Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 166

Θέμα: Ποιος ειπε το bandit αργο?

  1. #31
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το οτι δειχνει +10% το λαβαμε υπ'οψιν?
    Καλά, δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε τέτοια βιντεάκια εδώ μέσα. Και 20% και 30%... ^^
    Life begins at 45°.

  2. #32
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IlliGoS Προβολή μηνύματος
    Ο λόγος που έκανα την ερώτηση ήταν γιατί λανθασμένα κατάλαβα ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα αεροδυναμικής και το οποίο θα ήθελα να το γνωρίζω. Δεν κατάλαβα ότι ο χαρακτηρισμός αφορούσε όλη την κατηγορία.
    Ζητώ συγγνώμη για το λάθος μου.

    Ακόμη δυστυχώς κανένας από τους παππούδες μου δεν είχε ποτέ αυτοκίνητο όποτε το παράδειγμα δεν βοηθάει για να βγει κάποιο συμπέρασμα.
    Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη ρε συντροφε, την πλακα μας κανουμε και που και που λεμε και κατι σωστο. Το 'αυστηρον' υφος ειναι ακρως παραπλανητικο και γραφτο στα τετοια σου, τουλαχιστον οσων αφορουν εμενα.

    Περι αεροδυναμικης, δεν τρεχει κατι ειδικα με το μπαντιτ, απλως ειναι κατι στο οποιο πονανε ολες οι μηχανες ανεξαιρετως σε σχεση με τους τετρατροχους φιλους, με ελαχιστες μονο εξαιρεσεις που ακουν στο ονομα μπουσα, zzr, XX και τα λοιπα hypertourer.
    Θυμαμαι οταν βγηκε η 316, τελη 80 αρχες 90, με 90 αλογα που ηταν απο τα πρωτα 1600ρια που πλησιαζαν τα 200 κμ/ω. Στα ιδια επιπεδα κνουνται οι μη αεροδυναμικες μηχανες οι οποιες εχουν ομως σημαντικα μικροτερη μετωπικη επιφανεια. Αυτο σημαινει τραγικα μεγαλο αεροδυναμικο συντελεστη σε σχεση με ενα νορμαλ αυτοκινητο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #33
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλά, δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε τέτοια βιντεάκια εδώ μέσα. Και 20% και 30%... ^^
    Ειδικά βιντεάκια απο κάτι Ducati στο σταντ..

    http://www.youtube.com/watch?v=YGLlW...&feature=inbox

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2011
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη ρε συντροφε, την πλακα μας κανουμε και που και που λεμε και κατι σωστο. Το 'αυστηρον' υφος ειναι ακρως παραπλανητικο και γραφτο στα τετοια σου, τουλαχιστον οσων αφορουν εμενα.

    Περι αεροδυναμικης, δεν τρεχει κατι ειδικα με το μπαντιτ, απλως ειναι κατι στο οποιο πονανε ολες οι μηχανες ανεξαιρετως σε σχεση με τους τετρατροχους φιλους, με ελαχιστες μονο εξαιρεσεις που ακουν στο ονομα μπουσα, zzr, XX και τα λοιπα hypertourer.
    Θυμαμαι οταν βγηκε η 316, τελη 80 αρχες 90, με 90 αλογα που ηταν απο τα πρωτα 1600ρια που πλησιαζαν τα 200 κμ/ω. Στα ιδια επιπεδα κνουνται οι μη αεροδυναμικες μηχανες οι οποιες εχουν ομως σημαντικα μικροτερη μετωπικη επιφανεια. Αυτο σημαινει τραγικα μεγαλο αεροδυναμικο συντελεστη σε σχεση με ενα νορμαλ αυτοκινητο.
    Ότι τα αυτοκίνητα έχουν καλύτερο συντελεστή αεροδυναμικής είναι γεγονός.

    Σε μια συνέντευξη που είχα διαβάσει ενός σχεδιαστή αεροδυναμικής -δεν θυμάμαι καλά, νομίζω της yamaha και μιλούσε για την σχεδίαση του diversion αλλά ίσως να το μπερδεύω- ο τύπος έλεγε ότι το πρόβλημα που έχουν στις μηχανές είναι ο αναβάτης, ο οποίος εξ'ορισμού δεν έχει αεροδυναμικό σχήμα και τον οποίον δεν μπορούν να σχεδιάσουν. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να το κρύψουν όπως γίνεται στα ss. Με αποτέλεσμα όσο ποιο όρθιος κάθεται ο οδηγός τόσο να ελαττώνονται οι επιλογές των σχεδιαστών. Οπότε ο τύπος ουσιαστικά έλεγε ότι όσο οι οδηγοί θέλουν να είναι εκτεθειμένοι(βλέπε δίκυκλο) και όρθιοι δεν υπάρχει ελπίδα ουσιαστικής βελτίωσης.

  5. #35
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IlliGoS Προβολή μηνύματος
    Ότι τα αυτοκίνητα έχουν καλύτερο συντελεστή αεροδυναμικής είναι γεγονός.

    Σε μια συνέντευξη που είχα διαβάσει ενός σχεδιαστή αεροδυναμικής -δεν θυμάμαι καλά, νομίζω της yamaha και μιλούσε για την σχεδίαση του diversion αλλά ίσως να το μπερδεύω- ο τύπος έλεγε ότι το πρόβλημα που έχουν στις μηχανές είναι ο αναβάτης, ο οποίος εξ'ορισμού δεν έχει αεροδυναμικό σχήμα και τον οποίον δεν μπορούν να σχεδιάσουν. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να το κρύψουν όπως γίνεται στα ss. Με αποτέλεσμα όσο ποιο όρθιος κάθεται ο οδηγός τόσο να ελαττώνονται οι επιλογές των σχεδιαστών. Οπότε ο τύπος ουσιαστικά έλεγε ότι όσο οι οδηγοί θέλουν να είναι εκτεθειμένοι(βλέπε δίκυκλο) και όρθιοι δεν υπάρχει ελπίδα ουσιαστικής βελτίωσης.
    Εκτος του αναβατη, ειναι το οτι δεν προσφερεται η μηχανη για να φτιαξεις κατι τελειως κλειστο, εκτος κι αν κανεις κατι τετοιο:
    http://jalopnik.com/346625/acabion-g...ers-production
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #36
    Δεν είπε κανεις ότι το Bandit είναι αργό....



    ΕΙΝΑΙ αργο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    xaxaxaxa παει το καψαμε κι αυτο.

    69 κιλα ειμαι 173 και ειχα σκυψει εντελως , κολλησα το κρανος μου στο τεποζιτο τοσο που δεν εκανε φασαρια απο τον αερα αλλα ακουγα τη μηχανη κανονικα. Νταξει αεροδυναμικη τουβλου δεν εχει, μια μικρη μελετη εχει γινει. Τουβλο ηταν το cb400 Που απο τα 90 ο αερας ενοχλουσε. Σιγουρα δεν ειναι και ss ή st

    Εχω παει και καμαρωτος 230 αλλα ετοιμαζομουν να γινω σουπερμαν.


    το 10% κλεψιμο δεν ξερω αν παιζει, σιγουρα κλεβει. Δεν ξερω αν κλεβει 10%,μου φαινεται υπερβολικο, ηλπιζα λιγοτερο. Στο αμαξι παντως (civic του 96) στα 200 εχω πραγματικα 190 με το gps . Αμα στα 200 βγαλω το gps στη μηχανη θα εξαυλωθω σε καποια μπαριερα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #38
    Από τα περιοδικά θυμάμαι μετρημένη τελική περί τα 230. Άρα το 10% κλέψιμο δεν είναι απίθανο, μάλλον σωστό ακούγεται.

    και εξακολουθώ να μην αντιλαμβάνομαι το ζήτημα... Επίσης από περιοδικά, το bandit σε σχέση με το cbf600, er-6 κλπ είχε καλύτερες επιταχύνσεις εν κινήσει και καλύτερες μετρήσεις φρεναρίσματος. Το αν οπτικά δεν αρέσει σε κάποιους, υποκειμενικό. Οι αριθμοί πάντως δεν λένε ψέμματα...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.970
    σ αυτα τα μηχανάκια τα "νούμερα" είναι σχετικά.
    (και για το ΤΔΜ)
    Πάει να πει κανέναν δεν απασχολεί αν το μηχανάκι έχει τελική 220 ή 230.
    (σοβαρά)

  10. #40
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οι 'κορδελες' ειναι γραμμες ροης. Το χρωμα συνδεεται με την πιεση, οσο πιο ψυχρο τοσο μικροτερη η πιεση.
    Αυτο που γινεται στην πλατη του αναβατη της μπεμπας (το ελα να δεις) ειναι ενδειξη του μεγεθους της οπισθελκουσας
    αααα μάιστα, έτσι εξηγείται το γεγονός ότι όταν πάω με την χοντρούλα μου πάνω από 250 χλμ κάτι με γαργαλάει στην πλάτη.

    Είναι η οπισθέλκουσα. Μωρέ μην το μάθει η milf ότι ανεβαίνει κι άλλη γκόμενα στη μηχανή θα με σκίσει λέμε.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #41
    κάτσε να δεις τώρα τι κουβέντα ξεκινάς, για το αν το BMW έχει τα άλογα και την αεροδυναμική να φτάσει τα 250, αν και πόσο κλέβουν τα γερμανικά κοντέρ...

    κατά τα λοιπά, βοήθειά σου! Τα χαιρετίσματά μου στον Vstromer με την άπειρη τελική που δεν τον σκιάζει ούτε αεροδυναμική ούτε άλογα ούτε γκόμενα...

  12. #42
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Επίσης από περιοδικά, το bandit σε σχέση με το cbf600, er-6 κλπ είχε καλύτερες επιταχύνσεις εν κινήσει και καλύτερες μετρήσεις φρεναρίσματος. Οι αριθμοί πάντως δεν λένε ψέμματα...
    Σου διαφεύγει πως το CBF600 έχει 72 ίππους...

  13. #43
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    κάτσε να δεις τώρα τι κουβέντα ξεκινάς, για το αν το BMW έχει τα άλογα και την αεροδυναμική να φτάσει τα 250, αν και πόσο κλέβουν τα γερμανικά κοντέρ...

    κατά τα λοιπά, βοήθειά σου! Τα χαιρετίσματά μου στον Vstromer με την άπειρη τελική που δεν τον σκιάζει ούτε αεροδυναμική ούτε άλογα ούτε γκόμενα...

    250 χλμ και άνω ήταν χιούμορ αγαπητέ, τέτοια τελική μ' εμένα επάνω μόνο σε γκρεμό και με ούριο άνεμο

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #44
    Σόρι κιόλας αγαπητέ Vaska, θες να μου πεις ότι οι άλλοι μιλάνε σοβαρά;

    Μένο δεν μου διαφεύγει τίποτα. Και το bandit στη ρόδα τόσους περίπου έχει. Η διαφορά του στις δυναμομετρήσεις με το CBF είναι πολύ μικρή. Στην ροπή έχει μεγάλη διαφορά. Και τέλος πάντων, από τη στιγμή που είναι στην ίδια ακριβώς κατηγορία και στοχεύει στο ίδιο ακριβώς κοινό, η σύγκριση αναπόφευκτη...

  15. #45
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    72 τροχο... ναι... ζήτημα το CBF να βγάζει 60 τροχό...

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF