Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 77

Θέμα: ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Το να λέμε οτι ευθύνόμαστε εμείς και οχι οι κυβερνήσεις ...βολεύει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις κυβερνήσεις τις οποίες ,ναι μεν, τις έχουμε εκλέξει εμείς ,αλλά η μεγάλη πληοψηφία δεν ψηφίζει με βάση κάποια ιδεολογία αλλά με βάση την κάλυψη βασικών αναγκών όπως ειναι η εργασία κ.λ.π.
    Οταν,λοιπόν οι πολιτικοι τάζουν διορισμούς ,διαμεσολαβήσεις και ευκολίες στον κόσμο ,με την προηπόθεση να τους ψηφίσει (και εχουν φτιάξει και τον μηχανισμό ετσι ωστε να τα ελεγχουν) τότε δεν ευθύνεται αυτος που εκβιαζεται αλλά αυτος που εκβιάζει...

    ΜΟΝΟ τις έχουμε εκλέξει; Δεν τις έχουμε στηρίξει; Δεν έχουμε υποστηρίξει και "σπρώξει" υποψήφιους και κόμματα;
    Και η κάλυψη βασικών αναγκών όπως λες... από που προέρχεται; Γιατί πας στον υπουργό και τον κομματάρχη να βρεις δουλειά; Γιατί εμπιστεύεσαι το μέλλον σου σε αυτούς; Και γιατί δεν απαιτείς κάτι καλύτερο;
    ΔΕΝ έφτιαξαν αυτοί τον μηχανισμό φίλε. Αυτοί τον τελειοποίησαν! Εμείς τους δώσαμε το δικαίωμα. Από την εποχή που γυρνούσαν στα χωριά και έλεγαν "και παιδιά θα σας κάνουμε" και τους πιστεύαμε.
    Τους αφήνουμε να τάζουν γιατί έχουμε βολευθεί σε αυτό.
    Άστο... το έχω ψάξει πάρα πολύ. όσο πιο πολύ "κατεβαίνεις" και κάνεις ερωτήσεις τόσο αντιλαμβάνεσαι πως η ευθύνη η τεράστια είναι η δική μας.

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Και η κάλυψη βασικών αναγκών όπως λες... από που προέρχεται; Γιατί πας στον υπουργό και τον κομματάρχη να βρεις δουλειά; Γιατί εμπιστεύεσαι το μέλλον σου σε αυτούς; Και γιατί δεν απαιτείς κάτι καλύτερο;
    ..γιατί φίλε μου (και το ενοώ το φίλε μου...) υπάρχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΕΡΓΙΑ και ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ των εργαζομένων εκει έξω...Οπότε,το όνειρο του κάθε Ελληνα για δουλειά ,τα τελευταία 100 χρόνια,είναι να ανοίξει μια πόρτα στο ΔΗΜΟΣΙΟ.Και τα κλειδια τα εχουν οι πολιτικοί...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Τους αφήνουμε να τάζουν γιατί έχουμε βολευθεί σε αυτό.
    .
    Οσοι δεν είχαν-έχουν "βολευθεί" ήταν - είναι πάντα κυνηγημένοι-περιθωριοποιημένοι από το εκάστοτε κράτος-παρακράτος-μηχανισμούς ασφαλείας κ.λ.π. με την κατηγορία του "προδότη","συμμορίτη","αριστερού","αναρχικού","τρομοκράτ ","αντικοινονικού" κ.λ.π. ανάλογα την εποχή...


    Τελός πάντων ,δεν θέλω να φανεί σαν αντιπαράθεση...

    Ισως,πρέπει να καταλάβουμε οτι η Δημοκρατία στην Ελλαδα (σε σχέση με άλλες ευρωπαικές χώρες)ειναι ακόμη βρέφος...(περίπου 30 χρονών)...που θα παει θα μεγαλώσει (ελπιζω)

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    ..γιατί φίλε μου (και το ενοώ το φίλε μου...) υπάρχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΕΡΓΙΑ και ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ των εργαζομένων εκει έξω...Οπότε,το όνειρο του κάθε Ελληνα για δουλειά ,τα τελευταία 100 χρόνια,είναι να ανοίξει μια πόρτα στο ΔΗΜΟΣΙΟ.Και τα κλειδια τα εχουν οι πολιτικοί...

    Κι άλλαξε το δημόσιο με άλλες δουλειές αλλά η νοοτροπία παρέμεινε η ίδια.


    Οσοι δεν είχαν-έχουν "βολευθεί" ήταν - είναι πάντα κυνηγημένοι-περιθωριοποιημένοι από το εκάστοτε κράτος-παρακράτος-μηχανισμούς ασφαλείας κ.λ.π. με την κατηγορία του "προδότη","συμμορίτη","αριστερού","αναρχικού","τρομοκράτ ","αντικοινονικού" κ.λ.π. ανάλογα την εποχή...

    Ε όχι οκ. Κάποια χρόνια ίσχυε αυτό αλλά όχι πια. Ευτυχώς κάτι επιτεύθη.


    Τελός πάντων ,δεν θέλω να φανεί σαν αντιπαράθεση...

    Ισως,πρέπει να καταλάβουμε οτι η Δημοκρατία στην Ελλαδα (σε σχέση με άλλες ευρωπαικές χώρες)ειναι ακόμη βρέφος...(περίπου 30 χρονών)...που θα παει θα μεγαλώσει (ελπιζω)
    Όντως είναι νέα-πολύ νέα η δημοκρατία μας αλλά θέλει τόλμη για να πάει πιο μπροστά.
    Μην αγχώνεσαι περί αντιπαράθεσης. Μια χαρά είναι και αυτή.

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Όντως είναι νέα-πολύ νέα η δημοκρατία μας αλλά θέλει τόλμη για να πάει πιο μπροστά.
    Μην αγχώνεσαι περί αντιπαράθεσης. Μια χαρά είναι και αυτή.
    ΟΚ

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ......................ΕΛΛΗΝΕΣ..............


    Τά μικρά κόμματα έξαφανίστηκαν γιατί τά ...ΚΑΡΑΚΟΛΙΑ.....
    άντελήφθησαν ότι έξω άπό τό μαντρί τούς τρώει ό λύκος καί δέν
    έχει μαρμάγκα.........!!!!!!!!!


    ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ.........δέν κατάλαβα άκόμα..!!!
    ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ....?????
    ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΝ....??????
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΛΗΜΜΑΤΑ....???????????
    ΤΡΩΜΕ ΣΑΝΝΟ........???????????????


    Πείτε μου σάς παρακαλώ....!!!!!!!!!!

    Είναι καιρός τό παραμύθι τής άνασφάλειας τής..............

    ΜΗ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.............νά τελειώσει.......

    Τό ή έγώ ή τά τάνκς πού είπε κάποιος κάποτε...........φτάνει.....!!!!!!!!!

    Άς βγεί μιά κυβέρνηση πού έπιτέλους ........
    ΜΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ 151........μέσα στή βουλή.......!!!!!!!!

    Καί γιά νά γίνει αύτό φίλοι ένας τρόπος ύπάρχει........ΠΟΛΥΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟΣ...
    Έπιτέλους νά έλέγχονται γιά τά αίσχη τους καί τήν άναισχυντία τους....!!!!!!!

    ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ...........ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩ....!!!!!!!!

    50%-50%............
    Πάλι Φιλιππίδη ......



  6. #36
    XeRox member......
    Εγγραφή
    04/08/2006
    Μηνύματα
    71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ασχέτως του γεγονότος (που τα πράγματα ειναι όπως τα λεει ο Tatar), θα περιμενα ο αρχιεπίσκοπος να αφεθεί στα χέρια του θεού και όχι στης επιστήμης που πολλάκις καταδικάζει


    ++++..........
    απλα αυτο κ τπτ αλλο......
    με καλυψες...
    i'm no supergenius, or are i...???

    smells like summertime....

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa



    ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ.........δέν κατάλαβα άκόμα..!!!
    ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ....?????
    ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΝ....??????
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΛΗΜΜΑΤΑ....???????????
    ΤΡΩΜΕ ΣΑΝΝΟ........???????????????


    επιλέγω το 2 και το 3......

    ο δικομματισμός ειναι φυτεμένος στο DNA τού ελληνα ....

    να μην ξεχνάμε για πόσα χρόνια ειχαμε χωριστεί σε βενιζελικούς και αντιβενιζελικούς και που μας οδήγησε αυτό....
    εεε κάπως έτσι πάει το πράγμα....
    ήμαστε ένας λαός με άρρωστη νοοτροπία....
    οι ίδιοι πλημμυροπαθείς-πυροπαθείς κτλ που βρίζουν τώρα την Κυβέρνηση αυτή θα την ψηφίσουν.....
    αυτοί που χτες καίγανε εκτάσεις για να χτίσουν αυθαίρετα τώρα διαμαρτύρονται γιατί τους κάψανε το σπίτι κάποιοι άλλοι που ήθελαν αυθαίρετο παραδίπλα ....(φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους)...
    οι βοσκοί που καθημερινά βάζουν σε κίνδυνο το δάσος με τη συμπεριφορά τους κατακεραυνώνουν τους πυροσβέστες που πάνε να σβήσουν τη φωτιά....που πολύ πιθανό να την έβαλαν οι ίδιοι οι βοσκοί.....
    κτλ κτλ...

    και αυτός που ψάχνει για γιατρό κατακεραυνώνει τον γιατρό που πήρε άδεια και όχι την κυβερνητική πολιτική που δεν επανδρώνει τα νοσοκομεία.....
    στην τηλεόραση άκουσα το καλύτερο....έλειπε λέει και ο χειρούργος και ο ειδικευόμενος.....λες και υπήρχε περίπτωση να μείνει πίσω ο ειδικευόμενος και να κάνει επέμβαση σε αγγεία μόνος του.....

    οπότε και πάλι δαγκωτό στα δύο μεγάλα κόμματα.....
    ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣΣΣΣ που λέει και ο Τζιμάκος....

    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #38
    Άξιοι της μοίρας μας είμαστε. Όπως είπε και ο Αλχημιστής όσο και να παραπονιόμαστε ουσιαστικά είμαστε όλοι βολεμένοι από αυτή την κατάσταση. Αλλού θα είχανε πάρει τα όπλα και θα είχανε βγεί στους δρόμους από πιό νωρίς...


    αν δεν καταφέρουμε να περάσουμε το μήνυμα ακόμα και εγώ που δεν θα έχω στηρίξει το σύστημα με την ψήφο μου θα έχω τύψεις.
    it's the Nexus of the crisis...and the origin of storms

  9. #39
    εύχομαι να πεθάνει ο χριστόδουλος με πολύ πονο......

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
    εύχομαι να πεθάνει ο χριστόδουλος με πολύ πονο......

    Ώπα φίλε όχι ρε συ. Πραγματικά κακό αυτό που λες.
    Τον αντίπαλο κι εχθρό μου τον θέλω δυνατό! Δεν θέλω να "χαθεί" για να πω ότι έκανα κάτι ούτε θέλω να πέσω στην παρακμή να το εύχομαι.
    Η ανθρώπινη ζωή γενικά η ζωή είναι το μεγαλύτερο αγαθό. Όχι τέτοια πράγματα. Μην γίνουμε χειρότεροι από αυτό που πολεμάμε.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Ο Alchimistis τα ειπε ΟΛΑ !

    Εξάλλου το ειχε πει και ο Αριστοτελης.....
    ΟΙ ΛΑΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΤΟΥ


  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της HateNord
    Εγγραφή
    11/08/2007
    Μηνύματα
    167
    Εν κατακλείδι...ποιός είναι ίσος με ποιόν ???

  13. #43
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    και επειδή ο Αλαβάνος δείχνει να διαφέρει λίγο από τπυς υπόλοιπους.
    Ναι,είναι ο πλουσιότερος απ'όλους..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Ώπα φίλε όχι ρε συ. Πραγματικά κακό αυτό που λες.
    Τον αντίπαλο κι εχθρό μου τον θέλω δυνατό! Δεν θέλω να "χαθεί" για να πω ότι έκανα κάτι ούτε θέλω να πέσω στην παρακμή να το εύχομαι.
    Η ανθρώπινη ζωή γενικά η ζωή είναι το μεγαλύτερο αγαθό. Όχι τέτοια πράγματα. Μην γίνουμε χειρότεροι από αυτό που πολεμάμε.
    Kαλά πάω πάσο.....:smilea:

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Δεν είναι τα κόμματα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! Ξυπνάτε!!!
    Τα κόμματα υπάρχουν για να υπηρετούν το λαό και ΒΓΑΙΝΟΥΝ από το λαό.
    Επομένως δεν είναι τα κόμματα που δεν μπορούν να κάνουν τις αλλαγές είναι η κοινωνία! Είμαστε εμείς που δεν προχωράμε μπροστά!!!
    Εμείς ευθυνόμαστε για την κατάντια αυτή ΚΑΙ για τον κάθε άνθρωπο που χάρη ενός σαθρού συστήματος χάνει κάποιο μέλος του.
    ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ!!!
    Άιντε θύμα άιντε ψώνιο... αν ξυπνήσουμε μονομιάς θα έρθει ΟΝΤΩΣ ανάποδα ο ντουνιάς...
    σωστος και να προσθεσω και οτι εμεις φταιμε οταν δεν κανουμε απεργιες για να μην χασουμε το μεροκαματο,οταν αλλοι κανουν απεργιες και αντι να κατεβεις κατω στο κεντρο να φωναξεις και να διαδηλωσεις εσυ πας στην καφετερια να πιεις το καφεδακι σου,οταν εισαι απεργοσπαστης.μας εχουν κανει αμερικανακια,κουτοχορτο μασαμε πλεον ρομποποτακια ουτε αντιδραμε πλεον ουτε τιποτα που τα παλια χρονια κατεβαινανε οι οικοδομοι σε πορειες και ψηλωνανε τα πλακακια και τα ριχνανε στους μπατσους.
    αυτα δυστηχως δεν υπαρχουν πλεον γιατι στις οικοδομες δουλευουν αλβανοι,ρουμανοι και καθε κωλοφαρα και γινοντε αφεντικα που σε λιγο θα δουλέυουμε για εκεινους και ξερετε γιατι η σκατονεολεα μας κοιτα το ευκολο χρημα πανε οι χειρονακτικες δουλειες,κοιτανε να γινουν οτι σκατα που δειχνουν οι τηλεωρασεις που προοθουν βρε ουστ γαμωτο συγχυστηκα.
    αλλα ετσι αξιοι της μοιρας μας ειμαστε σε μερικα χρονια θα μας κυβερνανε αλβανοι,τι νομιζετε οτι ερχονται εδω ξεσκιζοντε να κανουν παιδια να τα βαπτιζουν και να γινοντε χρηστιανοι ορθοδοξοι για να αφομιωθουν σιγα σιγα και να γινοντε ελληνες,που να τους γαμηθει το σπιτι τους γαμω την κωλοφαρα τους.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα ρεμάλια οι ΕΛΛΗΝΕΣ!
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2014, 10:30
  2. ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ
    από BLACKGAS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2010, 22:56
  3. Τα L2 ειναι ακομα εδω... ακομα και εαν τα θηρια...
    από Runner Ducati στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 08:43
  4. Για Ελατε Ολοι Οι Αμαρτωλοι
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 18:32
  5. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF