Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 76

Θέμα: Φρενα. Το ρημαδι απλα δεν εχει φρενα.

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    μια βολτα εω κανει το μπαντιτ και τα φρενα του μου φανηκαν πολυ χειροτερα απτου sh που οδηγουσα κανα μισαωρο πριν..σε honda & yamaha με abs δεν εχω συναντησει θεμα με αισθηση...
    Παιδια τα φρενα του bandit μπορει να υστερουνε σε αισθηση αλλα ειναι πολυ καλα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    αρκετοι φιλοι μου παραπονιόντουσαν ότι ειχαν προβλήματα σε μοτοσικλέτες με abs οσπου ενας γνωστος μου που δουευει στην σναιντερ στην γερμανια στα ηλεκτρονικα για την bmw στην φορμουλα 1 μου ειπε να βαλουν λαστυχα με ιδιο προφιλ και γενικα διαστασεις που λεει ο κατασκευαστης.
    ως εκ θαυματος βαζωντας της διαστασεις ελαστικων του κατασκευαστη το μηχανακι αποκτησε παλι φρενα.
    αιτεια ότι το abs διαβαζει και μπροστα και πισο και εάν αλαξεις καποια διασταση διαβαζει λαθος γιατι βλεπει διαφορα ταχητητας στον πισο και στον εμπρος τροχο και αμολάει τα φρενα, γιατι νομιζει ότι το μηχανακι γληστραει ...
    για δοκιμαστε το......
    εννοειται οτι σε αμαξι και μηχανακι με abs βαζουμε λαστιχα στσις διαστασεις που προτεινει ο κατασκευαστης... για την ακριβεια παιζει ρολο η συνολικη διαμετρος ωστε σε σταθερη γραμμικη ταχυτητα η γωνιακη ταχυτητα του εμπρος τροχου να ειναι ιδια με τη γωνιακη ταχυτητα του πισω.

    αν βαλουμε πολυ διαφορετικη διασταση στον εναν τροχο τοτε το abs θα θεωρει πως παντα ο ενας τροχος ολισθαινει , αφου θα εχουν διαφορετικες γωνιακες ταχυτητες, και ειτε το abs Θα ενεργοποιειται για ψυλου πηδημα, ειτε θα ειναι μονιμως ενεργοποιημενο και πρακτικα δε θα εχουμε φρενο.

    Για τον ιδιο λογο μην προσπαθησετε να κανετε rolling burnout με το bandit, τιναζει τη μανετα του μπροστινου με το που γλυστραει ο πισω.

    το προβλημα στο μηχανακι ομως δεν ειανι η λειτουργια του abs, αυτο λειτουργει σωστα. το προβλημα ειναι οτι η μανετα εχει σπογγωδη αισθηση οταν δεν επεμβαινει το abs
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    ειτε το abs Θα ενεργοποιειται για ψυλου πηδημα, ειτε θα ειναι μονιμως ενεργοποιημενο και πρακτικα δε θα εχουμε φρενο.
    Τίποτα από τα δύο. Απλά θα σου ανάψει λυχνία βλάβης (μόνιμα αναμμένο λαμπάκι, όχι να σβήνει στα 10χαω όπως τώρα) και δεν θα έχεις ABS. Και τα λάστιχα δεν έχουν καμμία σχέση με την αίσθηση στη μανέτα.

  4. #34
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    για μισο ρε ζωρζ.
    εχεις απο το 08 το μΕκανακ και το 14 καταλαβες οτι δεν εχει φρενα? χανω κατι?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    36
    φρένα έχει (για τον χαρακτηρα του), αίσθηση δεν έχει. εντάξει δεν ειναι και τα φρένα ss αλλά δεν είναι και επικίνδύνα. τουλαχιστον εγω δεν το κατάλαβα αλλά πάω σαν άνθρωπας και όχι σαν χάρος... αλλωστε για αυτό το πήρα το μηχανάκι.αν ήθελα να πηγαίνω μόνιμα τάπα θα είχα πάρει κάτι άλλο. το δεν έχει φρένα πάει αλλού. είχα funduro του 2000. εκείνο ή μπλόκαρε μπροστινό ή αν με πολλα και φορτωμένος .....καλά κρασιά. τόσο ηλίθιος είμαι που δεν καταλαβαίνω οτι δεν έχει φρένα? πίσω οκ δεν υπάρχει δεν το συζητάω αλλά μπροστά αν το πιέσεις μια χαρά κόβει.

  6. #36
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    αν βαλουμε πολυ διαφορετικη διασταση στον εναν τροχο τοτε το abs θα θεωρει πως παντα ο ενας τροχος ολισθαινει , αφου θα εχουν διαφορετικες γωνιακες ταχυτητες, και ειτε το abs Θα ενεργοποιειται για ψυλου πηδημα, ειτε θα ειναι μονιμως ενεργοποιημενο και πρακτικα δε θα εχουμε φρενο.
    Το λες απο προσωπικη εμπειρια η φανταζεσαι οτι καπως ετσι πρεπει να δουλευει?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    για μισο ρε ζωρζ.
    εχεις απο το 08 το μΕκανακ και το 14 καταλαβες οτι δεν εχει φρενα? χανω κατι?
    Την καλήΝ άσφαλτοΝ της ΚύπρουΝ και το ότιΝ δεν οδηγεί καθημερινάΝ οπότεΝ όποτεΝ το καβαλήσειΝ πάειΝ σαν να τον κυνηγούν χίλιοιΝ διαόλοιΝ.

    Αν δεν έχεις αλλάξει τακάκια από εκείνα τα θεόσκληρα CL που είχες το πάλαι ποτέ, να ξέρεις ότι φταίνε και εκείνα. Ο αντιπρόσωπος είχε ότι η πάστα έχει αλλάξει τρεις φορές, λόγω παραπόνων των πελατών.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Παιδια τα φρενα του bandit μπορει να υστερουνε σε αισθηση αλλα ειναι πολυ καλα.
    +656

  9. #39
    Αν το bandit εχει πολυ καλα φρενα, η Μενεγακη ειναι γνωστο τραβελι, που πριν την επεμβαση καναμε μαζι σκοπιες στην 50 ΕΜΑ στο Πρωτοκλησσι.

    Γιαννη, εχω βαλει EBC HH, αρκετα πριν φυγω απο Ελλαδα μετα τα CL. Πισω ακομα αυτα εχει.

    Τρουπη, το 10 το πηρα (και στο μεσοδιαστημα το λιγοτερο για 8 μηνες δεν ειχα διπλωμα, οποτε δεν το οδηγουσα κιολας *).
    Και ποτε δεν ειχε φρενα, αλλα και να φρεναρεις στην ελληνικη ασφαλτο ετς κι αλλιως αποτελεσμα δεν εχει.
    Ασε που εχει δικιο ο αμυρουκαης.
    Εχω ανεβασει λιγο την ταχυτητα εδω, λογω ασφαλτου και συνθηκων (πολυ λιγοτερη κινηση, οποτε μαλακωδως το παρακανω πιο συχνα), ισως και της καϋλας που το βγαζω στη χαση και στη φεξη.

    Σοβαρα, εχει πλακα να το τσαρουχωνεις απο τα αρκετα, το αβς να μην εμπλεκεται γιατι προσφυση υπαρχει, μα να μην υπαρχει το αναμενομενο -απο 4πιστονες- αποτελεσμα (στην αισθηση δεν αναφερομαι καν).

    Οσο για τις παραινεσεις του οτι πηρα λαθος μηχανακι γι'αυτο που το θελω, ενω αλλοι του κανουν την ορθη χρηση:
    Ευχαριστω που προσπαθειτε να μου πειτε εμεσσως το ποσο μαλακας ειμαι, το καταλαβαινω με καθε μηνυμα, μα τα φρενα καλυτερα δεν εγιναν.

    *αλλο ενα εντιτ: ασε που με τα σπασμενα μου, δεν το οδηγησα αλλο ενα 4μηνο.
    Τελευταία τροποποίηση από DrEvil; 12/03/2014 στις 00:46.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #40
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Ισως 6πιστονες δαγκανες???

  11. #41
    Με αυτο το ερωτημα ξεκινησα το θεμα αυτο.
    Αν δεν κανω λαθος οι δαγκανες του GSXR K1-2 ειναι 6πιστονες.

    Και καθως μου επιβεβαιωσε ο κατμαστερ, καθονται στο μηχανακι.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  12. #42
    Μακρύ μέλος... Το avatar του/της IRA57
    Εγγραφή
    09/02/2014
    Μηνύματα
    300
    Η γενικη αισθηση δεν νομιζω να βελτιωθει λογω τρομπας abs.
    Το φρεναρισμα ομως πρωτου ενεργοποιηθει abs λογικα θα βελτιωθει/δυναμωσει λογω μεγαλυτερης επιφανειας τριβης.

  13. #43
    Εγώ λέω κατ' αρχήν να παναγαμηθείςκουμπάρε γιατί εκεί που χάρηκα με την αλλαγή σε 4έμβολες από υδρόψυκτο στο δικό μου που -έχοντας οδηγήσει το δικό σου- φάνηκαν οι μέρα με τη νύχτα θα με βάλεις σε άλλες σκέψεις...

  14. #44
    Να παω ρε φιλε, χαρα μου

    Το δικο σου ειναι και καμια 25αρια κιλα πιο ελαφρυ απο το δικο μου (και μεγαλη διαφορα στα δικα μας τα κιλα δεν εχουμε), οποτε τα πραγματα μπορει να ειναι αρκετα εως πολυ καλυτερα;
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IRA57 Προβολή μηνύματος
    Η γενικη αισθηση δεν νομιζω να βελτιωθει λογω τρομπας abs.
    Το φρεναρισμα ομως πρωτου ενεργοποιηθει abs λογικα θα βελτιωθει/δυναμωσει λογω μεγαλυτερης επιφανειας τριβης.
    Αρχικα αυτο ειναι το ζητουμενο Ηρα.
    Οσο για την αισθηση, οσο ζω ελπιζω... οτι μπορω θα το προσπαθησω.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ποσα αλογα εχει το ρημαδι?
    από toufek στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2009, 19:03
  2. Δεν έχει δουλειά, δεν έχει και το φόρουμ κίνηση...
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2009, 13:14
  3. Απλά δεν υπάρχει αυτό το παρκάρισμα..
    από epp1640 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 13:05
  4. Απλά δεν υπάρχει αυτό το βίντεο!
    από Ζεύκας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2008, 18:38
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF