Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: Tdm 850 99''

  1. #31
    θα εξαντληθει μολις εξηγησεις πως το τυχον οβαλ ενος κυλινδρου βοηθα την λιπανση...και πως εννοεις το οβαλ φυσικα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
    είναι εξίσου παράλογο να κάνουν τέτοιου είδους "μαλακίες" μηχανικοί με εμπειρία και προϋπηρεσία που εμείς ούτε στον ύπνο μας δεν έχουμε δει...
    ’Οντως είναι παράλογο μερικές φορές αλλά συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες. Γι΄αυτό υπάρχουν και οι ανακλήσεις όταν το πρόβλημα είναι χοντρό, στυλ πλαισίων GSXR K5-K6, ή τα πηνία των CBR1000RR κλπ κλπ κλπ. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να σφυρίζουν αδιάφορα και να μην αλλάζουν τίποτα όπως έκανε η aprilia στους σκατοδιακόπτες του πήγασου που τους κληρονόμησε αυτούσιους και στο νέο μοντέλο.

    Εδώ κοτζάμ BMW έφτιαξε ολοκαίνουργιο μοτέρ στην σειρά Κ και αν το έβαζες στο πλαϊνό σταντ δημιουργούσε προπέτασμα καπνού :rotflmao: .
    (Οι πληροφορίες ότι κατασκευάστηκε με στρατιωτικές προδιαγραφές για να παρέχει κάλυψη στο πεδίο της μάχης, μάλλον είναι αβάσιμες :rotflmao: )
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #33
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
    Όσο για τα ευρωπαϊκα ταξίδια μπορείς να ρωτήσεις τι έκαναν ιδιοκτήτες 850 της αντίστοιχης λέσχης..
    Φαντάζομαι οτι πάνε 4-5 μαζί κι ένας αντί αποσκευών κουβαλάει τα λάδια ολονών, κι οι άλλοι μοιράζονται τις αποσκευές του. Μην γίνουν κι ολα μες το λάδι!

    πλάκα κάνω φυσικά, καλά χιλιόμετρα να έχεις και καλύτερα να μην ελέγχεις βαλβίδες κάθε 40.000 χιλιόμετρα που λέει, θα εχουν κλείσει τόσο που μπορεί να το έχεις πάρει ήδη στο χέρι (το ελέγξαμε κι αυτό).

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #34
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Φαντάζομαι οτι πάνε 4-5 μαζί κι ένας αντί αποσκευών κουβαλάει τα λάδια ολονών, κι οι άλλοι μοιράζονται τις αποσκευές του. Μην γίνουν κι ολα μες το λάδι!

    πλάκα κάνω φυσικά, καλά χιλιόμετρα να έχεις και καλύτερα να μην ελέγχεις βαλβίδες κάθε 40.000 χιλιόμετρα που λέει, θα εχουν κλείσει τόσο που μπορεί να το έχεις πάρει ήδη στο χέρι (το ελέγξαμε κι αυτό).

    Για ευρώπη δε ξέρω,
    εγώ β.Ελλάδα που είχα πάει, είχα τα πράγματά μου στο tankbag
    και στη βαλίτσα πίσω είχα το χωνί (με λάστιχο) και τα λάδια

    (και δεν κάνω πλάκα )
    Ξέρω από βέσπα!

  5. #35
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Παντως για να μη λεμε μονο για τη Yamaha και στη Honda λενε παπατζες δικαιολογιες.

    Ειχα παει σε 3 εξουσιοδωτημενους στην Αθηνα για το προβλημα του CBF που δε κρατουσε ρελαντι κρυο και μου λεγανε οτι "ετσι λειτουργει το μοτερ". Μαλιστα ενας - ιδιοκτητης του μαγαζιου (που εχει και ομαδα στο πανελληνιο παναθεμα τον) μου λεγε " ΝΑ και το Blackbird το ιδιο κανει, θες να στο βαλω μπρος να δεις; " Αλλα εγω νεος κ αβγαλτος τοτε δεν ειχα απ'αυτα που πρεπει να του πω απλα "Ναι..." (πληρωσα και 160ε για το μεγαλο σερβις - τη στιγμη που εδω στην Πατρα για ρυθμιση βαλβιδων στο CBR εδωσα 130 )

    Σε σκοτιζουν αυτοι να μη τους τα πρηζεις (τους βαζεις δλδ να κανουν τη δουλεια τους)...
    Silence in the studio!

  6. #36
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
    Παντως για να μη λεμε μονο για τη Yamaha και στη Honda λενε παπατζες δικαιολογιες.

    Ειχα παει σε 3 εξουσιοδωτημενους στην Αθηνα για το προβλημα του CBF που δε κρατουσε ρελαντι κρυο και μου λεγανε οτι "ετσι λειτουργει το μοτερ". Μαλιστα ενας - ιδιοκτητης του μαγαζιου (που εχει και ομαδα στο πανελληνιο παναθεμα τον) μου λεγε " ΝΑ και το Blackbird το ιδιο κανει, θες να στο βαλω μπρος να δεις; " Αλλα εγω νεος κ αβγαλτος τοτε δεν ειχα απ'αυτα που πρεπει να του πω απλα "Ναι..." (πληρωσα και 160ε για το μεγαλο σερβις - τη στιγμη που εδω στην Πατρα για ρυθμιση βαλβιδων στο CBR εδωσα 130 )

    Σε σκοτιζουν αυτοι να μη τους τα πρηζεις (τους βαζεις δλδ να κανουν τη δουλεια τους)...

    kai γιατι τελικα δε κραταγε ρελαντι κρυο?

  7. #37
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    kai γιατι τελικα δε κραταγε ρελαντι κρυο?
    Ραγισμενη κεφαλη απ το εργοστασιο. Την αλλαξανε στο Βατιδη μαζι με τις βαλβιδες (που'χαν καει απο τη "ρυθμιση" που μου'χε κανει ο "μηχανικος" του προαναφερθεντος αγωνιζομενου) καπελοθηκες, καπελοτα. Μετα κραταγε ρελαντι στα 30" (βελτιωση απο τα 10' που'θελε πριν). Τυχερος οποιος το πηρε στην Αθηνα, του'δωσα καινουριο μηχανακι...

    σοβαρα μονο μ'αυτο ειχα προβλημα - με τη νεκρα συνηθιζεται...
    Silence in the studio!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.476
    Παντως κι εγω που ειχα το 850 για 7 και χρονια δεν ειχα κανεναν προβλημα.
    Απλα το ξερεις αυτο με την καταναλωση λαδιου και το προσεχεις.
    Φυσικα και δεν ειναι σωστο να καιει λαδι...ουτε υπαρχουν διακιολογιες γιαυτο.

    Παντως μελος απo τη λεσχη που ειχε κανει μια ροϊκη επεξεργασια στην κεφαλη και λειανση στις βαλβιδες σταματησε δια παντως το προβλημα....πραγμα που σημαινει οτι δεν εχει να κανει τπτ με τον κυλινδρο.
    Στις βαλβιδες ή στις εδρες ή καπου εκει τελως παντων ειναι το προβλημα στα 850 που καινε λαδακι.




  9. #39
    Και εγω λοιπον στον δρόμο για Βόρειο Ακρωτήρι και στα συνολικά 11500 που έκανα,είχα μαζί μου στην βαλίτσα 1(ενα) λίτρο λάδι.
    Εκανα μια αλλαγή λαδιών στα 5500 στην Σουηδία, και συμπλήρωνα λίγο ανα 3 ημέρες περίπου ώσπου τελείωσε το λαδααακιιιιι.
    Σε ολα τα βενζινάδικα της Ευρώπης εχουν χωνια μιας χρησηςολα ,και το να την σηκώνω στο κεντρικό και να ξεβιδώνω την τάπα δεν με κουρασε ιδιαιτερα
    Χωρίς να είμαι μηχανικός...μια χαρούλα πήγα και ήρθα!!
    Καλά χιλιόμετρα σε όλους παιδιά

  10. #40
    καλησπερα και απο μενα
    διαβαζω το θεμα και νομιζω οτι για 10 χρονια οδηγω αλλο μηχανακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    1 λιτρο στα 3.000 χλμ ο ενας 1 λιτρο στα 2.500 χλμ ο αλλος
    ειστε σιγουροι οτι οδηγητε TDM850!!!!!!!!!!!!!!!
    εγω εχω γυρισει την μιση ευρωπη 70.000 χλμ και δεν εχω συμπληρωση ποτε λαδι
    αλλαγη λαδιου καθε 3.000 και αυτο ειναι ολο
    ξαφνικα μετα απο 20 χρονια που κυκλοφορει αυτος ο κινητηρας μαθαμε οτι καει λαδι
    ελεος ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #41
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Όντας εν γένει παντελώς άσχετος με κινητήρες κτλ
    νομίζω ότι κάπου εδώ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από takisTDM850
    αλλαγη λαδιου καθε 3.000 και αυτο ειναι ολο
    είναι το κλειδί!

    Εγώ στην αρχή άλλαζα λάδι κάθε 5-5,500χιλ χλμ και έλειπε κανά λίτρο
    χωρίς καθόλου υπερβολές!

    Όταν μετά από "ψάξιμο" (και καλά ) άρχισα να αλλάζω τα λάδια στα
    3000 με 3500 πραγματικά δεν έχανε πια!
    Ξέρω από βέσπα!

  12. #42
    Εγω αλλαγές έκανα στα 3500 και δεν ειχα κανενα πρόβλημα
    Στο ταξιδι επειδη εκανα αλλαγη στα 5500 στην Σουηδία (120 ευρω!) και πάλι στα 5500 στην επιστροφή μου(βέβαια σε θερμοκρασίες Β.Ευρωπης και με τουριστικούς ρυθμούς).
    ειχα λιγο πιο πολυ τον νου μου λόγω και του παρελθόντος μου
    Στα υπολοιπα ταξιδια σε Γαλλία Ιταλία Αυστρία κλπ έκανα κανονικά στα 3500 και προβλημα ουδέν απο 2 συνεργεια Yamaha που το εχουν τσεκάρει
    Σύνολο 38000 περίπου και όλα ΟΚ
    Απλά αλλαγή max στα 3500!

  13. #43
    Greg HondaYamahaκης Το avatar του/της moutoulos
    Εγγραφή
    14/05/2005
    Μηνύματα
    87
    Σόρρυ για το άσχετο που θα πώ ...

    Το συγκεκριμένο μοντέλο (99), είναι με καρπυλατέρ ?,
    γιατί κάτι άκουσα για ψεκασμό μονού σημείου ,
    παίζει κάτι τέτοιο ?.
    Και να θυμάσαι ..., να προσέχεις .

  14. #44
    Με καρμπυρατερ ειναι ολα τα 850 ως το 2001 που σταματησε.
    Ψεκασμος μπηκε στα 900.

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtdm
    Φίλε μου πίστεψέ με φυσικό και λογικό είναι μόνο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής για τους δικούς του λόγους. Στο παν/μιο αυτά μάθαμε τουλάχιστον... Τώρα αν εσύ γνωρίζεις κάτι παραπάνω και χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω για εμένα τουλάχιστο που είμαι μηχανολόγος είναι λάθος... Πιθανόν να έχεις ακούσει για την αυξημένη κατανάλωση λαδιού των alfa romeo. Είναι κατασκευαστικό λάθος πιστεύεις?
    :rotflmao: Εγώ στο ALFAKIκι μου συμπληρώνω γύρω στα 250ml ανά 2500 με 3000 χλμ περίπου! και έχει 110.000 χλμ όλα στην εθνική, αλλά καίει λάδι απο την αρχή! δεν καίνε όμως όλα τα ALFA ROMEO ,οπότε δέν μπορείς να πείς οτι είναι επιλογή του κατασκευαστή! θέμα τύχης είναι.

    η μηχανή απο την άλλη δεν μου έχει κάψει ούτε γραμμάριο λάδι, με μόνη διαφορά οτι οι αλλαγές γίνονται κάθε 3000 αντί για 5000 που έλεγε ο κατασκευαστής.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF