Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Μπουκωμα και αγκομαχητο!

  1. #31
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.973
    Συγγνώμη για το τρολάρισμα αλλά ας αλλάξει κανένας τίτλο, γιατί όταν τον διάβασα νόμιζα πως γράφτηκε η Βούλα Βαβάτση στο φόρουμ...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Παιδια γεια σας και καλως σας βρηκα

    Λυπαμαι που πρωτοεμφανιζομαι με προβλημα, αλλα τι να κανουμε, συμβαινουν αυτα, ελπιζω να με διαφωτισετε και εσεις λιγο.

    Εχω ένα SUZUKI TU 250X, αγορασμενο το 1999. Τωρα εχει γυρω στα 40.000 χλμ.
    Για να παρετε μια ιδεα (εμενα ειναι οπως αυτο το μπορντω):
    http://www.motorencyclopedie.nl/moto...u250xvolty.htm

    Το μηχανακι είναι πολύ καλοδιατηρημενο και με εχει εξυπηρετησει τα μεγιστα, όλα αυτά το χρονια! Service εκανα παντα κανονικα, ποτε δεν τσιγκουνευτηκα σε υλικα, ενώ εχω αλλαξει και διαφορα, όπως αναρτησεις, προφυλακτηρες, ελατηρια, και αλλα, όλα γνησια ανταλλακτικα SUZUKI. Τον Αυγουστο του 2012, με αφησε ξαφνικα, ηταν τα πηνια (νομιζω στατορας λεγεται αυτό?), τα αλλαξα, όλα καλα.

    Πριν από λιγο καιρο, κανενα διμηνο τωρα, αρχισε εντελως ξαφνικα να μου μπουκωνει. Συγκεκριμενα συμβαινει το εξης:
    Το βαζω μπρος κανονικα και ξεκιναω. Μετα από 500 μετρα ανοιγω το γκαζι και μπουκωνει. Δηλαδη, κανει όπως όταν μενουμε από βενζινη και περναμε σε ρεζερβα. ΔΕΝ ανταποκρινεται στο ανοιγμα του γκαζιου, μπουκωνει, αγκομαχει. Σταματαω λοιπον δεξια, το μαρσαρω λιγο ή και το αφηνω στο ρελαντι, ξεκιναω και παει κανονικα. Όταν ανεβασει στροφες δεν μου το κανει. Αν όμως το σβησω, το αφησω εστω και λιγο, και το ξαναβαλω μπρος υπαρχει περιπτωση να μου το ξαναεμφανισει.

    Το πηγα στον μηχανικο που παω από παντα, ο οποιος είναι και ο εξουσιοδοτημενος της SUZUKI εδώ που ζω. Έλεγξε καρμπυρατερ, μπουζια, φιλτρα, και λεει ότι όλα είναι ΟΚ. Πηγα και εβαλα και 100αρα αμολυβδη. Μια από τα ιδια μου εκανε. Επισης ο μαστορας μου αποσυνδεσε το stand, που στη μηχανη μου, σβηνει τον κινητηρα αν είναι κατω όταν πας να φυγεις. Για καποιες μερες δουλευε καλα, και αναθάρρησα, μετα όμως παλι τα ιδια μου κανει.

    Εχετε καμια ιδεα ρε παιδια τι μπορει να είναι?

    Ευχαριστω παιδια!
    καλησπέρα
    μιας και λες οτι εσυ χερι στην μηχανή δεν βάζεις πάρα μόνο την οδηγάς.? διαβάζω όμως πολλές εναλλακτικές να εχεις κοιταξη (ο μηχανικός σου)
    μήπως ο καλός μηχανικός σου παει να βάλει χέρι στην τσεπούλα σου ??? (ηλεκτρονική) λέω εγώ τώρα
    και να το διευκρινίσω δεν είμαι μηχανικός
    καλο θα ηταν να αφυσης της συμβουλές δια τηλεφώνου και να πας το μοτορι σου σε ενα αλλο συνεργείο και να του πεις άπλα οτι εκει που πηγενα και ενω ειχε μεσα βενζινα αρχισε να ρεταρη - μουγκρίζει και αστών να το ψάξει και να δεις τι θα σου πει η τι θα σου ρύθμιση

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    και οσο για την εκατοστάρα βενζινα που γραφεις για το μηχανακι σου ειναι αδιαφορη
    μιας και λογω τεχνολογίας (1999) και σουπερ να του βαλεις θα την κατανάλωσή πολυ άνετα

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makaros33 Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα
    μιας και λες οτι εσυ χερι στην μηχανή δεν βάζεις πάρα μόνο την οδηγάς.? διαβάζω όμως πολλές εναλλακτικές να εχεις κοιταξη (ο μηχανικός σου)
    μήπως ο καλός μηχανικός σου παει να βάλει χέρι στην τσεπούλα σου ??? (ηλεκτρονική) λέω εγώ τώρα
    και να το διευκρινίσω δεν είμαι μηχανικός
    καλο θα ηταν να αφυσης της συμβουλές δια τηλεφώνου και να πας το μοτορι σου σε ενα αλλο συνεργείο και να του πεις άπλα οτι εκει που πηγενα και ενω ειχε μεσα βενζινα αρχισε να ρεταρη - μουγκρίζει και αστών να το ψάξει και να δεις τι θα σου πει η τι θα σου ρύθμιση
    Να σου πω... αυτο που λες το 'χω σκεφτει.. Ξερω μωρε και γω τι να πω... οι εποχες αλλαζουν, τρελαινεται ο κοσμος...δες και δω μεσα, μια ερωτηση ηρθα να κανω και να οι ειρωνιες (που τις λεμε "χιουμορ"), κλπ κλπ.. Εγω στον συγκεκριμενο παω χρονια, ποτε δεν του εβγαλα κακη, παντα κυριος, μετρητα, ολα...αλλα ειπαμε...αλλαζουν οι καιροι.

    Το θεμα ειναι οτι εγω δεν μενω Αθηνα ή σε καποια άλλη μεγαλουπολη και δεν ειναι και τοσοι πολλοι οι καλοι εδω περα.. για αυτο δεν εχω παει ηδη σε αλλον..αλλα τελικα αν δεν το βρει το προβλημα αναγκαστικα θα παω αλλου. Την κατοσταρα βενζινη την εβαλα επειδη ακουσα οτι το "καθαριζει". Αρχικα, οταν το αγορασα super εβαζα

    ευχαριστω

  5. #35
    asxeto isws teleiws...tsekare vida tis giwsis sto plaisio...an einai kala vidomeni...

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    asxeto isws teleiws...tsekare vida tis giwsis sto plaisio...an einai kala vidomeni...
    Θα είχε αστάθεια στις στροφές, ειδικά στο ρελαντί αν ήταν η γείωση.

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Θα είχε αστάθεια στις στροφές, ειδικά στο ρελαντί αν ήταν η γείωση.
    to pisteveis i oxi palia eixa ena sxedon paromoio thema me tin vida tis giwsis...kai apla opote ekane kapia talantwsi na trellenete i mixani...

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος
    to pisteveis i oxi palia eixa ena sxedon paromoio thema me tin vida tis giwsis...kai apla opote ekane kapia talantwsi na trellenete i mixani...
    Το παρατήρησα για πρώτη φορά σε παπάκι 12βολτο πριν πολλά χρόνια και έμεινα μαλ@κας λέμε... λόγω αστάθειας στο κύκλωμα της ηλεκτρονικής, που χωρίς γείωση αλλάζει συμπεριφορά (σε φορτίσεις-εκφορτίσεις...).

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Το παρατήρησα για πρώτη φορά σε παπάκι 12βολτο πριν πολλά χρόνια και έμεινα μαλ@κας λέμε... λόγω αστάθειας στο κύκλωμα της ηλεκτρονικής, που χωρίς γείωση αλλάζει συμπεριφορά (σε φορτίσεις-εκφορτίσεις...).

    giafto kai anefera na koitaksei an kanei kali epafi synexeia...

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Ενταξει παιδια! Ευχαριστω για τις προτασεις σας!

    Εγω ολα αυτα τα σημειωνω. Περιμενω τωρα να μου ερθει στεφανη εμπρος τροχου + ακτινες. Οταν ερθουν αυτα θα προτεινω με τροπο στον μηχανικο να κοιταξει και αυτα που μου αναφερετε. Δεν ειναι οτι "θα του πω πως να κανει τη δουλεια του" απλα, νομιμοποιουμαι και εγω, μετα απο 2 μηνες που δεν εχει βρει λυση, να προτεινω κατι.

    Να ρωτησω κατι? Εμενα το μηχανακι μου ειναι ή δεν ειναι ενα απλο μηχανακι? Ποια ειναι η γνωμη σας? Δηλαδη θελω να πω, δεν ειναι και καμια διαστημικη τεχνολογια, ετσι? Τι λετε? Δηλαδη, ενας κατοχος με λιγο μερακι δεν θα μπορουσε να φροντιζει μονος του 5 βασικα πραγματα? Να μην ψαχνετε σαν μ@λ@κας, και να μην ξερει τι του γινεται?!

    Εγω την εχω τη μηχανη αυτη πανω απο 10 χρονια και φιλοδοξω να την κρατησω τουλαχιστον αλλα τοσα!! Μπορει να λεω χοντρες βλακειες τωρα, μπορει να φιλοδοξω πραγματα ανεφικτα, αλλα πιστευω οτι ο κινητηρας της ειναι απλος και αξιος, οποτε με καποιες αλλαγες ανταλλακτικων, μια χαρα μαχιμη μπορει να διατηρηθει! Απλα, απο ενα σημειο και περα πρεπει ο κατοχος να μαθει 5-10 βασικα πραγματα, να τα κανει μονος του, σαν το μερακι του...

    Δεν ξερω, αν θελει καποιος ας πει (ευγενικα!) την αποψη του.
    Τελευταία τροποποίηση από SuzRet54627; 10/05/2013 στις 09:39.

  11. #41
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    αν θελει καποιος ας πει (ευγενικα!) την αποψη του.
    Ας πιάσουμε λοιπόν (ευγενικά) κανα δυό πραγματάκια..

    Πρώτον και κύριον, δεν ξέρω κανενα μηχανικό που να πηγαίνει κάποιος ελαφρώς άσχετος με το σπορ και να του υποδεικνύει τι να κάνει στη δουλειά του...

    Από κει και πέρα, εξαιρούμενης της ηλεκτρονικής, αφήστε όλα τα ηλεκτρικά ήσυχα..
    (το πρόβλημα - όπως περιγράφηκε - δεν μιλάει ούτε για ξαφνικό σβήσιμο/νέκρωμα ούτε για ρετάρισμα...)

    Προσωπική άποψη (και βρες τρόπο να την μεταφέρεις στον μηχανικό σου χωρίς να στραβώσει):
    Πρόβλημα στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ, πιθανότατα από βρώμικη/στραβωμένη μύτη βελόνας...
    (ακόμη δεν έχω καταλάβει αν το μηχανάκι σου μπουκώνει, οπότε είναι θέμα κακού κλεισίματος της οπής ή ρετάρει, οπότε είναι θέμα φλοτέρ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #42
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Ενταξει παιδια! Ευχαριστω για τις προτασεις σας!

    Εγω ολα αυτα τα σημειωνω. Περιμενω τωρα να μου ερθει στεφανη εμπρος τροχου + ακτινες. Οταν ερθουν αυτα θα προτεινω με τροπο στον μηχανικο να κοιταξει και αυτα που μου αναφερετε. Δεν ειναι οτι "θα του πω πως να κανει τη δουλεια του" απλα, νομιμοποιουμαι και εγω, μετα απο 2 μηνες που δεν εχει βρει λυση, να προτεινω κατι.

    Να ρωτησω κατι? Εμενα το μηχανακι μου ειναι ή δεν ειναι ενα απλο μηχανακι? Ποια ειναι η γνωμη σας? Δηλαδη θελω να πω, δεν ειναι και καμια διαστημικη τεχνολογια, ετσι? Τι λετε? Δηλαδη, ενας κατοχος με λιγο μερακι δεν θα μπορουσε να φροντιζει μονος του 5 βασικα πραγματα? Να μην ψαχνετε σαν μ@λ@κας, και να μην ξερει τι του γινεται?!

    Εγω την εχω τη μηχανη αυτη πανω απο 10 χρονια και φιλοδοξω να την κρατησω τουλαχιστον αλλα τοσα!! Μπορει να λεω χοντρες βλακειες τωρα, μπορει να φιλοδοξω πραγματα ανεφικτα, αλλα πιστευω οτι ο κινητηρας της ειναι απλος και αξιος, οποτε με καποιες αλλαγες ανταλλακτικων, μια χαρα μαχιμη μπορει να διατηρηθει! Απλα, απο ενα σημειο και περα πρεπει ο κατοχος να μαθει 5-10 βασικα πραγματα, να τα κανει μονος του, σαν το μερακι του...

    Δεν ξερω, αν θελει καποιος ας πει (ευγενικα!) την αποψη του.
    Nαι, απλό είναι το μηχανάκι σου αλλά οταν μπλέκεις με ηλεκτρικά όλα τα μηχανάκια ψιλομοιάζουν. Κι αρχίζεις το ψάξιμο.

    Απ' ότι κατάλαβα ζεις στην επαρχία... Αν θες να ασχοληθείς μόνος σου εκτός από γνώσεις θα πρέπει να εχεις και τα κατάλληλα εργαλεία και εμπειρία... διαφορετικά θα πειραματίζεσαι στην μοναδική σου μηχανή (και μεταξύ μας από τις απαντήσεις σου, δείχνεις ότι δεν ξέρεις και πολλά από μαστοριλίκια σε μοτο).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ας πιάσουμε λοιπόν (ευγενικά) κανα δυό πραγματάκια..

    Πρώτον και κύριον, δεν ξέρω κανενα μηχανικό που να πηγαίνει κάποιος ελαφρώς άσχετος με το σπορ και να του υποδεικνύει τι να κάνει στη δουλειά του...

    Από κει και πέρα, εξαιρούμενης της ηλεκτρονικής, αφήστε όλα τα ηλεκτρικά ήσυχα..
    (το πρόβλημα - όπως περιγράφηκε - δεν μιλάει ούτε για ξαφνικό σβήσιμο/νέκρωμα ούτε για ρετάρισμα...)

    Προσωπική άποψη (και βρες τρόπο να την μεταφέρεις στον μηχανικό σου χωρίς να στραβώσει):
    Πρόβλημα στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ, πιθανότατα από βρώμικη/στραβωμένη μύτη βελόνας...
    (ακόμη δεν έχω καταλάβει αν το μηχανάκι σου μπουκώνει, οπότε είναι θέμα κακού κλεισίματος της οπής ή ρετάρει, οπότε είναι θέμα φλοτέρ..)
    Οχι οχι, εγω μια ιδεα θα του δωσω του μαστορα! Δεν θα του πω εγω πως να κανει τη δουλεια του! Σεβομαι τους μαστορες!

    Τωρα, οσον αφορα το οτι δεν εχεις καταλαβει ακομη τι ακριβως συμβαινει, τι να σου πω βρε καλε μου φιλε... Οσο καλυτερα μπορω το περιγραφω! Ας προσπαθησω αλλη μια φορα:

    1. Στο γκαραζ βαζω μπρος, καμια φορα με τσοκ, αλλες φορες χωρις τσοκ. Βαζω πρωτη, φευγω.
    2. Κατεβαινω μια μεγαλη κατηφορα που εχει το σπιτι μου με δευτερα ή τριτη, χωρις γκαζι. Στριβω δεξια πχ.
    3. Ειμαι με δευτερα και στην ευθεια πια, ανοιγω το γκαζι ελαφρως. Να τσουλαει η μηχανη!
    4. Μετα απο λιγο, και ενω ειμαι με δευτερα και παω με 20 χλμ την ωρα περιπου, εμφανιζεται το προβλημα!
    5. Το προβλημα: ειμαι εν κινησει, ειμαι με δευτερα ή τριτη κουμπωμενη, παω με περιπου 20χλμ/ωρα και μπουκωνει! Δηλαδη, ψιλο-σταματαει! ΔΕΝ σβηνει! Απλα, δεν αποκρινεται οπως πρεπει! Κανει κατι σαν διακοπες! ΔΕΝ σβηνει! Δηλαδη, ενω διατηρω το ιδιο γκαζι ή και το ανοιγω λιγο, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Κανει σαν μπουκωμενο! Εκει που επρεπε να "φευγει", κανει οπως οταν μας τελειωνει η βενζινη! Φυσικα βενζινη εχει! Απλα σου περιγραφω πως κανει! Καταλαβες τωρα?

    6. Ε, μετα σταματαω λιγο δεξια, μαρσαρω λιγο με νεκρα ή και με ταχυτητα, και επανερχεται. Μπορει και να μην σταματησω καθολου!! Οπως χθες που βρισκομουν μεσα στην κινηση και δεν μπορουσα! Οποτε, εν κινησει ψιλο-μαρσαρα κρατοντας το συμπλεκτη, και ευτυχως επανηλθε.

    ΑΝ δεν καταλαβες ουτε τωρα, ειναι θεμα ορολογιας. Δεν ξερω την ορολογια που χρησιμοποιειται σε αυτες τις περιπτωσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από SuzRet54627; 10/05/2013 στις 09:57.

  14. #44
    Με σωστή συντήρηση η μοτοσυκλέτα σου μπορεί να κρατήσει σαράντα χρόνια.
    Για να ξεκινήσεις θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα τεχνικά του moto.gr, λάδια, αναρτήσεις, καρμπυρατέρ, ηλεκτρικά και να προμηθευτείς-αν δεν έχεις ήδη- ένα manual της μοτοσυκλέτας σου, το repair/workshop όχι το owners. Όλα είναι θέμα χρόνου, υπομονής και η γνώση θα έρθει με το διάβασμα και την εμπειρία της πρακτικής εφαρμογής όσων θα έχεις διαβάσει.
    Α και κάτι άλλο, μην ξαναδώ να γράφεις πως παρεξηγήθηκες με το χιούμορ στο φόρουμ γιατί θα μαλώσουμε, κοίταξε το συνηθίσεις με τον καιρό γιατί είναι πάντα καλοπροαίρετο.

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Η κατηφόρα φταίει..!!
    (και δεν σε ειρωνεύομαι καθόλου..)

    Μόλις πιασεις ισιάδι, ρίξε μια ματιά μήπως σταζει βενζίνη από το σωληνακι υπερχείλισης..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  2. Kαλημέρα και ευλογημένα MotoGp...
    από BICILINDRICO στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:17
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF