλλά είναι και το τελευταίο ΣΚ πριν συσσωρευθούν χριστουγεννιάτικες υποχρεώσεις για τα παιδιά κτλ, δεν έχω άλλη επιλογή.
    Η μόνη μου επιλογή είναι αύριο. Πάρνηθα-Υμηττός-Πεντέλη μου κάνουν. Πιο μακριά δεν μπορώ να ακολουθήσω λόγω έλλειψης τρέιλερ.

    Ευχαριστώ
    Δημήτρης.
    Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας, θα πας εκεί που κοιτάς.

    Nothing is Impossible!


  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.381
    Απ' ότι βλέπω υπάρχει ενδιαφέρον για χωμάτινες βόλτες.

    Στις απλές χωμάτινες βόλτες, αυτές που λέμε ονοφάδες ή adventure rides ή χωματάδες είναι όλοι ευπρόσδεκτοι αφού κινούμαστε συνήθως σε δασικούς η αγροτικούς δρόμους και σε εύκολα μονοπάτια. Σε αυτές τις βόλτες μπορούν να ακολουθήσουν και μεγάλα ον οφ με τα κατάλληλα λάστιχα.

    Στις βόλτες εντούρο όμως στα πιο τεχνικά μονοπάτια δεν μπορούν για ευνόητους λόγους να μπουν όλες οι μοτό. Σε αυτές τις βόλτες μπορούν να συμμετέχουν φίλοι με Enduro μηχανές και με ελαφριά ψηλόφτερα ον οφ. Όσο μεγαλώνει ο κυβισμός και το βάρος τόσο πιο δύσκολη και επικίνδυνη γίνεται η διάσχιση τεχνικων διαδρομών . Εννοείται πως δεν είναι βόλτες για αρχάριους.

    Οπότε ανάλογα την παρέα και τις μοτοσυκλέτες θα φτιάχνουμε και τη βόλτα.

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    315
    Απο την πλευρα μου εχω εντουρο μηχανη οποτε απο αυτη την αποψη παω παντου. Απλα εχω πολυ μικρη εμπειρια και αυτο με περιοριζει οπως ισως και η φυσικη κατασταση γιατι δεν γυμναζομαι ιδιαιτερα. Μεχρι τωρα εχω παει σε χωμα (σκληρο και μαλακο), χωμα με πετρες και σε εδαφος με κυριως πετρες. Δεν με τρελανε το τελευταιο Επισης εχω κανει εως μετριες (στα δικα μου ματια τουλάχιστον) ανηφορες και κατηφορες. Ισως σε κατι πολυ εντονο να κολλαγα λιγο και ισως περισσοτερο για ψυχολογικους λογους. Συγκεκριμενες διαδρομες ειναι κυριως πατημενα κομματια στην Πεντελη και 1-2 πιο δυσκολα σημεια, στο πιστακι στην Βαρη και στα Τουρκοβουνια. Μπαλι που ειχα κανει σ ενα δασος στεγνα νεροφαγωματα μου ειχε φυγει η πιστη αλλα σιγα σιγα βγηκαν. Τελος με περιοριζει αυτο το 8αρι ρεζερβουαρ. Πολυ range anxiety.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.381
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Απο την πλευρα μου εχω εντουρο μηχανη οποτε απο αυτη την αποψη παω παντου. Απλα εχω πολυ μικρη εμπειρια και αυτο με περιοριζει οπως ισως και η φυσικη κατασταση γιατι δεν γυμναζομαι ιδιαιτερα. Μεχρι τωρα εχω παει σε χωμα (σκληρο και μαλακο), χωμα με πετρες και σε εδαφος με κυριως πετρες. Δεν με τρελανε το τελευταιο Επισης εχω κανει εως μετριες (στα δικα μου ματια τουλάχιστον) ανηφορες και κατηφορες. Ισως σε κατι πολυ εντονο να κολλαγα λιγο και ισως περισσοτερο για ψυχολογικους λογους. Συγκεκριμενες διαδρομες ειναι κυριως πατημενα κομματια στην Πεντελη και 1-2 πιο δυσκολα σημεια, στο πιστακι στην Βαρη και στα Τουρκοβουνια. Μπαλι που ειχα κανει σ ενα δασος στεγνα νεροφαγωματα μου ειχε φυγει η πιστη αλλα σιγα σιγα βγηκαν. Τελος με περιοριζει αυτο το 8αρι ρεζερβουαρ. Πολυ range anxiety.
    Ένα σχολείο εντούρο θα ήταν ότι πρέπει ώστε να μάθεις να αντιμετωπίζεις τις δυσκολίες με σωστή τεχνική και όχι με το κλασσικό γιούρια και άμα βγει βγήκε. Υπάρχουν αξιόλογοι δάσκαλοι και μετά το μάθημα θα ανέβεις πολλά επίπεδα και θα ευχαριστιέμαι περισσότερο τις βόλτες.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.381
    Στις 21/1/24 παίζει adventure βόλτα από τον δάσκαλο τον Χελιώτη στην Αττική.

    Σκέφτομαι να πάω αλλά με το Άφρικα γιατί με το GasGas βαριέμαι στα ανοιχτά. Αν ψήνεται κάποιος πάμε παρέα.

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    315
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ένα σχολείο εντούρο θα ήταν ότι πρέπει ώστε να μάθεις να αντιμετωπίζεις τις δυσκολίες με σωστή τεχνική και όχι με το κλασσικό γιούρια και άμα βγει βγήκε. Υπάρχουν αξιόλογοι δάσκαλοι και μετά το μάθημα θα ανέβεις πολλά επίπεδα και θα ευχαριστιέμαι περισσότερο τις βόλτες.
    Έχω κάνει το 1ο επίπεδο. Θέλω να νιώσω ότι τα εχω περισσότερο αυτά που έμαθα πριν κάνω το 2ο που απ ότι έχω καταλάβει έχει πιο έντονες ανηφόρες/κατηφόρες.

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διαμετρος τροχων on-off και enduro
    από drifter στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2017, 20:23
  2. Ταξίδια, on-off και καταναλώσεις.
    από QSpec στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 16:33
  3. Τι on-Off και μπουρδες...
    από liakaros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 15:22
  4. Μεγαλα On-off και Αστικος Κυκλος
    από dosko στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2007, 16:35
  5. On-Off και πετρελαιοκινηση
    από tifoefs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 23:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF