Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 77

Θέμα: μπουζι ιριδιου

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβως χρηζει επεξηγησης; Το οτι υπαρχουν κινητηρες με 78 και 180 αλογα αποδοσης ανα λιτρο; Η οι διαφορες στις απαιτησεις τους στα μπουζι;
    Τα μπουζι δεν βγαινουνε για τους δυνατους κινητηρες μονο!! Βελτιωση καυσης, καταναλωσης, αποκρισης κλπ κλπ
    Πιστευω ολοι οι κινητηρες την ιδια χρηση κανουνε σε αναλογια. Κ παπια κ σκουτερ φορανε κανονικα. Μην λεμε οτι να ναι.
    Βαλτα αφοβα εννοειταικ μην πειραξεις τιποτα. Απο αγγλια μεχρι 40 € καθαριζεις.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    Ε ενταξει, αν ειναι να λεμε οτι να'ναι να βαζετε παντου ιριδιου και 100αρα, εγω λεφτα θα βγαλω.

  3. #33
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.736
    Εγω προτεινω να βαζουνε μπουζι ιριδιου κ 100αρα μονο οσοι εχουνε 180 αλογα κ πανω...Το λεει κ η ngk κ οι αλλες εταιριες!!!
    Μας φαγανε τα αλογα μερικους!!!Οι υπολοιποι μην τα δοκιμαστε καν αφου δεν εχετε αλογα!!

    Οτι νομιζει ο καθενας...Εγω παντως διαφορα βλεπω κ στο "μεγαλο" μου μοτοσακο κ στο σκουτερ μου!!!
    Ride(s) the wind of change...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanos_s Προβολή μηνύματος
    Ε ενταξει, αν ειναι να λεμε οτι να'ναι να βαζετε παντου ιριδιου και 100αρα, εγω λεφτα θα βγαλω.
    ...και άσχημα κάνεις που μιλάς.
    Άσε το κόσμο να καταναλώσει ελεύθερα !

  5. #35
    πιστευω πως ειναι πολυ απλα τα πραγματα τα μπουζι ιριδιου αποδιδουν καλυτερα και κρατανε περισσοτερα χλμ
    για ολα τα μηχανοκινητα
    οπως και η 100ρα ειναι καλυτερη απο την 95 ειτε τη βαλεις σε 1000 ειτε σε θαμνοκοπτικο

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2011
    Μηνύματα
    23
    Εγώ έβαλα μπουζί ιριδίου NGK στο Bandit στο τελευταίο σέρβις-μεγάλο- που έκανα πριν από περίπου 2 βδομάδες. Τα αγόρασα από e-bay με 39e. Μετά το service είδα διαφορά στις πολλές στροφές με το μηχανάκι να έχει ελαφρά περισσότερη δύναμη και γενικά ακούγεται ότι δουλεύει καλύτερα σε αυτές τις στροφές -τονίζω, καθαρά υποκειμενικό-. Επειδή άλλαξα και άλλα πράγματα βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η βελτίωση προέρχεται από την αλλαγή σε ιριδίου ή από την αλλαγή κάποιου άλλου εξαρτήματος ή ακόμη επειδή μπήκαν καινούργια μπουζί.

    Γενικά πιστεύω ότι η εντύπωση/αίσθηση βελτίωσης που έχουμε μετά την τοποθέτηση διαφορετικού εξαρτήματος ταυτόχρονα με σέρβις δεν μπορεί να υποδείξει σε καμία περίπτωση την απόδοση αυτού του καινούργιου εξαρτήματος. Ο μόνος τρόπος θα ήταν σε ελεγχόμενες συνθήκες αλλάζοντας μόνο πχ δύο καινούργια σετ μπουζί και κάνοντας την ίδια ακριβώς διαδρομή με τις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος,τρόπο οδήγησης κτλπ.

    Τώρα στο αρχικό έμμεσο ερώτημα αν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο η απάντηση για μένα είναι θετική. Από την στιγμή που δεν έχω την δυνατότητα προσωπικά να μετρήσω ποια λύση είναι καλύτερη προτιμώ να επιλέξω την λύση για την οποία η κοινή γνώμη θεωρεί βέλτιστη εφόσον δεν ζητάει τρομερά χρήματα.

  7. #37
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.926
    τα περί 100σταρας κλπ εδώ
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 14/01/2013 στις 08:38.

  8. #38
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Πάντως λένε ότι το καλύτερο μπουζί είναι το καινούριο μπουζί!
    Γιατί άλλο να το αλλάζεις στα 24000 και να μπαίνει φρέσκο πάλι και άλλο μετά από 48000+ που ένας θεός ξέρει τι επικαθίσεις θα έχει μαζέψει μέχρι τότε. Αν πάντως έχει πάρει κανείς πολλαπλασιαστές, δυναμό και μίζες του ληστή στο χέρι να το πει για να μην πάρει κι άλλους στο λαιμό του.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Πάντως λένε ότι το καλύτερο μπουζί είναι το καινούριο μπουζί!
    Δεν θα διαφωνήσω, το φρέσκο είναι πάντα καλύτερο.
    Απλά σε κρίσεις... αφηρημάδας, έχοντας κρατήσει μπουζί 35000 χιλιόμετρα, βγήκε πεντακάθαρο. Σαφώς και είχε διαφορές από το καινούριο, αλλά αν το μοτέρ είναι ρυθμισμένο σωστά (με την βενζίνη δεν είμαι ψείρας και βάζω πάντα απλή αμόλυβδη) δεν έχεις τόσο πολύ θέμα.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Απλά σε κρίσεις... αφηρημάδας, έχοντας κρατήσει μπουζί 35000 χιλιόμετρα,


    αδερφέ, αυτό δεν είναι κρίση αφηρημάδας....

    είναι ο ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ο ίδιος.....

  11. #41
    σκεφτομαι να παραγγειλω αυτα IU24A DENSO οποιος θελει μια τετραδα ας μου στειλει πμ
    να μοιραστούμε τα μεταφορικα θα περιμενω μερικες μερες..
    περιοχη πειραια...

    εδω θα δειτε αν σας κανουν η ποια σας κανουν.. τα υπολυπα σε πμ
    http://www.globaldenso.com/cgi-bin/g...me=&cc=&FF=300
    Τελευταία τροποποίηση από pineza; 17/01/2013 στις 10:40.

  12. #42
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pineza Προβολή μηνύματος
    σκεφτομαι να παραγγειλω αυτα IU24A DENSO οποιος θελει μια τετραδα ας μου στειλει πμ
    να μοιραστούμε τα μεταφορικα
    περιοχη πειραια...

    εδω θα δειτε αν σας κανουν η ποια σας κανουν.. τα υπολυπα σε πμ
    http://www.globaldenso.com/cgi-bin/g...me=&cc=&FF=300
    Επισήμανση:

    Αν έχουμε τον υδρόψυκτο ληστή είτε 1250 είτε 650 το στανταρ μπουζί μας είναι κάποιο από τα UXXESR-N οπότε θέλουμε το IU24 ή το IU22 και όχι το IU24A. Το IU24A αντιστοιχεί στο στανταρ U24ETR και έχει άλλο διάκενο! Το αναφέρω για να μην πάρει το μοτέρ στο χέρι κανένας ταλαίπωρος
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  13. #43
    το οτι εχει αλλο διακενο δεν παει να πει οτι υπαρχει και προβλημα εκτος αν ξερεις κατι παραπανω απο την DENSO...

  14. #44
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pineza Προβολή μηνύματος
    το οτι εχει αλλο διακενο δεν παει να πει οτι υπαρχει και προβλημα εκτος αν ξερεις κατι παραπανω απο την DENSO...
    Kαλά θα κάνει η DENSO να έχει σωστούς ενημερωμένους πίνακες! Βλέπω πχ ότι για GSF 650 04-->onwards έχει ως στανταρτ το U24ETR με το IU24A σε ιριδίου κάτι το οποίο μπορεί να ισχύει για τον αεροελαιόψυκτο ληστή όχι όμως για τον υδρόψυκτο. Αντίθετα στο GSXF-650 έχει το σωστό τύπο αλλά κάποιος ο οποίος δεν είναι μια ιδέα υποψιασμένος μπορεί άνετα να μπερδευτεί όταν στην ουσία από το GSF 650 του 07, το υδρόψυκτο μοτέρ πάιρνει διαφορετικό τύπο μπουζί πλέον. Συμβουλευτείτε το manual της μηχανής πρώτα και μετά κοιτάξτε τον πίνακα της DENSO
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος


    αδερφέ, αυτό δεν είναι κρίση αφηρημάδας....

    είναι ο ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ο ίδιος.....
    Ναι, το 'χω αυτό, ξεχνάω πότε άλλαξα τι. Το θέμα είναι το εξής: ρωτάω έναν συγγενή που έχει μαγαζί με αναλώσιμα, μου είπε πως τα απλά μπουζί σε έναν σωστό κινητήρα ζουν περί τις 40,000χλμ, τα ιριδίου κάτι λιγότερο από τα διπλάσια. Ο άνθρωπος δεν είναι επιστήμονας, οπότε μπορεί να λέει και βλακείες, μην αρπαχτεί κανείς. Αλλά λέω εγώ απλοϊκά, να πουλήσει θέλει λογικά, έχει συμφέρον να λέει μην τ'αλλάζεις; Το προσωπικό αθέλητο πείραμα έδειξε ότι δεν έχει άδικο, οπότε στο δικό μου αποφάσισα ότι θα αλλάζω κάθε 30 με 35,000.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπουζί Ιριδίου για Daytona 675
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2007, 16:33
  2. Μπουζι Ιριδιου Denso - Ngk - Bosch - Champion
    από vaskunito στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2007, 01:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF