Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Σχεδιασμός πρώτου ταξιωτικού στο εξωτερικό..

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Ευχαριστω πολύ φιλε μου είδα την περιγραφή σου παρά πολύ καλη!!!ευχαριστω πολύ κάθε βοήθεια ειναι δεκτή !!

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣ7 Προβολή μηνύματος
    Με καμπίνα φιλε εννοείτε θα το παμε μέχρι πανω.[...]
    Δεν αμφιβαλλαμε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Μεγάλε οταν σου λείπει πόλυ ύπνος λόγω δουλειάς το ταξίδι θελω να παω και να το ευχαριστηθω!! Γι αυτο απαραίτητα καμπινουλα !!!

  4. #34
    παντος μην βασιστεις και πολυ σε χαρτες συν οτι πρεπει να παρεις πολλους και πρεπει να ξερεις να τους διαβαζεις.
    η καλυτερη λυση ειναι το gps σε βγαζει απο πολλες δυσκολιες αμα κολησεις καπου,οχι να το βλεπεις πιστα γιατι κανουν και λαθη αυτα καμια φορα απλα να τσεκαρεις αμα πας καλα στην πορεια σου.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  5. #35
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    555
    κατ αρχην συγχαρητηρια για το τολμημα σου...θα σε συναρπασει αυτη σου η επιλογη. χρησιμοποιεις κυριως πιστωτικη η χρεωστικη γτ το ρευστο ειναι ....ρευστο.... πληρωνεις τα παντα σχεδον με καρτα κ λιγα ψιλα μαζι για τις τυροπιτες που λενε... κ ρευστο βγαζεις απο ατμ χωρισ πολλες χρεωσεις, τουλαχιστο ιταλια που τιο εκανα κ εγω...οσο για τα μερη υπαρχουν πολλα οδοιπορικα εδω μεσα που θα σου λυσουν πολλες αποριες κ μην τρελαινεσαι απολαυσε το δν ειναι τοσο βουνο οσο φανταζεσαι.... δες κ το δικο μου αλλα κ των υπολοιπων που ειναι πιο ενημερωμενα... καλη βολτα φιλε μου
    ..without engineers, science is just philosophy..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Σας ευχαριστω πολύ παιδιά !!!!να στε καλα θα ρίξω μια ματιά και στο δικό σου φιλε μου

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Βρές χάρτη και βγάλε φωτοτυπία τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν, βάλτα στη ειδική θήκη του tankbag και σημείωσε, μουτζούρωσε, σβήσε κάνε ότι θέλεις πάνω. Οταν γυρίσεις θα έχουν και συλλεκτική αξία. Απ' την εμπειρία μου (σημ.: είμαι και της παλιάς σχολής), το gps είναι πολύ χρήσιμο μέσα στην πόλη για να βρεις το ξενοδοχείο ή την έξοδό σου. Στην πορεία γυαλίζει, σου αποσπά την προσοχή και γενικά δεν σε αφήνει να απολαύσεις τη διαδρομή. Καλό ταξίδι!
    Τελευταία τροποποίηση από vardis; 15/04/2014 στις 07:26.
    vardis

  8. #38
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    θα παρεις μαζι και το αλλο παρταλι με το 950?
    διαβασε οτι ειπαν τα παιδια,και θα τα πουμε μετα το πασχα στον αυγουλα για σουβλακι.
    ωραια ειναι η βενετια,θα γουσταρει και το κοριτσι.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Καλημερα αυτός δεν κάνει τέτοια βήματα ακόμα πρέπει να περάσει τα 45 και μετά .. Ενας άλλος φίλος με ένα 990 από αθήνα θα ακολουθήσει μάλλον μου είπε αλλά και να μην τα καταφέρει και αυτός το πλάνο είναι έτοιμο και θα πάμε μόνοι μας... όποτε θέλετε ρίξτε τηλεφωνο να τα πούμε στο Μήτσο .. Ο ανθρωπος θυμάται τις διασταυρώσεις στις Αλπεις θα πας εκει θα στριψεις εκει κτλ με έστειλε αδιάβαστο ..

  10. #40
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣ7 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα αυτός δεν κάνει τέτοια βήματα ακόμα πρέπει να περάσει τα 45 και μετά .. Ενας άλλος φίλος με ένα 990 από αθήνα θα ακολουθήσει μάλλον μου είπε αλλά και να μην τα καταφέρει και αυτός το πλάνο είναι έτοιμο και θα πάμε μόνοι μας... όποτε θέλετε ρίξτε τηλεφωνο να τα πούμε στο Μήτσο .. Ο ανθρωπος θυμάται τις διασταυρώσεις στις Αλπεις θα πας εκει θα στριψεις εκει κτλ με έστειλε αδιάβαστο ..
    καλα.................δεν στα ειπε ολα,ποιος ειχε κανει τη βρωμοδουλεια πριν ξεκινησει...............................
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Για βγάλε μου ένα ωραίο πλάνο τοτε εσυ ρε φιλε που το εχεις πιο πολύ απο το γερο!!θα του πω ασε βρήκα καλύτερη βοήθεια!!!χαχαχαχαχ θα φριξει

  12. #42
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπέρα. Καταρχήν μπράβο για την απόφασή σου να κάνεις το πρώτο βήμα. Είναι μικρόβιο που σου τρώει τα σωθικά...και την τσέπη.

    Τα παιδιά που μίλησαν πρίν είναι αρκετά έμπειροι και ότι σου γράφουν το έχουν βιώσει στο πετσί τους.

    Σκόρπια όπως μου έρχονται στο μυαλό θα συμπληρώσω:

    - Φαρμακείο. Πολύ σημαντικό και μην το αμελήσεις. Ένας πισινός με τάσεις...εξωτερίκευσης μπορεί να σου καταστρέψει το ταξίδι και να σου αλλάξει όλα τα πλάνα. Άρα, τα γνωστα αντιπυρετικά (depon/ponstan), immodium, μια αντιβίωση ευρέως φάσματος, betadin/γαζες, αντιβιωτική αλοιφή (fucidin) για κανενα περιεργο τσιμπημα, ένα αντισταμινικό (aerius 5mg) και ίσως χαπάκια κορτιζόνης (medrol 16mg) για περίπτωση. αλλεργικής αντιμετώπισης. Ακούγονται πολλά, αλλά χωρανε σε ενα μικρό τσαντακι της μιας παλαμης και καλύπτουν μια μεγαλη γκαμα συμβαντων.

    -Εργαλεία. Τουλάχιστον το σετ της μηχανής και ότι άλλο κρίνεις απαραίτητο για το μηχανάκι σου. Επίσης κάποια βασικά αναλώσιμα όπως λαμπες και ειδικά ασφάλειες.

    -Διαμονές: Οι φίλοι που λένε να μην κάνεις κράτηση από Ελλάδα για να μην εχεις το αγχος να φτασεις σε ενα μερος μια συγκεκριμενη ωρα, έχουν δίκιο. Όμως αυτό ισχύει όταν ταξιδεύεις μόνος ή με άλλους μοτοσυκλετιστές...solo. Οταν υπάρχει γυναίκα, ΟΣΟ καλά και αν την ξέρεις, όσο καιρό και αν είσαι μαζί της, δεν υπάρχει χειρότερο από το να είστε πτώματα και να πρέπει να ψάχνετε για δωμάτιο. Η κούραση φέρνει γκρίνια και η γκρίνια χαλάει την μαγεία. Επιπλέον με το ψαξε, χανεις χρόνο από την βόλτα σου. Οι προκρατήσεις μπορεί να σε δεσμέυουν χρονικά, αλλά σε βαζουν σε ρυθμό, κλειδώνεις το budget, κερδίζεις χρόνο από την βόλτα σου.

    -Χάρτες: Απαραίτητο ... αξεσουαρ. Τα ηλεκτρονικά μπορεί να χαλάσουν, να κλαπούν, να να να. Ο χάρτης είναι η εφεδρεία. Εγω προσωπικά τους βγαζω εγχρωμη φωτοτυπία στις διαστασεις του tank bag (τα κομμάτια που με αφορούν) και τα πλαστικοποιώ ώστε να μην χαλάνε και επιπλέον για να μπορώ να κρατώ σημειώσει πάνω σε αυτό με μαρκαδοράκι.

    - Σε ότι αφορά τη Βενετία. Θα σου πιάσουν τον πισινό αλλά οκ, όλα είναι στο πρόγραμμα. Εγώ όταν πέρασα από εκεί, είχα κλείσει από Ελλάδα δωματιο σε μια βιλλα στο Τρεβίζο (Villa Vicini). Είχε χώρο σταθμευσης εντώς. Παρκαρα την μηχανή, αγόρασα εισιτήριο από τη reception και πήρα το λεωφορείο για Βενετία. Σε 15 λεπτά ήμουν εκεί για την βόλτα μου. Ούτε άγχος, ούτε κράνη, ούτε τίποτα.

    -Ανκόνα: Επειδή τα πλοία της επιστροφής από Ανκόνα συνήθως φέυγουν το βράδυ, και ανάλογα με τον χρόνο σου και το δρομολόγιο, θα μπορούσες να συνδυάσεις μια βόλτα στο San Marino (περίπου 100χμ από Ανκόνα). Εγώ το έκανα. Βεβαια υπάρχει σοβαρό θεμα με το πάρκινγκ και επιπλέον θα είσαι και φορτωμένος με πράγματα. Εγώ το άφησα σε ένα αστυνομικό τμήμα αφού συνεννοήθηκα με τον φύλακα και έφυγα με τα πόδια. Οταν γύρισα όλα ήσαν καλά. Απλά στο πετάω σαν ιδέα.

    Αυτά. Καλή προετοιμασία. Και θυμίσου. Οταν με το καλό γυρίσεις, θέλουμε να μοιραστείς μαζί μας το οδοιπορικό σου. Κάποιος μπορεί να βοηθηθεί από αυτό

    Αλεξης
    Τελευταία τροποποίηση από AXL954; 16/04/2014 στις 21:53.
    I search, therefore I travel...

  13. #43
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.683
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣ7 Προβολή μηνύματος
    Για βγάλε μου ένα ωραίο πλάνο τοτε εσυ ρε φιλε που το εχεις πιο πολύ απο το γερο!!θα του πω ασε βρήκα καλύτερη βοήθεια!!!χαχαχαχαχ θα φριξει
    απο κοντα.
    μεστρε παντως οπως λενε τα παιδια.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Αν δεν κάτσεις μονος σου πάνω απο το χάρτη να δεις αποστάσεις,μέρη,πάσα κτλ,μην περιμένεις απο κανέναν αλλο να το κανει...
    Αρκετη απο τη μαγεία του ταξιδιού κρύβεται στην προετοιμασία του!

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ilai_7
    Εγγραφή
    07/04/2014
    Μηνύματα
    107
    Το ξέρω αυτο φιλε μου ειναι αλήθεια!!το ταξίδι ξεκινάει απο οταν ανοίξει ο χάρτης..τα εχω ψάξει ολα αναλυτικά και το πλάνο εχει βγει 100%..απλα έγραψα εδω διότι πολύ απο εσάς έχουν παει στα μέρη αυτα και μπορεί να μου δώσετε κάποια χρήσιμη πληροφορία ένα ωραίο μέρος που δ εχω στον δρόμο μου κτλ..πάντως σας ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες όλες ειναι πολύ χρησιμες

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 16:26
  2. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26
  3. Για όσους πάνε στο εξωτερικό με μηχανή
    από bonepeeler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2006, 17:51
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 17:43
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 21:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF