Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 88

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ Plzzzzz

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    συγνωμες δε χρειαζονται
    οταν μιλαμε σοβαρα και εχουμε αδικο δεν ειναι κακο να ζηταμε συγγνωμη.ουτε κοστιζει ουτε βλαπτει
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    trooper...ολα τα λαστιχα προσφερουν παρα πολυ καλα κρατηματα πλεον...τα πιο supersport λαστιχα εχουν απλα καλυτερη συμπεριφορα σε πιο οριακες καταστασεις...σε νορμαλ χρηση ενας απειρος οδηγος δε προκειται να καταλαβει καμια διαφορα, και τα λαστιχα δεν εχουν να προσφερουν και κατι διαφορετικο σε αυτη τη χρηση
    ουτε προκειται να του προσφερει κατι παραπανω ενα σουπερσπορτ λαστιχο, απο ενα τουριστικο πχ....οποτε οπως εγραψα και πιο πανω...στα λαστιχα αυτα δεν πληρωνεις κρατημα...πληρωνεις δυνατοτητες που για καποιους οδηγους ειναι απλα αχρηστες
    Θεωρητικά έτσι ακριβώς θα έπρεπε να είναι---και έτσι είναι, πράγματι, στο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου.

    Έλα όμως που εδώ υπάρχει, ολόγυρά μας, το τεχνολογικό επίτευγμα που ακούει στο όνομα "ελληνική άσφαλτος" και μπροστά στο οποίο και οι πιο μπρουτάλ λαστιχάδες είναι έτοιμοι να βάλουν τα κλάματα, αλληθωρίζουν, κάνουν μεταβολή, και φεύγουν ψελλίζοντας βρισιές στα γαλλικά.

    Ναι, σε κανονικούς δρόμους, και για κανονικούς οδηγούς, ένα superstort λάστιχο σαν το Power 2CT ή ακόμη και το Μ5 θα ήταν υπερβολή για ένα μηχανάκι σαν το CBF ή το Fazer. Ένα λάστιχο τύπου Angel ή Road 2 θα ήταν υπεραρκετό για την ιπποδύναμη και τις δυνατότητες μια τέτοιας μοτοσυκλέτας. Με λίγα λόγια, σε άσφαλτο σαν αυτή που βρίσκεις στο 99% των ευρωπαϊκών δρόμων (εθνικών, επαρχιακών, και αστικών) τα όρια δεν θα τα έβαζε το λάστιχο και η πρόσφυση, αλλά η δυνατότητα κλίσης της μοτοσυκλέτας και η ιπποδύναμή της. Οι διαφορές δηλαδή μεταξύ ενός super-sport και ενός sport-touring ελαστικού για τον μέσο αναβάτη θα ήταν πράγματι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

    Πήγαινε όμως μια βόλτα, για παράδειγμα (εντελώς τυχαίο), στην διαδρομή Μεθώνη - Κορώνη και αν το τελευταίας γενιάς τουριστικό σου λάστιχο δεν σου εκφράσει σαφέστατα την απόρροια "τι ακριβώς εννοείς ρε φίλε?", μάλλον ζούμε σε διαφορετική χώρα.

  3. #33
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Εγώ πάλι θα προτείνω να ρίξεις μια ματιά στα Continental. Εγώ έβαλα το Conti Road Attack 2 και εξεπλάγην σε σχέση με το Bridgestone ΒΤ021 που είχα που ήταν τόσο σκληρό ώστε έκανε μόνο για φορτηγό. Το συγκεκριμένο είναι σχετικά μαλακό τουριστικό που τείνει προς Sport κλίμακα. Να σημειώσουμε ότι ΔΕΝ χρειάζεται στρώσιμο διότι είναι έτοιμο από το εργοστάσιο. Εξ ου και η ποιο τραχιά επιφάνεια που έχει σε σχέση με τα άλλα λάστιχα . Πολύ καλή κορώνα κλειδώνει σταθερά στις στροφές με το καλημέρα, πέφτει ποιο γρήγορα και αν το πιέσει κανείς ποιο έμπειρος βρίσκει άνετα γόνατο . Το πρόβλημα με τους λαστιχάδες και ιδιαίτερα τα μεγάλα ονόματα είναι ότι προωθούν μόνο σ αυτό που θέλουν (Metzeler Pirelli ελεοc πια ) να πουλήσουν προφανώς λόγω μεγαλύτερης προμήθειας . Εγώ έκανα του κεφαλιού μου και πιστεύω πως βγήκα κερδισμένος

    PS τσέκαρε και το conti sport attack
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #34
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Θεωρητικά έτσι ακριβώς θα έπρεπε να είναι---και έτσι είναι, πράγματι, στο μεγαλύτερο μέρος του κόσμου.

    Έλα όμως που εδώ υπάρχει, ολόγυρά μας, το τεχνολογικό επίτευγμα που ακούει στο όνομα "ελληνική άσφαλτος" και μπροστά στο οποίο και οι πιο μπρουτάλ λαστιχάδες είναι έτοιμοι να βάλουν τα κλάματα, αλληθωρίζουν, κάνουν μεταβολή, και φεύγουν ψελλίζοντας βρισιές στα γαλλικά.

    Ναι, σε κανονικούς δρόμους, και για κανονικούς οδηγούς, ένα superstort λάστιχο σαν το Power 2CT ή ακόμη και το Μ5 θα ήταν υπερβολή για ένα μηχανάκι σαν το CBF ή το Fazer. Ένα λάστιχο τύπου Angel ή Road 2 θα ήταν υπεραρκετό για την ιπποδύναμη και τις δυνατότητες μια τέτοιας μοτοσυκλέτας. Με λίγα λόγια, σε άσφαλτο σαν αυτή που βρίσκεις στο 99% των ευρωπαϊκών δρόμων (εθνικών, επαρχιακών, και αστικών) τα όρια δεν θα τα έβαζε το λάστιχο και η πρόσφυση, αλλά η δυνατότητα κλίσης της μοτοσυκλέτας και η ιπποδύναμή της. Οι διαφορές δηλαδή μεταξύ ενός super-sport και ενός sport-touring ελαστικού για τον μέσο αναβάτη θα ήταν πράγματι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

    Πήγαινε όμως μια βόλτα, για παράδειγμα (εντελώς τυχαίο), στην διαδρομή Μεθώνη - Κορώνη και αν το τελευταίας γενιάς τουριστικό σου λάστιχο δεν σου εκφράσει σαφέστατα την απόρροια "τι ακριβώς εννοείς ρε φίλε?", μάλλον ζούμε σε διαφορετική χώρα.


    εχεις δικιο εν μερει θετοντας το θεμα ελληνικη ασφαλτος...αλλα σε αυτη, οτι και να εχεις δεν κραταει...ειδικα στους καθρεπτες της πολης...το πατιναζ δε το γλιτωνεις....

    δεν πρεπει να εχουμε παραλογες απαιτησεις απο τα λαστιχα...και να ψαχνουμε προσφυση εκει που δεν υπαρχει...δηλαδη ελληνικες πολεις...τεσπα στο θεμα μας...μαλακοτερο λαστιχο δε σημαινει ντε και καλα ''καλυτερο κρατημα''...το θεμα λαστιχα ειναι μεγαλο και παιζουν ρολο παραγοντες οπως θερμοκρασια λειτουργιας πιεση χαραξη κλπ κλπ κλπ...ας μη το αναλυσουμε κιιολας δεν υπαρχει λογος στην τελικη...αλλα με βαση αυτα που ανεφερα ενα πιο τουριστικο/σκληρο λαστιχο μπορει να ειναι υπο συνθηκες δρομου πιο ασφαλες απο καποιο σουπερσπορ...


    οπως και να χει για νορμαλ χρησεις πλεον ολα τα λαστιχα επαρκουν αμα δεν ειναι ξερα και παμπαλαια....και ας μη ξεχναμε πως ο δημιουργος ειπε θελει πολη και ταξιδι...ουτε πιστα ανεφερε ουτε στροφυλικια...οποτε ολα τα λαστιχα αρκουν...παντως εγω μεσα στην πολη διαφορα απο τα λαστιχα δε βλεπω...στους καθρεπτες με οτι λαστιχο και να χεις πατιναζ θα κανεις...

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 4aug89
    φιλαράκι το corsa ζεσταίνεται εύκολα???(για χρήση σε πόλη)
    ζεσταμα στην πολη.....

    θελει λιγη διευκρινηση εδω το θεμα.....''πολη'' οταν πηγαινεις ποταμι/αττικη/κατεχακη (συνεχης ροη) , ή πολη ΜΕΣΑ στην πολη (γειτονιες/κεντρο/κηφισιας/κλπ?)


    ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ!

    ....μια πιο μαλακη γομα , απλα θα ''πιανει'' κατω καλυτερα απο μια σκληροτερη.....

    Θα σε συμβουλευα φιλε να μην δωσεις και τοση σημασια στην χιλιομερικη διαρκεια.....με την ιπποδυναμη σου , και με την παρουσα εμπειρια στο να την διαχειριζεσαι , οτι και να βαλεις επανω θα σου κρατησει αρκετα.....

    Θα σου προτεινα ενα ελαστικο σχετικα μαλακο να εχεις οση καλυτερη προσφυση γινεται , και με χαραξη που να μπορει να αντιμετωπισει νερα.


    οσο για την ημερομηνια παραγωγης , οι ιδιοι οι κατασκευαστες δηλωνουν οτι τα ελαστικα βρισκονται στην καλυτερη ''φαση'' τους σε αποδοση 1+ ετος μετα την ημερομηνια κατασκευης τους. (σε καταλληλες συνθηκες μακρας αποθηκευσης παντα).
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

    Έχει κανείς γνώμη για τα M5 σε σχέση με τα Pilot Power / Pilot Power 2CT? Αν γίνεται θα ήθελα γνώμη από κάποιον που τα έχει δοκιμάσει και τα δύο.
    Το hornet μου από μαμά φόραγε Pilot power και αφού τα έφαγα έβαλα τα M5. Η μόνη μεγαλη διαφορά που κατάλαβα ήταν στο βρεγμένο καθώς τα Μ5 έπιαναν πολύ καλύτερα και ακόμα και όταν γλιστρούσαν ήταν σαν να έκανα πολύ γλυκό ελεγχόμενο παντιλίκι.

    Σε γενικές γραμμές μου φάνηκαν καλύτερα αν και δεν έχω τις ικανότητες να τα πάω στα άκρα ώστε να μιλήσω απόλυτα.

    Πρόσεξα πιο εύκολο πλάγιασμα, ίσως πιο γρήγορο ζέσταμα και κάτι περίεργο. Ακόμα και με αρκετά χαμηλή πίεση που διαπίστωσα ότι είχα αφού την μέτρησα, δεν φάνηκαν να παραμορφώνονται πράγμα που ίσως οφείλεται στις ατσάλινες χορδές που έχουν μέσα.

    Για χιλιομετρική απόδοση δεν ξέρω ακόμα. Τα pilot power είχαν βγάλει 19.000 αλλά μόλις είχα πάρει και την μηχανή. Με τα Μ5 είμαι στα 6.000 αλλά δεν έχουν καταλάβει και πολλά.

    Αυτά.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  7. #37
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    σου φαινονται καλυτερα τα Μ5 στο βρεμενο????



  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σου φαινονται καλυτερα τα Μ5 στο βρεμενο????


    Ναι γιατί? Εσένα όχι?
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  9. #39
    που στε ρεεεεεεεεεεε! !!!! Το avatar του/της jpag
    Εγγραφή
    01/12/2007
    Μηνύματα
    258

    Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ Plzzzzz

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 4aug89

    ................................ΑΚΟΥΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ........................ [/B]

    με τη σειρα που τα ειχα στο 600

    m1 λαστιχο καλο αλλα παλιο που δε βγαζει χιλιομετρα. αυτη τη στιγμη τα βρισκεις με 200-210
    Bt16 το καλυτερο για μενα εβγαλε χιλιομετρα κρατημα και εμπιστοσυνη παντου πολλα μεγαρα και 1 σερρες στα 13000 εβγαλε λινα και ακομα κραταγε!
    Μ3 το χειροτερο λαστιχο που φορεσα.τα πεταξα λογω οτι ξεραθηκαν μεσα σε ενα χρονο και γλιστραγε παντου
    Μ5 εδω και κοντα 500 χλμ ακομα ειναι φρεσκο.δινει καλυτερη αισθηση απο το Μ3 και σε κανα 2 φορες που ετυχε δε με πουλησε

    το θεμα λαστιχο ειναι αναλογα με τον τροπο που οδηγαει ο καθενας
    ενα λαστιχο που θεωρω εγω θεικο εσενα μπορει να σε ταλαιπωρήσει

  10. #40
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    https://www.e-wheels.gr/Article.php?...&ArticleId=667
    13η σειρα


    τα ροσσο ΕΙΝΑΙ αντικαταστατης των κορσα3....τα οποια πλεον κορσα3 λογω της αντικαταστασης τους απο τα ροσσο τα βρισκεις και σε πολυ καλες τιμες

    Tα diablo rosso και τώρα τα καινούρια diablo rosso ii ΔΕΝ είναι ο αντικαταστάτης των diablo corsa iii......O αντικαταστάτης τους είναι τα diablo rosso corsa!!!Είναι άλλο μοντέλο τα rosso και άλλο τα rosso corsa!!!


    Τα diablo rosso και η ίδια η pirelli τα κατηγοριοποιεί σαν ένα σπορ λάστιχο καθαρά για το δρόμο ,ενώ τα rosso corsa για δρόμο και για track days.Τα νέα rosso ii τώρα έιναι πλέον και δίγομα και με τεχνολογίες δανεισμένες απο τα rosso corsa.
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    καποιο μοντελο για γυμνο 600αρι που να ειναι ολο γομα (μαλακο δηλαδη) και με καλες αυλακωσεις για βροχη υπαρχει?
    Με λιγα λογια πρωτη προτεραιοτητα ειναι το κρατημα, και οχι η διαρκεια ζωης τους.

  12. #42
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Στο δικό μου cbf-600 άλλαξα λάστιχα απο τα μαμα bridgestone bt-57 και έβαλα τα continental conti sportattack....

    Η διαφορά στους δρόμους της Κρήτης......χαώδης......
    Πόλυ μαλακότερη γόμα...πολύ πιο γρήγορη κορώνα όχι όμως απότομη που να δημιουργεί αστάθειες και κατα συνέπεια πολύ καλύτερο κράτημα παντού......Στη βρόχή που δεν πιέζεις ούτως ή άλλως ταξιδεύουν με 120 χωρίς πρόβλημα....

    Άν η απόλυτη χιλιομετρική διάρκεια δεν είναι το ζητούμενο,αφου σε μηχανές τύπου cbf όλα αυτά τα λάστιχα θα βγάλουν χωρίς ταρζανιές κοντά στα 20000 χιλιόμετρα,η κατηγορία supersport νομίζω οτι είναι η καταλληλότερη.....

    Έχω οδηγήσει και pilot power και sportec m3 και bt-016 και ενώ μικρές διαφορές υπάρχουν τα λάστιχα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους για τη χρήση που κάνουμε έμείς οι μέσοι αναβάτες.....

    Εδώ στη Κρήτη πάντως sport touring δε ξαναβάζω γιατί απλά δεν κρατάνε σχεδόν ποτέ (να το πώ σωστότερα δεν ικανοποιεί το κράτημα άν θέλεις να κάνεις και μια γρήγορη βολτούλα).......άν και η αλήθεια είναι οτι κρατάνε καλύτερα στο βρεγμένο......
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    καποιο μοντελο για γυμνο 600αρι που να ειναι ολο γομα (μαλακο δηλαδη) και με καλες αυλακωσεις για βροχη υπαρχει?
    Με λιγα λογια πρωτη προτεραιοτητα ειναι το κρατημα, και οχι η διαρκεια ζωης τους.
    Για δες αυτό:
    http://www.metzelermoto.com/web/cata...catalog/racing

    Αν και τα έχω δει μόνο σε motard οι διαστάσεις ταιριάζουν στο hornet.. Δεν ξέρω τι παίζεται με τους κωδικούς όμως γιατί δεν τους καταλαβαίνω. Δεν θα είναι για μεγάλες ταχύτητες προφανώς. Για βροχή και κράτημα όμως μόνο από την φωτό σε προδιαθέτουν θετικά.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Κατ'αρχας χρονια πολλα
    Επειδη τα βλεπω ειναι στην κατηγορια racing (πανω κι απο supersport) μην ειναι κανα λαστιχο καθαρα για πιστα και μαλιστα βρεγμενη. Οποτε στο δρομο θα αποδιδει το ιδιο?
    Καλα εννοειται οτι οταν παω να αλλαξω (εχω ακουσει καλα λογια για τον μπουκη) θα ρωτησω και τον ιδιο, αλλα και αλλες γνωμες καλοδεχουμενες.
    Δεν ξερω αλλα με τις μλκιες που φοραω τωρα (roadsmart), σε δρομο οπως η Κων/πολεως ουτε να επιταγχυνω, ουτε να φρεναρω μπορω..
    Σε καλη ασφαλτο εννοειται οτι δεν εχω κανενα προβλημα, αλλα στην αθηνα η καλη ασφαλτος ειναι το πολυ 10%

  15. #45
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Για δες αυτό:
    http://www.metzelermoto.com/web/cata...catalog/racing

    Αν και τα έχω δει μόνο σε motard οι διαστάσεις ταιριάζουν στο hornet.. Δεν ξέρω τι παίζεται με τους κωδικούς όμως γιατί δεν τους καταλαβαίνω. Δεν θα είναι για μεγάλες ταχύτητες προφανώς. Για βροχή και κράτημα όμως μόνο από την φωτό σε προδιαθέτουν θετικά.
    Αυτά είναι ΒΡΟΧΙΝΑ λάστιχα ΠΙΣΤΑΣ (και ΜΟΝΟ)! Δεν είναι φτιαγμένα για οδήγηση στον δρόμο. Μην μπερδευόμαστε.

    (Μεταξύ άλλων: σ' ένα μηχανάκι σαν το Hornet τα βάζεις στην Αθήνα, ξεκινάς για Θεσσαλονίκη και κάπου στα Τέμπη θέλεις καινούριο ζευγάρι.)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια, με κλέβουν!
    από Elektra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 11:53
  2. Βοήθεια με τα φλας
    από pakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 10:56
  3. Βοηθεια με το τερας μου!!
    από jdoohan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 13:46
  4. Βοήθεια με κινητό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2005, 18:26
  5. Σχετικά με ελαστικά
    από Dean στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 19:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF