Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 108

Θέμα: tenere 750 turbo

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Αξιοτατος και πολυ μα πολυ μερακλης.
    Υποκλίνομαι !!!!!




  2. #32
    Για να απαντησω στους μισους απο εδω μεσα, και οχι στον Αποστολη, μιας και εχει κανει πολυ δουλεια....


    Τα "Εισαι θεος, εισαι τελειος, εισαι ο καλυτεροτερος, εισαι αφταστος, ουαου...εισαι πεντακαθαριδης κλπ"....δεν ξερω ποσο βοηθουν στην κατανοηση των εργασιων που εχει κανει ο φιλος.

    Συνεχιζω

    Ακομη και με ολες τις εργασιες να γινονται κατ'οικον το κοστος μιας τουρμπινας και σωματων ψεκασμου ειναι μεγαλο....γιαυτο ρωτησα το κοστος, και οχι για να ειρωνευτω τον Αποστολη.

    Μιας και ειμαι ενθερμος οπαδος της πατεντας με ενδιαφερει να καταλαβω περισσοτερα.
    Καλυτερη βαση εννοουσα ενα TDM πχ που και καλυτερα φρενα αναρτησεις πλαισιο εχει και μεγαλυτερους-πιο συγχρονους σε διαστασεις τροχους, και πιο πολλα ανταλλακτικα (αν και το μοτερ ειναι ιδιο).

    Φυσικα θα μου πειτε αυτο ειχε αυτο εκανε...απλα ειναι ολα αυτα παραμετροι οταν ξεκινας μια τετοια δουλεια.....

    Καλημερα

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Προσωπικα,απλα ηθελα να πω,οτι αν ενα παιδι εχει καταβάλει,χρόνο,προσπαθεια και μεράκι για να υλοποιήσει ενα project οπως κι αυτο δεν χωρανε σχόλεια του τυπου...γιατι το εκανες σε tenere , μα δεν εχει καλα φρενα , επρεπε να επιλεξεις αλλο μηχανακι κ.λ.π.

    Τετοιες προσπαθειες πρεπει μόνο να επικροτουνται σε μια εποχη που εχουμε γεμισει γραφιάδες και το μεγαλυτερο ποσοστο δεν ξέρει ουτε λάδια να αλλαξει μόνο του.

    Και μην ξεχνατε τον χρυσο κανόνα :

    Το tuning γινεται για το...tuning

    Αλλιως όλοι θα ειχαμε ενα R1 και ενα EVO V στ γκαραζ μας

    Φιλικά πάντα.



  4. #34
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Και για να επανελθουμε στο θεμα, καλες ειναι αυτες οι προσπαθειες βελτιωσης αλλα δεν συμεριζομαι το σκεπτικο του να παταω τα ΚΤΜ και τα GS.
    Aν ο μοναδικος σκοπος ειναι αυτος παιρνεις αλλη μηχανη και τους ξεκ@λιαζεις.
    Χωρις να ρισκαρεις να σου τα δωσει στο χερι σε καθε ανοιγμα του γκαζιου.
    Εγω προχθες σε ενα φαναρι σταματησα διπλα σε ενα σουπερ τενερε και πιασαμε λιγο την κουβεντα και λιγο πολυ ο τυπος ειχε κανει με την <γιαγια> ετσι το αποκαλεσε 240.000 χλμ και το μοτερακι δουλευε σαν ελβετικο ρολοι.
    Τι να του πουν τωρα τα ΚΤΜ που ειναι πιο γρηγορα...
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  5. #35

    Αστους να λένε

    Παλικάρι , διάβασα το post σου και έπαθα ζημιά , δεν είναι τυχαίο ότι μώλις σε 2 ημήρες έγινε χαμός και πολλοί ενδιαφέρθηκαν να γράψουν ένα σχόλιο. Ο καθένας μας με τον δικό του τρόπο , όσα μπορεί να πιάσει ο καθένας δηλ.
    Απο την μεριά μου σου δίνω συγχαρητήρια για δύο βασικούς λόγους , ο κυριότερος είναι ότι αντικατέστησες τα καρμπυρατέρ με injection και ο δεύτερος είναι η τοποθέτηση της τουρμπίνας .
    Καλά κάνεις και κουρδίζεις τους δήθεν GS και 990 (αν και έχω και εγώ απο αυτά τα δύο) διότι έχουμε γεμίσει γνώστες και επιστήμονες με μεγάλες τσέπες . Κανένας τους δεν θα ενοχλούταν αν δεν ήταν ένας απο αυτούς . Όπως δεν ενοχλούμε και εγώ που είμαι κάτοχος των δυο παραπάνω. Σιγά τα ουά , έχει γεμίσει το Κολωνάκι GS και ADVENTURE με golden boys , που ακόμα θέλουν να συμβουλέψουν .

    Η γνώση σου φαίνεται χρήσιμη σε πολλούς απο εμάς που ασχολούμαστε περισσότερο με την Μηχανολογία , παρά με την καφετέρια .

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Και για να επανελθουμε στο θεμα, καλες ειναι αυτες οι προσπαθειες βελτιωσης αλλα δεν συμεριζομαι το σκεπτικο του να παταω τα ΚΤΜ και τα GS.
    Aν ο μοναδικος σκοπος ειναι αυτος παιρνεις αλλη μηχανη και τους ξεκ@λιαζεις.
    Χωρις να ρισκαρεις να σου τα δωσει στο χερι σε καθε ανοιγμα του γκαζιου.
    Ο σκοπός σε τετοιες μετατροπές είναι καταρχήν η ικανοποίηση του να φτιάξεις κάποιο μηχανάκι που γουστάρεις πολύ. Σαφώς και γνωρίζει ότι δεν είναι η καλύτερη "βάση" αλλά ποιός την γ@μάει τη βάση αν δεν μιλάει στην καρδούλα σου. Την καλύτερη βάση θα την ψάξει ο Mr. Project που θέλει το super duper μηχανάκι για να πατάει τον μισό πλανήτη.

    Τώρα αν το αποτέλεσμα του κόπου σου και οι πολλές ώρες προσωπικής δουλειάς, πατάει και κανένα GS wanna be dessert eagle my ass δεν είναι κακό.... Το αντίθετο θα έλεγα
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #37
    Απόστολε καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για το καταπληκτικό εγχείρημά σου.
    Ο τρόπος που γράφεις, σκέφτεσαι και κατασκευάζεις αυτό που ονειρεύτηκες και του έδωσες σάρκα και οστά δείχνει άνθρωπο τόσο καλά καταρτισμένο επιστημονικά όσο ελάχιστοι από αυτό εδώ το φόρουμ.
    Θα παραμερίσω το κόστος, τα πρέπει ή δεν πρέπει να κατασκευάζουμε ότι ονειρευόμαστε ή για ποιό σκοπό. Θα μείνω απλά στον οργασμό της σκέψης κατά τη σύλληψη της ιδέας και στο σκίρτημα κάθε φορά που σχεδίαζες κάτι περισσότερο ή πρόσθετες ένα ακόμη παξιμάδι σαν μικρό λιθαράκι στην κατασκευή σου. Αυτό το συναίσθημα είναι το παν και γι' αυτό και μόνο αξίζει να ζει κάποιος.
    Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να πραγματοποιείς αυτά που ονειρεύεσαι.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Το tuning γινεται για το...tuning
    Σωστόοοοος!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Αλλιως όλοι θα ειχαμε ενα R1 και ενα EVO V στ γκαραζ μας
    Σου περισσεύει κανένα;Στείλε pm!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
    Για να απαντησω στους μισους απο εδω μεσα, και οχι στον Αποστολη, μιας και εχει κανει πολυ δουλεια....


    Τα "Εισαι θεος, εισαι τελειος, εισαι ο καλυτεροτερος, εισαι αφταστος, ουαου...εισαι πεντακαθαριδης κλπ"....δεν ξερω ποσο βοηθουν στην κατανοηση των εργασιων που εχει κανει ο φιλος.

    Συνεχιζω

    Ακομη και με ολες τις εργασιες να γινονται κατ'οικον το κοστος μιας τουρμπινας και σωματων ψεκασμου ειναι μεγαλο....γιαυτο ρωτησα το κοστος, και οχι για να ειρωνευτω τον Αποστολη.

    Μιας και ειμαι ενθερμος οπαδος της πατεντας με ενδιαφερει να καταλαβω περισσοτερα.
    Καλυτερη βαση εννοουσα ενα TDM πχ που και καλυτερα φρενα αναρτησεις πλαισιο εχει και μεγαλυτερους-πιο συγχρονους σε διαστασεις τροχους, και πιο πολλα ανταλλακτικα (αν και το μοτερ ειναι ιδιο).

    Φυσικα θα μου πειτε αυτο ειχε αυτο εκανε...απλα ειναι ολα αυτα παραμετροι οταν ξεκινας μια τετοια δουλεια.....

    Καλημερα
    Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αλλά:
    Ο άνθρωπος αναφέρει ξεκάθαρα οτι είναι η δουλειά του, οπότε φυσιολογικά το πρώτο του μέλημα ήταν να φανεί η δουλειά του.
    Και εφόσον η δουλειά του αφορά προγραμματισμούς και εγώ δεν ξέρω τι , θα ήταν παράξενο να ασχοληθεί με τις αναρτήσεις ή τα φρένα και το πλαίσιο.
    Σε όλα τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο γιατί έχεις στο μυαλό σου
    "Η μοτοσυκλέτα μου"
    ενώ το ορθόν είναι "η δουλειά μου" που απο την φωτο τουλάχιστον φαίνεται πολύ ωραία και μαζεμένη, και σαν υλικά μόνο θα πήγε κανα δυχίλιαρο με πολλές ώρες εργασία και πάρα πολλά εργαλεία.

  10. #40
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    electronics, σ' ωραιος...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Δε σας καταλαβαινω πραγματικα!

    Ειπε κανεις κατι αρνητικο για το παληκαρι? Εγω δεν διαβασα κατι τετοιο παντως!

    Ερωτησεις, κουβεντα και αποψεις λεμε! Ο καθενας απο τη "σκοπια" του!

    Προσωπικα ρωτησα ΑΠΛΑ αν εχει κανει τιποτα με πλαισιο, αναρτησεις, για τη συμπεριφορα της μοτο και πηρα και τις απαντησεις μου! Ως εκει! Ολα καλα λοιπον!

    Μαλιστα το επισημανα κιολας οτι ΜΠΡΑΒΟ του που ασχοληθηκε και δικαιωμα του ειναι να χαλασε και οσα γουσταρει! Αφου του αρεσει κι αφου ο σκοπος ηταν συγκεκριμενος!

    Δεν ειμαι απο αυτους που νιωθουν αβολα οταν τους "πατησει" με οποιο απο τα μηχανακια μου καποιος αλλος ειτε γιατι εχει καλυτερο, γρηγοροτερο, ειναι πιο γρηγορος...αλλα ουτε και "καυχιεμαι" οταν περναω στη στροφη με το GS κατι ss της καφετεριας που στην ευθεια μου εχουν ριξει 200 μετρα...

    Ειναι ωραιο και αξιο σεβασμου το εγχειρημα του φιλου και σταματηστε να ΜΗΝ δινετε βαση σε οσα γραφονται αλλα να ειστε με την αντιδραση ετοιμη να παρει φωτια!

    Φιλικα


  12. #42
    Λυπαμαι που οι περισσοτεροι δεν καταλαβαν τι εγραψα...
    κριμα...και πιστευα οτι γραφω καλα ελληνικα.....


    Οπως και να εχει μπραβο και παλι στον φιλο,

    και καλο κουραγιο σε οσους μου απαντησαν χωρις να με διαβασουν!!!



    Οι μετατροπες μπαινουν σε διαφορες κατηγοριες.

    Σε παλαιες αγαπες, σε προτζεκτ για διαφημιση, και σε μοτο με ιδιαιτερη αξια.

    Εφοσσον ειναι της δουλειας, πως και δεν εφτιαξε κατι πιο πιασιαρικο...γι'αυτο απορησα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062

    Re: tenere 750 turbo

    Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
    Ο θρυλος ειναι εδω!! με 100ps στο 0,5 bar και 135ps στο 1,0, ηλεκτρονικο ψεκασμο και turbo
    σκοτωνει οτι on-off σταθει διπλα του στο δρομο...



  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της electronics
    Εγγραφή
    16/11/2008
    Μηνύματα
    159
    Κατα τη διαρκεια του ταξιδιου των 3500χλμ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα 303.jpg 
Προβολές:	851 
Μέγεθος:	51,7 KB 
ID:	148804

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της electronics
    Εγγραφή
    16/11/2008
    Μηνύματα
    159
    ,


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα 279.jpg 
Προβολές:	853 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	148805

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF