Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Πρόταση για Sport touring μηχανή...

  1. #31
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
    fjr

    το κορυφαιο για οσους ξερουν να εκτιμησουν τα προσοντα κ τις δυνατοτητες του,οι υπολοιποι:o
    Κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που ειδα τι εστι βερυκοκο.
    Βερυκοκο = Gsxr 1300R Hayabusa
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #32
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Κι εγω ετσι ελεγα μεχρι που ειδα τι εστι βερυκοκο.
    Βερυκοκο = Gsxr 1300R Hayabusa
    μιλάς για το γκάζι της φαντάζομαι....

  3. #33
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Άν πήγαινα σε αυτή την κατηγορία, θα έπαιζα σε 2 μηχανάκια...

    Yamaha FJR
    Kawasaki GTR

    Κοίτα και ΕΔΩ μπας και βοηθήσει λίγο...

    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  4. #34
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
    Άν πήγαινα σε αυτή την κατηγορία, θα έπαιζα σε 2 μηχανάκια...

    Yamaha FJR
    Kawasaki GTR

    Κοίτα και ΕΔΩ μπας και βοηθήσει λίγο...

    Πολύ καλές προτάσεις αλλα πιστεύω οτι το δικύληνδρο παίζει περισσότερο ελλάδα με χαμηλότερες ταχύτητες και στροφές σε αντίθεση με τους δρόμους που παίζει έξω και μάλιστα αμερική που νομίζω εγινε το test....

  5. #35
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αμ δε που αναφερομαι στο γκαζι ...
    Μην παρεξηγηθω η μηχανη εχει μεγαλες ποσοτητες γκαζιου. Κατι τελειως διαφορετικο με τραβηξε. Κατ' αρχην η μηχανη δεν ειναι στην πριζα οπως καποιοι την παρουσιαζουν. Μπορει να παει πολυ χαλαρα, σαν τσοπερ και εκει που εισαι χαλαρος της δινεις γκαζι και μετατρεπεται αλλα οχι αποτομα, ανταποκρινεται σταδιακα. Ασε πια το στριψιμο. Ειναι σα να στριβεις πουπουλο. Η θεση οδηγησης εξαιρετικη, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο γιατι εγω ειμαι 1.73. Θεωρω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες μηχανες που κυκλοφορουν και αν δεις προηγουμενα ποστ μου ακομη και μιας βδομαδας πισω, θα δεις οτι εγω τη σνομπαρα. Η μηχανη αυτη οτιδηποτε επιθυμησεις στα ορια της ασφαλτου μπορει να το κανει. Κατ' αρχην δημιουργει κατι σαν ασφαλεια, δε μπορω να το περιγραψω καλυτερα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #36
    1. Hayabusa
    2. Blackbird
    3. FJR
    4. K1200 S
    5. Kawasaki 1400 GTR

    αποφάσισε αν θες βαλίτσες η σαμάρια, μέτρα να δείς πόσα σου περισσευουν και προχώρα ....
    όποιο και να πάρεις απο τα παραπάνω, δε θα το μετανιώσεις πάντως ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  7. #37
    Αμα δε βαριέσαι κάνε ένα test ride σε ένα καλορυθμισμένο moto guzzi Norge 1200 και μιλάμε μετά.

    Τονίζω το καλορυθμισμένο γιατί οδήγησα από μαγαζί μία Breva 1100 και είχε τους απίστευτους κραδασμούς.

    Μετά οδήγησα το ίδιο μηχανάκι που το κάνει service ο Κοτσίδας στην Καλλιθέα και έπαθα πλάκα από το πόσο ήρεμο ήταν.

  8. #38
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    1. Hayabusa
    2. Blackbird
    3. FJR
    4. K1200 S
    5. Kawasaki 1400 GTR

    αποφάσισε αν θες βαλίτσες η σαμάρια, μέτρα να δείς πόσα σου περισσευουν και προχώρα ....
    όποιο και να πάρεις απο τα παραπάνω, δε θα το μετανιώσεις πάντως ...
    Όλα καλά με όλα αυτά το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουν όλα ABS και φορτώνονται αρκετά λιγότερο από το εν' λόγο....επίσης ένα στοιχείο που με τράβηξε μακριά είναι και η θέση του πίσω....για ένα μεγάλο ταξίδι τα πόδια του πίσω λόγω της πολύ κλήσης που δέχονται τον στέλνουν για ....ορθοπεδικό.....

    Για αυτό παλεύω να συνδυάσω το sport με το touring.....

    Πίστεψέ με αν κοίταζα μόνο τον ευατό μου ...θα γύρισζα στα μαγαζιά να δω τι χρώμα θα την πάρω γιατί σε ότι βγαίνει είναι πανέμορφη...(haya....) :hypnotize

  9. #39
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από katana
    Αμα δε βαριέσαι κάνε ένα test ride σε ένα καλορυθμισμένο moto guzzi Norge 1200 και μιλάμε μετά.

    Τονίζω το καλορυθμισμένο γιατί οδήγησα από μαγαζί μία Breva 1100 και είχε τους απίστευτους κραδασμούς.

    Μετά οδήγησα το ίδιο μηχανάκι που το κάνει service ο Κοτσίδας στην Καλλιθέα και έπαθα πλάκα από το πόσο ήρεμο ήταν.
    Έχω ένα ξάδερφο που έχει την breva την 700 (αν θυμάμε καλα τα κυβικα) και είναι ικανοποιημένος αλλά αυτο που με χαλάει στην συγκεκριμένη είναι
    1ον: εμφάνιση (τα πάντα είναι υποκειμενικά τελικά στην ζωή )
    2ον: σύνολο βάρους, κατανάλωση ποιότητα οδηγηκή ....(σε σύγκριση με την r1200st πάντα)

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
    Όλα καλά με όλα αυτά το πρόβλημα είναι οτι δεν έχουν όλα ABS και φορτώνονται αρκετά λιγότερο από το εν' λόγο....επίσης ένα στοιχείο που με τράβηξε μακριά είναι και η θέση του πίσω....για ένα μεγάλο ταξίδι τα πόδια του πίσω λόγω της πολύ κλήσης που δέχονται τον στέλνουν για ....ορθοπεδικό.....

    Για αυτό παλεύω να συνδυάσω το sport με το touring.....

    Πίστεψέ με αν κοίταζα μόνο τον ευατό μου ...θα γύρισζα στα μαγαζιά να δω τι χρώμα θα την πάρω γιατί σε ότι βγαίνει είναι πανέμορφη...(haya....) :hypnotize
    σε ένα μεγάλο ταξίδι, θα διαπιστώσετε ότι οδηγός και συνοδηγός, ψάχνουν να στηρίξουν τα πόδια τους λίγο πιο πίσω .... τα μαζεμένα πόδια είναι που φέρνουν το σώμα μας πιο μπροστά και αποφορτίζουν τη μεση μας....αυτή είναι που δε θέλουμε να μας στείλει στον ορθοπεδικό!

    όσο για το φόρτωμα, τελικά όλα το ίδιο φορτώνονται με ένα καλά τοποθετημένο ζευγάρι σαμάρια...
    προσωπικά αποφεύγω όσο μπορώ την πίσω βαλίτσα γιατι καταστρλεφει το ''ζυγισμα'' και τη συμπεριφορα οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας!
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  11. #41
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    :a47:

    kawasaki gtr 1400
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  12. #42
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    σε ένα μεγάλο ταξίδι, θα διαπιστώσετε ότι οδηγός και συνοδηγός, ψάχνουν να στηρίξουν τα πόδια τους λίγο πιο πίσω .... τα μαζεμένα πόδια είναι που φέρνουν το σώμα μας πιο μπροστά και αποφορτίζουν τη μεση μας....αυτή είναι που δε θέλουμε να μας στείλει στον ορθοπεδικό!

    όσο για το φόρτωμα, τελικά όλα το ίδιο φορτώνονται με ένα καλά τοποθετημένο ζευγάρι σαμάρια...
    προσωπικά αποφεύγω όσο μπορώ την πίσω βαλίτσα γιατι καταστρλεφει το ''ζυγισμα'' και τη συμπεριφορα οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας!
    Δεν έχεις δει τι παίρνει για 2 βδομάδες διακοπές η κοπέλα μου μου φαίνεται
    Συμφωνώ για την κλήση αλλά επειδή έχω δει πως κάθομαι στο fazer και στο vstrom πίσω όσων αφορά τα πόδια (γιατί για την γωνία κλήσης της μέσης συμφωνώ απόλυτα) το vstrom είναι βασιλιάς ξεκούρασης.

    Στο fazer τα πόδια είναι αρκετά λυγισμένα με αποτέλεσμα στην 1 ώρα το πολύ να θέλει να κατέβει.
    Όσοι "άσχετοι" έχουν ανέβει πίσω στην μηχανή μου το παράπονό τους είναι το οτι έχουν πολύ λυγισμένα τα πόδια τους...

    (Εγώ είμαι 1,85 και η κοπέλα μου είναι 1,55 βγάλε τα συμπεράσματά σου )

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    σε ένα μεγάλο ταξίδι, θα διαπιστώσετε ότι οδηγός και συνοδηγός, ψάχνουν να στηρίξουν τα πόδια τους λίγο πιο πίσω .... τα μαζεμένα πόδια είναι που φέρνουν το σώμα μας πιο μπροστά και αποφορτίζουν τη μεση μας....αυτή είναι που δε θέλουμε να μας στείλει στον ορθοπεδικό!
    Πες τα και ματαξαναπέστα.Όταν έλεγα σε κάτι κατα φαντασίαν harleάδες και πορωμένους onoffάκηδες ότι έβγαλα φρέσκος και ατσαλάκωτος με το sv 650 S διαδρομή 300+ xlm με στάση μόνο για βενζίνη δε το πιστεύανε.Μάλλον κάνουν πολύ easy riding με το μυαλό τους...
    ΣΤην τελική 1000φορές να κάνουμε 3-5 min στάση για διατάσεις ποδιών παρά να ζορίζουμε τη μέση μας...

  14. #44
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Πες τα και ματαξαναπέστα.Όταν έλεγα σε κάτι κατα φαντασίαν harleάδες και πορωμένους onoffάκηδες ότι έβγαλα φρέσκος και ατσαλάκωτος με το sv 650 S διαδρομή 300+ xlm με στάση μόνο για βενζίνη δε το πιστεύανε.Μάλλον κάνουν πολύ easy riding με το μυαλό τους...
    ΣΤην τελική 1000φορές να κάνουμε 3-5 min στάση για διατάσεις ποδιών παρά να ζορίζουμε τη μέση μας...
    Για αυτό πιστεύω οτι η κατηγορία sport touring ικανοποιεί το τερπνόν με τα του οφελίμου...
    τερπνόν (γωνία κλήσης οδηγου, σπορ χαρακτηριστικά οδήγησης και ποιότητα κίνησης)
    οφελίμου (μπαγκάζια, σέλα, και άνετο κάθισμα για το έταιρον γκρινιάρικο ήμιση)
    και για τον δεύτερο να μην σε νοιάζει είσαι πιο άνετα από fazer και SV αλλά πιο σπορ και με γωνία μέσης για χρόνια άνετης οδήγησης

    Υ.Γ. Φίλος με πρόβλημα στην μέση ανέβαινε στο vstrom που οδηγούσα και τα έπαιζε....καθόταν στο fazer παρόλα τα κιλά του (105 περίπου) και έψαχνε να βρει την ενόχληση....κάτι λέει αυτό...

  15. #45
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    ....άσχετο...ωραία η κουβέντα μας ρε παιδιά αλλά κανεις με εμπειρία με το r1200st δεν υπάρχει;...
    έστω από γνωστό ή φίλο....
    κάτι να προσέξω..να κοιτάξω....;

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στολή διαιρούμενη για χρήση Sport Touring.
    από Vice στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2014, 09:06
  2. Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας
    από zzr2005 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2012, 22:15
  3. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 07:45
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF