Σελίδα 3 από 26 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 386

Θέμα: reinmeister vs all (regarding rc51)

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    κι εδω αρχιζει το μπλεξιμο...

    ο v2 εχει μεγαλυτερη διαμετρο καθως και διαδρομη σε σχεση με τον Ι4 λογω ακριβως αυτης της διαφορας σε αριθμο κυλινδρων..αρα καθε περιστροφη του V2,αντιστοιχει σε πολυ περισσοτερο,απο μια περιστροφη του Ι4...

    αρα ο στροφαλος του v2 ,στις 720 μοιρες περιστροφης,διανυει μεγαλυτερη αποσταση απο τον αντιστοιχο του Ι4...αν εδω συνυπολογισουμε και την σχεση μεταδοσης στροφαλου-κιβωτιου,τροχου,με παραδοχη οτι και οι δυο κινητηρες εχουν την ιδια,τοτε ο V2 κανει μεγαλυτερη αποσταση για τις ιδιες περιστροφες στροφαλου...

    οποτε,ναι μεν εχει νεκρο χρονο περιστροφης,οταν ο Ι4 εχει ενεργο,αλλα και διανυει μεγαλυτερη αποσταση και τα "μπαμ" ειναι πολυ πιο ισχυρα...αρα ειναι καλυτερος...

    Κάπου εδω το χεις χάσει τελείως, πιθανότατα γιατί πήγες να το κάνεις μπακαλίστικο....

    Αν η συνολική σχεση μεταδοσης στροφαλου-κιβωτιου,τροχου είναι ίδια, θα διανυσουν ακριβώς την ίδια απόσταση και οι δύο για τις ίδιες περιστροφές στροφάλου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    ναι ρε γιατρέ....πρέπει να είναι R για να μπει σε τροχιά. Μια χαρά τα καταφέρνουν και τα φθηνότερα V2 :rotflmao: :rotflmao:
    :rotflmao:
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
    Mε κανενα σοβαρο ν2 ουτε 4κ αν χουφτωσεις το γκαζι κατα πως περιγραφεις δε θα σωθεις...για χουφτωστο σε ενα 1098R ας πουμε...

    Διαφορες υπαρχουν, αλλα δεν ειναι τοσο δραματικες οσο περιγραφεις, σε καμια περιπτωση...μιλαμε για λεπτομερεις που βεβαια στους αγωνες που κυνηγανε το δεκατο μπορουν να κανουν διαφορα υπερ το ν2, αν, ΑΝ, εχει και παρομοια ιπποδυναμη.
    Δεν διαφωνω, το εγραψα αλλωστε οτι θεωρητικα και πρακτικα υπαρχουν λιγοτερες πιθανοτητες, δεν σημαινει οτι θα μπεις πιστα με το V2 και θα το παιζεις κοναν στις εξοδους, γιατι τοτε θα παρεις τα @@δια σου...(που θα βρισκονται κανα δυο στροφες πιο κατω... )

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    :rotflmao:
    τι γελάς ρε; Ξέρεις τι ωραία πετάει ο Βύρωνας;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    τι γελάς ρε; Ξέρεις τι ωραία πετάει ο Βύρωνας;
    Αμ δεν ξέρω? Γι αυτό γελάω!

    el_hymador μια χαρά την τρώς και με το V2 και με το I4 αν ανοίξεις άτσαλα το γκάζι.
    Aπλά θα το πάθεις σε αλλο φάσμα στροφών και συγκεκριμένα εκει που εχει την μέγιστη ροπή του το καθένα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #36
    ΑΝΤΩΝΗ, ερώτηση: Υπερκυβισμός γίνεται στο SP2, τι αποτελέσματα έχει;
    ΚΩΣΤΗΣ

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Κάπου εδω το χεις χάσει τελείως, πιθανότατα γιατί πήγες να το κάνεις μπακαλίστικο....

    Αν η συνολική σχεση μεταδοσης στροφαλου-κιβωτιου,τροχου είναι ίδια, θα διανυσουν ακριβώς την ίδια απόσταση και οι δύο για τις ίδιες περιστροφές στροφάλου.
    ρε συ ελεος...πες μου ενας που το διαβασε οτι καταλαβε κατι τετοιο...εξυπακουεται οτι μιλαμε για σχεσεις κιβωτιου και τελικη μεταδοση...πιο πανω περιγραφω τις διαφορες στροφαλων ,για να τις αναιρεσω σε μια προταση?

    εβαλα κατα λαθος και το "στροφαλος" στην προταση κι αυτο κατ εσε ειναι "χασιμο"...αν ειναι αρη μου σε τετοιο θρεντ να προσεχω την καθε μου λεξη ,χαθηκα... be my guest και συνεχισε το καλυτερα...no problem απο μενα...

    @oldman...σαφεστατα και ειναι χοντρικα τα νουμερα για να γινει κατανοητο το ολο θεμα σε μια δυο σελιδες...ουτε καν πληρη καυση εχουμε σε συγκεκριμενο αριθμο μοιρων περιστροφης ,παρα μονο εναυση...

    anyway,εγω το παραταω...

    αν κανετε κεφι συνεχιστε το...

    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ρε συ ελεος...πες μου ενας που το διαβασε οτι καταλαβε κατι τετοιο...εξυπακουεται οτι μιλαμε για σχεσεις κιβωτιου και τελικη μεταδοση...πιο πανω περιγραφω τις διαφορες στροφαλων ,για να τις αναιρεσω σε μια προταση?

    εβαλα κατα λαθος και το "στροφαλος" στην προταση κι αυτο κατ εσε ειναι "χασιμο"...αν ειναι αρη μου σε τετοιο θρεντ να προσεχω την καθε μου λεξη ,χαθηκα... be my guest και συνεχισε το καλυτερα...no problem απο μενα...

    @oldman...σαφεστατα και ειναι χοντρικα τα νουμερα για να γινει κατανοητο το ολο θεμα σε μια δυο σελιδες...ουτε καν πληρη καυση εχουμε σε συγκεκριμενο αριθμο μοιρων περιστροφης ,παρα μονο εναυση...

    anyway,εγω το παραταω...

    αν κανετε κεφι συνεχιστε το...

    Aντώνη δεν είχα καμμία πρόθεση να χαλάσω το thread, απλά επισήμανα μια ανακρίβεια και το είπα.
    Συνέχισέ το.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Aντώνη δεν είχα καμμία πρόθεση να χαλάσω το thread, απλά επισήμανα μια ανακρίβεια και το είπα.
    Συνέχισέ το.
    σαφεστατα και ειναι ανακριβεια ρε συ αρη και καλα εκανες και την επισημανες,οπως αντιστοιχως καλα εκανε και ο αντωνης κι επισημανε την διαφορα καυσης και εκρηξης...η διαφωνια μου ειναι στο σκεπτικο του χασιματος...

    το να το συνεχισεις εσυ δεν το ειπα δεικτικα,αλλα ισως να μπορεις οντως να το κανεις καλυτερα απο μενα,μια κι εγω ζοριζομαι αφανταστα προσπαθωντας να το κανω κατανοητο απ ολους χωρις να το κανω μηχανολογικα μανταρα...και δεν υπαρχει λογος να ζοριζομαι...

    οπως και να χει,ισως ηταν λαθος το σκεπτικο της υπερπλουστευσης ευθεως εξ αρχης,γι αυτο σταματαω τωρα πριν προκυψουν κι αλλα θεματα...

    η συνεχιση της συζητησης παντως γινεται ανετα ακομη κι αν δεν το συνεχισει καποιος...χοντρικα ολοι καταλαβαν τα βασικα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #40
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    το να το συνεχισεις εσυ δεν το ειπα δεικτικα,αλλα ισως να μπορεις οντως να το κανεις καλυτερα απο μενα,μια κι εγω ζοριζομαι αφανταστα προσπαθωντας να το κανω κατανοητο απ ολους χωρις να το κανω μηχανολογικα μανταρα...και δεν υπαρχει λογος να ζοριζομαι...

    οπως και να χει,ισως ηταν λαθος το σκεπτικο της υπερπλουστευσης ευθεως εξ αρχης,γι αυτο σταματαω τωρα πριν προκυψουν κι αλλα θεματα...
    Κι εγω είμαι της γνώμης οτι δεν γίνεται να το υπεραπλουστεύσεις για να γίνει ευρέως κατανοητό, η τουλάχιστον είναι πολύ δυσκολο.

    Επίσης δεν πιστευω οτι εγω θα το έκανα καλύτερα, απλά εγω δεν θα το έκανα καθόλου και μπράβο που το ξεκίνησες!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #41
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Κι εγω είμαι της γνώμης οτι δεν γίνεται να το υπεραπλουστεύσεις για να γίνει ευρέως κατανοητό, η τουλάχιστον είναι πολύ δυσκολο.

    Επίσης δεν πιστευω οτι εγω θα το έκανα καλύτερα, απλά εγω δεν θα το έκανα καθόλου και μπράβο που το ξεκίνησες!
    Κι αν δεν συνεχίσει θα γράφει στο φόρουμ για τα ωδικά πτηνά.

    Αντώνη παιδί μου, γράφε

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #42
    Δεν χρειαζεται τοση φροντιδα για μας, υπεραπλουστευση κτλ. Μοτοσυκλετιστες ειμαστε, κατι καταλαβαινουμε και εμεις οι υπολοιποι...

    Συνεχιστε το, γιατι ειναι ενα απο τα καλυτερα θεματα που εχουν ανοιχτει το τελευταιο καιρο...



    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  13. #43
    Τα υπεραπλουστευμένα είναι για τα περιοδικά ποικίλης ύλης, αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι εδώ το κατέχουμε.
    Συνέχισε.

  14. #44
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν νομιζω να στεκει το οτι 'το λαστιχο ξεκουραζεται στον ν2', το αντιθετο μαλιστα, διοτι η ωθηση απο τον κινητηρα στο δρομο ερχεται σε πιο αραια και ισχυρα κυματα. Γενικα η ομαλοτητα σωζει. Για παραδειγμα, ενας ηλεκτρικος κινητηρας (που ισοδυναμει σε συμπεριφορα με εμβολοφορο απειρων κυλινδρων, θα επιτυγχανει την καλλιτερη ζωη στο λαστιχο.

    Ακομα, οδηγικα η διαφορα μεταξυ ν2 και Ι4 στο δρομο φαινεται οταν το λαστιχο χανει προσφυση. Στον ν2 γινεται πολυ πιο ελεγχομενα και μαζευεται χωρις να χρειαστει να κλεισεις πολυ το γκαζι. Στον Ι4 η μεταβαση απο προσφυση σε μη προσφυση ειναι πολυ πιο ακαριαια με πολυ μικροτερη ενδιαμεση περιοχη ελεγχου. Γι'αυτο και τα μονοκυλινδρα ειναι τοσο πιο ευκολα και διασκεδαστικα στο χωμα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #45
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ρε πάρτε το χαμπάρι ,όλοι οι μαστόροι θέλουν τα παρακαλια τους για να σου κάνουν δουλειά...

    Οπότε κλάψτε και παρακάλεστε ,μπας και ξεστραβώθουμε λίγο...

Σελίδα 3 από 26 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Reinmeister vs all vol 2 (rossi vs stoner)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2012, 15:04
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF