Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Ups...Ξεκινησε σιγα σιγα και εδώ ...1η η Eurobank.

  1. #31
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fixxer Προβολή μηνύματος
    Ποιός είναι ο λόγος να κρατάει κάποιος Έλληνας χρήματα σε ελληνική τράπεζα το 2024 δεδομένου ότι είμαστε σε EU και υπάρχει internet; Yπάρχουν κι άλλες επιλογές.

    Τα maintenance fees υπάρχουν χρόνια στις ελληνικές τράπεζες έμμεσα (π.χ. πληρώνεις γι αντικατάσταση κάρτας καθε x χρόνια) απλά τώρα είναι αντιληπτό πια απ όλους.
    Πες μας όμως και τις άλλες επιλογές, δεδομένου του ότι είμαστε σε EU και υπάρχει και internet.

  2. #32
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.129
    Εγώ τα στέλνω σε διαφορετικές τράπεζες στην Ελβετία.






    Life begins at 45°.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Μιλας απο προσωπικη εμπειρια?Εννοω ζεις σε καποια χωρα της Ευρωπης?
    Deutschland.
    Στην πρωτη τραπεζα που έκανα λογαριασμό πλήρωνα 8 ευρω το μήνα. Άνοιξα λογαριασμό σε άλλη, διαδικτυακή που ήταν δωρεαν αρκει να υπήρχε κίνηση τουλαχιστον 800 ευρώ αν θυμαμαι καλά. Μετέφερα εκει τα πάντα και έκλεισα τον πρώτο.

    Όλες οι φυσικές τράπεζες χρεώνουν.

    Τώρα που γύρισα, δεν τον έκλεισα, αλλά τραβάει 4.90 καθε μήνα κανονικά λόγω του ότι δεν υπάρχει κίνηση.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Οκ θα αγοράσω καμιά μετοχούλα αύριο ,απ ότι φαίνεται σιγά σιγα θα αρχίσουν να βγάζουν κέρδη...

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Πες μας όμως και τις άλλες επιλογές, δεδομένου του ότι είμαστε σε EU και υπάρχει και internet.
    Υπαρχουν αρκετες επιλογες αναλογα με τις αναγκες του καθενος, αλλα για αρχη η revolut θα ηταν το ευκολοτερο να δοκιμασεις εφοσον δεν εχει χρειαστει να ασχοληθεις ωστε να ψαξεις τις αλλες επιλογες. Υπαρχουν σε Μαλτα, Σλοβακια, Πορτογαλια κλπ κλπ, εξαρταται απ το τι θες σαν προϊον. Κατα τη γνωμη μου, η αποταμίευση σε τραπεζα δεν συμφερει ακομα και χωρις maintenance fees αλλα αν θες για καποιο λογο δικο σου, σαν ιδιωτης αρχικα, μια δοκιμη δεν βλαπτει. Αλλιως μενεις στο ελληνικο καρτελ .

    Αν αυτο μήνυμα θεωρείται διαφήμιση, σβηστε το.

  6. #36
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.974
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fixxer Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν αρκετες επιλογες αναλογα με τις αναγκες του καθενος, αλλα για αρχη η revolut θα ηταν το ευκολοτερο να δοκιμασεις εφοσον δεν εχει χρειαστει να ασχοληθεις ωστε να ψαξεις τις αλλες επιλογες. Υπαρχουν σε Μαλτα, Σλοβακια, Πορτογαλια κλπ κλπ, εξαρταται απ το τι θες σαν προϊον. Κατα τη γνωμη μου, η αποταμίευση σε τραπεζα δεν συμφερει ακομα και χωρις maintenance fees αλλα αν θες για καποιο λογο δικο σου, σαν ιδιωτης αρχικα, μια δοκιμη δεν βλαπτει. Αλλιως μενεις στο ελληνικο καρτελ .

    Αν αυτο μήνυμα θεωρείται διαφήμιση, σβηστε το.

    Ας αφήσουμε τις άλλες περιπτώσεις, κι ας πούμε για έναν ιδιώτη...πες ότι επιλέγω την Revolut που αναφέρεις. Θεωρητικά θα μου στείλουν μια χρεωστική κάρτα, σωστά; Δεν θα χρειαστεί να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικής τράπεζας; Δεν θα έχω προμήθεια σε αυτό; Μπορώ να προσμετρώ τις συναλλαγές που κάνω με την κάρτα της Revolut στο χτίσιμο του αφορολόγητου; Μπορώ να πληρώνω το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο με πάγια; Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας; Να εκδόσω e-παράβολο;

  7. #37
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ας αφήσουμε τις άλλες περιπτώσεις, κι ας πούμε για έναν ιδιώτη...πες ότι επιλέγω την Revolut που αναφέρεις. Θεωρητικά θα μου στείλουν μια χρεωστική κάρτα, σωστά; Δεν θα χρειαστεί να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικής τράπεζας; Δεν θα έχω προμήθεια σε αυτό; Μπορώ να προσμετρώ τις συναλλαγές που κάνω με την κάρτα της Revolut στο χτίσιμο του αφορολόγητου; Μπορώ να πληρώνω το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο με πάγια; Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας; Να εκδόσω e-παράβολο;
    Στη περίπτωση της Revolut (αν για παράδειγμα θα ήθελε κάποιος να έχει αυτήν και μόνο αυτήν) το μόνο πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα των μετρητών χωρίς προμήθεια αλλά μπορείς να τη χρησιμοποιείς παντού σα μετρητά. Αλλά για να γεμίσεις την Revolut χρειάζεσαι να μεταφέρεις από έναν υπάρχον λογαριασμό (χωρίς προμήθεια).

    Στη τελική διατηρείς έναν απλό λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα για να μεταφέρεις προς και από τα χρήματα που θέλεις στην Revolut και κάνεις μόνο αναλήψεις μετρητών από το ATM της συγκεκριμένης τράπεζας.

    Όλα τα άλλα νομίζω πως γίνονται (και πάγιες εντολές μέσα από τα site των εταιρειών (ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ κτλ)). Εγώ το έχω κάνει στη ΔΕΗ για παράδειγμα, όχι με εντολή στη Τράπεζα αλλά με εντολή στη ΔΕΗ μέσα από το e-bill dei.

    Μπορείς να πληρώσεις και τέλη κυκλοφορίας απευθείας μέσα από ΑΑΔΕ με τη Revolut, όπως και να εκδόσεις e-παράβολο με κωδικούς taxisnet.

    Γενικά δε φανταζόμουν τη δύναμη της Revolut. Φίλος που ζει και εργάζεται στην Ελβετία του καταθέτουν τον μισθό στη Revolut.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 10/01/2024 στις 21:08.

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ας αφήσουμε τις άλλες περιπτώσεις, κι ας πούμε για έναν ιδιώτη...πες ότι επιλέγω την Revolut που αναφέρεις. Θεωρητικά θα μου στείλουν μια χρεωστική κάρτα, σωστά; Δεν θα χρειαστεί να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικής τράπεζας; Δεν θα έχω προμήθεια σε αυτό; Μπορώ να προσμετρώ τις συναλλαγές που κάνω με την κάρτα της Revolut στο χτίσιμο του αφορολόγητου; Μπορώ να πληρώνω το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο με πάγια; Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας; Να εκδόσω e-παράβολο;
    Ναι σε ολα ακομα και αναληψη (εδω και χρονια), αλλα ας μην κολλαμε στη revolut, υπαρχουν κι αλλες neobanks (και προ revolut εποχης, για την ακριβεια η revolut αντεγραψε μοντελο neobank λουξεμβουργου πολυ πιο παλιας) αλλα και πιο «παραδοσιακου» προφιλ τραπεζες - εχει για ολα τα γουστα. Την ανεφερα γιατι φανταζομαι οτι ολο και καποιος θα την ειχε ακουσει.

    Ο φιλος παραπανω το περιεγραψε πολυ καλα νομιζω οπως κι επισης μετεφερε ποσο λιγο ψαχνομαστε εδω. Στην τελικη αν θες να κρατας 1 ελληνικο λογαριασμο μεχρι να νιωσεις ανετα ψυχολογικα.

    Αυτο που ηθελα ομως να τονισω ειναι οτι το βολεμα κοστιζει οταν δουλευεις σε αγορα με ελαχιστες επιλογες οποτε πρεπει να ψαχνομαστε λιγο για να εκμεταλλευομαστε τις επιλογες κι οχι να παιδευομαστε ματαια να αλλαξουμε μηχανισμους σε ενα καρτελ (παρακαλω googlaρετε τις διαφορες cartel vs ολιγοπωλειο, δεν το χρησιμοποιω υποτιμητικα).

    Φανταζομαι οτι εχετε ακουσει οτι ξενες τραπεζες δινουν και τοκο >0.01% για λογαριασμους οχι προθεσμιας, ετσι;

    Νομιζω οτι εδωσα τροφη για αναζητησεις, καλη τυχη!
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 10/01/2024 στις 23:37.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    να πουμε εδω οτι η Κ@λ@Πειραιως ακομα και
    στο ΙΡΙΣ που ειναι δωρεαν,χρεωνει 0.05 σε καθε συναλλαγη
    επειδη ετσι γουσταρει
    Μεχρι και εχθες που το χρησιμοποιησα δεν μου χρεωσε τιποτα! Τι συναλλαγη εκανες; Εγω και απο Πειραιως σε Πειραιως, αλλα και απο αλλη τραπεζα και προς αλλη τραπεζα. Ολα τα εκανα εχθες για ποσα περιπου 65ευρω

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.264
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    να πουμε εδω οτι η Κ@λ@Πειραιως ακομα και
    στο ΙΡΙΣ που ειναι δωρεαν,χρεωνει 0.05 σε καθε συναλλαγη
    επειδη ετσι γουσταρει
    Κάτι δεν πάει καλά...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Μεχρι και εχθες που το χρησιμοποιησα δεν μου χρεωσε τιποτα! Τι συναλλαγη εκανες; Εγω και απο Πειραιως σε Πειραιως, αλλα και απο αλλη τραπεζα και προς αλλη τραπεζα. Ολα τα εκανα εχθες για ποσα περιπου 65ευρω
    Το αυτό κι εδώ. Εγώ έχω Εθνική, η γυναίκα Πειραιώς, αλληλομεταφέρουμε συνεχώς μικροποσά, <200€ μέσω iris και ποτέ δεν υπήρξε καμία χρέωση.
    Πρόσφατα σε έξοδο με παρέα, όλοι ήθελαν να πληρώσουν με κάρτα, τους έβαλα να μου στείλουν ο καθείς το μερίδιο που του αναλογεί (5 άτομα) και πλήρωσα εγώ, πάλι χωρίς καμία χρέωση σε κανέναν τους.
    Υπάρχει και κανονισμός νομίζω που απαγορεύει τις χρεώσεις όταν πρόκειται για το iris.
    Φυσικά, υπάρχει και όριο το οποίο είναι 500 € ανά 24 ώρες....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    779
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Μεχρι και εχθες που το χρησιμοποιησα δεν μου χρεωσε τιποτα! Τι συναλλαγη εκανες; Εγω και απο Πειραιως σε Πειραιως, αλλα και απο αλλη τραπεζα και προς αλλη τραπεζα. Ολα τα εκανα εχθες για ποσα περιπου 65ευρω

    δεν κανω κατι διαφορετικο απο τις αλλες τραπεζες που εχω ιρις
    δοκιμασα να στειλω 15 ευρω σε φιλο που ημασταν σε τραπεζι για να πληρωσει εκεινος τον λογαριασμο κ ζητησε 0.05
    φυσικα δεν το εκανα κ τα εστειλα απο αλλη τραπεζα

  12. #42
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Από τα λίγα που καταλαβαίνω δηλαδή,στο Ελλάδα 2.0 πάει βζιιιιιιιιιιν η ανάπτυξη
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.224
    Μοιάζει με ανάπτυξη, πριαπισμός λέγεται ..

  14. #44
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ τα στέλνω σε διαφορετικές τράπεζες στην Ελβετία.






    Κρύβε λόγια εσύ

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    925
    Ειχα ανοιξει το 2017 λογαριασμο μισθοδοσιας Eurobank.Το 2022 αλλαξα δουλεια(και τραπεζα) οποτε στην Eurobank ειχα αφησει ενα παρατημενο τριψηφιο ποσο ετσι να υπαρχει/ωρα αναγκης κτλ.

    Μπηκα σημερα ειδα με χρεωσε 0,60 λεπτα τον Απριλιο και 0,60 τον Μαιο.Νομιζα επειδη ηταν μισθοδοσιας δεν θα χρεωθω αλλα μαλλον αυτοι ειδαν οτι δεν μπαινει πια μισθοδοσια και με γλεντανε.

    Το θεμα ειναι να τον κανω αποταμιευτικο ή να παρω τα μπογαλακια μου σε αλλη τραπεζα?Δεν εχει νοημα νομιζω να αφηνω εστω και λιγα λεφτα σε μια τραπεζα που δε θα μπορω να χρησιμοποιω την χρεωστικη της καρτα,αν θελω να αποταμιευσω το κανω και στην τραπεζα(μισθοδοσιας) που ειμαι τωρα.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. E, να πηγαίνω και εγώ σιγά-σιγά
    από Εχετλαίος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2012, 08:01
  2. Μα... και εδω????
    από sub_zero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2006, 19:27
  3. τώρα που ζεσταίνει σιγά σιγά ο καιρός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 17:46
  4. Και Εδω......
    από sotpag στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 18:31
  5. Διαιτα ...γιατι ..καλοκαιριαζει ..σιγα Σιγα!!
    από DUKASII στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF