Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 222

Θέμα: Kατανάλωση 990/950 (Την γνώμη σας σε πρωτάρη)

  1. #31
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.976
    Τη νευρικότητα κάτω από τις 3000 στροφές στο ψεκαστο δεν μπορείς να την διορθώσεις με τίποτε. Απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτήν.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Τη νευρικότητα κάτω από τις 3000 στροφές στο ψεκαστο δεν μπορείς να την διορθώσεις με τίποτε. Απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτήν.
    Οβάλ δευτερεύουσες πεταλούδες + λίγο πιο πλούσιο μείγμα στον μαμά χάρτη (ή απλα με τον akrapovic) και βελτιώνεται υπερβολικά
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Τη νευρικότητα κάτω από τις 3000 στροφές στο ψεκαστο δεν μπορείς να την διορθώσεις με τίποτε. Απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτήν.
    την οποία όλως περιέργως δεν μου φαίνεται να έχει το SMT...

  4. #34
    Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τη θερμοκρασία, εκτός κι αν φοράς βερμούδα!
    Ο πίσω, ναι το δεξί πόδι ψήνεται το καλοκαίρι, αλλά το χειμώνα.....!!!

    Έβαλα δευτερεύουσες οβαλ πεταλούδες, έβγαλα το κόφτη πρώτης δευτέρας, απενεργοποίησα βαλβίδες SAS, βγήκε ο αισθητήρας Lamda εκτός και ίσα που βλέπω διαφορά στο γκάζι. Πάει καλύτερα, όμως!
    Το Jerkyness του γκαζιού λένε πως βελτιώνεται με άλλη γκαζιέρα. Αυτά τα λένε στο AdvRider και κόστος ~100.
    Σίγουρα το έξτρα τελικό θα βελτιώσει κι άλλο τη κατάσταση.
    Wings είναι η καλύτερη λύση για μενα (600-700Ευρω), αφού οι Akra θέλουν και πάνω από 1000άρικο.
    Και μεταχείρω να βάλεις πάνε 400-500 και δε θα ξέρεις τι έχει γίνει μέσα. θες δηλαδή και κανα 150άρι για σερβις στα τελικά για να είσαι σίγουρος.
    Οι μαμά εξατμίσεις ΔΕ παίρνουν εύκολα (έως καθόλου) σέρβις και δε συμφέρει το κόστος.

    Πλέον ψάχνω μεταχείρω Wings και δε βρίσκω πουθενά.
    Όχι με Carbon, όμως στην άκρη γιατί το πετάει. Άσε που δε του παέι! Αυτά (τα carbon) είναι για μηχανές δρόμου, όχι Adventure...!
    Τελευταία τροποποίηση από okourkoulos; 02/09/2014 στις 15:36.
    make love not work

  5. #35
    Τα πράγματα είναι απλά .

    Τα adv της ΚΤΜ είναι μηχανάκια που το κέθένα καίει διαφορετικά .....

    Ακούω τον καθένα σας και βγάζω και εγώ συμπεράσματα ...

    Εγώ πάνω στο δικό μου δεν πήγα ΠΟΤΕ κανονικά . Και λ7 να μου έδιναν , δεν θα έκανα ποτέ ταξίδι με 130 ή δεν θα πήγαινα ποτέ μου συνετά και οικονομικά ....ολλές φορές το σκέφτηκα , μέχρι που έβαζα μπροστά .

    Άμα σε τρώει ο κώλος σου , καταναλώσεις κάτω από 8-9 , δεν θα δεις ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ .... Δεν το παίρνεις αυτό το μηχανάκι αν κοιτάς πόσο καίει .....Καίει . Αυτό να έχεις στο μυαλό σου ....

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δεν το παίρνεις αυτό το μηχανάκι αν κοιτάς πόσο καίει .....Καίει . Αυτό να έχεις στο μυαλό σου ....
    Vroom λέμε!!!
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    + 990

  8. #38
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τα πράγματα είναι απλά .

    Τα adv της ΚΤΜ είναι μηχανάκια που το κέθένα καίει διαφορετικά .....

    Ακούω τον καθένα σας και βγάζω και εγώ συμπεράσματα ...

    Εγώ πάνω στο δικό μου δεν πήγα ΠΟΤΕ κανονικά . Και λ7 να μου έδιναν , δεν θα έκανα ποτέ ταξίδι με 130 ή δεν θα πήγαινα ποτέ μου συνετά και οικονομικά ....ολλές φορές το σκέφτηκα , μέχρι που έβαζα μπροστά .

    Άμα σε τρώει ο κώλος σου , καταναλώσεις κάτω από 8-9 , δεν θα δεις ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ .... Δεν το παίρνεις αυτό το μηχανάκι αν κοιτάς πόσο καίει .....Καίει . Αυτό να έχεις στο μυαλό σου ....

    True story...
    Στην πραγματικότητα βλέπεις ότι κατεβάζει η κουτρα σου...και 11λτ/100χλμ έχω δει σε σφιχτό ορεινό με τον κινητήρα να στροφάρει μόνιμα πάνω από 6-6,5κ στροφές μέχρι και κόφτες...
    Ακράποβιτς έχω πάνω και είναι σούπερ...βασικά έτσι το πήρα οπότε δεν έχω καλό κριτήριο σύγκρισης με τις μαμά...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #39
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝIKOLTSOS Προβολή μηνύματος
    Καλές πληροφορίες!!!
    Τα σέρβις θεωρώ πως με σωστό προγραμματισμό θα μπορώ να τα προετοιμάζω από χρηματικής άποψης...
    Την κατανάλωση δεν ξέρω, μιας και θέλω να μην κατεβαίνω από την μηχανή...!!!
    Που λέει ο λόγος, διάλειμμα στην δουλεία και να βγαίνω μικρή βόλτα έξω από την πόλη!!!
    Δεν θα το αντέξω να το πάρω και να κάθετε!!
    Για το 990 έχω ακούσει αυτά, ισχύουν?
    1. Ζεσταίνεται, aftermarket εξατμίσεις βοηθούν εδώ, αρκεί να μην κάνουν πολύ θόρυβο.
    2. Κάπως απότομη απόκριση κινητήρα στο ανοιχτό-κλειστό γκάζι.
    3. Μπελάς τα δύο ρεζερβουάρ.
    4. Όχι πολύ καλά φρένα.
    5. To τιμόνι δεν κόβει αρκετά.
    6. Συχνή βλάβη στην τρόμπα του συμπλέκτη. (aftermarket είναι και εδώ η λύση)




    Αυτό σκέφτομαι!!!! εντάξει μέχρι τα 50 έχω άλλα τόσα,αλλά αν όχι τώρα πότε???
    1. Σωστό...ακάποβιτς ταπωμένες και όλα καλά...
    2. Άλλοι το λένε "άμεση απόκριση"...ποτέ δεν με προβλημάτισε...
    3. υποχόνδιες καταστάσεις...στο ταξίδι με τανκ μπαγκ βολέυει απόλυτα...
    4. φρένα ον-οφ προοδευτικά και όχι σσ με άμεσο δάγκωμα ναι...στο ταξίδι φορτωμένος δικάβαλος ίσως φανεί κάποια αδυναμία αλλά υπάρχει και αβσ στο 990...(αυτό έχω)
    5. δεν χρειάστηκα ποτέ κάτι παραπάνω σε επιτόπιο ελιγμό...πάλι προβλήματα για υποχόνδριους...
    6. προφανώς αλήθεια, εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα, αλλά συμβαίνει συχνά...αλλαγή με άφτερ αν δεν έχει ήδη αλλάχτεί...

    Και τέλος κατανάλωση από 6-11λτ/100χλμ είναι μάλλον τα άκρα...το 8.5 που είναι στη μέση να έχεις σαν μπούσουλα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τα πράγματα είναι απλά .
    Άμα σε τρώει ο κώλος σου , καταναλώσεις κάτω από 8-9 , δεν θα δεις ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ .... Δεν το παίρνεις αυτό το μηχανάκι αν κοιτάς πόσο καίει .....Καίει . Αυτό να έχεις στο μυαλό σου ....
    Δεν το παίρνω με σκεπτικό ότι θα αγοράσω παπί, απλά θέλω η κατανάλωση αν χρειαστεί να είναι βιώσιμη ( για τα δικά μου δεδομένα).
    Με την παρακάτω παράθεση είναι είναι!!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Και τέλος κατανάλωση από 6-11λτ/100χλμ είναι μάλλον τα άκρα...το 8.5 που είναι στη μέση να έχεις σαν μπούσουλα...
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα.
    Νομίζω ότι στο θέμα κατανάλωση το συμπέρασμα είναι η παράθεση του LOUKILOUK,
    Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή για το 990 είναι ευπρόσδεκτη!!!
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Να ξέρεις επησεις ότι έχει και ψήσιμο στα πόδια του συνεπιβάτη.

    Δραστική λύση είναι το τυλιγμένα των λαιμων.
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Αυτό δεν λύνεται με αλλαγή τελικών?
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geez996
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    263
    Βελτιώνεται αλλά δεν λύνεται...
    Γκομενες και μηχανες , εχουν πικρες και χαρες........

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550

    είχα την εντύπωση ότι λύνεται.
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    την οποία όλως περιέργως δεν μου φαίνεται να έχει το SMT...
    Φυσικα και έχει και το smt σαν γνήσιο 990 αν διαβάσεις το ktmsmt.com θα δεις πως όλοι το έχουν σαν πρόβλημα αρχικά.
    Όπως και για τα adv όμως υπάρχουν διάφορες λύσεις που συνδυαστικά την εκμηδενίζουν. 16άρι γρανάζι μπροστά ή 42-43 πίσω, γκαζιέρα,κλπ
    Εγώ ξεκίνησα με χάρτη, εξατμίςεις, απενεργοποίηση SAS, απενεργοποίηση restriction ταχυτήτων και εκεί που είδα την μεγαλύτερη διαφορά ήταν με αφαίρεση δευτερεύουσων πεταλούδων (στα adv φαίνετε να δουλεύουν καλύτερα οι οβάλ)και μετά με dna φιλτροκούτι με εισαγωγή από rc8 στον πίσω κύλινδρο και άλλο χάρτη. Έχει δώσει άλλο αέρα στον κινητήρα αλλά έχει γίνει και πολύύύ ομαλός.

    Κατανάλωση και στοκ και τώρα έχω ~8-9. Αυτό το πράγμα δεν σε αφήνει να οδηγείς τζαπανέζικα

Σελίδα 3 από 15 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  2. Θελω Την Γνωμη Σας!
    από aggelos_xr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 13:30
  3. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 13:28
  4. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 12:48
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF